Προς το περιεχόμενο

Στράτευση


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαρίλαε γενικά συμφωνώ μαζί σου. Θεωρώ όμως σκόπιμο να σε "διορθώσω" σε μια λεπτομέρια γιατί (προφανώς :D ) δέν έχεις εμπειρία επι του συγκεκριμένου. Γράφεις:

 

παριστάνεις τον άρρωστο και να στηρίζεις όλο αυτό σε πλαστά χαρτιά που σου έχει δώσει ο θείος σου/νονός σου (ή κάποιος "λαδωμένος") από κάποιο νοσοκομείο.

 

Ούτε πλαστά χαρτιά χρειάζονται, ούτε θείοι, ούτε γνωστοί ούτε τίποτε άλλο. "One man show" με άλλα λόγια, όπου εκφράζεις τον εσωτερικό σου κόσμο, με όποιον τρόπο πιστεύεις ότι αρμόζει και αξίζει στον άνθρωπο που έχεις κάθε φορά απέναντί σου. Αστυνομία και νόμοι σκέψεων, συναισθημάτων και έκφρασής των δέν έχουν εφευρεθεί ακόμη :wink: . Οι θείοι και οι γνωστοί χρειάζονται περισσότερο σε όσους αποφασίσουν τελικά να υπηρετήσουν :wink: . Εκεί ορίζω εγώ την αναξιοπρέπεια. Όπως επίσης το να έδινα (με το ζόρι) έναν όρκο στον οποίο δέν πιστεύω.

 

Τη διόρθωση δέν την κάνω για κανέναν άλλο λόγο, παρα για τον πρακτικό λόγο ότι κάποιοι ενδιαφερόμενοι ίσως διαβάζοντάς το μπούν σε λάθος δρόμους που δέν χρειάζονται.

 

Ναί έχουμε δημοκρατία. Αυτό όμως δέν σημαίνει πως άν οι 60 αποφασίσουν ότι οι 40 θα πρέπει να πάνε να πνιγούν, ότι θα το κάνουν κιόλας. ¶ν ήμουν ο τέλειος πολίτης, έχεις δίκιο θα έπρεπε να πάρω τα βουνά και να ζώ με ότι μου δίνει η γή! Όμως δέν είμαι τέλειος. Αυτό που κάνω, είναι να μήν κρατάω κρυφή την επιλογή μου για ωφελιμιστικούς σκοπούς, ούτε απο φίλους, γνωστούς, ακαδημαικό, υποψήφιο επαγγελματικό περιβάλλον κλπ. Κάτι που στο παρελθόν είχε κόστος, αλλα με χαρά βλέπω ότι κατάσταση και στάση των ανθρώπων αλλάζει, προμηνύοντας ελπίζω και αλλαγές σε θεσμικό επίπεδο. Αυτά! :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 39
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • Moderator

Μάγκες, θα επαναλάβω.

Δεν υποστηρίζω την ύπαρξη στρατού ούτε τη στράτευση.

Και θεωρώ ότι ένα άτομο που επιλέγει να μην πάει μπορεί να είναι τίμιο, και αξιοπρεπές. Σαφώς και θα ήταν καλύτερα να μπορούσαμε να μην έχουμε στρατό, ούτε όπως είναι σήμερα ούτε όπως θα μπορούσε να είναι.

 

Ας μην βλέπουμε όμως τα πράγματα τόσο υπεραπλουστευμένα:

"Ο στρατός είναι μόνο για να δικαιολογούν το μισθό τους και την ιδεολογία τους ορισμένοι...και μπράβο σε όποιον δεν πάει."

 

Γιατί η δική μου εικόνα για το θέμα, περιλαμβάνει και άτομα που εξασφάλισαν Ι5 με πλαστά χαρτιά και μετά από λίγα χρόνια άρχισαν να γλύφουν πολιτικούς για το διορισμό τους στο δημόσιο (μήπως και με την ιδιότητα του ατόμου με ειδικές ανάγκες?).

 

Δεν έχω κανένα πρόβλημα με αυτόν που επιλέγει να ζήσει εκτός της πεπατημένης. Έχω πρόβλημα όμως με την επιλεκτική ερμηνεία του δικαίου και το "ελαστικό" ισοζύγιο υποχρεώσεων / δικαιωμάτων.

 

Και κόφτε το "διδυμότειχο blues" ρε παιδιά.....

Θεατρο του παραλόγου, και σάπια φρούτα στα τελάρα......

Δεν είναι κι έτσι.... ας μην υπερβάλλουμε. :wink:

 

 

EDIT: Κάτι ακόμα. Πήγα 29 χρονών (και έμεινα μέχρι 30,5). Για να πάω, παράτησα την οικογένειά μου (ήμουν παντρεμένος -χωρίς παιδί ακόμα) και τη σταδιοδρομία μου στη μέση.

 

Γνωρίζω άνθρωπο που δεν πήγε και απλά συνέχισε να πίνει φραπέδες και να τρώει τα λεφτά του πατέρα του. Ε, όχι και μπράβο....σιγά το κατόρθωμα.

 

Συμφωνώ με την εξαγορά της θητείας υπό προϋποθέσεις.

 

(Π.χ. Εργαζόμενος, και πάνω από κάποια ηλικία. Όταν δηλαδή είσαι παραγωγικό κομμάτι της κοινωνίας και το κράτος θα χάσει -οικονομικά και αναπτυξιακά- αν σε "αποσύρει" από την κανονική ζωή.)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτείνω για την βασική εκπαίδευση να μας στέλνουν στο south-central LA ή να αναλαμβάνουν άλλοι όπως:

 

 

http://www.youtube.com/watch?search=&mode=related&v=rdt0dO6J4eY

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...

Συμφωνώ με την εξαγορά της θητείας υπό προϋποθέσεις.

 

(Π.χ. Εργαζόμενος' date=' και πάνω από κάποια ηλικία. Όταν δηλαδή είσαι παραγωγικό κομμάτι της κοινωνίας και το κράτος θα χάσει -οικονομικά και αναπτυξιακά- αν σε "αποσύρει" από την κανονική ζωή.)[/quote']

 

+1

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ή άν ο μπαμπάς έχει αρκετά για να πληρώσει την εξαγορά :roll: . Αρκετά δεν συνεισφέρει ο στρατός για να εμπεδώνουμε τις ταξικές μας διαφορές ήδη; Και να μήν είναι κάποιος ακόμη παραγωγικό μέλος της κοινωνίας, η θητεία καθυστερεί την ώρα που θα γίνει. Το ίδιο πράγμα. Εκτός άν είναι τεμπελχανάς, αλλα αυτή η ιδιότητα δέν είναι προνόμιο ούτε όσων πήγαν ούτε το αντίθετο. Κολό είναι να κρίνουμε ξεχωριστά την κάθε πράξη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
Ή άν ο μπαμπάς έχει αρκετά για να πληρώσει την εξαγορά :roll: .

Όταν εγώ πήγα στο στρατό είχα ήδη EDIT 6 όχι 7: 6 χρόνια κατά τα οποία πλήρωνα φόρους και ασφαλιστικές εισφορές. Και έβγαζα αρκετά χρήματα. Στο στρατό' date=' συνέχισα να δουλεύω part-time δι' αλληλογραφίας (2-3 φορές το μήνα έστελνα κείμενα / σχέδια με email από Internet cafe. Μετά τους πρώτους 2-3 μήνες βέβαια.)

Κατά τη διάρκεια της θητείας μου πήγα -με κανονική άδεια- 2 φορές στην Αμερική (και τέλος η άδεια μου :cry: ). Μου ήταν πολύ δύσκολο μέσα στην κούραση....αλλά το είχα ανάγκη....και για τα λεφτά αλλά και γιατί δεν σταμάτησε -στ' αλήθεια- η ζωή μου.

 

 

... Καλό είναι να κρίνουμε ξεχωριστά την κάθε πράξη.

 

Ακριβώς, ... γι αυτό όπως είπα και παραπάνω καλό είναι να μην γενικεύουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ότι κάνει καθείς μας' date=' πρέπει να το κάνει για τους δικούς του λόγους, έχοντας πλέρια κατανόηση του τι ακριβώς κάνει.

 

Το να πας στο Στρατό χρειάζεται μαγκιά. Το να μην πας, πάλι χρειάζεται μαγκιά. Θα παρατηρήσετε, ότι καθώς εργάζεστε νοητικά προκειμένου να αποκτήσετε την απαραίτητη μαγκιά, τόσο λιγότερο θα σας ενδιαφέρει το αν θα πάτε ή το αν δε θα πάτε.

 

Φιλικά[/quote']

 

 

Πολύ σωστό, αλλά καταδικασμένο να μείνει σχεδόν απαρατήρητο...

 

=============================

 

Το αν θα πας στρατό ή όχι είναι απόφαση ζωής προσωπική, και κατά τη γνώμη μου πρέπει να είναι απόλυτα σεβαστή από το υπόλοιπο κοινωνικό σύνολο, και σε καμιά περίπτωση να μη γίνεται αντικείμενο κατινίστικης κριτικής αφού πήγα εγώ (που δεν είχα το σθένος να δηλώσω δημόσια αντιρρησίας) τότε να πάνε όλοι! (τ΄ακούς Χαρίλαε; )

 

Εγώ προσωπικά είμαι αντίθετος στο στρατό όχι γιατί είναι ένα κλειστό κύκλωμα που δημιουργεί αξίες και πρακτικές απάνθρωπες και έξω από τη ζωή, το ίδιο είναι και το σχολείο, και η εκκλησία, και κάθε κλειστό κοινωνικό σύνολο, το οποίο απέχει από την παραγωγική διαδικασία της κοινωνίας, αλλά διότι είμαι εναντίον στον πόλεμο, πιστεύω ότι όλοι οι λαοί πρέπει να είναι φίλοι μεταξύ τους και τα σύνορα πρέπει να καταργηθούν, δεν έχω κανένα εχθρό, ούτε εθνικά ούτε προσωπικά, και δεν είμαι διατεθειμένος ποτέ να πυροβολήσω για κανένα λόγο εναντίον ενός άλλου ανθρώπου.

 

==========================================

 

Και κόφτε το "διδυμότειχο blues" ρε παιδιά.....

Θεατρο του παραλόγου' date=' και σάπια φρούτα στα τελάρα......

Δεν είναι κι έτσι.... ας μην υπερβάλλουμε. :wink:

[/quote']

 

Έτσι είναι ,αμα δεν το έχεις ζήσει βέβαια... Να υποθέσω ότι επί των ημερών σου στο Κολωνάκι Τούρκος δε θα πάταγε, και η ΛΑΦΑ θα έμενε πάντα Ελληνική; :lol: :lol: :lol:

 

79ΤΥΠΕΘ για όποιον ξέρει...

Empty Rooms

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Το αν θα πας στρατό ή όχι είναι απόφαση ζωής προσωπική' date=' και κατά τη γνώμη μου πρέπει να είναι απόλυτα σεβαστή από το υπόλοιπο κοινωνικό σύνολο, και σε καμιά περίπτωση να μη γίνεται αντικείμενο κατινίστικης κριτικής αφού πήγα εγώ (που δεν είχα το σθένος να δηλώσω δημόσια αντιρρησίας) τότε να πάνε όλοι! (τ?ακούς Χαρίλαε; )

[/quote']

Μπορείς να μου πεις που έγραψα κάτι διαφορετικο από αυτό?

 

Μήπως παρασύρεσαι από τη στάση μου απέναντι σε άλλα θέματα και προσπέρασες στα γρήγορα αυτά που έγραψα για το συγκεκριμένο?

 

 

Και κόφτε το "διδυμότειχο blues" ρε παιδιά.....

Θεατρο του παραλόγου' date=' και σάπια φρούτα στα τελάρα......

Δεν είναι κι έτσι.... ας μην υπερβάλλουμε. :wink:

[/quote']

 

Έτσι είναι ,αμα δεν το έχεις ζήσει βέβαια... Να υποθέσω ότι επί των ημερών σου στο Κολωνάκι Τούρκος δε θα πάταγε, και η ΛΑΦΑ θα έμενε πάντα Ελληνική; :lol: :lol: :lol:

 

Πραγματικά δεν ξέρω από που βγάζεις το συμπέρασμα ότι πήγα φαντάρος στο κολωνάκι. :roll:

 

Η photo παραπάνω σου φαίνεται στο προαύλιο της ΛΑΦΑ? Μάλλον λιώσαν οι πάγοι μάγκες και ανέβηκε η στάθμη της θάλασσας.

Τέλος πάντων, η δυσκολία της θητείας μου είναι το τελευταίο πράγμα στον κόσμο για το οποίο θα υπερηφανευτώ.

Αλλά θα το ξαναπω: Ή είσαι μέσα στο χορό ή είσαι έξω απ' το χορο.

 

Αλλά ξέχασα....μπορεί οι αντιρρησίες του φραπέ να ήταν απασχολημένοι στην καλλιέργεια κόμης, μουσιού και να ήταν ήδη στρατευμένοι σε κοινωνικούς αγώνες ή σε εναλλακτικές μορφές πάλης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου