Προς το περιεχόμενο

Χρειάζομαι κάρτα DSP;


whiteNoise

Προτεινόμενες αναρτήσεις

fleamail/whitenoise μπορεις να ηχογραφησεις dry το σημα σου και μετα να βγαλεις το hχογραφημενο σημα απο την καρτα σου απο την line out να τοπερασεις απο την μοναδα εφε και να το βαλεις και να το ηχοραφησεις απο την line in εκ νεου (προσθετοντας και τον αναλογο θορυβο για δευτερη φορα και την αναλογη αλλοιωση απο τα κυκλματα μετατροπης).

 

ειδικα εσυ fleamail που εχεις πολλες εισοδους/εξοδους μπορεις να συνδεσεις τις εξοδους σου στισ εισοδους μιας κονσολας(κατα την διαδικασια τις μιξης αυτο-ενω κατα την ηχογραφηση μπορεις να συνδεσεις τις εισοδους στα καναλια της κονσολας και να κανεις πολυκαναλη ηχογραηση πολων οργανων ταυτοχρονα ) και να ρυθμισεις στα τρακς του sequencer να στελνουν στην αναλογη output και να συνδεσεις στην κονσολα τα εφε σου σαν ινσερτ ή σαν aux bus και να κανεις την μιξη σου επανω στην κονσολα σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To logic 5.5 δουλεύω φίλε boody,αυτό που μου εξηγείς θα ήταν μια απτις επόμενες ερωτήσεις μου,όμως το logic είναι κάπως δύσκολο πρόγραμμα(η εγώ βλάκας) και θα ήθελα αν μπορείς να μου το πεις πιο “μπακάλικα” .

Αυτό που μου λες με τα πολλά κανάλια του sampletank η του edirol orchestral το έχω προσπαθήσει επανειλημμένα χωρίς επιτυχία, και είχα απογοητευθεί.

Να υποθέσω ότι εγώ δεν έχω δικαίωμα για hardwares?

Επίσης να ρωτήσω και κάτι ακόμη,έχω ένα midi κλαβιε όπως όλοι για να παίζω τα v instruments αλλά σχεδόν πάντα όταν παίζω κολλάει και ξαφνικά δεν ανταποκρίνεται στις εντολές το logic ( ειδικά όταν παίζω γρήγορα θέματα)και αναγκάζομαι να ανοίγω-κλείνω το πρόγραμμα και να ρίχνω μπινελίκια όταν έχω ξεχάσει να κάνω save πριν.

Είναι φυσιολογική δυσλειτουργία των pc αυτό?

Να συμπληρώσω πως εκτός την audiophile εχω και μια soundblaster μόνο για να τροφοδοτεί με ρεύμα το κλαβιε γιατί δεν έχει δική του πρίζα και η audiophile δεν έχει joystick port,μήπως φταίει αυτό?

προσεχε τι λες...ειμαι κρυφος modulator!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βασικα αυτο το προβλημα πρωτη φορα το ακουω πιθανον ναεχεισχεση με το καλωδιο σου . τα midi δεδομενα ειναι εξαιρετικα λιτα σε απαιτησεις για να εχει προβλημα το pc . εισαι όμως σιγουρος οτι παυει να δεχεται δεδομενα το logic? ή μηπως τα δεχεται αλλα δν ανταποκρινονται αναλογα τα v-instruments? αυτο θα το καταλαβεις εύκολα αν κοιταςστο τρανσπορτ παραθυρο (εκει που ειναι το play stop pause) και βλεπεις αν καθωςπατας διαφορα πληκτραστο κλαιε αλλαζουν οι νοτες στο παραθυρακι. εχω κι εγω audiophile και συνδεω παρολα αυτα το midi καλωδιο μου στην audigy. αυτο με την τροφοδοσιαπου λες δε το καταλαβα ακριβως.

Να υποθέσω ότι εγώ δεν έχω δικαίωμα για hardwares?

τι εννοεις. μπορεισ καλιστα κι εσυ και ο καθενας να χρησιμοποιησει hardwares με οποιοδηποτε εξοπλισμο.

 

να σου εξηγησω βημα βημα αυτο που ελεγα με το logic και τα multiitimbral vst

που ελεγα πριν πχ το sample tank

καταρχην ελπιζω να εχεις asio drivers..

στο arrange window kane διπλο κλικ σε ενα τρακ audio instrument

ετσι θα πας στο audio mixer (το οποιο στην ουσια ειναι μερος του enviroment. μην ψαρωνεις με το enviroment μοιζζει πολυπλοκο γιατι μπορει να κανει παπαδες , αλλα για απλα πραματα ειναι απλο..)

εκει πηγαινε στο fader του audio instrument kai (αφου το κανεις να δουλευει με asio driver , αυτο γινεται στο parametre box aristera) επέλεξε το sample tank πχ

μετα κανε: new -> multi instrument και θα βγει ενα τετραγωνο με 16 καναλια . πιαστο και φερτο κοντα στο fader

κλικαρε ολα τα νουμερα ενα ενα που χει επανω του. (γιανα ενεργοποιηηθουν)

πιασε την πανω δεξια γωνια και με drug n drop θα δεις οτι κατευθυνεις ένα καλωδιο . πηγaiνε το και συνδεσε το στο fader του sampletank .

θα βγει ενα παραθυρο μικρο , επέλεξε no.

Κανε select το τετραγωνακι με τα νουμερα και στο paramter box αριστερα φροντισε to channel na λεει ALL. κάνε επίσης select to fader toy σαμπλετανκ και κανε επισης καιαυτο chanel all.

μετα βγες απο το envioroment kai πηγαινε στο arrage

πηγενε σε ενα τρακ οποιο ναναι και εχε πατημενο το αριστερο κουμπι για να ανοιξει το παραθυρακι στο οποιο διαλεγεις τι τρακ θελεις να κανεις. τωρα πλεον εχεισ μια εξτρα επιλογη απο πριν που λέγεται multi instrument (1-16) (λεγεται ετσι γιατι οταν το εφτιαξες δε το ονομασες , αν θες το ονομαζεις οπως θες στο audio mixer)

διαλεεις οποιο θες και στο parametre box διπλα επιλεγεις στους drivers "no driver" ayto το κανεις για να μην ακουγεται η soundblaster poy εχεις αλλα μονο ο ηχος του sample tank.

τελος για να επιλεξεις ποιον ήχο θέλεις σε καθε καναλι , ανοιγεις το sample tank και πατας το αντιστοιχο καναλι , φορτωνοντας τον αναλογο ηχο.

Αν αντι όλων των παραπανω απλως ανοιγεις καθε φορα και ενα νεο sample tank tote η μουσικη σου μετα απο λιγα μετρα ή κολαει ή δεν συγχρονιζεται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα το προσπαθησω φιλε μου αν και δυσκολευομαι αρκετα,οσο για τις εντολες midi απτο κλαβιε,το logic μαλλον κολλαει.δεν ανταποκρινετε οταν παταω τα πληκτρα.ουτε στο τρανσπορτ βλεπω τις νοτες,δουλευει ομως κανονικα.αν το κανω reboot επανερχεται αλλα μεχρι να ξανακολλησει.

προσεχε τι λες...ειμαι κρυφος modulator!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα κατάφερα boody φίλε επιτέλους...τώρα όντως θα έχω άπειρα όργανα,με τον cpu χαλαρότατο....(το λάθος μου ήταν ότι όταν μου είπες να επιλέγω all channels επέλεγα all objects)σε ευχαριστώ πολύ..

Τώρα σκέφτομαι να τελειώνω τα κομμάτια μου με τα περισσότερα όργανα απτό samplatank και τέλος πριν το τελικό bounce,να αντικαθιστώ το κάθε ήχο με ενα καλύτερο v-instrument πχ.οπου έχω organ του sampletank να ανοίγω το b4 η πιάνο να ανοίγω το the grand.και να τα κάνω bounce ξεχωριστά (όλα audio πλέον για να κάνω την μίξη με χαλαρό cpu)

To μόνο που ακόμη με στεναχωρεί είναι αυτό για το midi κόλλημα.

το logic όπως σου είπα και πριν ξαφνικά δεν δέχεται εντολές midi ενώ δουλεύει κανονικότατα κατά τα αλλα..στο transport μου λέει no in-no out.

εκεί που παίζω με το κλαβιε ξαφνικά κολλάει(αν πατήσω όμως με το mouse το virtual κλαβιε ενός v-instrument παίζει κανονικά)

ΒΟΗΘΕΙΑΑΑΑΑΑΑΑ……….

προσεχε τι λες...ειμαι κρυφος modulator!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι keyboard έχεις (μαρκα και μοντέλο) ? Η audiophile έχει ενσωματωμένο midi interface , κανονικά θα πρέπει να συνδέσεις το midi out του keyboard σου με το midi in της audiophile χρησιμοποιώντας ένα απλό πενταπολικό βύσμα τύπου DIN. Δεν σου χρειάζεται η soundblaster και ενδεχομένως δημιουργεί προβλήματα γιατί μπορεί να μοιράζεται IRQ με κάποια άλλη συσκευή που δεν λειτουργεί καλά με IRQ sharing.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H μαρκα του ειναι mk-61 το πηρα πριν 5 χρονια περιπου απτων νακα.το εχω συνδεσει με την audiphile αλλα δεν εχει δικη του πριζα,τροφοδοτητε απο joistick port,που δεν εχει η audiophile οποτε αναγκαστικα εχω και την liveplayer για αυτο το σκοπο μονο για να του δινει ρευμα.αυτο λετε να φταιει?αν ναι τι μπορω να κανω?

προσεχε τι λες...ειμαι κρυφος modulator!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τελικα το προβλημα ηταν οτι ειχα συνδεσει το midi out του κλαβιε στην audiophile,δεν χρειαζοταν εφοσον το ειχα συνδεσει ιδη στην live.τωρα που το ξεσυνδεσα δουλευει μια χαρα.special thanks to dither........

προσεχε τι λες...ειμαι κρυφος modulator!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου