Προς το περιεχόμενο

Η επιστολη του Πανου...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η μιζέρια της μουσικής στην Ελλάδα σε όλο της μεγαλείο.

"Έντεχνοι" και "ελληνική ποπ" μαζεύονται σαν τα κοράκια πάνω από το ΑΝΥΠΑΡΚΤΟ πλέον ΠΤΩΜΑ της ελληνικής μουσικής "βιομηχανίας" (??? :lol: ) και αναζητούν την δικαίωση οι μεν πρώτοι αναπολώντας περασμένα μεγαλεία που η κακομοιριά τους είχε ερίσματα επειδή έβαζαν δύο καλά στιχάκια στη σειρά και οι δεύτεροι γιατί βρήκαν πλέον το πάτημα στην χειρότερη από αυτούς σαβούρα (Κατέλης, Μαστροκώστα κλπ.) και ανησυχούν μήπως σταματήσουν να θεωρούνται απόλυτα mainstream και χάσουν κι άλλες από τις ήδη φθίνουσες πωλήσεις.

 

Σκεφθείτε πως στην εποχή της παγκόσμιας υπερπληροφόρησης του κοινού για μουσική μέσω internet, τολμάμε και μιλάμε για προσφορά στα ΜΟΥΣΙΚΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΤΟΥ ΤΟΠΟΥ. Η μουσική είναι το φθηνότερο και πλέον προσιτό αγαθό, μπορείς να γίνεις μέτοχος σε ήχους που γράφτηκαν χιλιάδες μίλια μακριά και άρα να δεις πέρα από τη μύτη σου και να διευρύνεις τους ορίζοντές σου και στην Ελλάδα μιλάμε για ΠΟΛΙΤΙΣΤΙΚΗ ΚΛΗΡΟΝΟΜΙΑ ΤΗΣ ΧΩΡΑΣ, ΕΝΤΕΧΝΟ ΠΟΙΟΤΙΚΟ ΤΡΑΓΟΥΔΙ και λοιπές αηδίες.

Ευτυχώς κάποιοι τα είχαν καταλάβει χρόνια πριν αυτά γι' αυτό θυμούνται τους Birthday Party και τους Clash με το παγκόσμιας απήχησης καλλιτεχνικό περιεχόμενο και όχι τον μεταπολιτευτικό τραγουδοποιό, wannabe κουλτουριάρη που υγραίνει 18-20 χρονών φοιτητριούλες με ταγάρια.

 

Και για όποιον δεν κατάλαβε, ξαναδιαβάστε την παραπάνω παράγραφο και διαπιστώστε πως όταν σταματήσουμε να μιλάμε με σοβινιστικούς όρους τριακονταετίας σ' αυτή τη χώρα θα αρχίσουμε να αντιλαμβανόμαστε τον πολιτισμό του 21ου αιώνα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 348
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ισως η πιο ΣΥΝΤΟΜΗ,ΠΕΤΥΧΗΜΕΝΗ,ΠΕΡΙΕΚΤΙΚΗ & ΑΛΗΘΙΝΗ αναλυση της ελληνικης μουσικης & κοινωνικης πραγματικοτητας που εχω διαβασει ποτε μου!

 

20 με ΤΟΝΟ!

 

:wink:

 

(δυστυχως ομως στη χωρα της "Μελινας",της "γενιας του Πολυτεχνειου" και της φαιδρης πορτοκαλεας καλε μου φιλε παντα φωνη βοωντος εν τη ερημω θα εισαι.. :cry: )

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευτυχώς κάποιοι τα είχαν καταλάβει χρόνια πριν αυτά γι' αυτό θυμούνται τους Birthday Party και τους Clash με το παγκόσμιας απήχησης καλλιτεχνικό περιεχόμενο

 

Με κολακεύεις ή μου φαίνεται; :) :) :)

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκεφθείτε πως στην εποχή της παγκόσμιας υπερπληροφόρησης του κοινού για μουσική μέσω internet' date=' τολμάμε και μιλάμε για προσφορά στα ΜΟΥΣΙΚΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΤΟΥ ΤΟΠΟΥ. Η μουσική είναι το φθηνότερο και πλέον προσιτό αγαθό, μπορείς να γίνεις μέτοχος σε ήχους που γράφτηκαν χιλιάδες μίλια μακριά και άρα να δεις πέρα από τη μύτη σου και να διευρύνεις τους ορίζοντές σου και στην Ελλάδα μιλάμε για ΠΟΛΙΤΙΣΤΙΚΗ ΚΛΗΡΟΝΟΜΙΑ ΤΗΣ ΧΩΡΑΣ, ΕΝΤΕΧΝΟ ΠΟΙΟΤΙΚΟ ΤΡΑΓΟΥΔΙ και λοιπές αηδίες.

Ευτυχώς κάποιοι τα είχαν καταλάβει χρόνια πριν αυτά γι' αυτό θυμούνται τους Birthday Party και τους Clash με το παγκόσμιας απήχησης καλλιτεχνικό περιεχόμενο και όχι τον μεταπολιτευτικό τραγουδοποιό, wannabe κουλτουριάρη που υγραίνει 18-20 χρονών φοιτητριούλες με ταγάρια.[/quote']

 

H μουσικη ειναι ΠΛΕΟΝ προσιτο αγαθο. ΤΟΤΕ δεν ηταν. Δεν ξερω πως το λεγαν το τραγουδι τοτε(δεν με απασχολει κιολας, γιατι εχουμε παρακολησει στην ταμπελα, αν και κανει λαθος και το αναφερει ως εντεχνο ο κατσιμιχας), αλλα ωραια τραγουδια βγηκαν. Μπορει εν τελει η ιδια η μιζερια αυτων των καλλιτεχνων να τους εφαγε, αλλα αυτο δεν μειωνει καποιους δισκους που εχουν αφησει.

 

Το οτι οι clash και οι καθε clash ειχαν παγκοσμια αναγνωριση, δεν μου λεει απολυτως τιποτα. Και η britney spears(ή η shakira) απολαμβανουν αυτης της αναγνωρισης, αλλα πραγματικα δεν μου λεει κατι.

Ξερω μπολικους που θεωρουν τους clash μια μπαντα της σειρας...αυτο σημαινει οτι ΕΙΝΑΙ μια μπαντα της σειρας? Οχι.Επισης τιποτα δεν σημαινει οτι καποτε ηταν διασημοι.

 

 

 

καλλιτεχνικό περιεχόμενο και όχι τον μεταπολιτευτικό τραγουδοποιό, wannabe κουλτουριάρη που υγραίνει 18-20 χρονών φοιτητριούλες με ταγάρια.

 

Πραγματικα θελω να μου πεις τι μουσικη ακους να σου βρω αλλες 300000000 εξυπναδες σαν αυτην να πεταξω. Ελεος.

Κill the wise one!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευτυχώς κάποιοι τα είχαν καταλάβει χρόνια πριν αυτά γι' αυτό θυμούνται τους Birthday Party και τους Clash με το παγκόσμιας απήχησης καλλιτεχνικό περιεχόμενο

 

Με κολακεύεις ή μου φαίνεται; :) :) :)

 

Όχι ρε τρελός είσαι...??? :lol: :lol: ¶λλωστε πάντα έβρισκα ενδιαφέρον στο να σε έχω απέναντι...γιατί έχεις επιχειρήματα. Δεν θυμάσαι κάποτε σε ανακαλούσα και στην τάξη για προσωπική επίθεση! :D :D

 

Όμως όπως και να 'χει έχω βαρεθεί την γενιά σας να μιλάει για κουλτούρα, τέχνη, ποιότητα κλπ. και τελικά να τα ανάγει αυτά στον κάθε Νταλάρα ή Κατσιμίχα, την ίδια ώρα που τότε ο Cave και οι Clash (σήμερα θεοί για τα indie παιδάκια...) θεωρούνταν μουσική για τους πρωταγωνιστές του cult αριστουργήματος "Hooligans"! (ναι ναι...αυτό με Γιάννη Μπέζο χουλιγκάνι της ΑΕΚ! :lol: ) Και οι εξαιρέσεις της γενιάς αυτής μ'αρέσουν ιδιαίτερα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πραγματικα θελω να μου πεις τι μουσικη ακους να σου βρω αλλες 300000000 εξυπναδες σαν αυτην να πεταξω. Ελεος.

 

Εγώ όμως δεν ενδιαφέρομαι να ακούσω εξυπνάδες. Έχω την άποψή μου' date=' την λέω και αν διαφωνείς περιμένω απαντήσεις και επιχειρήματα. Όχι την διοχέτευση του εκνευρισμού σου και "εξυπνάδες".

 

H μουσικη ειναι ΠΛΕΟΝ προσιτο αγαθο. ΤΟΤΕ δεν ηταν.

 

Ο Κατσιμίχας όμως δεν την έστειλε ΤΟΤΕ την επιστολή, ούτε ο Χατζηγιάννης είπε τότε τις μαλακίες του. Και το θέμα είναι ότι ακόμα μιλάμε με όρους τριακονταετίας σ' αυτή τη χώρα σχεδόν για όλα...από την πολιτική και την οικονομία μέχρι την μουσική.

 

Και η britney spears(ή η shakira) απολαμβανουν αυτης της αναγνωρισης' date=' αλλα πραγματικα δεν μου λεει κατι.

Ξερω μπολικους που θεωρουν τους clash μια μπαντα της σειρας...αυτο σημαινει οτι ΕΙΝΑΙ μια μπαντα της σειρας? Οχι.Επισης τιποτα δεν σημαινει οτι καποτε ηταν διασημοι..[/quote']

 

Όπως επίσης δεν σημαίνει ότι ο κάθε Κατσιμίχας έχει το ακαταλόγιστο να αναπολεί το προ 20ετίας μεγαλείο του δημοσίως, νομίζοντας ότι έκανε κάτι σπουδαίο, μιας και υπήρχαν άλλοι εκείνη την εποχή που έκαναν πολύ σπουδαιότερα πράγματα. Και μη μου πεις πως οι Clash, Depeche Mode, Smiths, New Order δεν ήταν "προσιτό" αγαθό τότε στην Ελλάδα...

Και το ότι δεν έκανε και τίποτα πολύ σπουδαίο κι αυτός και όλοι οι αντίστοιχοι φαίνεται από το γεγονός ότι πέρασαν μπόλικα χρόνια στο τέλος της καριέρας τους περιμένοντας το επόμενο φεστιβάλ της ΚΝΕ για να παίξουν...ενώ στο ίδιο μουσικό ιδίωμα υπάρχουν και υπήρξαν καλλιτέχνες που ούτε τέτοια φάση πέρασαν, ούτε τους βλέπω να γράφουν πύρινες επιστολές για να διεκδικήσουν τα δίκια τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχήν για πιο ελληνικό ροκ μιλάμε? Για μερικά συγκροτήματα που έκαναν επιτυχία λόγω μόδας? Όσο για το έντεχνο είναι το καλλιτεχνικό ψευδώνυμο του ΡΟΚ γιατί η κάθε γκόμενα από ένα χρονικό σημείο και μετά δεν καταδέχονταν να ακούει ακουσον άκουσον ροκ και ως εκτούτου βάφτισαν τα ροκαμπίλια έντεχνους καλλιτέχνες για να μην τρώνε πόρτα στα Ελληνάδικα!!! Ο χατζηγιάννης σε μερικά χρόνια θα ανήκει καλλιτεχνικα στους νεκρούς και μάλλον κανείς δεν θα τον θυμάται κάτι σαν τις Spice Girls-ποιός τις θυμάται έπειτα από μερικά χρονάκια άραγε? Στην ελλάδα μόνο ο καρβέλας επιβιώνει μετά την δεκαετία. Όπως είπε ένα φιλαράκι και σε πενήντα χρόνια παπανδρέου ή καραμανλής θα κυβερνάει και τα γκομενάκια θα χορέυουν ακόμα Καρβέλα στα Club της παραλιακής!!!!!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θεμα ειναι οτι αν εχεις γραψει "ποιοτικοτερα"(???) τραγουδια απο τον δακη δεν σου δινει το δικαιωμα να αυτοπροσδιοριζεσαι σαν πνευματικος ανθρωπος-ταγος (!?!) του λαου,με υφος που θα ηταν υπερβολικο και για τον κουντερα(που λεει ο λογος).

Το τι κανει η μαζικη αγορα μουσικης στο ελλαντα(και αλλου)δεν με απασχολησε ιδιαιτερα ποτε,ομως αν δεν υπαρχει πλεον χωρος για τουςμονοφθαλμους βασιλιαδες και τους μαγκες μεσα στα πλαισια του μουσικου απομονωτισμου,δεν μουπροκαλει λυπη,μαλλον το αντιθετο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πραγματικα θελω να μου πεις τι μουσικη ακους να σου βρω αλλες 300000000 εξυπναδες σαν αυτην να πεταξω. Ελεος.

 

1)Εγώ όμως δεν ενδιαφέρομαι να ακούσω εξυπνάδες. Έχω την άποψή μου' date=' την λέω και αν διαφωνείς περιμένω απαντήσεις και επιχειρήματα. Όχι την διοχέτευση του εκνευρισμού σου και "εξυπνάδες".

 

H μουσικη ειναι ΠΛΕΟΝ προσιτο αγαθο. ΤΟΤΕ δεν ηταν.

 

2)Ο Κατσιμίχας όμως δεν την έστειλε ΤΟΤΕ την επιστολή, ούτε ο Χατζηγιάννης είπε τότε τις μαλακίες του. Και το θέμα είναι ότι ακόμα μιλάμε με όρους τριακονταετίας σ' αυτή τη χώρα σχεδόν για όλα...από την πολιτική και την οικονομία μέχρι την μουσική.

 

Και η britney spears(ή η shakira) απολαμβανουν αυτης της αναγνωρισης' date=' αλλα πραγματικα δεν μου λεει κατι.

Ξερω μπολικους που θεωρουν τους clash μια μπαντα της σειρας...αυτο σημαινει οτι ΕΙΝΑΙ μια μπαντα της σειρας? Οχι.Επισης τιποτα δεν σημαινει οτι καποτε ηταν διασημοι..[/quote']

 

3)Όπως επίσης δεν σημαίνει ότι ο κάθε Κατσιμίχας έχει το ακαταλόγιστο να αναπολεί το προ 20ετίας μεγαλείο του δημοσίως, νομίζοντας ότι έκανε κάτι σπουδαίο, μιας και υπήρχαν άλλοι εκείνη την εποχή που έκαναν πολύ σπουδαιότερα πράγματα. Και μη μου πεις πως οι Clash, Depeche Mode, Smiths, New Order δεν ήταν "προσιτό" αγαθό τότε στην Ελλάδα...

Και το ότι δεν έκανε και τίποτα πολύ σπουδαίο κι αυτός και όλοι οι αντίστοιχοι φαίνεται από το γεγονός ότι πέρασαν μπόλικα χρόνια στο τέλος της καριέρας τους περιμένοντας το επόμενο φεστιβάλ της ΚΝΕ για να παίξουν...ενώ στο ίδιο μουσικό ιδίωμα υπάρχουν και υπήρξαν καλλιτέχνες που ούτε τέτοια φάση πέρασαν, ούτε τους βλέπω να γράφουν πύρινες επιστολές για να διεκδικήσουν τα δίκια τους.

 

1) Την αποψη σου την ειπες σε ολο το υπολοιπο ποστ εκτος απο αυτο το σχολιο. Θες δεν θες, αυτη η προταση δεν λεγεται αποψη, αλλα "εξυπναδα", καθως δεν περιεχει κανενα ΛΟΓΙΚΟ επιχειρημα για να στηριξεις μια αποψη, την οποια απλα ειπες για να υποβιβασεις κατι ακομα περισσοτερο.

 

 

2)Μα δεν διαφωνω οτι ειναι ακυρα αυτα που ειπε.Δεν διαφωνω καθολου με αυτο που λες εδω. Απλα σαν ακροατης και μουσικοφιλος, μου φαινεται λιγο υπερβολικο το θαψιμο που τρωει για την μουσικη που εχει κανει, αν και πολλα κομματια που εχουν γραψει ειναι πολυ ομορφα.

Το οτι λεει μαλακιες, δεν μπορει να ριξει την "ποιοτητα" καποιοων δημιουργηματων του(ετσι κι αλλιως ποτε δεν εκρινα ενα μουσικο απο τα πιστευω του, αλλα απο την μουσικη του αυτη καθ εαυτη).

 

3)Δεν διαφωνω ουτε σε αυτο. Μου την δινουν ομως οι αφοριστικες προτασεις. Και αν το εξετασεις ακομα καλυτερα, αν καποιος που δεν αξιζε, εμεινε στην κορυφη, φταιει το γεγονος οτι πουλαγε παρολη την καταντια του. Ε, εχει τις ευθυνες του και το κοινο.

 

Τεσπα, δεν διαφωνουμε σε κατι. Αλλα το να θαβουμε ασυστολα χωρις να βλεπουμε λιγο παραπαπερα απο τα προσωπικα μας γουστα, δεν ειναι σωστο. Οπως επισης το να πεταμε εξυπναδες για το παιχνιδι των εντυπωσεων.

Κill the wise one!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου