Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια Για Κάρτα Ήχου


MPal

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Bασικά να ρωτήσω....Το πρωτοκολλοο Firewire 800 δεν ειναι σαφως ανωτερο των 2 αλλων FW400 και USB2 (για το usb1 ούτε λογος...)....?

 

Αρα με ενα pci firewire 800 card πιθανα θα μπορούσαμε να ειχαμε το μεγιστο αποτελεσμα...

 

κατι σαν και αυτό δηλαδη

PCI firewire 800

 

Αραγε υπαρχουν audio interfaces που να το υποστηρίζουν?

Time is just a fraction of the sine.......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 44
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Καλά johnnyk στο λινκ του NemOOO διάβασε και το τι λέει και ο γεράσιμος

Σε audio εφαρμογές τα αρχεία που μεταφέρονται ή τα streams έχουν αφενός μεγάλη διάρκεια και αφετέρου απαιτήσεις πραγματικού χρόνου (realtime).
δλδ καμία σχέση με τα μικρά αρχειάκια που λες στην αρχή. Αυτή ήταν και η αναφορά μου με την απλή ακρόαση μέσω του media player, όπου εκεί ισχύει αυτό που έγραψες με τα μικρού μεγέθους αρχειά. ¶σε που και ο tweekhead (το λινκ που μου παρέθεσες και που είναι μια από τις αγαπημένες μου σελίδες) στην απλή αναφορά που κάνει, αναφέρει ακριβώς αυτό που σου λέω. Δλδ ότι σε θεωρητικό επίπεδο το usb2 υπερτερεί

Τώρα αν επιμένεις ακόμα ότι το Usb2 είναι ανώτερο από το firewire μαγκιά σου. Αν όμως λες ότι δεν είναι, τότε γιατί να προτιμήσει μια τέτοια κάρτα, έναντι μιας firewire (πέραν του οικονομικού);

 

Τέρμα το σταματώ εδώ.

Πάντως επειδή βλέπω ότι το κατέχεις και επειδή μέσω οθόνης ποτέ δεν βρίσκεται άκρη, προτείνω μπυροσυνεύρεση να τα πούμε τετ-α-τετ για να βγει και άκρη! :wink: :)

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

την οποία αποδέχομαι με μεγάλη χαρα :D

 

όσον αφορά τα infamous μικρά πακετάκια ισχύει. σκέψου το πιο απλά. ήχος ίσον κύματα -> τα κύματα μέσω του ηλεκτρομαγνητικού πεδίου του μικροφώνου γίνονται ρεύμα. αυτό είναι το αναλογικό (συνεχές ) σήμα που θα μπεί στον ad converter και ανάλογα την δειγματοληψεία και το bit depth θα μετατραπει σε 16ψήφια (16bit) ή 24ψήφια (24bit) 0110001...

εκ των πραγματων ο ψηφιακός ήχος δε μπορεί να είναι συνεχής αλλά είναι τόσο μικρά και πολλά αυτά τα πακετάκια per sec (δειγματοληψία) που ακούγεται συνεχής

 

ακόμη και για μια stereo ηχογράφηση στα 24bit 96k χρειάζονται 24*96000*2=4608000 bits = 4.068Kb δλδ μόνο 4.068/8 = 576KB /sec

σιγά το bandwidth δλδ

 

το usb2 είναι κατώτερο του firewire γενικά σαν πρωτόκολλο όμως τίποτα δεν το εμποδίζει να έχει πολύ καλή απόδοση (εφάμιλλη) του firewire στα audio interfaces. οι σκληροί δίσκοι είναι άλλη κουβέντα...

πουθενά δε θα δεις κάποιο χρήστη να σου λέει πως είναι απογοητευμένος απο την usb2 κάρτα του επειδή δε μπορεί να γράψει πολλά καναλια ταυτόχρονα. το παραπάνω cpu load (σαφώς και ισχύει) είναι random και ανεπαίσθητο στο dual core pc του φίλου μας που άρχισε το post.

 

τελειώνοντας,όλο αυτό το άρχισα για την motu γιατι είναι εκπληκτική κάρτα (ακόμα πιο εκπληκτικη η τιμή της usb) και δε μπορούσα να αφήσω ασχολίαστο αυτό : "Τώρα όσον αφορά τις κάρτες θα σου έλεγα να αποφύγεις πάση θυσία τις usb2","Εναλλακτικά θα κοίταζα και σε Motu (το firewire όμως και όχι το usb)" απο τη στιγμη που την έχω χρησιμοποιήσει και δούλεψε καταπληκτικά. και είναι και 250 ευρώ φθηνότερη....

 

ελπίζω να μην ήμουν εριστικός (το χω αυτό το κουσούρι)

φιλικά johnnyk

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το usb2 είναι κατώτερο του firewire γενικά σαν πρωτόκολλο όμως τίποτα δεν το εμποδίζει να έχει πολύ καλή απόδοση (εφάμιλλη) του firewire στα audio interfaces

 

Αχ βρε johnnyk αυτό λέω. Το είπα και πιο πριν ότι με το Usb2 βγήκε πρωτόκολλο που να στέκεται καλά και το χρησιμοποιούν ως φθηνή εναλλακτική!

 

Απλά αυτό που είπα

Τώρα όσον αφορά τις κάρτες θα σου έλεγα να αποφύγεις πάση θυσία τις usb2
είχε να κάνει με το εξής σκεπτικό: Γιατί να μην δώσεις λίγα ¤ παραπάνω να πάρεις firewire αντί του usb και να είσαι και πασάς;

 

 

Τώρα για την συνεύρεση υπάρχει θέμα στο περί ανέμων. Το ψιλοκάψαμε γιατί έπεσαν εξεταστικές και τα τοιαύτα. Μες τις επόμενες μέρες όμως θα πραγματοποιηθεί

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οκ μέσα είμαι. :D

 

αλλά είναι λίγα τα 250+ ευρώ διαφορά μεταξυ της usb και της fw motu?

 

αν δουλεύεις με protools hd , prism converters,dangerous και b&w nautilus monitoring system πάω πάσσο . 250 δεν φτανουν ουτε για τα καλώδια

 

όσο για το πασάς,χμμ... με firewire (γενικά και ειδικότερα )motu και windows μάλλον γιουσουφάκι γίνεσαι... λολ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν δουλεύεις με protools hd , prism converters,dangerous και b&w nautilus monitoring system πάω πάσσο . 250 δεν φτανουν ουτε για τα καλώδια

 

Είπαμε ψάχνουμε για ποιότητα, όχι κι έτσι! :lol:

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως, την περίοδο που εγώ αγόρασα την RME, οι δύο εκδόσεις της 828 (διότι αυτή είναι η μόνη κάρτα που ξέρω να κυκλοφορεί και με τις δύο συνδεσμολογίες - άρα μόνο γι' αυτή τη κάρτα μιλάτε, ακόμη και αν δεν είναι σαφές) δεν είχαν μεγάλη διαφορά τιμής μεταξύ τους (εννοείται ότι μιλάμε για Τόμαν). Μάλιστα υπήρξει μία βραχεία περίοδος όπου η USB2 ήταν ελάχιστα ακριβότερη από την άλλη. Ο μόνος λόγος που σήμερα έχει πέσει η τιμή της (κάτι που φαινομενικά ενισχύει τα επιχειρήματα υπέρ του Firewire) είναι ακριβώς όλη αυτή η φημολογία για την ανωτερότητα του Firewire η οποία προφανώς έχει πατώσει τις πωλήσεις του USB2 μοντέλου.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα eye είναι: Είναι φημολογία ή πραγματικότητα; Πολλοί (ανάμεσά τους κι εγώ) υποστηρίζουν το 2ο.

 

Καθώς κι εγώ είχα την εντύπωση ότι είχαν παρόμοια τιμή και είχα αναρωτηθεί πως γίνεται αυτό; Παίζει να ήταν και η μόνη εταιρία που το έκανε! Α και μιλάς για την motu 828 έτσι;

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου