Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια Για Κάρτα Ήχου


MPal

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το θέμα eye είναι: Είναι φημολογία ή πραγματικότητα;

 

Δεν έχω ιδέα. Θα σου πω όμως το εξής: οι συνθήκες κάτω από τις οποίες δυνητικά θα ανακάλυπτες αν είναι φημολογία ή πραγματικότητα είναι τόσο ακραίες που α) είναι απίθανο αν θα τις συναντήσεις ποτέ και β) το υπόλοιπο σύστημα θα καταπονείται επίσης πολύ σοβαρά' date=' οπότε όταν γίνει το μπαμ δεν θα υπάρχει απλός τρόπος να ξέρεις τι ακριβώς σε πρόδωσε. Για εμένα, το ζήτημα είναι εντελώς θεωρητικό.

 

Καθώς κι εγώ είχα την εντύπωση ότι είχαν παρόμοια τιμή και είχα αναρωτηθεί πως γίνεται αυτό;

 

Γίνεται διότι κατά την Motu, οι δύο κάρτες είναι απολύτως ισοδύναμες. Είναι πολύ-πολύ προσεκτική στο να μην αφήσει κανέναν υπαινιγμό για οποιαδήποτε διαφορά μεταξύ τους, σε πείσμα της (έγκυρης ή άκυρης) φημολογίας για την οποία μιλάμε.

 

Α και μιλάς για την motu 828 έτσι;

 

Ε.. ναι ρε τρελέ... σάμπως υπάρχει και καμία άλλη; Γι' αυτό λέω ότι το ζήτημα είναι θεωρητικό. Πρώτα βρίσκουμε την κάρτα που μας κάνει (με βάση τους drivers, τη συχνότητα δειγματοληψίας, την ποιότητα των κονβέρτορων κλπ και ΜΕΤΑ ασχολούμαστε (;) με το ποια συνδεσμολογία έχει.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 44
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Απλά στην αρχή έγραψες περί rme

την περίοδο που εγώ αγόρασα την RME
:P

 

Τώρα στα υπόλοιπα όπως το θέτεις δεν θα διαφωνήσω, αν και υπάρχουν μετρήσεις, που δείχνουν ότι παρά την ονομαστική ισχύ του usb2, ακόμα παραμένει πίσω σε επιδόσεις σε ότι έχει να κάνει με εφαρμογές που χρειάζονται:

1ον) Bandwith

2oν) Είναι πολύ απαιτητικές σε cpu.

Αν αυτά δεν αποτελούν ακριβώς τα προβλήματα στις multimedia και στις audio-studio εφαρμογές τότε που αποτελούν προβλήματα. Γιαυτό εξάλλου και μιλάω περί firewire-usb2 σε αυτά και όχι γενικότερα ως πρωτόκολλα! :wink:

 

 

Για παράδειγμα μίλαγα με 1 και μου έλεγε ότι σε απαιτητικά προτζεκτ (πολλά κανάλια, υψηλή δειγματοληψία) με μια Usb κάρτα είχε ψιλοκολλήματα και όταν πήρε firewire, το σύστημά του ανέπνευσε παραπάνω, δίνοντάς του επιπλέον περιθώρια. Τώρα δεν αναλαμβάνω και την πλήρη ευθύνη αυτού, καθώς έτσι μου είπε, δεν το είδα με τα μάτια μου!

 

Θα συμφωνήσω όμως ότι σε κάποιον απλό χρήστη, ίσως και να μην αποτελέσει περιορισμό το usb2. Σε συνδυασμό με την χαμηλότερη τιμή ίσως και να αποτελεί μια πρώτης τάξεως εναλλακτική.

 

Λοιπόν επειδή από την άλλη θα συμφωνήσω και με το ότι από τα 10 που λέγονται (και από τις 2 πλευρές) σε αυτό το θέμα, τα 7 είναι θεωρητικολογίες και τπτ άλλο από εικασίες, ας το λήξουμε καθώς δεν θα βγει άκρη.

 

 

¶σχετο αλλά τώρα που είδα και την τιμή της usb motu μπαίνω σε υποψίες, μιας και που θέλω να αναβαθμίσω το σύστημα στο σπίτι! Ε μοτου είναι αυτή!

 

 

 

Edit: ¶κυρη η κακία μου με την rme. Τώρα κατάλαβα τι εννοείς :oops:

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για παράδειγμα μίλαγα με 1 και μου έλεγε ότι σε απαιτητικά προτζεκτ (πολλά κανάλια' date=' υψηλή δειγματοληψία) με μια Usb κάρτα είχε ψιλοκολλήματα και όταν πήρε firewire, το σύστημά του ανέπνευσε παραπάνω, δίνοντάς του επιπλέον περιθώρια. Τώρα δεν αναλαμβάνω και την πλήρη ευθύνη αυτού, καθώς έτσι μου είπε, δεν το είδα με τα μάτια μου![/quote']

 

Ωωωωωωωωωωωωωωωπα....!!!

Κάτσε μισό λεπτό να συννενοηθούμε και να μας καταλάβει και το κοινό. :) :)

Αυτό που σου είπε ο συγκεκριμένος άνθρωπος έχει αξία σε ΜΙΑ μόνο περίπτωση: να χρησιμοποιούσε την ίδια κάρτα σε firewire και σε usb2 και (όπως λέμε τόση ώρα) υπάρχει μόνο μία κάρτα που κυκλοφορεί και στις δύο εκδόσεις.

 

Αν αυτός είχει μία κάρτα σε usb2 και την άλλαξε με μία άλλη (εντελώς διαφορετική) κάρτα firewire, τότε οι διαφορές που παρατήρησε δεν οφείλονται απαραιτήτως στη διαφορά συνδεσμολογίας, αλλά μπορεί κάλλιστα να οφείλονται σε καλύτερους drivers και ένας θεός ξέρει τι άλλο.

 

Οπότε, αν αυτός είχε ΚΑΙ έχει την 828 (με άλλη συνδεσμολογία) τότε αυτά που λέει ισχύουν (παραβλέπω επίτηδες την απίστευτη σύμπτωση να φτάσει την πρώτη συνδεσμολογία στα όριά της και μάλιστα σε τέτοιο άκρο ώστε να παρατηρήσει ΑΜΕΣΩΣ τη διαφορά με τη δεύτερη συνδεσμολογία).

 

Αν όμως δεν είχε ΚΑΙ έχει την ίδια κάρτα, τότε πες του ότι κάνει λάθος στις εκτιμήσεις του και δεν θα λάβουμε υπόψιν την μαρτυρία του όταν συνεδριάσουν οι ένορκοι.

 

:)

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ok το δέχομαι καθώς όπως και ο ίδιος είπα

Τώρα δεν αναλαμβάνω και την πλήρη ευθύνη αυτού, καθώς έτσι μου είπε, δεν το είδα με τα μάτια μου!
:)

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

υπάρχουν και οι edirol ua-fa 101.

 

ο αγγελόπουλος (thomann) που τον είχα ρωτήσει είχε πει πως έχουν συμφωνήσει ειδική τιμή για την usb με την motu στα πλαίσια προώθησής της.

 

έχοντας την fireface800 (σε 400άρα θυρα) και έχοντας χρησιμοποιήσει την motu 828 usb σε mac ,θα σου πω οτι η motu ήταν πιο σταθερη απο την rme (buffer στα 64samples ,cpu sto 95-100% και να παίζει χωρίς glitches).

με την rme τα προβήματα άρχιζαν απο 70% cpu usage περίπου. (αν και δε παιζει να έχει σχέση το firewire ή το usb εδώ,μάλλον θέμα driver είναι)

βέβαια απο ποιότητα η ff800 απλά την σκίζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου