Προς το περιεχόμενο

Porcupine Tree


Προτεινόμενες αναρτήσεις

O Wilson δεν αλλαξε μουσικο υφος για να προσεγγισει μεγαλυτερο κοινο' date=' αλλα απο οταν (το 2001) γνωρισε μουσικα τους Opeth. Απο την στιγμη που ακουσε αυτη την μπαντα η μουσικη του σκληρυνε(δεν ειναι τυχαιο οτι εχει δηλωσει οτι ακουει και meshuggah πλεον- οπως επισης καποια στιγμη ειχε παιξει να κανει project με portnoy kai akerfeldt).Aπλα ο ανθρωπος εντυπωσιαστηκε απο μια μουσικη που δεν ειχε προσεξει πιο πριν.[/quote']

 

Δεν διαφωνώ πως τον επιρέασαν δραματικά οι Opeth και ακόμα περισσότερο οι Meshuggah (στο anesthetize υπάρχει ένα απόλυτο rip off).

Απλά δική μου εικονα είναι πως υπάρχει μια τάση στις συνθέσεις να γίνουν πιο pop (με την ένοια popular) στα αμερικάνικα δεδομένα. Στο παρελθόν η μπάντα ΦΩΝΑΖΕ πως είναι αγγλική. Το να Tool-ίζεις, Meshuggh-ίζεις, Opeth-ίζεις (την ίδια στιγμή που ΚΑΙ οι Opeth με την Roadrunner πασχίζουν να πουλήσουν στην Αμερικη) για μένα είναι σημάδι πως παρεκλείνεις από τον δρόμο που εσύ έχεις χαράξει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τους OSI λέμε;

 

Portnoy' date=' Matheos, Moore, με Wilson guest.

 

Όσοι δεν το έχουν αγοράσει...να ξέρουν ότι το Metropolis τις τελευταίες μέρες ξεπούλαγε ό,τι είχε περισσέψει προφανώς από τα CD της Inside Out...Ορμάτε του. Guaranteed. :wink:[/quote']

Όχι, δεν πρόκειται για τους OSI (που για μένα βγάλαν ενα δραματικά κακό δεύτερο αλμπουμ).

 

Πέρα από μια ανακοίνωση ότι κάααααποια στιγμή θα γίνει ένα τέτοιο project δεν έχει ειπωθεί τίποτα παραπάνω. Απλά περιμένουμε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι' date=' δεν πρόκειται για τους OSI (που για μένα βγάλαν ενα δραματικά κακό δεύτερο αλμπουμ).[/quote']

 

Πολύ πιό Chroma Key απ'όσο θα περιμέναμε ίσως...Δεν ξέρω αν είναι "κακό"...Αλλά σίγουρα, ήταν κατώτερο του αναμενομένου...

τασκερα απο βουτυρο οπως αποκαλουμε μερικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

συνφωνώ.....κρίμα ρε παιδιά.....τελος ΄πα....και απο τη μερια μου μεγάλο σεβασμο στο μάστορα Wilson....

 

απίστευτος μουσικός και άνθρωπος.....

...από την πολλή γκαργκανέλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tι να πω για τους porcupine tree.

Τους ανακαλυψα με το stars die & αμεσως σκεφτηκα 'να μια μπαντα

που συνθετει πανω σε ενα στρωμα απο Μουσικη pink floyd...αλλα δεν ειναι pink floyd.' Αυτο μου αρεσε, ηταν κατι πολυ νεο για τα αυτια μου.

Μπορω ανετα να βαλω το 'up the downstair' διπλα απο το 'atom heart mother'.Απο τις καλυτερες μπαντες που εχω ακουσει.ever

 

we lost the skyline.we stepped right off the map

feel da FUNK blast

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έγω πάντως παιδία μόλις αγόρασα το fear of a blank planet και μου φαινέται υπορβολίκα ωραίο album... δεν μπορώ να πώ και τίποτα άλλο βλεβαια γιατί δεν έχω ακούσει και τα παλιότερα cd τους αλλα φαίνεται πως αν μην τι άλλο οι άνθρωποι έχουν τεράστια δημιουργικότητα

learn to swim...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 χρόνια αργότερα...

 

 

Για τους OSI λέμε;

 

Portnoy, Matheos, Moore, με Wilson guest.

 

Όσοι δεν το έχουν αγοράσει...να ξέρουν ότι το Metropolis τις τελευταίες μέρες ξεπούλαγε ό,τι είχε περισσέψει προφανώς από τα CD της Inside Out...Ορμάτε του. Guaranteed. :wink:

 

Ενα αλλο ειναι με τον Akerfeldt απο τους opeth. Εχω την εντυπωση οτι ονομα δεν υπαρχει για το project. Δεν ειναι τυχαιο που μεταξυ τους κανουν backing vocals ο ενας στους δισκους του αλλου. :wink:

 

To project  ήδη ξεκίνησε μάγκες!!!!

 

http://www.rocking.gr/article7517.php

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου