Προς το περιεχόμενο

Αγορά οικονομικού μπάσου


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μονον 20 frets????

 

20???περιεργο εγω νομιζα οτι το μπασο παιζεται στα πρωτα 6 ταστα (και βεβαια μονο στις 2 πρωτες χορδες..... :lol: )

 

ΡΟΚ θελει να παιξει το παλικαρι τι να τα κανει τα 24 ταστα ΜΠΟΥΖΟΥΚΙ θα παιξει???? :lol: :lol: :lol: :lol:

 

Καταλαβαίνω τι θες να πεις. Εχω μάθει στα 24 frets και τα βρίσκω χρήσιμα μερικες φορές. Έτσι για να μην βαριέμαι κι εγω δλδ. Εντυπωσιάζει ένα πετάρισμα στα 20> ταστα όταν έχει πάυσεις το groove! Υποκειμενικά πάντα. Αλλωστε καλυτερα δεν ειναι να το εχεις και να καθεται απο το να σου λειψει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 31
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Να διευκρινησω βεβαια οτι αυτα που εγραψα ισχυουν αν θες να παιξεις τα ΕΙΔΗ της μουσικης που ειπες,γιατι ΣΤΑ ΕΙΔΗ αυτα ΤΙΠΟΤΑ δεν κοντραρει τον μονοδιαστατο (οντως) αλλα ΜΟΝΑΔΙΚΟ ηχο του P bass.....

 

τωρα αν θες να παιξεις Jazz η fusion η σε "μαγαζι" μη σε παρω & στο λαιμο μου... :lol:

 

Καταλαβαίνω τι θες να πεις. Εχω μάθει στα 24 frets και τα βρίσκω χρήσιμα μερικες φορές. Έτσι για να μην βαριέμαι κι εγω δλδ. Εντυπωσιάζει ένα πετάρισμα στα 20> ταστα όταν έχει πάυσεις το groove! Υποκειμενικά πάντα. Αλλωστε καλυτερα δεν ειναι να το εχεις και να καθεται απο το να σου λειψει?

 

απολυτως σεβαστο αυτο που λες...απλα ειμαι λιγο...γεροντας :lol: και δεν θελω πολλα-πολλα απο το μπασο...απλα να ειναι ΠΑΝΤΑ εκει...στο "οχυρο" (ειμαι φαν των "μπασοσαυρων" διατι να το κρυψωμεν αλλωστε... :lol: ) ο μεγαλυτερος εφιαλτης μου ειναι παντα ενας μπασιστας (και ενας ντραμμερ) που "χωνουν" (και τα 24 τατσα δυστυχως σε κανουν επιρεπη στο "χωσιμο" )

 

οπως ελεγε και ο αγαπημενος μου μπασιστας Adam Clayton (U2) :

"bass is very easy,when the guitar plays an A chord I play an A ,when it switches to a D chord I switch to a D,piece of cake!!" :lol:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Yπαρχουν βεβαια και αλλα δυο κλασσικα μπασα που "κανουνε δουλεια" (το jazz bass & το Music Man Stingray) αλλα ειναι γενικα πιο "πολιτισμενα" μπασα ...

 

I love Musicman Musicman Musicman :) :) :) :) (παει. το 'χασα!)

 

Οχι δε το προτείνω. Τιποτα δε προτείνω. Αντε σε μαγαζί grunt να τεστάρεις τα χερια σου και το feeling. Μην βιαστείς. Εαν βιάζεσαι, μην δώσεις παραπάνω απο 300ε ή πάρε ενα fender. Το όνομα αυτο νομιζω πως εχει καλη μεταπώληση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απολυτως σεβαστο αυτο που λες...απλα ειμαι λιγο...γεροντας :lol: και δεν θελω πολλα-πολλα απο το μπασο...απλα να ειναι ΠΑΝΤΑ εκει...στο "οχυρο" (ειμαι φαν των "μπασοσαυρων" διατι να το κρυψωμεν αλλωστε... :lol: ) ο μεγαλυτερος εφιαλτης μου ειναι παντα ενας μπασιστας (και ενας ντραμμερ) που "χωνουν" (και τα 24 τατσα δυστυχως σε κανουν επιρεπη στο "χωσιμο" )

 

Ax... Ναι.. Έχω λιώσει Funk δίσκους . Της εποχής που δεν υπήρχαν 24 τάστα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ετσι,ετσι ελπιζω να ησουν στην τελευταια συναυλια του James Brown στο Λυκαβητο οπου ο μπασοσαυρος του επαιζε ολο το βραδυ στην πανω χορδη μονο με τον αντιχειρα....και χορευαν ακομα και οι...μπατσοι... :lol:

ΑΥΤΟ ειναι για εμενα ΜΠΑΣΟ για να ξηγιομαστε κι ολας... :lol:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε Tthawth, οι 3 επιλογές που διέθεταν 24 τάστα ήταν απλή σύμπτωση. Βασικά ήταν προτάσεις μελών του forum σε αντίστοιχα ποστ.

:lol:

 

NickNT, ούτε ιδέα από fingerstyle έχω, ούτε φίλους που να παίζουν μπάσο ούτε τίποτα :evil:

Επίσης αντε και πες ότι ακουσω 4-5 μπάσα, που να καταλάβω εγώ ότι το P-bass έχει πιο καθαρό και μελοδικό ήχο ενώ το jazz bass έχει 'brighter and richer tone in the midranged with less emphasis on the fundamental harmonics' που λέει και το wikipedia. Απλά δεν παίζει... :?

 

 

Superfank, πάνω - κάτω ήξερα ότι η συντριπτική πλειοψηφία των ροκ μπασίστων έπαιζε με το fender p-bass. Και γω κάτι τέτοιο είχα στο μυαλό μου , αλλα λόγω οικονομικής στενότητας το συγκεκριμένο μήνα και απόψεις φίλων ότι ήδη δίνω πολλά για το πρώτο μπάσο, είπα να συμβιβαστώ με κάποια άλλη λυση.

Αλλά ψήνομαι πολύ να την κάνω την τρέλλα 8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μεχρι ενος σημειου συμφωνω με τον superfunk.Για αρχη να θυμασαι οτι

τα 5 πρωτα τστα του μπασου σου ειναι μοναδικα :wink:

 

Οι επιλογες σου ειναι αρκετες.Εγω θα προτεινα ενα P-bass σαν αυτο που σου ειπε ο superfunk.Να χτυπαει στην καρδια η συχνοτητα!:wink: !Ακολουθουν τα jazz bass & τα ibanez.

Το μεν jazz bass ειναι 'δυσκολο' οργανο,λογω παχεος( 8O ) μπρατσου.Το ibanez ειναι για πιο 'αερατα' παιξιματα.Να εχεις στον νου σου οταν πας να δοκιμασεις τι σου αρεσει,να μην εχεις το αγχος του χρονου και ...του μαγαζατορα!

Δοκιμασε ηχους,πειραξε τα ποτενσιομετρα,παιξε χαμηλα,ψηλα,ξεζουμισε το καθε οργανο οσο μπορεις.Και προς θεου μην πεις οτι εισαι αρχαριος!Πες οτι παιζεις κανενα-δυο χρονακια.. :lol: :lol: Το πρωτο οργανο που θα σου κατσει πολυ καλα στο χερι,μαλλον θα ειναι και η αγορα σου...

Ειμαι απ τους ρομαντικους που πιστευουν στον ερωτα με την πρωτη ματια!:lol:

 

ΕDIT: και μην ξεχνιομαστε...stay low! (@ the frequencies) :lol: :wink: :wink:

feel da FUNK blast

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ήξερα ότι η συντριπτική πλειοψηφία των ροκ μπασίστων έπαιζε με το fender p-bass. Και γω κάτι τέτοιο είχα στο μυαλό μου ' date=' αλλα λόγω οικονομικής στενότητας το συγκεκριμένο μήνα και απόψεις φίλων ότι ήδη δίνω πολλά για το πρώτο μπάσο[/quote']

 

Τότε για σκέψου αυτήν την εκδοχή:

 

http://www.thomann.de/gr/fender_squier_affinity_pbass_rw_sb.htm

 

http://www.thomann.de/gr/fender_vintage_pbass_pickup.htm

 

Σύνολο 245¤

 

Θα πάρεις και 2-3 σετ χορδών, οπότε θα περάσεις ίσα-ίσα τα 300¤ (και δε θα πληρώσεις μεταφορικά) και θα είσαι κομπλέ. :wink:

Μη φεύγεις θηρίο,

θηρίο με τα σιδερένια δόντια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Kαι τι χρωμα ε?...

Φιλε gunt, νομιζω πως τελικα βρεθηκε η καταλληλοτερη λυση :wink:

 

ps:Δεν ηξερα παντως οτι ειναι τοσο φθηνοι οι μαγνητες του P_bass .. :roll:

feel da FUNK blast

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε Jasemeister' date=' να σου πω την αλήθεια έχεις να μου προτείνεις μαγαζί που να δώσει σε αρχάριο μπάσα να δοκιμάζει, μπας και αρέσει τελικά κάτι στο εκλεπτυσμένο γούστο του? Επιπλέον εμπιστέυομαι την άποψη σας πολύ περισσότερο από τη δική μου 8)

ε, και άμα καταλήξουμε τέλος πάντων σε κανα 2 μοντέλα, παω και τα ακούω και βλέπουμε.

 

 

 

Για ενισχυτή μου πρότειναν εναν 15αρη Marshal. Απλά θα δω αν μπορώ να στριμωχτώ 'οικονομικά ' να είναι και αγγλικός. Από ότι κατάλαβα , είναι καλή επιλογή και το βάρος της προσοχής μου πρέπει να το ρίξω περισσότερο στο ίδιο το μπάσο - παρά στον ενισχυτή του .

Ευχαριστώ[/quote']

 

Νομίζω ότι όλα τα μαγαζιά θα χαρούν να σε εξυπηρετήσουν ακόμα και αν είσαι αρχάριος, αρκεί να ΜΗΝ πας Παρασκευή απόγευμα και ειδικά Σάββατο. Τότε πήζουν από περαστικούς που απλά χαζεύουν και δεν αγοράζουν και όσο να'ναι θα σε βάλουν στο ίδιο βαρέλι. Αν έχεις και κανένα φιλαράκι που ξέρει να παίζει έστω και λίγο ζήτα του να πάτε μαζί.

 

Μιας και ξεκινάς τώρα καλό είναι να πάρεις σβάρνα πολλά μαγαζιά να δεις πως κινείται η αγορά (μιας και θα ασχοληθείς με το άθλημα :D ).

 

Αν κάποιος στο παίξει δύσκολος (που δεν πιστεύω αν αποφύγεις την Παρασκευή και το Σάββατο), μη σκας απλά πήγαινε στο επόμενο μαγαζί.

 

 

Προτείνω το ελάχιστο 30άρη να πάρεις για ενισχυτή. Στο σπίτι ο 15άρης είναι μια χαρά αλλά όταν θα πας να παίξεις με φίλους ακόμα και ο 30άρης μπορεί να ζοριστεί λίγο να ακουστεί (εκτός άμα θα παίζεται σε προβάδικο με ενισχυτή μεγάλο).

 

Θα'λεγα ότι ο ενισχυτής είναι εξίσου σημαντικός με το μπάσο μιας και αυτός είναι που σου δίνει τον τελικό ήχο και την ένταση. Θα είναι άλλη φάση να τζαμάρεις σε 15άρη ενισχυτή με 6.5 ιντσες ηχείο και αλλιώς σε 30άρη με 10" ή 12"!

 

Α! Ο 15άρης Marshall που θα έχεις υπόψη δεν θα είναι αγγλικός αλλά κινέζικος.

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου