Προς το περιεχόμενο

Ηχογράφηση κυματομορφής stereo ή mono?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Mάλλον αδυνατείς να καταλάβεις τι εννοώ.

 

Δεν σε αναιρούν τα λεγόμενά μου αλλά προσπαθώ να σου εξηγήσω οτι γενικά τη φύση και τις διαδικασίες της ο άνθρωπος τις αντιλαμβάνεται είτε με τα δικά του αισθητήρια όργανα είτε με τεχνητά που αυτός έχει κατασκευάσει.

 

Λέω απλά οτι η θεωρία απο την πραγματικότητα διαφέρει (για άλλους πολύ για άλλους λίγο)

 

Πχ ο χρόνος των 2 sec είναι αμελητέος αν μιλάς για το πόση ώρα αργησες στο γραφείο σήμερα το πρωί...αλλά φαντάζει αιώνας για τη διαρκεια ζωής ενός μεσονίου που εμφανίζεται σε κύκλοτρα και άλλες διατάξεις επιτάχυνσης.

 

Σε πληροφορώ οτι ο ελάχιστος χρόνος που πιστεύεται απο επιστήμονες οτι διαρκεί το πιο πιθανά σύντομο φαινόμενο είτε μεταβολή είναι ο λεγόμενος χρόνος Πλάνκ και διαρκεί 10 εις την μείον 43 δευτερόλεπτα. Η ίδια τιμή επίσης πιστεύεται σήμερα (μέχρι αποδείξεως του εναντίου) οτι αποτελεί το κβάντα του χρόνου.

 

Όλα αυτά είναι δυσνόητα μεγέθη για τον ανθρωπο και τα μεγέθη που μπορεί να αντιληφθεί.

 

Και για να τελειώνουμε αυτό που προσπάθησα να σου εξηγήσω είναι κατά πόσο ταυτόχρονα είναι τα 2 σήματα που αλληλοαναιρούνται. Για τα ανθρώπινα δεδομένα και αισθητήρια συμφωνώ οτι έχει επιτευχθεί πρακτικά η "πλήρης" αναίρεση θορύβου.

 

Ισχύει όμως μικροσκοπικά? Αν επίσης η αναστροφή φάσης γίνεται με επεξεργασία του αρχικού σήματος μέσω ηλεκτρονικών διατάξεων (εφόσον μιλάμε για ενεργή αναίρεση) δεν θέλει έστω και έναν απειροελάχιστο χρόνο η διαδικασία αναστροφής μεχρι να τελεστεί? Πόσο ταυτόχρονα μπορεί να γίνει αυτό?

 

Το ανθρώπινο αυτί το θεωρεί ταυτόχρονο, ένας παλμογράφος στο ελάχιστο time div μπορεί πάλι ναι αλλά είναι πραγματικά?

 

Δεν σε αναιρώ απλά δίνω και μια άλλη διάσταση προσπαθώντας να εξηγήσω όσο πιο απλά γίνεται.

 

Αν δεν μπορείς να το καταλάβεις δεν ξέρω τι να πω...

 

Το να πετάς όρους χωρίς να εξηγείς με δικά σου λόγια και ειδικά το ειρωνικό ύφος που γράφεις μπορεί να μην το καταλαβαίνεις αλλά στην ουσία εσένα τον ίδιο υποβιβάζει.

 

Και εφόσον μίλησες για επιφάνειες λάθους στην ουσία είναι σαν δέχεσαι την ύπαρξη αποκλίσεων διότι η χάραξη μιας τέτοιας επιφάνειας αποσκοπεί στην ελαχιστοποίηση της πιθανότητας σφάλματος βασιζόμενη στην Γκαουσιανή Κατανομή.

 

Ξέρεις πόσο εύκολο είνα να χρησιμοποιεί κανείς ορολογία? Ο καλύτερος επιστήμονας/μηχανικός γίνεται. Κάνει κι ενα copy paste απο wikipedia και το παίζει γνώστης... :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 60
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Mάλλον αδυνατείς να καταλάβεις τι εννοώ.

 

Δεν σε αναιρούν τα λεγόμενά μου αλλά προσπαθώ να σου εξηγήσω οτι γενικά τη φύση και τις διαδικασίες της ο άνθρωπος τις αντιλαμβάνεται είτε με τα δικά του αισθητήρια όργανα είτε με τεχνητά που αυτός έχει κατασκευάσει.

 

Λέω απλά οτι η θεωρία απο την πραγματικότητα διαφέρει (για άλλους πολύ για άλλους λίγο)

 

Πχ ο χρόνος των 2 sec είναι αμελητέος αν μιλάς για το πόση ώρα αργησες στο γραφείο σήμερα το πρωί...αλλά φαντάζει αιώνας για τη διαρκεια ζωής ενός μεσονίου που εμφανίζεται σε κύκλοτρα και άλλες διατάξεις επιτάχυνσης.

 

Σε πληροφορώ οτι ο ελάχιστος χρόνος που πιστεύεται απο επιστήμονες οτι διαρκεί το πιο πιθανά σύντομο φαινόμενο είτε μεταβολή είναι ο λεγόμενος χρόνος Πλάνκ και διαρκεί 10 εις την μείον 43 δευτερόλεπτα. Η ίδια τιμή επίσης πιστεύεται σήμερα (μέχρι αποδείξεως του εναντίου) οτι αποτελεί το κβάντα του χρόνου.

 

Όλα αυτά είναι δυσνόητα μεγέθη για τον ανθρωπο και τα μεγέθη που μπορεί να αντιληφθεί.

 

Και για να τελειώνουμε αυτό που προσπάθησα να σου εξηγήσω είναι κατά πόσο ταυτόχρονα είναι τα 2 σήματα που αλληλοαναιρούνται. Για τα ανθρώπινα δεδομένα και αισθητήρια συμφωνώ οτι έχει επιτευχθεί πρακτικά η "πλήρης" αναίρεση θορύβου.

 

Ισχύει όμως μικροσκοπικά? Αν επίσης η αναστροφή φάσης γίνεται με επεξεργασία του αρχικού σήματος μέσω ηλεκτρονικών διατάξεων (εφόσον μιλάμε για ενεργή αναίρεση) δεν θέλει έστω και έναν απειροελάχιστο χρόνο η διαδικασία αναστροφής μεχρι να τελεστεί? Πόσο ταυτόχρονα μπορεί να γίνει αυτό?

 

Το ανθρώπινο αυτί το θεωρεί ταυτόχρονο' date=' ένας παλμογράφος στο ελάχιστο time div μπορεί πάλι ναι αλλά είναι πραγματικά?

 

Δεν σε αναιρώ απλά δίνω και μια άλλη διάσταση προσπαθώντας να εξηγήσω όσο πιο απλά γίνεται.

 

Αν δεν μπορείς να το καταλάβεις δεν ξέρω τι να πω...

 

Το να πετάς όρους χωρίς να εξηγείς με δικά σου λόγια και ειδικά το ειρωνικό ύφος που γράφεις μπορεί να μην το καταλαβαίνεις αλλά στην ουσία εσένα τον ίδιο υποβιβάζει.

 

Και εφόσον μίλησες για επιφάνειες λάθους στην ουσία είναι σαν δέχεσαι την ύπαρξη αποκλίσεων διότι η χάραξη μιας τέτοιας επιφάνειας αποσκοπεί στην ελαχιστοποίηση της πιθανότητας σφάλματος βασιζόμενη στην Γκαουσιανή Κατανομή.

 

Ξέρεις πόσο εύκολο είνα να χρησιμοποιεί κανείς ορολογία? Ο καλύτερος επιστήμονας/μηχανικός γίνεται. Κάνει κι ενα copy paste απο wikipedia και το παίζει γνώστης... :wink:[/quote']

 

 

 

Ουάου...!!!!

 

Βικιπέδια....

 

Αλήθεια... έχουν βάλει στην βικιπέδια ενεργό έλεγχο θορύβου;

 

 

Τώρα για τα άλλα...

 

 

Αν θές να κάνουμε φιλοσοφική συζήτηση για το κατά πόσο υπάρχει

η δυνατότηα άμεσης παρατήρησς φαινομένων... μέσα...

 

 

Όμως....

 

 

 

Δεν θα ήθελα να φανταστώ οτι ένας άνθρωπος που μπορεί να καταλάβει το ειρωνικό ύφος ενός άλλου... δεν θα μπορούσε να σκεφτεί μόνος του

πώς μπορεί να ξεπεραστεί η δυσκολία της "ηλεκτρονικής" καθυστέρησης

για να γίνουν οι απαραίτητες διορθώσεις στο σήμα ελέχγου...

 

εκτός αν βέβαια.. ψάχνει να προκαλέσει μή έχοντας κάτι άλλο να πει... ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To να προκαλέσω φίλε Granule είναι το τελευταίο που θα έκανα...αλλά δεν έχω καταλάβει ακόμα γιατί είσαι τόσο ευέξαπτος.

 

Αλήθεια θα ήθελα να πω κι άλλα περί των νέων εννοιών ηλεκτρονικής καθυστέρησης που εισάγεις στην κουβέντα και πως μπορείς να κάνεις το σφάλμα να συγκλίνει στο μηδέν με χρήση κλάδων ανδράσεων αλλά σου λέω και πάλι οτι με ενοχλεί το ύφος αυτό. Προσπάθησα αλλά δεν γίνεται.

 

Ενώ βλέπεις οτι έχω καλή και ειλικρινή διάθεση για εποικοδομητική κουβέντα μπαίνει στη μέση αυτή η ειρωνία από πλευράς σου και με παρασύρει (άνθρωπος είμαι κι εγώ τι να κάνουμε) να ακολουθήσω κι εγώ την ίδια οδό κάτι που δεν θέλω. Το αποτέλεσμα είναι να ακολουθούν ειρωνικά σχόλια εκατέρωθεν που αν τα δει κανείς με ψυχραιμία μάλλον δεν έχουν κατι ουσιαστικό να πουν.

 

Το topic που ξεκίνησες αλλού (εννοώ με τα μηχανικά ανάλογα) είναι όντως πολύ ενδιαφέρον και θα ήθελα να συμμετάσχω αλλά βλέπω οτι "βούτηξες απο τα μαλλιά" κάποιον που σου έκανε μια υπόδειξη (λίγο άστοχη βέβαια αλλά anyway). Γι αυτό το λόγο θεωρώ οτι μάλλον καλύτερα να μην παρέμβω κι εκεί αν είναι να ακολουθήσουμε την ίδια οδό. (Δεν βγάζω τον εαυτό μου απ' έξω, σίγουρα έχω κι εγώ το μισό μερίδιο ευθύνης)

 

Φιλικά Νίκος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπαρδόν?

 

¶στοχη διότι θεωρώ οτι δεν παίζει δραματικό ρόλο στον ενεργειακό "παραλληλισμο" που έκανε ο granule σχετικά με τις ενεργειακές μεταβολές.

 

Δεν εννοούσα οτι κάνεις λάθος σε καμία περίπτωση.

 

Συγγνώμη αν ακουστηκε άσχημο...μπορώ να το διαγράψω αν θες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Όχι όχι....σιγά μην παρεξηγηθώ κι όλας.

Απλά....δεν φαντάστηκα ότι αυτό που έγραψε ο granule, θεώρησε ότι αποτελούσε τοποθέτηση. Νόμιζα ότι έκανε εισαγωγή...και ότι θα συνέχιζε με μια ποιοτική ανάλυση του αρμονικού ταλαντωτή με απόσβεση. Αναφέροντας και διάφορα μηχανικά / ηλεκτρικά συστήματα καθώς και σε ποιές περιπτώσεις μπορεί αυτά να θεωρηθούν "αρμονικοί ταλαντωτές".

Αναφέρει λοιπόν για τριβή, για ελατήριο..... Δεν λείπει η αναφορά στη μάζα (αν περιμένεις ότι θα ακολουθήσει μία ποιοτική "συζήτηση")?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γίνεσαι απόλυτα αντιληπτός και στην περίπτωση αυτή όπως την περιέγραψες μόλις η αστοχία είναι μάλλον δική μου.

 

Sorry και πάλι

 

Φιλικά

 

Νίκος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To να προκαλέσω φίλε Granule είναι το τελευταίο που θα έκανα...αλλά δεν έχω καταλάβει ακόμα γιατί είσαι τόσο ευέξαπτος.

 

Αλήθεια θα ήθελα να πω κι άλλα περί των νέων εννοιών ηλεκτρονικής καθυστέρησης που εισάγεις στην κουβέντα και πως μπορείς να κάνεις το σφάλμα να συγκλίνει στο μηδέν με χρήση κλάδων ανδράσεων αλλά σου λέω και πάλι οτι με ενοχλεί το ύφος αυτό. Προσπάθησα αλλά δεν γίνεται.

 

Ενώ βλέπεις οτι έχω καλή και ειλικρινή διάθεση για εποικοδομητική κουβέντα μπαίνει στη μέση αυτή η ειρωνία από πλευράς σου και με παρασύρει (άνθρωπος είμαι κι εγώ τι να κάνουμε) να ακολουθήσω κι εγώ την ίδια οδό κάτι που δεν θέλω. Το αποτέλεσμα είναι να ακολουθούν ειρωνικά σχόλια εκατέρωθεν που αν τα δει κανείς με ψυχραιμία μάλλον δεν έχουν κατι ουσιαστικό να πουν.

 

Το topic που ξεκίνησες αλλού (εννοώ με τα μηχανικά ανάλογα) είναι όντως πολύ ενδιαφέρον και θα ήθελα να συμμετάσχω αλλά βλέπω οτι "βούτηξες απο τα μαλλιά" κάποιον που σου έκανε μια υπόδειξη (λίγο άστοχη βέβαια αλλά anyway). Γι αυτό το λόγο θεωρώ οτι μάλλον καλύτερα να μην παρέμβω κι εκεί αν είναι να ακολουθήσουμε την ίδια οδό. (Δεν βγάζω τον εαυτό μου απ' έξω' date=' σίγουρα έχω κι εγώ το μισό μερίδιο ευθύνης)

 

Φιλικά Νίκος[/quote']

 

 

Χμμμ...

 

Ας πάρουμε αυτό για το "απ' τα μαλιά"...

 

 

Δεν ξέρω πόσο φιλικό μπορεί να σου φανεί εσένα....

όταν κάποιος ο οποίος έχει ένα παρελθόν μαζί σου...

ξαφνικά σου λέει..:

 

"Ψιτ, φιλαράκο, αν θές να το πας ολοκληρωμένα πες τούτο και το άλλο"

 

Γιατί όπως φάνηκε.. άλλα περίμενε... και άλλα ήθελα να πώ... και άλλα κατάλαβε.

 

Δηλαδή... μόνο αυτό που έχει στο μυαλό του ένας είναι η ολοκληρωμένη θεώρηση των πραγμα΄των και αυτό που θα έπρεπε να γίνεται...;

 

Γιατί μην ξεχνάς οτι και εσύ άλλο περίμενες να ακολουθήσει στο εν λόγω θέμα....

 

 

¶ρα... πόσο "φιλικό" είναι το να έρχεται ένας να σου λέει σύμφωνα με αυτά ποθυ εκείνος πστεύει, χωρίς να μπει στον κόπο να δεί τι θές να πεις, και να σου κάνει υποδείξεις... ΕΝΩ δεν έχετε και το καλύτερο παρελθόν...;

 

Μπορείς να απαντήσεις..; Τέσπα...

 

 

Σε αυτά που λές εσύ.

 

 

Το να απαντήσεις πάνω στην αναφορά μου σε ήδη υπαρκτές τεχνολογίες οι οποίες δεν είναι καν στο στάδιο της μελέτης κα έρευνας αλλά πουλιούνται κίολα, εμένα κάποια πράγμτα μου γεννά στο κεφάλι μου....

 

Ή έχεις αντηρήσεις με το αν ισχύει αυτή η τεχνολογία (πράγμα που δεν εισύει γιατί πουλιέταί ήδη και χρησιμοποιείται μέχρι και αεροπλάνα)

 

Ή θες να συζυτήσεις τι τρέχει με αυτό το θέμα και πως γίνεται (πράγμα που δεν ισχύει σύμφωνα με τα λεγόμενα σου περί καθυστερήσεων)

 

Ή θες να "προκαλέσεις". (και είναι το μόνο που μένει)

 

(Ή θα ήθελες να κάνουμε μία φιλοσοφική συζύτηση γύρω από αυτά τα θέματα... πράγμα για το οποίο σε ρώτησα)

 

 

Όπως βλέπεις.... δεν "απόκτησα" κάποιο υφάκι άλογα.

 

Τέσπα.

 

 

Ελπίζω να κατάλαβες τι είχα να πω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου