Προς το περιεχόμενο

Money από Theater... κι όμως είναι καλό!!!


Alchemist

Προτεινόμενες αναρτήσεις

"Εχοντας τους πιο απιτητικούς οπαδούς στον κόσμο κοιτάμε πρώτα να ικανοποιούε τους εαυτούς μας με αυτό που κάνουμε και μετά τους οπαδούς..."

 

 

O Portnoy και η Eurovision

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 28
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

προσωπικο μου μελημα, αν σκεφτομουν ενα tribute η μια διασκευη ενος κομματιου η ολοκληρου δισκου, θα ηταν να καταθεσω την δικη μου αποψη πανω στην υπαρχουσα δουλεια, χωρις να εχω αυτοσκοπο την πιστη αναπαραγωγη.

 

τωρα σχετικα με το αν περνανε καλα, αυτο ειναι αλλο θεμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε δεν ειπα και κανενα βουδιστικο ρητο.

Αν ο Portnoy θεωρει οτι τα πιτσιρικια ειναι οι πιο απιτητικοι οπαδοι στον κοσμο... :lol: :lol: :lol: :lol:

 

Τουλαχιστον σε πιο καφρικα ειδη ροκ και μεταλ αν δεν παιξεις καλα θα σε δειρουνε, στη προκειμενη περιπτωση δεν υπαρχει ουτε το σθενος να τους γιουχαρουνε τους κωλογερους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε δεν ειπα και κανενα βουδιστικο ρητο.

Αν ο Portnoy θεωρει οτι τα πιτσιρικια ειναι οι πιο απιτητικοι οπαδοι στον κοσμο... :lol: :lol: :lol: :lol:

 

Τουλαχιστον σε πιο καφρικα ειδη ροκ και μεταλ αν δεν παιξεις καλα θα σε δειρουνε' date=' στη προκειμενη περιπτωση δεν υπαρχει ουτε το σθενος να τους γιουχαρουνε τους κωλογερους[/quote']

 

Δεν κατάλαβες...

 

Εκεί δε σε γιουχάρουνε γιατί ξέρεις ότι και το επόμενο τους αλπμπουμ θα είναι το ίδιο....Εδώ αλλάζεις ύφος και σε φτύνουν....

Βass is a state of mind...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πω πω ρε παιδιά... πραγματικά δεν μπορώ να μας καταλάβω!

 

Το cover του Comfortambly Numb που έπαιξαν οι Theater το κράξαμε επειδή του είχαν αλλάξει τα πετρέλαια και πλέον ελάχιστα θύμιζε το original. Αυτό που το έπαιξαν ίδιο, τόσο παικτικά όσο και ηχητικά (αν εξαιρέσουμε την κιθάρα), τους κράζουμε για τον αντίθετο λόγο!

Όταν ακούσαμε τους Theater να παίζουν το Comfortambly Numb με τον ίδιο ήχο που έχουν σε όλα τα κομμάτια τους, είπαμε εν χορώ "παναγία μου, δεν ντράπηκαν να κάνουν μέταλ αυτή την κλασική κομματάρα οι ιερόσυλοι;" και δεν είχαμε άδικο. Ακούγοντας το κομμάτι παιγμένο ίδια με το original, καταλήξαμε ότι είναι μια στείρα επανεκτέλεση, συνεπώς δεν δείχνει σεβασμό προς τους δημιουργούς του κομματιού. Είμαστε σοβαροί;

 

Συμφωνώ με το να μην μας αρέσει κάτι, είναι αναφαίρετο και απόλυτα σεβαστό δικαίωμα του καθενός. Εντούτοις, μήπως να καταλήξουμε στο τί μας αρέσει; Εγώ είδα αυτό το κομμάτι και είπα "έλα ρε, οι τύποι το παίζουν μια χαρά το κομμάτι", δεν με απασχόλησε αν είναι επανεκτέλεση, διασκευή ή πανηγύρι.

Οι απόψεις περί ανάγκης εξέλιξης της μουσικής μέσω των διασκευών είναι (κατά την ταπεινή μου άποψη) τραβηγμένες και παράλογες. Όταν παίζεις το κομμάτι που κάποιος άλλος έγραψε, δεν μπορείς να υπογράφεις και συμβόλαιο ότι αυτή η κίνησή σου θα είναι καλλιτεχνικό επίτευγμα. Μπορεί και να είναι τελικά, μπορεί και όχι. Πρέπει να ξυνίζουμε τα μούτρα μας κάθε φορά που συμβαίνει το δεύτερο;

 

Τέσπα, δεν μπορώ να το αναλύσω παραπάνω, καταλάβατε τι θέλω να πω. Όποιοι δηλώνουν ανοιχτόμυαλοι (όπως πετυχημένα ανέφερε ο mechmg93), καλό θα ήταν να το αποδείξουν και σε κάτι τέτοιες περιπτώσεις όπου κοιτάμε ότι παίζει π.χ. ο Rudess και αυτομάτως μας προκαλεί αποστροφή, χωρίς να μας χαλάει στην πραγματικότητα αυτό που ακούμε*. Δεν κάνουμε καν τον κόπο να αξιολογήσουμε λογικά κάτι που ακούμε επειδή απλά δεν πληροί τις προϋποθέσεις μας για την τέλεια μουσική**.

 

Κοινώς, ανοίξτε το μυαλό σας κύριοι ανοιχτόμυαλοι!

 

Φιλικά προς όλους... :wink:

 

*Δεν μας χαλάει γιατί ούτε και το original μας χαλάει. Εφόσον είναι ίδια παιγμένο, καταλήγουμε στο προκείμενο.

**Τέλεια μουσική = η μουσική που γουστάρουμε και που γουστάρουμε διπλά όταν θεωρούμε ότι είναι κάτι πρωτοποριακό, έστω και άσχημα πρωτοποριακό.

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πω πω ρε παιδιά... πραγματικά δεν μπορώ να μας καταλάβω!

 

Το cover του Comfortambly Numb που έπαιξαν οι Theater το κράξαμε επειδή του είχαν αλλάξει τα πετρέλαια και πλέον ελάχιστα θύμιζε το original. Αυτό που το έπαιξαν ίδιο' date=' τόσο παικτικά όσο και ηχητικά (αν εξαιρέσουμε την κιθάρα), τους κράζουμε για τον αντίθετο λόγο!

Όταν ακούσαμε τους Theater να παίζουν το Comfortambly Numb με τον ίδιο ήχο που έχουν σε όλα τα κομμάτια τους, είπαμε εν χορώ "παναγία μου, δεν ντράπηκαν να κάνουν μέταλ αυτή την κλασική κομματάρα οι ιερόσυλοι;" και δεν είχαμε άδικο. Ακούγοντας το κομμάτι παιγμένο ίδια με το original, καταλήξαμε ότι είναι μια στείρα επανεκτέλεση, συνεπώς δεν δείχνει σεβασμό προς τους δημιουργούς του κομματιού. Είμαστε σοβαροί;

 

Συμφωνώ με το να μην μας αρέσει κάτι, είναι αναφαίρετο και απόλυτα σεβαστό δικαίωμα του καθενός. Εντούτοις, μήπως να καταλήξουμε στο τί μας αρέσει; Εγώ είδα αυτό το κομμάτι και είπα "έλα ρε, οι τύποι το παίζουν μια χαρά το κομμάτι", δεν με απασχόλησε αν είναι επανεκτέλεση, διασκευή ή πανηγύρι.

Οι απόψεις περί ανάγκης εξέλιξης της μουσικής μέσω των διασκευών είναι (κατά την ταπεινή μου άποψη) τραβηγμένες και παράλογες. Όταν παίζεις το κομμάτι που κάποιος άλλος έγραψε, δεν μπορείς να υπογράφεις και συμβόλαιο ότι αυτή η κίνησή σου θα είναι καλλιτεχνικό επίτευγμα. Μπορεί και να είναι τελικά, μπορεί και όχι. Πρέπει να ξυνίζουμε τα μούτρα μας κάθε φορά που συμβαίνει το δεύτερο;

 

Τέσπα, δεν μπορώ να το αναλύσω παραπάνω, καταλάβατε τι θέλω να πω. Όποιοι δηλώνουν ανοιχτόμυαλοι (όπως πετυχημένα ανέφερε ο mechmg93), καλό θα ήταν να το αποδείξουν και σε κάτι τέτοιες περιπτώσεις όπου κοιτάμε ότι παίζει π.χ. ο Rudess και αυτομάτως μας προκαλεί αποστροφή, χωρίς να μας χαλάει στην πραγματικότητα αυτό που ακούμε*. Δεν κάνουμε καν τον κόπο να αξιολογήσουμε λογικά κάτι που ακούμε επειδή απλά δεν πληροί τις προϋποθέσεις μας για την τέλεια μουσική**.

 

[i']Κοινώς, ανοίξτε το μυαλό σας κύριοι ανοιχτόμυαλοι![/i]

 

Φιλικά προς όλους... :wink:

 

*Δεν μας χαλάει γιατί ούτε και το original μας χαλάει. Εφόσον είναι ίδια παιγμένο, καταλήγουμε στο προκείμενο.

**Τέλεια μουσική = η μουσική που γουστάρουμε και που γουστάρουμε διπλά όταν θεωρούμε ότι είναι κάτι πρωτοποριακό, έστω και άσχημα πρωτοποριακό.

 

Ακριβως ολα αυτα. +50000433,45 λοιπον.

 

Και ξεκολληστε με το θαψιμο στους θιατερ. Σεβαστο να μην αρεσει σε καποιον αυτη η μπαντα, αλλα κατανταει κουραστικο να ψαχουλευουμε τα παντα για να βρουμε κατι αρνητικο. Ως γνωστον, οταν θελουμε να βρουμε κατι αρνητικο, παντα κατι βρισκουμε. ΠΑΝΤΑ ομως.

Κill the wise one!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου