Προς το περιεχόμενο

Ηχογράφηση κυματομορφής stereo ή mono?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χμμμ...

Ας πάρουμε αυτό για το "απ' τα μαλιά"...

 

Δεν ξέρω πόσο φιλικό μπορεί να σου φανεί εσένα....

όταν κάποιος ο οποίος έχει ένα παρελθόν μαζί σου...

ξαφνικά σου λέει..:

"Ψιτ' date=' φιλαράκο, αν θές να το πας ολοκληρωμένα πες τούτο και το άλλο"

Γιατί όπως φάνηκε.. άλλα περίμενε... και άλλα ήθελα να πώ... και άλλα κατάλαβε.

 

Δηλαδή... μόνο αυτό που έχει στο μυαλό του ένας είναι η ολοκληρωμένη θεώρηση των πραγμα΄των και αυτό που θα έπρεπε να γίνεται...;

Γιατί μην ξεχνάς οτι και εσύ άλλο περίμενες να ακολουθήσει στο εν λόγω θέμα....

 

¶ρα... πόσο "φιλικό" είναι το να έρχεται ένας να σου λέει σύμφωνα με αυτά ποθυ εκείνος πστεύει, χωρίς να μπει στον κόπο να δεί τι θές να πεις, και να σου κάνει υποδείξεις... ΕΝΩ δεν έχετε και το καλύτερο παρελθόν...;

 

Μπορείς να απαντήσεις..; Τέσπα...

 

Σε αυτά που λές εσύ.

 

Το να απαντήσεις πάνω στην αναφορά μου σε ήδη υπαρκτές τεχνολογίες οι οποίες δεν είναι καν στο στάδιο της μελέτης κα έρευνας αλλά πουλιούνται κίολα, εμένα κάποια πράγμτα μου γεννά στο κεφάλι μου....

 

Ή έχεις αντηρήσεις με το αν ισχύει αυτή η τεχνολογία (πράγμα που δεν εισύει γιατί πουλιέταί ήδη και χρησιμοποιείται μέχρι και αεροπλάνα)

Ή θες να συζυτήσεις τι τρέχει με αυτό το θέμα και πως γίνεται (πράγμα που δεν ισχύει σύμφωνα με τα λεγόμενα σου περί καθυστερήσεων)

Ή θες να "προκαλέσεις". (και είναι το μόνο που μένει)

(Ή θα ήθελες να κάνουμε μία φιλοσοφική συζύτηση γύρω από αυτά τα θέματα... πράγμα για το οποίο σε ρώτησα)

 

Όπως βλέπεις.... δεν "απόκτησα" κάποιο υφάκι άλογα.

 

Τέσπα.

 

Ελπίζω να κατάλαβες τι είχα να πω.[/quote']

 

Κάποια σχόλια πάνω σε αυτά που έγραψες...

 

Αν έχεις κάποιο προσωπικό με τον συγκεκριμένο άνθρωπο έίναι απόλυτα δεκτό και κατανοητό αλλά δεν όφειλα να το γνωρίζω εκ των προτέρων και να διαμορφώσω το post μου σύμφωνα με αυτό. Αν όντως λοιπόν ισχύει και αν το ήξερα απο την αρχή δεν θα ανέφερα κάτι. Αν και όντας μέλος του forum και λαμβάνοντας μέρος σε δημόσιες συζητήσεις δεν οφείλω να λαμβάνω υποψιν τα προσωπικά για τον απλούστατο λόγο οτι δεν με αφορούν.

 

Όσον αφορά τώρα το "Ψιτ, φιλαράκο, αν θές να το πας ολοκληρωμένα πες τούτο και το άλλο" που χρησιμοποίησες σου παραθέτω ακριβώς τι έγραψε ο συγκεκριμένος άνθρωπος...

 

Granule' date=' βάλε και τη μάζα του σώματος στη συζήτηση, για να το πας πιο ολοκληρωμένα. Αν και τα κυκλώματα που μας ενδιαφέρουν εδώ (ακουστικές συχνότητες) είναι συνήθως ελαφριά.

Παρακολουθώ....αλλά με κάποια επιφύλαξη γιατί -βασικά- έχω μια αμφιβολία* σχετικά με την εκπαιδευτική αξία των μηχανικών / ηλεκτρικών αναλόγων.

* Όχι συνολική, σε κάποιους μπορεί να είναι χρήσιμα.[/quote']

 

...το παραθέτω ακριβώς για να δείξω οτι η απάντησή του δεν ξεκινούσε έτσι ακριβώς όπως έγραψες πιο πάνω και δεν είχε κάτι το οποίο μπορούσε να θεωρηθεί ως προσωπική εμπάθεια όπως θέλησες να δείξεις χρησιμοποιώντας το "Ψιτ φιλαράκο..."

 

Όσο για πόσο ολοκληρωμένη είναι η θεώρηση των πραγμάτων αυτό είναι κάτι σχετικό και ο καθένας έχει τη δική του άποψη για αυτό. Επίσης είναι σχεδόν σίγουρο πως όταν κάνεις μια τοποθέτηση εκθέτοντας την άποψή σου θα βρεθούν κάποιοι να ρωτήσουν κάτι, να συμπληρώσουν κάτι ή να τεθούν αντίθετα σε αυτά που λες. Δεν είναι κακό αυτό. Φαντάζομαι οτι κι εσύ το αποζητάς γιατί είναι ενδιαφέρον.

 

Το τι περίμενε ο harilatron και το τι εγώ δεν μπορείς να το ξέρεις όπως κι εγώ δεν μπορώ να ξέρω τη σκέψη σου και τις προσδοκίες σου.

 

Το γεγονός οτι μια τεχνολογία είναι υπαρκτή, εφαρμόσιμη και εμπορεύσιμη έχοντας "βγει" προ πολλού απο τα R&D τμήματα και είναι διαθέσιμη στο κοινό δε σημαίνει οτι δεν έχει απώλειες (έστω και απειροελάχιστες) με την έννοια που έγραψα σε παραπάνω posts. Σαφώς και δεν έχω αντιρρήσεις στην χρήση της τεχνολογίας αυτής αν και ομολογουμένως υπάρχουν πολύ πιο αρμόδιοι απο εμένα για να το κρίνουν αυτό που προφανώς το έχουν κάνει και έχουν ήδη αποφανθεί σωτά.

 

Για το δεύτερο ενδεχόμενο που σκέφτηκες για το αν θέλω να συζητήσω σχετικά με αυτό το θέμα και το πως γίνεται, θα ήθελα να σε πληροφορήσω το εξής. Το αντικείμενο μου είναι ηλεκτρολόγος μηχανικός και η ειδίκευσή μου είναι σε πεδίο διαφορετικό. Αυτό δε σημαίνει όμως οτι δεν μπορώ να αντιληφθώ κάποια πράγματα και μάλιστα διεργασίες σαν αυτή που συζητάμε και ας είναι το γνωστικό μου αντικείμενο διαφορετικό. Μάλιστα για το συγκεκριμένο αντικείμενο είχα την τύχη να συζητήσω πιο ενδελεχώς με σκοπό την ενημέρωσή μου με φίλο μου, γνώστη του αντικειμένου σε διδακτορικό βαθμό ο οποίος άφησε ακαδημαϊκή καριέρα για να αξιολογήσει προτάσεις των εταιρειών Boeing και Rolls Royce για να καταλήξει τελικά στη δεύτερη. Οπότε απο ότι καταλαβαίνεις στο βαθμό που μου επιτρέπει η ειδικότητα μου είμαι καλυμμένος.

 

Όσο για το συμπέρασμά σου οτι θέλω να προκαλέσω σου ξαναείπα οτι είναι κάτι που δεν θέλω. ¶λλωστε είπα ξανά οτι αναλαμβάνω το μερίδιο που μου αναλογεί στην ανούσια γεμάτη ειρωνικά σχόλια στιχομυθία μας που τελικά δεν οδηγεί πουθενά.

 

Όσο για τη φιλοσοφική συζήτηση δεν νομίζω οτι κάτι εξειδικευμένο σαν και αυτό που συζητάμε σύμφωνα πάντα με τα κριτήρια της γενικής φιλοσοφίας έχει φιλοσοφική αξία. Δεν δίνει έναυσμα όυτε για γνωσιολογική ούτε για οντολογική ούτε για ηθική πόσο μάλλον για αισθητική και μεταφυσική συζήτηση.

 

Δεν νομίζω οτι αξίζει να επεκταθούμε άλλο αμφότεροι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 60
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου