Προς το περιεχόμενο

Αγορά οικονομικού μπάσου


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στην πρώτη μου απόπειρα να ασχοληθώ με τη μουσική, αποφάσισα να αγοράσω ενα μπάσο. Σαν αδαής στο χώρο, μου σύστησαν να διαβάσω και να σχηματίσω μία άποψη από αυτό το site. Δίαβασα πολλά post λοιπόν και από post που έκαναν φίλοι, συμπέρανα ότι καταλήγουμε στα ακόλουθα μοντέλα :

1ο

2ο

3o

και ένα ibanez sr500 ή καπως έτσι.

Διαθέτω μέχρι 500 ευρόπουλα για τετράχορδο μπάσο και ακούω rock, blues και λίγο μέταλ. Από αυτά με κερδίζει περισσότερο το 1ο

 

Κάθε άποψη ευπρόσδεκτη.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 31
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

30 άτομα διάβασαν το ποστ μου, έριξαν μια μούτζα και την έκαναν.

 

Μήπως η λέξη κλειδί είναι <<νέος στο χώρο >> ?

 

Γιατί τέτοιου είδους ''εξυπηρέτηση'' θα περίμενα μόνο από υπάλληλο κεντρικού μουσικομάγαζου στην Αθήνα :

¶σε μας ρε ψάρακα που θες και μπάσο! Με σένα και τα 500 ευρό σου θα ασχολούμαστε νομίζεις? Πάρε ότι πιάσει πρώτο το χέρι σου - σάμπως θα καταλάβεις και τη διαφορά !!

 

 

Μπορώ να κάνω την αγορά αυτήν την εβδομάδα, πρώτα ο θεός.

Βοηθείστε λίγο ρε παιδιά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δωσε αλλα 99 ευρα..και παρε ενα ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟ μπασο...(ειδικα για τα ειδη που αναφερεις)

 

http://www.thomann.de/gr/fender_mike_dirnt_precision_bass_bk.htm

 

 

ειναι και ΟΜΟΡΦΟ (οχι σαν τα...τερατα που λινκαρες :) :) )

 

:wink: :lol:

 

btw WELCOME :wink:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Danke superfunk για την ανταπόκριση - και το καλωσόρισμα

 

:o

 

 

 

Θα μου επιτρεπόταν να γίνω λίγο παραπάνω πιεστικός και να ρωτήσω 2-3 λόγους που να υποστηρίζουν την άποψη σου?

Για να αρχίζω να 'νιώθω' και γω , και να μην μιλάω με μισόλογα και quote αλλονών? :roll:

 

 

Ευχαριστώ και πάλι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ Ibanez έχω, Ibanez προτείνω.

 

Πάντως και ένα Fender όπως πρότεινε ο SF είναι all the money.

 

Και τα Cοrt δεν είναι καθόλου άσχημα.

 

Τα συγκεκριμένα Warwick είναι πανάσχημα! Αλλά μπορεί να παίζουν ωραία δεν ξέρω.

 

ντάξει νέος στο χώρο είσαι αλλά αν δεν βγεις να δεις τι σου κάθεται καλύτερα στο χέρι δεν μπορούμε να σε βοηθήσουμε και πολύ από κει και πέρα.

 

Καλύτερα μη βιάζεσαι να βρεις κάτι που σου κάνει κλικ. ¶μα θες να δώσεις και 500 για πρώτο όργανο (νομίζω υπερβολικό ποσό πάντως) να πάρεις τους δρόμους και να βρεις αυτό που πραγματικά θα σου κάτσει (δε χρειάζεται να ξέρεις να παίζεις για να καταλάβεις).

 

That's my advice.

 

Από ενισχυτή τι θα κάνεις;

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε Jasemeister, να σου πω την αλήθεια έχεις να μου προτείνεις μαγαζί που να δώσει σε αρχάριο μπάσα να δοκιμάζει, μπας και αρέσει τελικά κάτι στο εκλεπτυσμένο γούστο του? Επιπλέον εμπιστέυομαι την άποψη σας πολύ περισσότερο από τη δική μου 8)

ε, και άμα καταλήξουμε τέλος πάντων σε κανα 2 μοντέλα, παω και τα ακούω και βλέπουμε.

 

 

 

Για ενισχυτή μου πρότειναν εναν 15αρη Marshal. Απλά θα δω αν μπορώ να στριμωχτώ 'οικονομικά ' να είναι και αγγλικός. Από ότι κατάλαβα , είναι καλή επιλογή και το βάρος της προσοχής μου πρέπει να το ρίξω περισσότερο στο ίδιο το μπάσο - παρά στον ενισχυτή του .

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Danke superfunk για την ανταπόκριση - και το καλωσόρισμα

 

:o

 

 

 

Θα μου επιτρεπόταν να γίνω λίγο παραπάνω πιεστικός και να ρωτήσω 2-3 λόγους που να υποστηρίζουν την άποψη σου?

Για να αρχίζω να 'νιώθω' και γω ' date=' και να μην μιλάω με μισόλογα και quote αλλονών? :roll:

 

 

Ευχαριστώ και πάλι[/quote']

 

ευχαριστως... :wink:

 

δεν εχεις παρα να δεις με τι μπασο παιζει η συντριπτικη πλειοψηφια των ροκ συγκροτηματων ολων των εποχων.

 

Το Precision (γιατι περι μιας "ενισχυμενης" εκδοσης Precisιon προκειται το μπασο που σου προτεινω) ειναι απλα ΤΟ μπασο ειδικα για τα ειδη αυτα που μιλας (οπου ο μπασιστας παιζει ΜΠΑΣΟ και οχι ......σολιδια δηλ. με αλλα λογια "κραταει" το "οχυρο" που πρεπει να ειναι καθε ροκ rhythm section που σεβεται τον εαυτο του)

 

Oλα τα αλλα μπασα ειναι απλα... οδοντοκρεμες when it's time to ROCK :lol: :lol: :lol: κατι που θα καταλαβεις ΑΜΕΣΩΣ οταν ερθει η ωρα να ηχογραφησεις, ΤΙΠΟΤΑ (και εδω δεν κανω πισω :lol: ) δεν θα σου δωσει το punch & το Low end ενος P-Bass......(αν ειχα 1 ευρω για καθε φορα που καποιος μπασιστας "παρκαρε" κατα τη διαρκεια της ηχογραφησης το "τεχνολογικα προηγμενο 12χορδο υπερμπασο του απο bubinga με τους κορυφαιους μαγνητες του & τα 38 ποντεσιομετρα" για να ηχογραφησει με το ταπεινο μου P Bass με τον ΕΝΑ ηχο θα ημουν πλουσιος...:) )

 

Yπαρχουν βεβαια και αλλα δυο κλασσικα μπασα που "κανουνε δουλεια" (το jazz bass & το Music Man Stingray) αλλα ειναι γενικα πιο "πολιτισμενα" μπασα ...

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δωσε αλλα 99 ευρα..και παρε ενα ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟ μπασο...(ειδικα για τα ειδη που αναφερεις)

 

http://www.thomann.de/gr/fender_mike_dirnt_precision_bass_bk.htm

 

 

ειναι και ΟΜΟΡΦΟ (οχι σαν τα...τερατα που λινκαρες :) :) )

 

 

Μονον 20 frets???? Θα με πιάσουν οι κλειστοφοβίες μου! Οκ. καλο το fender (Προτιμώ warwick απο ομορφιά. Το μονο αρνητικό που έβρισκα στα fender ειναι η κατα την γνώμη μου μονότονη εμφάνιση και τα ογκώδη κλειδιά), αλλά οι τρεις επιλογές που ψάχνει ο φίλος διαθέτουν 24 frets και πιθανολογώ οτι τον απασχολεί ο αριθμός αυτος. Δεν ειναι και κακό να πετάς τσόντες μετά το 20ό τάστο όσo έχεις πάυση. Το θέμα ειναι να εκστασιάζεις τα πλήθη!

Όπως είναι σαφές, έχεις να επιλέξεις αναμεσα σε 3 διαφορετικούς ήχους. Jazz bass, P-jazz bass, Soapbar. Και έχεις και το P-Bass του Superfunk. Τα φθηνά Ibanez φοβάμαι οτι θα σου βγουν ...φθηνιάρικα!. Προτείνω σαν πρώτη κίνηση να ξεκαθαρίσεις ποιον τύπο μπάσσου δεν πολυγουστάρεις. Καλό θα είναι λοιπόν να πάς σε ένα κατάστημα να δοκιμάσεις απο έναν τύπο και να παίξεις με τα χέρια σου . Τα αυτιά σου και η αίσθηση σου δε θα σε διαψεύσουν.

Εαν δεν γνωρίζεις απο μπασσο ακόμα, τότε το p-bass του superfunk αποτελεί σταθερή αξία (fender). Όσο θα μαθαίνεις, θα κρίνεις μόνος εαν θα σε καλύψει ή εαν το ταλέντο σου σε τραβάει σε κάτι άλλο (jazzbass, soapbar, 5χορδο, 6χορδο κλπ κλπ). Μια άλλη τακτική ειναι να παρεις ενα μπασσο των 200ε. Δεν πρόκειται να σου μείνει. Ειναι μεγάλη ομως η πιθανότητα να βαρεθείς το 1ο σου μπάσσο, και να αγοράσεις κάτι άλλο μετα απο 2 χρονάκια. Οπότε η απώλεια θα ειναι μικρή οικονομικά. Καλή τύχη και καλως μας βρήκες :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μονον 20 frets????

 

20???περιεργο εγω νομιζα οτι το μπασο παιζεται στα πρωτα 6 ταστα (και βεβαια μονο στις 2 πρωτες χορδες..... :lol: )

 

ΡΟΚ θελει να παιξει το παλικαρι τι να τα κανει τα 24 ταστα ΜΠΟΥΖΟΥΚΙ θα παιξει???? :lol: :lol: :lol: :lol:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επιπλέον εμπιστέυομαι την άποψη σας πολύ περισσότερο από τη δική μου

 

Μέγα λάθος! Πολλές φορές όσο έμπειρος ή ειδήμων και αν φαίνεται κάποιος' date=' δεν παύει να κυριεύεται από εμμονές, άγνοια επί ορισμένων θεμάτων ή (στην καλύτερη) απλά το υποκειμενικό του κριτήριο!

 

Ή για να το θέσω αλλιώς, [b']εσύ και μόνο εσύ ξέρεις τον ήχο που θα σου ταιριάξει[/b]! Εγώ μπορεί να σιχαίνομαι το slap και να σου προτείνω π.χ. ένα μπάσσο που είναι ιδανικό για fingerstyle αλλά άθλιο για slap- έχει νόημα να ακούσεις τη συμβουλή μου;

 

Εν ολίγοις, αν δεν παίξεις με όσο περισσότερα όργανα μπορείς, μην επαφίεσαι στον λόγο κανενός! ¶σε μάλιστα το φαινόμενο "αυτό έχω, αυτό σου προτείνω, μπας και επιβεβαιωθώ λίγο παραπάνω".

 

Επίσης, μην αποκλείεις την λύση ενός μεταχειρισμένου σε αυτά τα λεφτά, γιατί αν δεν επιμένεις για καινούριο, μπορεί να βρεις κάτι καλύτερο.

 

Τέλος πάντων, εγώ κατέληξα πως η γνώμη του καθενός είναι ξέρεις σαν τι, και έπρεπε να παίξω με πολλά πολλά μπάσσα ώστε να βρω αυτό που θέλω, ό,τι και αν υποστήριζαν διάφοροι θιασώτες μονολιθικών αντιλήψεων!

 

Από κει και πέρα, γύρω στα 550 ευρώ, η μηχανή του Thomann επιστρέφει κατά κύριο λόγο πολλά Ibanez, μεξικάνικα Fender και Rockbass. Σε επίπεδο κατασκευαστικό θα δώσω σαφές προβάδισμα στα Ibanez- αξιοθαύμαστα για την τιμή τους. Τα rockbass είναι ενδιαφέροντα (έχω παίξει με κανά δυο), ενώ τα μεξικάνικα fender... βαριέμαι να ανοίγω κουβέντες, διευκρινίζω πως είναι απόλυτα υποκειμενική άποψη κτλ κτλ, αλλά μου φαίνονται τουλάχιστον μονοδιάστατα.

 

Για ήχο βέβαια... περί ορέξεως! ¶ρα πάρε ένα ρίσκο, παίξε με διάφορα όργανα, βρες έναν φίλο σου που παίζει μπάσσο και μπορεί να καταλάβει δυο πραγματάκια και ψάξε. Όσο για τα μαγαζιά, η δουλειά των υπαλλήλων είναι να δείχνουν τα όργανα στους αγοραστές- ειδάλλως ποιος ο λόγος να βγεις καν από το σπίτι την εποχή των e-shop;

 

Καλή τύχη!

bass @ vertigo

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου