Προς το περιεχόμενο

Μήνυμα χαμηλής μνήμης σε προγράμματα της East West


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Hello.Μολις πηρα εναν core2duo 2.4Ghz.Σε καποια προγραμματα της

EAST WEST οταν φορτωνει ενας ηχος μου βγαζει μυνημα

low physical memory.Γιατι γινεται αυτο ;Γνωριζει καποιος;

Η μνημη που εχω ειναι 1γιγα- 667Mhz

Ενας φιλος μου ειχε δωσει ενα προγραματακι για την ενεργοποιηση του DFD.

και ειχε βελτιωθει στο παλιο μου μηχανημα που τα ειχα.

Δεν ειναι παραξενο που σε αυτο το καινουργιο υπολογιστη χρειαζεται παλι DFD;(Χρησιμοποιω τα XP windows).

Εχθρός τού κέρδους είναι ή αντοχή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι απίθανο. Πχ: Αν φορτώνεις έναν ήχο που στη μνήμη μπορεί να καταλαμβάνει 400ΜΒ σου έμειναν άλλα 600ΜΒ ελεύθερα για: τα Win, το DAW και για τα υπόλοιπα VSTi που μπορεί να χρησιμοποιείς μέσα στο project σου.

 

Δεν ειναι παραξενο που σε αυτο το καινουργιο υπολογιστη χρειαζεται παλι DFD;

όχι γιατί δεν παίζει ρόλο η cpu σου, παίζει ρόλο η μνήμη σου.

 

Αν δεν θες να χρησιμοποιείς DFD (Direct from Disk) όταν δουλεύεις με VSTi αύτου του είδους(sample-based), καλύτερα να προσθέσεις μνήμη.

Τσάμπα καίει η....κονσόλα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι το πιο πιθανο είναι να είσαι καλυμμένος...Απλά πιστεύω ότι η μνήμη είναι επενδυση σε ενα σύστημα...Ειδικά για μουσική...

 

Να ρωτησω το γεγονός ότι τα DAW χρησιμοποιούν μεχρι καποια όριο της μνημης αυτο σημαινει ότι η υπολοιπη δεν χρησιμοποιείται ή ότι δεν τη χρησιμοποιεί το προγραμμα...

Time is just a fraction of the sine.......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω πιστευω πως ουτε και με 2 giga θα ειναι καλυμμενος γιατι το DFD απαιτειται στα προγραμματα της east-west(εκτος το garritan νομιζω).Μπορει να μη βγαζει το μηνυμα ''physical memory is to low''(ή οτι γραφει) αλλα θα φορτωνει τα δειγματα στο διπλασιο χρονο.Το εχω δικιμασει γι'αυτο το λεω,ασχετα μ΄αυτα που γραφουν οι τυποι της east-west:''Some GPO users do not have sufficient RAM, either due to the limitations of their computers or other reasons, and have requested the ability to load more samples with less RAM. For these few cases DFD may help. Remember, if you have 1 gigabyte or more of RAM, you do not need this download. Some have achieve acceptable results with less than the required RAM. If you have a choice between DFD and your computer can handle more RAM, opt for the additional RAM. It is cheap and will performer better than DFD.''

 

Χαρη,σου το στελνω με mail(to DFD φυσικα) :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 χρόνια αργότερα...

Φιλε εγω εχω 4 giga ram και παλι το κανει απο οτι φαινεται δεν παιζζει καποιο ρολο τι μνημη εχεις!σημασια εχει οτι το φορτωνει το δειγμα απλα βγαζει παντα αυτη την ενδειξη!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

harisexp και λοιποί, η προσωπική μου εμπειρία είναι διαφορετική. Το μύνημα αυτό όντως το έβγαζε σε 1gb μνήμη και ακόμα και σε 2gb κάποιες φορές (όχι αυτό το Plugin, άλλα παρόμοια). Παρόλο που τα windows δεν βλέπουν πέρα των 3gb οταν έβαλα 4gb μνήμη και έκανα και το κόλπο (μεγάλο θέμα αυτό) με το /3gb switch στο boot.ini η διαφορά που είδα ήταν τεράστια. Δεν ξανάχα πρόβλημα ούτε με μνήμη message, ούτε με 50 real time vst instruments, ούτε με τίποτα.

Επίσης τεράστια διαφορά κάνει το τετραπύρηνο από το διπύρηνο, μιλάμε το ίδιο project στο core duo μου έφτανε 75% cpu και μολις έβαλα τετραπύρηνο πήγε στο .. 25%!

 

Σίγουρα πρώτα από όλα πρέπει να ψάξετε τα options του plugin και να δοκιμάσετε να δείτε τί γίνεται με την virtual memory (ενεργοποιημένη με μέγεθος minimum και maximum 1512 θα ήταν καλό - μιάμιση φορά την μνήμη σου δηλαδή).

 

Τέλος υπάρχουν κάποια plugins που δεν την παλεύουν και θέλουν πολύ ψάξιμο, δεν πα να χεις και 4gb, έχω διαβάσει άπειρα comments πχ. για τα ivory pianos, άπειρο κόσμο με πρόβλημα μνημης. Ψάξε καλού και κακού και στα φόρουμ της east west.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με 2 GB ram  & το DFD δουλεύουν σχεδόν όλα τα βαριά VSTI

Με το DFD, Direct from Disk ρυθμίζεις πόσο μνήμη ram θα χρησιμοποιήσεις και τo υπόλοιπο από τον σκληρό δίσκο.

Φυσικά εαν μπορείς να βάλεις 4 GB ram καλύτερα είναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πω πω, πως ξεθαφητκε αυτο το θεμα ,λιγο  παλιο  ;D.

Μου υπενθυμησατε καποιοα πραγματα απο τον παλιο καλο καιρο που τα εψαχνα τοτε μετα μανιας.Ελπιζω να ξαναβρω αυτο το παθος.

Καλες γιορτες.

 

Εχθρός τού κέρδους είναι ή αντοχή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Φιλε εγω εχω 4 giga ram και παλι το κανει απο οτι φαινεται δεν παιζζει καποιο ρολο τι μνημη εχεις!σημασια εχει οτι το φορτωνει το δειγμα απλα βγαζει παντα αυτη την ενδειξη!

 

Πράγματι φίλε μου πολύ σωστά το παρατήρησες...

 

Μόνο που υπάρχει λόγος και αυτός είναι το παλιό DFD.dll που εγκατέστησε στο σύστημά σου το τελευταίο VSTI - EWQL,Best Service,Native Instrument .

Eπειδή λοιπόν το DFD.dll έχει time strap λογισμικό ,γιά καθαρά λόγους marketing , "ψαρώνουν" το χρήστη να αναβαθμιστεί , χωρίς να συντρέχει ουσιαστικός λόγος ,ούτε θα κρασάρει το plugin φοτρώνοντας επιπλέον 4 GB samples.

Βέβαια μόλις αναβαθμίσεις το πρόγραμμα φεύγουν όλα τα μηνύματα.

 

Άλλωστε DFD σημαίνει ότι γράφει στο κενό μέρος του σκληρού δίσκου τα δείγματα , δεν έχει να κάνει ούτε με RAM ούτε με Swam memory limit , και ανάλογα με τον ελεύθερο ,(και μή κατακερματισμένο ) χώρο του δίσκου μπορεί να φορτώσει τεράστια αρχεία σε αυτόν.

 

Το μοναδικό "κουλό" DFD στα VSTi όλων των εποχών ,το έχει το IVORY 1.5 ,που ξεμένει παράλογα από μνήμη (ακόμα και με 5 Gb ελεύθερη Ram στο ram mode), κρίμα το τόσο ωραίο πιάνο που διαθέτει.

 

Μηχ. Επαγγελματικών Styles & Ηχων Korg PaSeries

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου