Προς το περιεχόμενο

roland vs yamaha


Προτεινόμενες αναρτήσεις

θέλω να αγοράσω ένα καλό αρμόνιο αλλά δεν ξέρω πιο

 

Εσείς τι λέτε?

Yamaha psr-1000

ή

Roland VA-3?

 

επίσης επειδή δεν ξέρω και πολλά θα ήθελα να μου πείτε τους λόγους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 24
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Καλώς ήρθες στο Noiz καταρχήν!

 

Δεύτερον, για να σε βοηθήσουμε πρέπει να μας πεις τι ακριβώς θέλεις να κάνεις με το πλήκτρο σου. Τι μουσικές θα παίξεις, ποιά χαρακτηριστικά σε ενδιαφέρουν πιο πολύ, για ποιό λόγο θέλεις αρμόνιο και όχι synth κλπ.

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ θα πρότεινα pa50 ή ακόμη καλύτερα pa80 άν διαθέτεις τα χρήματα.Είναι ιδιαίτερα ευέλικτα κυρίως στους ελληνικούς ρυθμούς και στο σκυλολαικό ρεπερτόριο και όχι μόνο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ!

Δεν θέλω synth γιατί δεν έχουν styles (πράγμα που εγω θέλω-για ορχήστρα).

Επίσης δεν θέλω να πάρω korg arranger γιατί απο κάποιες δοκιμές δεν με έχουν ικανοποιήσει τόσο όσο τα πλήκτρα που αναφέρω πιο πάνω.

Με αυτό το όργανο που θα πάρω δεν θα παίζω κάτι ιδιαίτερο.Θα παίζω pop-rock αρκετές balladες καθώς και ελληνικά τραγούδια.Αυτά τα δύο όργανα τα έχω testάρει και με έχουν ιακομποιίσει πάρα πολύ και δεν ξέρω πο να πάρω.

θέλω πολλά απο ένα αρμόνιο (όπως αυτά τα πλήκτρα που λέω).

Πραγματικά δεν ξέρω τι να πάρω.

Δεν είμαι φαν κάποιας μάρκας ακόμα αλλά γέρνω προς το yamaha γιατί τα drums τους μου ακούγονται ποιο αληθινά, και επίσης σε καλύτερη τιμή

έχουν καλύτερες επιδόσεις.

Αλλά όπως είπα επειδή ακόμα ξέρω πάρα πολύ λίγα θα ήθελα την βοήθειά σας.

 

Εδω και δυο μέρες δεν μπορώ να κοιμηθώ.Roland ¨η Yamaha Roland ή Yamaha

Παιδιά Please helppppppppp.

 

-edit-μπορώ να δώσω μέχρι 1700¤

 

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά συγγνώμη που σας πιέζω αλλά αύριο το πολύ μεθαύριο πρέπει να πάω να πάρω ένα απο τα δύο αρμόνια γιατί δεν αντέχω άλλο χωρίς πλήκρα.

Και πάλι ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε Πληκτρα, το κολπο ειναι ενα! Μην ακους τι λενε οι αλλοι! Αν πηγες και τα ακουσες/δοκιμασες/βασανισες/κατεστρεψες και τα 2, και κλεινεις προς καποια συγκεκριμενη μαρκα απο προσωπικη επιλογη, τοτε προχωρα αφοβα στην αγορα της. Οι περισσοτεροι θα πουν το μακρυ και το κοντο τους, ομως κανεις δεν ειναι "εσυ" για να ξερουν ακριβως ποια ειναι τα γουστα σου ;)

Με υγεια το νεο οργανο λοιπον!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ!

Δεν θέλω synth γιατί δεν έχουν styles (πράγμα που εγω θέλω-για ορχήστρα).

Επίσης δεν θέλω να πάρω korg arranger γιατί απο κάποιες δοκιμές δεν με έχουν ικανοποιήσει τόσο όσο τα πλήκτρα που αναφέρω πιο πάνω.

Με αυτό το όργανο που θα πάρω δεν θα παίζω κάτι ιδιαίτερο.Θα παίζω pop-rock αρκετές balladες καθώς και ελληνικά τραγούδια.Αυτά τα δύο όργανα τα έχω testάρει και με έχουν ιακομποιίσει πάρα πολύ και δεν ξέρω πο να πάρω.

θέλω πολλά απο ένα αρμόνιο (όπως αυτά τα πλήκτρα που λέω).

Πραγματικά δεν ξέρω τι να πάρω.

Δεν είμαι φαν κάποιας μάρκας ακόμα αλλά γέρνω προς το yamaha γιατί τα drums τους μου ακούγονται ποιο αληθινά' date=' και επίσης σε καλύτερη τιμή

έχουν καλύτερες επιδόσεις.

Αλλά όπως είπα επειδή ακόμα ξέρω πάρα πολύ λίγα θα ήθελα την βοήθειά σας.

 

Εδω και δυο μέρες δεν μπορώ να κοιμηθώ.Roland ¨η Yamaha Roland ή Yamaha

Παιδιά Please helppppppppp.

 

-edit-μπορώ να δώσω μέχρι 1700¤

 

Ευχαριστώ[/quote']

 

Κατ' αρχάς όταν ζητάς την γνώμη κάποιου πάνω σε κάποια πληκτρο έχει μεγάλη σημασία να ξεκαθαρίζεις τι θέλεις να κάνεις με αυτό το πλήκτρο.

 

πχ.

 

"Θέλω να .... 1) 2) 3) κτλ. "

 

Δεν υπάρχει καλό ή κακό πλήκτρο , παρα μόνο αυτό που σου ικανοποιεί τις δικές σου ανάγκες.

 

επειδη αναφέρει οτι είσαι διαθετιμένος να δώσεις μέχρι 1700 , ότι απαιτέι πολλά απο το αρμονιό σου, καθώ και ότι σε ενδιαφέρουν πολυ τα YAMAHA θα σου πρότεινα να αγοράσει αύτο που έχω αγοράσει και εγώ το MOTIF ES 6 που κοστίζει 1680 ΕΥΡΩ.

 

Σε περίπτωση που δεν το γνωρίζεις το MOTIF ανήκει στην κατηγορία WORKSTATION τα οποία WORKSTATION (και ειδικά το MOTIF ) έχουν πάρα πολυ καλούς ρυθμους αλλά και μια τεράστια πληθώρα απο drums που δεν προκείται να βρεί σε ποσότητα αλλά και σε ποιότητα αναλογή με ένα τυπικό αρμόνιο. Για αυτό και η τιμή στα workstation είναι μεγαλύτερη (συνήθως). Με λίγα λόγια ενα workstation κάνει πολύ περισσότερα απο ένα αρμόνιο και είναι ικανό απο μόνο του να δημιουργήσει μια ολοκληρομένη και πολύπλοκη μουσική σύνθεση. Δηλαδή θα σε υπερκαλύψει οτι και αν θες να κάνεις μαζί του.

 

Επειδη όμως έχει και περισσότερες λειτουργίες είναι και πιο πολύπλοκο που σημαίνει οτι θα ρίξεις τουλάχιστον ένα μήνα (λιγότερο απο ένα μήνα αν δεν σε ενδιαφέρουν όλες) διάβασμα και εξάσκηση για να καταλάβεις σχεδόν όλες τις λειτουργίες του.

 

Βέβαια η ερώτηση που επικρατεί είναι άν χρειάζεσαι ένα πολυεργαλείο τυπου WORKSTATION. Γι αυτο είναι πολυ σημαντικό να μας πεις τι θέλει να κάνεις. Να θυμάσαι πάντα ότι workstation ξέκινάνε και απο τιμές κάτω τον 1000 EΥΡΩ , το ALESIS FUSION είναι μια πολυ καλή πρόταση αγοράς αυτην την στιγμη όπως και είναι το καινούργιο YAMAHA MM6. Με λίγα λόγια υπάρχουν πολλές εταιρείες και προΪόντα που αξίζουν της προσοχής σου. Γιατι να περιοριστείς μόνο σε δύο?

 

 

 

Ο λόγος που προτίμησα YAMAHA είναι η πολύ καλή τιμή του ΝΑΚΑ τα 2 χρόνια εγγύηση και η δυνατότητα για μέχρι 60 δόσεις. Kαι φυσικά το γεγονός οτι δεν ήθελα να κάνω αγορά μέσω internet.

www.myspace.com/thekilon

www.soundclick.com/kilon

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Motif ES8 (thomann) : 2699 euro

Motif ES8 (nakas) : 2280 euro 8O 8O 8O

 

Καθυστερημενο πρωταπριλιάτικο αστείο κανει??? :lol: :lol:

 

Πάντως την προηγούμενη βδομάδα στο νακα της γλυφαδας ειδα το ES6 2 χιλιάρικα και κατι ψιλά :roll: ενω στο ιντερνετ το δινει 1680.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου