Προς το περιεχόμενο

Επιδιόρθωση σπασμένης ακουστικής


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω μια epiphone γύρω στα 8 χρόνια αλλα τα τελευταία 5 την έχω στο πατάρι.Ο λόγος...μια άτσαλη τούμπα που είχε φάει με αποτέλεσμα να σπάσει το head. Δε μπορώ να πω οτι δε με πείραξε αλλα τελικά την παράτησα αφού πίστεψα πως δε πρόκειται να φτιαχτεί. Κάποια στιγμή σκέφτηκα πως δεν είχα τίποτα να χάσω και την πασάλειψα με κόλλα (για ξύλα αλλα δε θυμάμαι όνομα) και έβαλα και 3-4...καρφάκια :roll:

Απο τότε δε τις έχω βάλει ποτέ χορδές γιατί φοβάμαι μη μου έρθει το head στο head :roll:

Υπάρχει περίπτωση να την κάνω να δουλέψει πιο ανθρώπινα ή να την πάω σε κανα μάστορα;

Δεν αξίζει να δώσω πολλά χρήματα πάντως γιατί την είχα αγοράσει 50 χιλιάδες δρχ άσχετο που έχει-είχε- καταπληκτικό value for money.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξαρτάται από το σπάσιμο και την ποιότητα της κόλλησης... Αν δεν βάλεις χορδές πάντως δεν θα μάθεις ποτέ.... :wink:

Έχω μια κλασική που κολλησα το σπασμένο καράουλο με εποξική...χαμηλότερη τάση χορδών μεν - 12 χρόνια χωρίς πρόβλημα δε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χμμ ναι ξέχασα να το τονίσω αυτό.Η κόλληση είναι της πλάκας,δεν έκανα καθόλου καλή δουλειά οπότε μέσες άκρες ρωτάω επίσης αν μπορεί να φύγει η παλιά κόλλα με κάποιο τρόπο και να ξανακολληθεί εκ νέου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχει πάθει κάτι σαν αυτό υποθέτω:

huberpeghead01.jpg

Αν έβαλες ξυλόκολλα, τότε μπορείς να αναστρέψεις την κόλληση με θερμότητα και υγρασία αφού συνήθως αυτές οι κόλλες είναι υδατοδιαλυτές. Αν έχεις κάποιο ατμοκαθαριστή και μπορείς να προσαρμόσεις κάποιο ακροφύσιο που να κατευθύνει τον ατμό στο σημειο της κόλλησης (και όχι αλλού!) Αλλιώς με πολύ πολύ προσοχή πάνω από ένα μπρίκι με νερό που βράζει. θέλει υπομονή και μαλακές κινήσεις

Μετά, το δύσκολο είναι κα καθαρίσεις τελέιως τις επιφάνειες προς κόλληση από παλιές κόλλες. Αν βρεις, βάλε κόλλα tidebond, αν όχι ατλακολ κρυσταλική.

...και το ακόμα πιο δύσκολο να βρεις τρόπο ώστε να ασκήσεις αρκετή πίεση στα μέρη που κολλάνε για αρκετή ώρα και χωρίς καμία μετακίνηση των μερών για να "πιάσει " η κόλληση

Μια ιδέα δίνει το σάιτ αυτό

Καλή επιτυχία

:wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακριβώς αυτό έχει πάθει!!!!!!

 

...και το ακόμα πιο δύσκολο να βρεις τρόπο ώστε να ασκήσεις αρκετή πίεση στα μέρη που κολλάνε για αρκετή ώρα και χωρίς καμία μετακίνηση των μερών για να "πιάσει " η κόλληση

 

Ναι, το είχα αυτό το πρόβλημα και έβαλα τη δομή απο πάνω... :?

Το αποτέλεσμα το φαντάζεσαι...στραβή κόλληση!

 

Μήπως έχεις υπόψη σου αν την πάω σε μάστορα πόσο θα μου κοστίσει,γιατι δε μου έχω πολύ εμπιστοσύνη σε τέτοια θέματα :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα σου πρότεινα να την πας στον Δήμου στην Εμ. Μπενάκη, να τον ρωτήσεις πόσο θα στοιχίσει και απο εκεί και πέρα αποφασίζεις!

raco Dormiens Nunquam Tittilandus

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οτι και νάκανες,η μεγάλη καγκουριά είναι τα καρφιά.Μπορείς να ανοίξεις μικρές εγκάρσιες τρύπες στα δύο προς συγκόλληση μέρη (εαν καθαρίζονται,δεν ξέρω),και να βάλεις καβίλιες (μικρά ξύλινα αξονάκια) τα οποία θα διαμορφώσεις να μπαίνουν πολύ σφιχτά.Μετά κόλλα και σφιγκτήρες κανονικοί και θα γίνει.Ετσι όπως την περιγράφεις μη βάλεις χορδές γιατί κάποια στιγμή ενδέχεται να σπάσει... (οχι το headstock, αλλά το....δεξί σου χέρι...).Καλή τύχη. :wink:

Μα καθόλου δεν αγαπάς τους ανθρώπους ????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Συμφωνώ με το Δημήτρη για την καγκουρότητα των καρφιών.

Νομίζω το πιο δύσκολο θα είναι να την ξεκολλήσεις και κυρίως να βάλεις και τις παλιές κόλλες. Δεν βάζεις ένα σετ 13άρες να δούμε τι θα γίνει? :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λοιπόν η λύση είναι μία

 

τη αφήνεις ως έχει, της περνάς χορδές αλλά απλά να στέκονται πάνω της χωρίς να είναι κουρδισμένες

και την βάζεις στον τοίχο για ντεκόρ

 

η οποιαδήποτε άλλη λύση θα στοιχίσει είτε χρόνο είτε χρήμα είτε και τα 2 που δεν το αξίζει η συγκεκριμένη κιθαρούλα

 

 

ρε μπαγάσα πως δεν της έβαλες logo και μονωτική :lol:

ΕΙΜΑΙ Ο ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου