Προς το περιεχόμενο

Μπορει να θεωρηθει "κλεψια"?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημερα/Καλησπερα φορουμιτες!

 

Πριν λιγο καιρο εγραψα ενα κομματι χωρις να το εχω τελειωσει ακομα.. Ειχε ερθει ενα φιλαρακι μου και του εβαλα να το ακουσει να μου πει την γνωμη του.. Το ακουει κ μου λεει οτι κατι του θυμιζει, κατι του θυμιζει.. Τελικα βρηκε οτι το pad που παιζει στο δικο μου κομματι ειναι αρκετα ομοιο με τα strings ενος παλιου κομματιου απο Joy Division..

Σ'αυτο το σημειο επαθα πλακα.. Το συγκεκριμενο κομματι δεν το ηξερα καθολου οποτε ψαξαμε στο ιντερνετ για να ακουσουμε sample για να βεβαιωθουμε οτι οντως μοιαζει.. Τελικα οντως πατανε 90% στις ιδιες νοτες και γενικα μοιαζουνε σε μεγαλο βαθμο..

Βρισκομαι σε διλημμα τωρα.. Τι να κανω? Να αλλαξω τελειως το pad μου για να μην θεωρηθει "κλεψια" ή να το κρατησω ως εχει? (Κ πως να αποδειξω οτι οντως δεν υφισταται ενδεχομενο κλεψιας κιολας)..

Η φαση ειναι οτι δεν το ηξερα καν το τραγουδι ωστε να με επηρεασει να βγαλω ιδιο ή παροιμοιο pad..

Γενικα παντως η δομη των δυο κομματιων ειναι τελειως διαφορετικη.. Απλα τυχαινει να ειναι ομοιο μονο στο μερος του pad..

 

Θα ηθελα πολυ να ακουσω την αποψη σας..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 23
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Μια φορά είχα ανεβάσει ένα κομματι μου σε ένα site με profil για μπαντες και μουσικούς και ψαχνοντας τι έχουν ανεβάσει οι άλλοι διαπίστωσα ότι κάποιος άλλος σε ένα δικό του κομμάτι είχε περίπου το ίδιο lead θέμα!!!!

 

Συμβαίνουν αυτά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικα παντως η δομη των δυο κομματιων ειναι τελειως διαφορετικη.. Απλα τυχαινει να ειναι ομοιο μονο στο μερος του pad..

Μια φορά είχα βγάλει και γω ένα ριφφάκι που ήταν από το καλύτερα μου,αλλά τελικά το χα ακούσει σε τραγούδι.Ήταν ωραίο ριφφάκι γαμώτο :cry:

Εμένα η γνώμη μου είναι (σύμφωνα με το quote) ότι αν δεν είναι πολύ γνωστό και πρόσφατο κομμάτι μην το αλλάξεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά εγώ εχω γραψει ενα κομματι πιανο το οποίο ισχυριζεται η αδερφη μου ειναι ολοιδιο με ενα τραγούδι που εχει ακούσει...

 

Η πλακα ειναι ότι ήμουν περηφανος για την συνθεση μου....αλλα αυτό με γείωσε....:lol:

Time is just a fraction of the sine.......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρισκομαι σε διλημμα τωρα.. Τι να κανω? Να αλλαξω τελειως το pad μου για να μην θεωρηθει "κλεψια" ή να το κρατησω ως εχει? (Κ πως να αποδειξω οτι οντως δεν υφισταται ενδεχομενο κλεψιας κιολας)..

 

Δεν καταλαβαίνω πού υπάρχει πρόβλημα.

Από ποιον να θεωρηθεί κλεψιά;

Και σε ποιον θες να αποδείξεις ότι "δεν υφίσταται ενδεχόμενο κλεψιάς";

Μη φεύγεις θηρίο,

θηρίο με τα σιδερένια δόντια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ειπα γιατι οταν το τελειωσω λογικα θα το στειλω σε labels για ενδεχομενη κυκλοφορια και δεν θελω να εχω "μπλεξιματα" τετοιου ειδους.. Ακουγονται διαφορα κατα καιρους..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε νομίζω να θεωρηθεί κλεψιά ένα συνοδευτικό pad..Προβλήματα υπάρχουν όταν αντιγράφεις τη βασική μελωδία, τους στίχους ή το κύριο riff..

Μην ανησυχείς, αν δημιουργηθεί θέμα για ένα pad θα γίνουν εκατομμύρια δικαστήρια παγκoσμίως.Σκέψου τι λεφτά θα είχε βγάλει αυτός που πρωτοέπαιξε I-ΙV-V με strings ή pad για "πλάτη".

 

Σαν ήμουν σπόρος και διάβαζα πιανο για το ωδείο, έπαιξα τυχαία μια μελωδία που μου άρεσε πάρα πολύ και σκέφτηκα "για να είναι τόσο ωραία η πρώτη δική μου μελωδία πρέπει να είμαι πολύ καλός".τελικά το κομμάτι ήταν το..............Show must go on :oops:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ειπα γιατι οταν το τελειωσω λογικα θα το στειλω σε labels για ενδεχομενη κυκλοφορια και δεν θελω να εχω "μπλεξιματα" τετοιου ειδους.. Ακουγονται διαφορα κατα καιρους..

 

Φτάσε εσύ στο σημείο να βλέπεις το cd σου στα ράφια των δισκοπωλείων και μετά το ξανασυζητάμε.

Μην τρελαίνεσαι.

 

Μην ανησυχείς' date=' αν δημιουργηθεί θέμα για ένα pad θα γίνουν εκατομμύρια δικαστήρια παγκoσμίως.Σκέψου τι λεφτά θα είχε βγάλει αυτός που πρωτοέπαιξε I-ΙV-V με strings ή pad για "πλάτη".[/quote']

 

Ακριβώς.

Κι αν, κατ' αντιστοιχία, τίθεται θέμα "κλεψιάς" του ήχου (που δεν τίθεται), οι έχοντες τα πνευμ. δικαιώματα των κομματιών του Χέντριξ δε θα προλαβαίνανε να κάνουν μηνύσεις.

Μη φεύγεις θηρίο,

θηρίο με τα σιδερένια δόντια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου