Προς το περιεχόμενο

Αγορά οικονομικού μπάσου


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για τον ενισχυτη θα προτεινα ανα αποφυγεις τον Marshall..Υπαρχουν αρκετα καλυτεροι ενισχυτες στο ιδιο budget με τον marshall..Συμφωνω απολυτα με τα watt να ειναι το λιγοτερο 30 αλλιως αργοτερα οταν θα αρχισεις να το κατεχεις λιγο περισσοτερο θα απογοητευτεις αρκετα γρηγορα απο τον 15

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 31
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Lost_Highway και pastelius :

Σίγουρα αυτή είναι η καλύτερη φθηνότερη λύση. Αν τα οικονομικά στραβόσουν για το 600αρι fender του SF, δε θα κάτσω και με άδεια τα χέρια. :D

Το άθλημα θα το αρχίσουμε - η αρχή είναι να γίνει.... :lol: :wink:

 

 

Jasemeister : Χρήσιμη η συμβουλή, γιατί τύχαμε με φίλους εξυπηρέτησης του στυλ ''ξεπέτα'' ένα σάββατο πρωί. Θέλω τώρα να δοκιμάσω το μπάσο του SF,τα Warwick που ποσταρα και το Squire του Lost_Highway (αυτή είναι και η σειρά προτεραιότητας)για να δω και γω επιτέλους από πρώτο χέρι περί τίνος συζητάμε, μιας και καταλήξαμε κάπου ( αν καταφέρω φυσικά να τα βρω) . :D

 

Όσων αφορά τον ενισχυτή γνωρίζω ότι δε θα είναι αγγλικός ο 15αρης Marshal, αλλα προτιμώ (ειδικά αν προβώ στην αγορά του fender του SF, που υπερβαίνει τον προϋπολογισμό) να περιοριστώ σε εξάσκηση στο σπίτι και σε έναν αντίστοιχης ισχύος ενισχυτή - πόσοι πια να ενδιαφέρονται ιδιαίτερα για την ηχορύπανση που θα προκαλώ στο προσεχές μέλλον ? :lol: 8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Fleaman ποστάραμε παράλληλα και δεν έλαβα υπόψιν το ποστ σου.

θα ήθελες να προτείνεις κάποια μάρκα ενισχυτή της αρεσκείας σου ποιό συγκεκριμένα?

 

Τον ενισχυτή όταν με το καλό μάθω 5 πράγματα πάνω στο μπάσο, το έχω στο μυαλό μου οτί τον σουτάρω, και αυτόν και τα 130 ευρώ του, και παίρνω τον 30αρη ας πούμε. Το μπάσο νιώθω ότι παντρέυομαι και για το οποίο διατίθεμαι να δώσω όλο το εναπομείνων κομπόδεμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οσον αφορα τα watt απλα πιστευω οτι οταν αρχισεις να παιζεις καπως θα ξενερωσεις με τον 15 και θα θες κατι πιο δυνατο ακομα και σπιτι απλα και μονο για τον εαυτο σου..Ε θα βρεις τις καταλληλες στιγμες και ωρες εσυ να τον ανοιγεις λιγακι παραπανω και να γουσταρεις! :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα αργότερα...

Για να μην ανοιγω νεο θεμα, λεω να το ρωτησω εδω.

 

Λεω να παρω ενα φθηνο μπασακι για ηχογραφηση σε υπολογιστη. Το μπατζετ μου ειναι στα 200 ευρω. Οι 2 επιλογες που εχω σκεφτει ειναι αυτες:

 

http://www.thomann.de/gr/cort_action_bass_2.htm

 

http://www.thomann.de/gr/ibanez_gsr180_bs.htm

 

Aν και φανταζομαι οτι σε αυτα τα χρηματα οι διαφορες τους δεν θα ειναι και ιδιαιτερα πολλες, ποιο μπορει να θεωρηθει καλυτερο απο τα 2?

Κill the wise one!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω το ίδιο Cort σε 5-χορδο, το οποίο διάλεξα αφού είχα παίξει σχεδόν με ότι κυκλοφορεί στην ελληνική αγορά στις τιμές 300-400¤. Τα νικάει όλα σε ποιότητα κατασκευής με μόνο σοβαρό ανταγωνιστή το Ibanez SRX305.

http://www.thomann.de/gr/ibanez_srx305vbl.htm

Τα Ibanez της σειράς gsr είναι αισθητά κατώτερα (μια κατηγορία κάτω) κατα τη γνώμη μου και κατασκευαστικά και ηχητικά. Για τα Cort κάνε μια βόλτα στο Λογοθέτη που είναι ο αντιπρόσωπος και τα έχει όλα να τα δεις. Και οι τιμές του είναι ιδιαίτερα ανταγωνιστικές.

 

Το δικό μου είναι αυτό:

http://www.cort.co.kr/english/products/common/view.asp?product_id=152

 

εδιτ: Μόλις είδα ότι ο Thomann έχει το Cort Action 4 ένα κατοστάρικο φτηνότερα....

Fender να πιάνεις, Harley Benton να γίνεται...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δες το πρώτα. Να δεις αμα σου κανει. Είναι της νοοτροπίας ιβανεζ (απλά λίγο καλύτερο). Αν θες κάτι παρδοσιακό ίσως να σου κάνουν καλύτερα τα Squier ή τα OLP (Music Man). Ειδικά τα OLP είναι ιδιαίτερα καλοφτιαγμένα με τον δικό τους χαρακτηριστικό ήχο, δες τα και αυτά... Το Cort πάντως είναι κορυφή και στο θέμα value for money.

Fender να πιάνεις, Harley Benton να γίνεται...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δες το πρώτα. Να δεις αμα σου κανει. Είναι της νοοτροπίας ιβανεζ (απλά λίγο καλύτερο). Αν θες κάτι παρδοσιακό ίσως να σου κάνουν καλύτερα τα Squier ή τα OLP (Music Man). Ειδικά τα OLP είναι ιδιαίτερα καλοφτιαγμένα με τον δικό τους χαρακτηριστικό ήχο' date=' δες τα και αυτά... Το Cort πάντως είναι κορυφή και στο θέμα value for money.[/quote']

 

Να ευχαριστησω τον Vrass για τις πολυτιμες πληροφοριες που μου εδωσε και τον εμπειστευτικα και τελικα με εβγαλε ασπροπροσωπο! Το μπασακι ειναι πολυ ομορφο, καλοφτιαγμενο και οντως value for maney. Τhanx :D :D

Κill the wise one!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες αργότερα...

Γεια.

Θέλω και εγώ ένα φθηνό μπάσσο για να το χρησιμοποιώ με το Ampeg στο cubase. Βασικα το θέλω για να σταματήσω να παίζω τις μπασσογραμμές με midi controller και (ίσως) για να βελιωθεί συνολίκα ο ήχος των κομματιών που φτιάχνω.

Έχω στο μυαλό μου αυτά τα δύο:

http://www.thomann.de/gr/fender_squier_affinity_pbass_rw_sb.htm

http://www.thomann.de/gr/ibanez_sr300fmdvs.htm

Λίγο άσχετα μεταξύ τους.  :)

 

Κατα βάθος θέλω ένα fender p-bass αλλα δε θέλω-εχω να δώσω τόσα λεφτα.

Οπότε, πάω στο p squier ή στους active μαγνήτες του ibanez;

Στα ξύλα τους και στην ποιότητα κατασκευής έχουν διαφορά;

Με καλύπτει το squier για τη δουλειά που το θέλω; Μπορεί να το χρησιμοποιήσω και

με ενισχυτή σε κάποια φάση.

Thanks!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου