Προς το περιεχόμενο

Στράτευση


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κυριαρχο ρολο στην εκβαση της συζητησης θα παιξουν οι λεξεις δημοκρατια' date='φασισμος,ευρωπη και οκτανιο.[/quote']

lol το οκτάνιο που κολλάει;

 

θα δεις,θα δεις :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 39
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • Moderator

Λοιπόν,

 

Πρέπει να διαφυλάξουμε τη δημοκρατία μας απέναντι στο φασιμό της εχθρικής επιβουλής. Ιδιαίτερα όταν η Ευρώπη ακολουθεί κατά γράμμα τις επιταγές των ΗΠΑ και δεν λαμβάνει μέτρα για τη σταθεροποίηση της περιοχής, μα γιατί άλλο? Για το οκτάνιο.

 

 

(Blue, θέλω 1% από τις αμοιβές σου ως μέντιουμ)

 

 

Superfunk, έκανες φλώρικη θητεία - χαριεντιζόσουν με τις Ισραηλινές. Κανονικά εμείς που είμαστε από το Σείριο δεν κάνει να έχουμε πολλά-πολλά με τους απόγονους της Σιών.

 

Δείτε εμένα (στη μέση) με άλλους Έλληνες ενώ εκπαιδευόμαστε στη συναρμολόγηση του Υπερ-Όπλου.

 

partastinartamepatata.jpg

 

 

 

 

...

Παντως μη τον φοβαστε το στρατο' date='διακοπες ειναι (και ισως οι ΤΕΛΕΥΤΑΙΕΣ ξεγνιαστες διακοπες της ζωης σας,θα με θυμηθειτε καποτε.... :wink: )

...

[/quote']

 

Πράγματι.... έτσι είναι....

 

Εδώ με βλέπετε σε μία απίστευτη (απόρρητη) τοποθεσία ενώ συνομιλώ με σκοπό ο οποίος μόλις έχει εξοντώσει 13 εχθρούς με μία κλωτσιά - Τσακ Νόρρις και αναπαύεται μέσα στο σπιτάκι της σκοπιάς.

 

(Στο σημείο αυτό έχω καταπιεστεί :lol: :lol: :lol: ατέλειωτες ώρες με τον βασανιστικό συνδυασμό: μουσική - καφέ -θέα τη θάλασσα :wink: )

 

sthnakth.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

pastelius. γενικά:

www.omhroi.gr

και ειδικά:

http://omhroi.gr/faq_22.htm

Εγώ βρίσκομαι στην τελική φάση. Το έχουν κάνει δεκάδες χιλιάδες allready. Το βασικό είναι ένα: να είσαι αποφασισμένος . Καλό διάβασμα...

 

το μόνο που έχω να πω είναι ένα μπράβο σε αυτούς που επιλέξουν να αρνηθούν να τους κλέψουν ένα χρόνο από τη ζωή τους... τίποτ' άλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά πάντως αυτά τα περί "να υπηρετήσουμε την πατρίδα" και άλλα τέτοια μόνο για πλάκα μπορεί να τα πει κάποιος, πόσο μάλλον αυτοί που υπηρετήσαν. Όλοι ξέρουμε ότι κανείς από τους φαντάρους δεν θα είναι ποτέ σε θέση να φανεί χρήσιμος σε περίοδο πολέμου με την παρούσα εκπαιδευτική κατάσταση. Μόνο ως αναλώσιμο είδος. Ακόμα και κάτι να έμαθε κάποιος, που αμφιβάλλω, θα μπορούσε να το έχει μάθει μέσα σε λιγότερο από ένα μήνα. ¶σε που όταν θα χρειαστεί να το εφαρμόσει κατά πάσα πιθανότητα θα είναι ή απαρχιωμένο ή το θα το έχει ήδη ξεχάσει. Όλοι ξέρουμε ότι ο στρατός υπάρχει για να δικαιολογούν κάποιοι τους μισθούς τους και την ιδεολογία τους.

Αυτά γιατί κάνει και ζέστη και δεν θέλω να θυμηθώ τη δική μου θητεία που μπορώ άνετα να χαρακτηρίσω τη χειρότερη περίοδο της ζωής μου.

Επίσης, προς όσους δεν καταφέρουν να το αποφύγουν, καλά ξεμπερδέματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όποιος είναι να μπει τώρα, θα μάθει πραγματικά τι πάει να πει ΥΠΝΟΣ, ΞΥΣΙΜΟ, ΒΑΡΕΜΑΡΑ & ΣΤΑΡΧΙΔΙΣΜΟΣ.

 

Φροντίστε να εξοπλιστείτε με rake.jpg

 

(γερά κράματα γιατί θα πέσει πολύ ξύσιμο).

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ότι κάνει καθείς μας, πρέπει να το κάνει για τους δικούς του λόγους, έχοντας πλέρια κατανόηση του τι ακριβώς κάνει.

 

Το να πας στο Στρατό χρειάζεται μαγκιά. Το να μην πας, πάλι χρειάζεται μαγκιά. Θα παρατηρήσετε, ότι καθώς εργάζεστε νοητικά προκειμένου να αποκτήσετε την απαραίτητη μαγκιά, τόσο λιγότερο θα σας ενδιαφέρει το αν θα πάτε ή το αν δε θα πάτε.

 

Φιλικά

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Πολύ ωραία ανάλυση pkole. Πως δεν είχα σκεφτεί τόσο καιρό ότι ο στρατός υπάρχει μόνο "για να δικαιολογούν κάποιοι τους μισθούς τους και την ιδεολογία τους"?

 

Δεν υποστηρίζω την στράτευση ούτε την ύπαρξη στρατού.

Δεν είναι ο στρατός που σε παίρνει. Είναι η πολιτεία που σε στέλνει.

 

Θεωρώ αναξιοπρεπές το να πηγαίνεις στην επιτροπή απαλλαγών και να παριστάνεις τον άρρωστο και να στηρίζεις όλο αυτό σε πλαστά χαρτιά που σου έχει δώσει ο θείος σου/νονός σου (ή κάποιος "λαδωμένος") από κάποιο νοσοκομείο. Αυτό βέβαια, έχει να κάνει με αυτό που θεωρώ εγώ αξιοπρέπεια. Μπορεί κάλλιστα να είναι απόλυτα ΟΚ να το κάνει κάποιος ο οποίος επιλέγει της αποστασιοποίηση από την υπάρχουσα κοινωνική πραγματικότητα. Που σημαίνει ότι παράλλληλα δεν διεκδικεί κοινωνικές παροχές. Και βέβαια δικαιούται να φοροδιαφεύγει.

Συνήθως όμως η "αφύπνηση" των συνειδήσεων γίνεται επιλεκτικά προς την κατεύθυνση της αποφυγής των υποχρεώσεων.

 

 

EDIT: Συμφωνώ 100% και με τον eye....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ ωραία ανάλυση pkole. Πως δεν είχα σκεφτεί τόσο καιρό ότι ο στρατός υπάρχει μόνο "για να δικαιολογούν κάποιοι τους μισθούς τους και την ιδεολογία τους"?

 

Δεν υποστηρίζω την στράτευση ούτε την ύπαρξη στρατού.

Δεν είναι ο στρατός που σε παίρνει. Είναι η πολιτεία που σε στέλνει.

 

Θεωρώ αναξιοπρεπές το να πηγαίνεις στην επιτροπή απαλλαγών και να παριστάνεις τον άρρωστο και να στηρίζεις όλο αυτό σε πλαστά χαρτιά που σου έχει δώσει ο θείος σου/νονός σου (ή κάποιος "λαδωμένος") από κάποιο νοσοκομείο. Αυτό βέβαια' date=' έχει να κάνει με αυτό που θεωρώ εγώ αξιοπρέπεια. Μπορεί κάλλιστα να είναι απόλυτα ΟΚ να το κάνει κάποιος ο οποίος επιλέγει της αποστασιοποίηση από την υπάρχουσα κοινωνική πραγματικότητα. Που σημαίνει ότι παράλλληλα δεν διεκδικεί κοινωνικές παροχές. Και βέβαια δικαιούται να φοροδιαφεύγει.

Συνήθως όμως η "αφύπνηση" των συνειδήσεων γίνεται επιλεκτικά προς την κατεύθυνση της αποφυγής των υποχρεώσεων.

 

 

EDIT: Συμφωνώ 100% και με τον eye....[/quote']

 

Σε πρώτη φάση δες τα pm σου.

Τώρα στο θέμα μας, αναφέρεις πράγματα και κάνεις συνειρμούς που με εκπλήσσουν. Τις πρώτες σου προτάσεις περί στρατού και πολιτείας δεν μπόρεσα να τις συνδέσω. ¶λλο ο στρατός κι άλλο η πολιτεία; Είναι ανεξάρτητη αρχή και εξουσία ο στρατός; Εκτός αν εννοείς κάτι που δεν κατάλαβα.

Όσο για το δεύτερο μέρος του post σου, πουθενά στο post μου δεν ανέφερα ότι συμφωνώ με την αναξιοπρέπεια οποιουδήποτε είδους. Νομίζεις ότι είναι περισσότερο αξιοπρεπές το να "υπηρετείς" την πατρίδα και να απαιτείται από σένα να παίζεις το θέατρο του παραλόγου με άτομα πραγματικά αναξιοπρεπή που καμία θέση δεν θα είχαν εκτός στρατού στην κοινωνία (σε μεγάλο ποσοστό για να μην είμαι ισοπεδωτικός), να φυλάς σκοπιές στη μέση του πουθενά χωρίς να έχεις το δικαίωμα να αντιδράσεις σε περίπτωση ανάγκης κινδυνεύοντας να εκτεθείς κι εσύ και αυτά που φυλάς σε οποιονδήποτε.

Λοιπόν καλό θα ήταν αφού υπάρχει στρατός να είναι ουσιαστικός και παραγωγικός.

Τέλος, εγώ αν είχα τώρα τη δυνατότητα με νόμιμα μέσα να μην πάω (π.χ. να πληρώσω όπως γίνεται σε άλλες χώρες) δεν θα πήγαινα. Βέβαια τώρα είναι αργά γιατί έχω ήδη υπηρετήσει.

 

Φιλικά.

Παναγιώτης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ ωραία ανάλυση pkole. Πως δεν είχα σκεφτεί τόσο καιρό ότι ο στρατός υπάρχει μόνο "για να δικαιολογούν κάποιοι τους μισθούς τους και την ιδεολογία τους"?

 

Δεν υποστηρίζω την στράτευση ούτε την ύπαρξη στρατού.

Δεν είναι ο στρατός που σε παίρνει. Είναι η πολιτεία που σε στέλνει.

 

Θεωρώ αναξιοπρεπές το να πηγαίνεις στην επιτροπή απαλλαγών και να παριστάνεις τον άρρωστο και να στηρίζεις όλο αυτό σε πλαστά χαρτιά που σου έχει δώσει ο θείος σου/νονός σου (ή κάποιος "λαδωμένος") από κάποιο νοσοκομείο. Αυτό βέβαια' date=' έχει να κάνει με αυτό που θεωρώ εγώ αξιοπρέπεια. Μπορεί κάλλιστα να είναι απόλυτα ΟΚ να το κάνει κάποιος ο οποίος επιλέγει της αποστασιοποίηση από την υπάρχουσα κοινωνική πραγματικότητα. Που σημαίνει ότι παράλλληλα δεν διεκδικεί κοινωνικές παροχές. Και βέβαια δικαιούται να φοροδιαφεύγει.

Συνήθως όμως η "αφύπνηση" των συνειδήσεων γίνεται επιλεκτικά προς την κατεύθυνση της αποφυγής των υποχρεώσεων.

 

 

EDIT: Συμφωνώ 100% και με τον eye....[/quote']

 

κοίτα, δεν είναι το ίδιο η στράτευση με άλλες κοινωνικές υποχρεώσεις όπως π.χ. η φορολογία... νομίζω ότι όλοι σχεδόν έχουμε καταλήξει στο συμπέρασμα ότι ο στρατός είναι απλά 12 άχρηστοι μήνες από τη ζωή σου (διότι ακόμα και σε αυτόν που βρίσκει τη χρησιμότητα του στρατού στην εκπαίδευση στα όπλα κ.λπ., πάλι οι 11 από τους 12 μήνες είναι εντελώς άχρηστοι)... γιατί λοιπόν να είμαι σώνει και καλά υποχρεωμένος να συμμετέχω σε μια παράλογη διαδικασία από την οποία ούτε εγώ ούτε η κοινωνία θα κερδίσει κάτι; και γιατί να μην κάνω τα πάντα προκειμένου να αποφύγω αυτό τον παραλογισμό; και στην τελική, εφόσον οι περισσότεροι συμφωνούμε ότι πρόκειται για κάτι άχρηστο, με ποιο δικαίωμα μπορείς (όχι εσύ, γενικά μιλάω...) να χαρακτηρίσεις "εξυπνάκια" εκείνον που θα επιλέξει να πράξει το λογικό, να απόσχει συνειδητά δηλαδή από αυτή την ηλίθια διαδικασία;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ ωραία ανάλυση pkole. Πως δεν είχα σκεφτεί τόσο καιρό ότι ο στρατός υπάρχει μόνο "για να δικαιολογούν κάποιοι τους μισθούς τους και την ιδεολογία τους"?

 

Δεν υποστηρίζω την στράτευση ούτε την ύπαρξη στρατού.

Δεν είναι ο στρατός που σε παίρνει. Είναι η πολιτεία που σε στέλνει.

 

Θεωρώ αναξιοπρεπές το να πηγαίνεις στην επιτροπή απαλλαγών και να παριστάνεις τον άρρωστο και να στηρίζεις όλο αυτό σε πλαστά χαρτιά που σου έχει δώσει ο θείος σου/νονός σου (ή κάποιος "λαδωμένος") από κάποιο νοσοκομείο. Αυτό βέβαια' date=' έχει να κάνει με αυτό που θεωρώ εγώ αξιοπρέπεια. Μπορεί κάλλιστα να είναι απόλυτα ΟΚ να το κάνει κάποιος ο οποίος επιλέγει της αποστασιοποίηση από την υπάρχουσα κοινωνική πραγματικότητα. Που σημαίνει ότι παράλλληλα δεν διεκδικεί κοινωνικές παροχές. Και βέβαια δικαιούται να φοροδιαφεύγει.

Συνήθως όμως η "αφύπνηση" των συνειδήσεων γίνεται επιλεκτικά προς την κατεύθυνση της αποφυγής των υποχρεώσεων.

 

 

EDIT: Συμφωνώ 100% και με τον eye....[/quote']

 

κοίτα, δεν είναι το ίδιο η στράτευση με άλλες κοινωνικές υποχρεώσεις όπως π.χ. η φορολογία... νομίζω ότι όλοι σχεδόν έχουμε καταλήξει στο συμπέρασμα ότι ο στρατός είναι απλά 12 άχρηστοι μήνες από τη ζωή σου (διότι ακόμα και σε αυτόν που βρίσκει τη χρησιμότητα του στρατού στην εκπαίδευση στα όπλα κ.λπ., πάλι οι 11 από τους 12 μήνες είναι εντελώς άχρηστοι)... γιατί λοιπόν να είμαι σώνει και καλά υποχρεωμένος να συμμετέχω σε μια παράλογη διαδικασία από την οποία ούτε εγώ ούτε η κοινωνία θα κερδίσει κάτι; και γιατί να μην κάνω τα πάντα προκειμένου να αποφύγω αυτό τον παραλογισμό; και στην τελική, εφόσον οι περισσότεροι συμφωνούμε ότι πρόκειται για κάτι άχρηστο, με ποιο δικαίωμα μπορείς (όχι εσύ, γενικά μιλάω...) να χαρακτηρίσεις "εξυπνάκια" εκείνον που θα επιλέξει να πράξει το λογικό, να απόσχει συνειδητά δηλαδή από αυτή την ηλίθια διαδικασία;

 

+1

¶σε που ξέχασα να συμπληρώσω πριν ότι αν δεν υπηρετήσεις θα είσαι πιο χρήσιμος γιατί θα πληρώνεις και φόρους και εισφορές και δεν θα επιβαρύνεις την πολιτεία μα έξοδα όπως το φαγητό σου, τα εισητήριά σου κλπ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου