Προς το περιεχόμενο

Μπορει να θεωρηθει "κλεψια"?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 23
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Επίσης, έχω βαρεθεί κάθε φορά που βάζω σε κάποιον φίλο να ακούσει κάτι που έχω γράψει, η πρώτη του κουβέντα είναι "Κάτι μου θυμίζει". Και οι πιο πολλοι από αυτούς παθαίνουν πλάκα με την νέα έμπνευση του Φοίβου, που δε θυμίζει τίποτα άλλο.

Γι'αυτό λοιπόν μην ακούς τέτοιου είδους σχόλια, καθώς δεν έχουν κανένα νόημα. Ναι εντάξει, κάτι θυμίζει, τι να κάνουμε τώρα? Μπήκα λίγο φουριόζος, αλλά έτσι είναι..

 

Βέβαια η περίπτωσή σου, που του θύμιζε κάτι το pad είναι εντελώς ακραία. λες και το άκουγε ψάχνοντας να του θυμίσει κάτι.

Μεταξύ σοβαρού και αστείου λέω ότι εχουν παιχτεί σχεδόν τα πάντα οπότε ας το take easy το θέμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χεχεχε..

 

Φτάσε εσύ στο σημείο να βλέπεις το cd σου στα ράφια των δισκοπωλείων και μετά το ξανασυζητάμε.

Μην τρελαίνεσαι.

 

 

Οχι σε ραφια δισκοπολειων λιγο δυσκολα.. Αλλα επειδη γραφω ηλεκτρονικη μουσικη ειναι κατα καποιο τροπο πιο ευκολο να το κυκλοφορησει καποιο label σε digital stores.. Απλα το ειπα γιατι τωρα ειμαι στη φαση που στηνω το κομματι και ηθελα να ακουσω μερικες γνωμες παραπανω.. Δεν θελω να στησω το κομματι και μετα να καθομαι να αλλαζω ολη την γραμμη του pad..

 

Βέβαια η περίπτωσή σου' date=' που του θύμιζε κάτι το pad είναι εντελώς ακραία. λες και το άκουγε ψάχνοντας να του θυμίσει κάτι.

Μεταξύ σοβαρού και αστείου λέω ότι εχουν παιχτεί σχεδόν τα πάντα οπότε ας το take easy το θέμα.[/quote']

 

 

Ο φιλος που μου ειπε οτι του θυμιζει κατι το pad ειναι παραγωγος και αυτος και καταλαβαινει.. Εχουμε γραψει και 2 κομματια μαζι, και θελω να πιστευω οτι δινουμε ειλικρινεις γνωμες ο ενας για τα κομματια του αλλου.. Και γω οταν ακουσα μετα το κομματι που "εκλεψα" μου θυμισε κατευθειαν το pad μου.. Οποτε δεν νομιζω να εψαχνε να του θυμισει κατι εξ' αρχης.. :wink:

 

Παντως δεν "αγχωνομαι".. Ηθελα απλα να ακουσω διαφορες αποψεις περι του θεματος.. :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν ήμουν μικρός έγραψα ένα κομμάτι αφιερωμένο στην τότε κοπελιά μου κ μου λέει αυτή, κάτι μου θυμίζει. Ε! το μισό θέμα ήταν ίδιο με τη μουσική που έπαιζε ένα αλογάκι (αυτά που για να κουνηθούν έπαιρναν 50ρικο).

Επίσης έπαθα σοκ ακούγοντας τους τελευταίους δίσκους από MUSE κ Dream Theater...

 

Αφιερωμένο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως και να'χει, δεν έχεις πρόβλημα νομικά.

Όσο γι'αυτό που είπα, ναι, μπορεί αυτός να το έκανε με καλή διάθεση, απλά πήρα τη ευκαιρία να πω κι εγω τον πόνο μου.

Ξέρεις τις περισσότερες φορές αυτό γίνεται γιατί ο άλλος βαριέται να ακούσει πραγματικά το κομμάτι σου και απλά λέει το πρώτο εύκολο πράγμα που του έρχεται.

¶λλο αν συνεργάζεστε,όπως λες. Τότε ναι, να το δεχτώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα συμφωνησω και εγω , οταν προκειτε για κατι το δευτερευον , και ειναι και τυχαιο δεν χρειαζεται να αλλαξεις τιποτα . Παιζει ρολο και κατα ποσον εκει που τυχαια 'επεσες' ειναι κατι πολυ γνωστο η οχι .Π.χ. αν πεσεις τυχαια , πανω στο ριφ του smoke on the water , λεω κατι τυχαιο ,

ας μην το θυμασαι , μολις στο πουν πρεπει να το αλλαξεις , γιατι ειναι κατι πολυ καθιερωμενο , που κανεις δεν θα σε πιστευει .

Αν ειναι κατι ,σχετικα αγνωστο , η οχι χαρακτηριστικο , και δευτερευον , τετοια υπαρχουν παντου , αλλωστε αρκετοι ξεκινανε ενα κομματι εχοντας καποια επιροη στο μυαλο τους . Πολλες ιδεες που ερχονται , ειναι υποσυνειδητα θεματα απο αυτα που ακουμε , το μυα΄λο τα κατεργαζεται , και οταν βγουν ειναι πιθανων αλλαγμενα .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μεταξύ μας πάντως μετά τους ΑΜΜΟΣ και την ελεεινή κλεψιά τους από Liquido νομίζω όλοι οι υπόλοιποι πρέπει να κοιμόμαστε ήσυχοι, εκτός δηλαδή αν αντιγράψουμε το Yesterday ή καναν εθνικό ύμνο (κι απ'αυτούς μόνο των μεγάλων χωρών).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως δεν "αγχωνομαι".. Ηθελα απλα να ακουσω διαφορες αποψεις περι του θεματος.. :D

Πολύ σωστός!

Αν η ομοιότητα προέκυψε επάνω στη δημιουργική σου διαδικασία και ιδίως αν δεν είχες ακούσει το κομμάτι των Joy Division (κακώς :wink: ) δεν υπάρχει κανένας απολύτως λόγος να στεναχωριέσαι.

Αν τύχει καμιά φορά να 'αγχωθείς' άκου το "Οι δρόμοι του πουθενά" του Μαργαρίτη και καπάκι το "Tattoo'd Lady" του Rory Gallaher... :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης άκουσε (θέλει αρκετή προσπάθεια) το σουξέ του Καρβέλα-Πάνια-Παρασκευά "Βας βας βας ο Παρασκευάς" να ακούσεις το Layla του Clapton και μάλιστα αμφιβάλω εάν είναι και παιγμένο και δεν έχουν πάρει το θέμα απο τον δίσκο και το έχουν βάλει μέσα στο "τσουκτσέ".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου