Προς το περιεχόμενο

Η επιστολη του Πανου...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 348
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

οχι ρε... :lol: για ΤΟ ΚΑΛΟ ΑΥΤΟΥ ΤΟΥ ΤΟΠΟΥ (που λεει και ο Λευτερης Παπαδοπουλος :lol: ) γινονται!!! :lol:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ έχω κάποιες εξηγήσεις' date=' άμα θέλετε να πάει προς τα εκεί η κουβέντα πολύ ευχαρίστως.[/quote']

 

Εμένα με ενδιαφέρει να διαβάσω τι πιστεύεις για αυτό το θέμα.

 

Επί τροχάδην γιατί με πνίγουν οι δηλώσεις... :lol:

 

Α) Περίπτωση Χατζηγιαννο-Κότσιρες-Κατσιμιχαίοι:

 

Κατ΄αρχήν το κοινό έχει κριτήριο, όσο και αν το αφορίζουμε για το γούστο του, πιστεύω ότι, λανθάνον μεν, αλλά έχει.

 

Χατζηγιαννο-Κοτσιρες-Κατσιμιχαίοι, έχουν κατά τεκμήριο από πολύ καλή έως θαυμάσια φωνή. Αυτό το αντιλαμβάνεται ο κόσμος. Μπορεί να μην έχει τη γνώση του ειδικού, αλλά έχει αντίληψη και το καταλαβαίνει. Αυτό σε συνδυασμό με το ότι, μιλάνε για οικεία πράματα (έρωτα - χιούμορ - μοναξιά) με απλά λόγια σε εύληπτες μουσικές φόρμες, πράγμα που προσωπικά όχι μόνο δεν το κατακρίνω, αλλά μου αρέσει και εμένα πολλές φορές, έχει σαν αποτέλεσμα ένα όμορφο άκουσμα για το μέσο ακροατή, αρκετό για να του δώσει την ευχαρίστηση που ζητάει μέσα από τη μουσική.

 

Β) Περίπτωση ζεταίμε & φλωροσκυλάδικο της κακιάς ώρας:

 

Εν αρχή ην ο χαβαλές (ή η καψούρα), στη μέση επίσης ην ο χαβαλές (ή η καψούρα), αλλά και στο τέλος ην ο χαβαλές (ή η καψούρα).

 

Οι στίχοι χάλια, αλλά το κοινό στο οποίο απευθύνεται δεν έπαιρνε και άριστα στην έκθεση, :lol:, ντυμένα όμως με ιλλουστρασιόν παραγωγή που ξεγελά χάρη στις αναμφισβήτητες ικανότητες των ΚαρβελλοΦοίβων, και παικτικά πολύ καλά ώστε να μην εκνευρίζουν υποσυνείδητα τον ακροατή.

Ξεκάθαρα καλύπτουν άλλες κοινωνικές ανάγκες, υπαρκτές όμως κια υτές δυστυχώς...

 

Αυτά τα ολίγα σαν πρόγευμα...

Empty Rooms

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οχι ρε... :lol: για ΤΟ ΚΑΛΟ ΑΥΤΟΥ ΤΟΥ ΤΟΠΟΥ (που λεει και ο Λευτερης Παπαδοπουλος :lol: ) γινονται!!! :lol:

Α! ευτυχώς, γιατί με όσα διάβασα άρχισα να έχω τις αμφιβολίες μου... :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με αφορμή αυτό το post θα ήθελα να εκφράσω την απορία μου γιατί υφιστανται τέτοιες αντιπαραθέσεις συχνά είτε μεταξύ ειδών μουσικής είτε μεταξύ μουσικών ποιος είναι καλύτερος κλπ είτε χαρακτήρων μουσικων (ο ένας εμπορικός ο αλλος για την τέχνη κλπ).

Έλεος!!!Δεν είναι πολιτική η μουσική και γενικά η τέχνη για να πείς ότι ο τάδε μου περασε το τάδε νομοσχέδιο και με γ...σε ή αυξήθηκαν οι φορολογικοί συντελεστές και τον ήπια.Η μουσική και η τέχνη γενικότερα είναι περι ορέξεως κολοκιθοπιτα.Δεν υπαρχει αντικειμένικο αλλα υποκειμενικο.Τι να πεί στην νοικοκυρα που μαγηρευει και βλέπει πρωινο καφε ο wes???Και τι να πεί στο 16χρονο που βράζει η κοκκινου και αυτος ονειρέυετε καταληψεις κλπ.Ο καθένας ακουει και αντιλαμβάνετε την μουσικη με το δικο του τρόπο και τα δικά του βιώματα.Εγω ακουώ πία νότα πέρασε απο το ταδε chord και ο άλλος ακουει καρρα γιατι ειναι καψουρης και μολις χώρισε.Εγω θεωρώ καλυτερο πιανίστα τον Otte που παιζει μια νοτα το λεπτο και ο αλλος τον jarret κλπ.

Νομιζω εντελώς φιλικά οτι αυτες η συζητησεις-συγκρίσεις είναι μόνο για την συζητηση και τιποτα αλλο και σε δουλεία να βρισκομαστε.Δεν καταλίγουν και ειναι απο την φυση τους καταδικασμένες να μην καταλήγουν πουθενά.

¶λλωστε μην ξεχνάτε οτι η μουσική εξελίσετε συμφώνα με τον χωρόχρονο που ανήκει και τις έκαστοτε συνθήκες κοινωνικοοικονομικοπολιτικες κλπ.

Παντα θα υπάρχει μια μόδα που διαμορφωνετε απο τους πολλους συμφωνα με τις εξελίξεις και πάντα θα υπαρχει και ο αντιποδας του ενναλακτικου, του εκτος ρευματος και τασης ,για τους λιγους.Και σε καμια περιπτωση δεν υφισταται συγκριση οτι οι πολλοι ειναι βλακες αμουσοι ατεχνοι κλπ και οι αλλοι όχι.Αλλωστε είναι πιο πολλοι...

:D

 

Υ.Γ.1 Ολα αυτά κατα την ταπεινή μου αποψη πάντα και χωρίς πρόθεση να θίξω κανένα...

 

Υ.Γ.2 Sorry για το μεγάλο post

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτά τα ολίγα σαν πρόγευμα...

 

10' απο εμενα!! :lol:

 

ειδικα οσον αφορα αυτο με τη ΦΩΝΗ ,οντως το ΜΟΝΟ πραγμα που ''ακουει" η πλειοψηφια των ελληνων ακροατων ΕΙΝΑΙ η ΦΩΝΗ ολα τα αλλα (παραγωγη,"οργανα",κτλ) παιζουν ελαχιστο ρολο στην επιτυχια ενος τραγουδιου :wink: (για αυτο αλλωστε δεν νομιζω να υπαρχει μουσικη με τοσο ψηλα τη φωνη σε σχεση με τα υπολοιπα "οργανα" στο mix οπως η συντριπτικη πλειοψηφια της ελληνικης μουσικης :lol: )

 

¶λλωστε μην ξεχνάτε οτι η μουσική εξελίσετε συμφώνα με τον χωρόχρονο που ανήκει και τις έκαστοτε συνθήκες κοινωνικοοικονομικοπολιτικες κλπ.

 

+100000000000 :wink:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Peace man ..... μπορεί ρε παίδες να έχουμε και όλοι δίκο

άλλωστε ζούμε στην γενέτειρα της ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑΣ

 

κατι μπλε, και κατι αλλο χαρτοπολεμος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να πω μια γνωμη ,διαβασα μονο την επιστολη , οχι τα σχολια ολων .

Κατα την ταπεινη μου γνωμη , δεν υπαρχει ειδος μουσικης υποδεεστερο απο αλλο , μπορει καποιος να παιζει ποιοτικη ποπ και αλλος μη-ποιοτικη jazz . Δεν νομιζω οτι ο κος Κατσιμιχας ειναι εντεχνος , εχει πασαρει πολλα ποπ , και ουτε και θεωρω και τους περισσοτερους στιχους του κατι παραπανω του μεσου ορου . Σαν μουσικο ταλεντο συνθεσης οπως το αντιλαμβανομαι , θεωρω πολυ πιο ταλαντουχο τον Χατζηγιαννη απο τους Κατσιμιχες , που ομως δεν αντιλεγω οτι επεσε σε ολισθηματα στην καριερα του , που ειναι αξιοσημειωτη για την ηλικια του .

Ο Χατζηγιαννης οφειλει στους προγενεστερους , αλλα δεν μας λεει ο κος Κατσιμιχας . Αυτους δεν τους βοηθησε κανεις ? Αδυνατον , παντα καποιος σε βοηθαει . Καποιοι παλαιοτεροι δεν μπορουν να χωνεψουν οτι ηρθε αλλων η σειρα , στο 'συστημα' (γιατι αυτοι που το παιζουν και εκτος συστηματος ειναι τελικα αυτοι που ειναι πιο μεσα απο ολους ) . Με την σημειωση οτι δεν ειμαι φαν ,κανενος των 2 .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα ειπα καλα??

 

όχι και τόσο

 

 

Χατζη...μιχαλης :) : η απόλυτη φαντασιωση της ρεσεπσιονιστριας' date='της μανικουριστριας & της 7χρονης Μαιρουλας.Καλο και «καθαρο» προσωπο,ΑΝΩΔΥΝΕΣ και ιδανικες για «χαλι» μουσικες που δεν «ενοχλουν» κανεναν,ΣΙΓΟΥΡΗ η επιτυχια στο «γλυκο»

[/quote']

 

η αδερφή μου για παράδειγμα είναι Πολιτικός μηχανικός 30 χρονών κ με μεταπτυχιακά.... και αυτή και οι φίλες της (πολιτικοι μηχανικοί,γεωπόνοι, καθηγήτριες,νηπιαγωγοί, οικονομολόγοι) ακούνε τον Χατζητέτοιον και αγοράζουν τα cd του (ευτυχυχώς ο γαμπρός μου ακούει blues, ελπίζω να της βάλει "μυαλό")

 

 

κατά τα άλλα ήσουν λίγο υπερβολικός αλλα θα σου βάλω καλό βαθμό :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι ρε αρχηγε μου :lol: σχημα λογου ηταν το "μανικιουριστριες" :lol: και στην τραπεζα που πηγα το πρωϊ η 50αρα διευθυντρια (2 μεταπτυχιακα παρακαλω) ΤΣΙΤΑ τον ειχε τον Χαζτηβιολη :lol: :lol: αν αρεσεις στις γυναικες αρεσεις σε ΟΛΕΣ!!! :lol: :lol: :lol:

 

Εξαλλου τι σχεση εχει η ακαδημαϊκη μορφωση με το επαγγελμα να σου δειξω εγω ρεσεπσιονιστ & πωλητριες με πτυχια....να φανε και οι κοτες (μη ξεχνας στην Ελλαδα ζεις...)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου