Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια Για Κάρτα Ήχου


MPal

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Οι PCI κάρτες πεθαίνουν.Ξέρω ότι οι Motu δουλεύουν πολύ καλά σε MAC αλλά δεν είχα ακούσει ότι παρουσιάζουν προβλήματα συμβατότητας σε PC.Πάντως και RME να πάρεις, θα μείνεις παραπάνω από ευχαριστημένος!

όποιος μπορεί κάνει, όποιος δεν μπορεί κρίνει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 44
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ευχαριστώ και πάλι για τη βοήθεια!

 

Eyeprotocol monitors δεν έχω ακόμα αλλά θα πάρω τα Yamaha HS 80M. Όσο για μικρόφωνο θα πάρω Rode NT-1A. Μπορείς να μου εξηγήσεις το "όποιος πηρε Motu και έχει PC, το ψιλομετάνιωσε"; Νόμιζα πως κατέληξα στη ΜOTU UltraLite αλλά τώρα άρχισαν και πάλι οι αμφιβολίες. :( Θέλω να πάρω μία κάρτα που να συνεργάζεται άψογα με το pc και να την έχω για 4-5 ή και παραπάνω χρόνια.

 

Επίσης όποιος μπορεί ας μου εξηγήσει αυτό το οποίο το διάβασα σε ένα review για την EMU 1616m:

 

# Each application of PowerFX as a VST effect intangibly occupies 2 ASIO channels.

# In most ASIO hosts E-MU ASIO driver is named E-MU E-DSP or E-MU ASIO PowerFX. It also occupies 2 ASIO channels, if PowerFX is applied as a VST effect.

# E-MU sound interfaces do not support Steinberg, Direct Sound, MME ASIO wrappers, which they are bundled with. In Steinberg Cubase/Nuendo you should use E-MU ASIO driver, while in Wavelab Lite you should select the WDM driver (E-DSP Wave).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ και πάλι για τη βοήθεια!

 

Eyeprotocol monitors δεν έχω ακόμα αλλά θα πάρω τα Yamaha HS 80M. Όσο για μικρόφωνο θα πάρω Rode NT-1A. Μπορείς να μου εξηγήσεις το "όποιος πηρε Motu και έχει PC' date=' το ψιλομετάνιωσε"; Νόμιζα πως κατέληξα στη ΜOTU UltraLite αλλά τώρα άρχισαν και πάλι οι αμφιβολίες. :( Θέλω να πάρω μία κάρτα που να συνεργάζεται άψογα με το pc και να την έχω για 4-5 ή και παραπάνω χρόνια.[/quote']

 

Η Mark Of The Unicorn είναι μία κορυφαία και πολύ παλιά εταιρεία κατασκευής προϊόντων για ψηφιακή μουσική παραγωγή, η οποία έχει μία κατάρα: ασχολείται από γεννησιμιού της ΜΟΝΟ με τα Mac. Εγώ είχα αγοράσει πολλά πράγματα δικά τους όταν είχα Mac, αλλά όταν πέρασα στα PC (πριν δεκαπέντε χρόνια) δεν είχαν τίποτε - μάλιστα τους είχα μιλήσει τότε και ήταν πολύ ξεκάθαροι ότι δεν πρόκειται να ασχοληθούν ποτέ με PC.

 

Βέβαια, έχει ο καιρός γυρίσματα: με τα Mac να έχουν γευτεί την πίκρα παγκοσμίως, η Motu άρχισε δειλά-δειλά να παρουσιάζει μερικά προϊόντα για PC, κάτι sampler και μερικές κάρτες ήχου, αλλά αυτό δεν υποκαθιστά τις χαμένες πενταετίες σε τεχνογνωσία για τα PC.

 

Όταν τον Ιανουάριο που μας πέρασε θέλησα να αγοράσω νέα κάρτα ήχου, η Motu κέρδισε την άμεση προσοχή μου διότι (εκείνη την περίοδο) είχε drivers για Vista, κάτι που αρκετές άλλες εταιρείες δεν είχαν. Ζήτησα λοιπόν από ένα φίλο Μακιντοσά να ζητήσει τη γνώμη Μακιντοσάδων (σε φόρουμ για Μακιντοσάδες) για την Ultralite και την 828 (αν θυμάμαι καλά). Εντυπωσιάστηκα από την κοινή αντίδραση όλων όσων απάντησαν: οι κάρτες είναι καταπληκτικές λέγανε, αλλά όταν μαθαίνανε ότι ο ενδιαφερόμενος έχει PC αρχίζανε τα μισόλογα και τις αρνητικές παραινέσεις.

 

Έτσι κατέληξα στην RME - από τότε έχω πέσει (χωρίς να ψάχνω ιδιαίτερα) σε αρκετές πικραμένες αναφορές στο ίντερνετ και έχω δοξάσει το Θεό για το ότι δεν έμπλεξα.

 

Αυτά

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

boukaw :μάλλον δε διάβασες προσεκτικά αυτό που έγραψα. αυτό το site που προτάσεις λέει αυτό που είπα και εγώ για τους σκληρούς δίσκους. όμως δεν κάνουμε κουβέντα για σκληρούς δίσκους αλλά για audio interfaces. το οτι προτιμάται το firewire δεν είναι τυχαίο ' date='πολύ απλά είναι παλαιότερο πρωτόκολλο απο το usb2 . επίσης είναι πρωτόκολλο της apple και ως πριν απο λίγα χρόνια είναι γνωστό οτι αυτή η εταιρία είχε την τιμητική της στα studio.

 

αναγνωρίζω το σημαντικό πλεονέκτημα του sidechain όμως κατα τ'άλλα στην πράξη το usb2 με τιποτα δεν είναι χειρότερο στις audio εφαρμογές. έχεις κάποια προσωπική εμπειρία για το αντίθετο?[/quote']

 

Καλά έμπα σε όποιο site θες και δες γιατί υπάρχει μια αντιπάθεια στο usb. Γενικότερα αναφέρεται από όλους ότι στα λεγόμενα βαριά προτζεκτ κωλώνει πρώτο το Usb. Υπάρχουν και άτομα εδώ μέσα να στο πουν. Γιατί περισσότερες από τις καινούριες κάρτες φέρουν firewire 400 αντί του Usb2. Και μην μου πεις πάλι

το οτι προτιμάται το firewire δεν είναι τυχαίο ,πολύ απλά είναι παλαιότερο πρωτόκολλο απο το usb2 . επίσης είναι πρωτόκολλο της apple και ως πριν απο λίγα χρόνια είναι γνωστό οτι αυτή η εταιρία είχε την τιμητική της στα studio.
γιατί συναισθηματισμοί στο εμπόριο και σε μια αγορά τόσο ανταγωνιστική δεν χωρούν!

 

Εδώ http://studio-central.com/phpbb/viewtopic.php?t=36225 δίνονται μερικές πολύ πειστικές απαντήσεις γιατί το firewire σε σχέση με το Usb αποδίδει καλύτερα παρά την μικρότερη στα χαρτιά ταχύτητα. Και δες τι γράφει ο χρήστης scadh που είδε και διάφορα τεστ. Και μετά ξεικινά η κουβέντα περί αρχιτεκτονικης (ότι το usb2 στηρίζεται πολύ και στην cpu εν αντιθέση με το firewire).

Αν απλά κάνεις search στο google θα βρεις πάρα πολλά site που υποστηρίζουν την ανωτερώτητα του firewire έναντι στο usb!

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

(mpal- sorry για το offtopic)

 

άλλη μια φορά θα πω πως μιλάμε για usb2 και audio interfaces και όχι γενικά και αόριστα για usb. υπάρχει το λεγόμενο word of mouth (βασιζόμενο στο απλό usb) που έχει καταστρέψει τη φήμη του usb2.

επισης ισχύουν αυτά:

 

το οτι προτιμάται το firewire δεν είναι τυχαίο ,πολύ απλά είναι παλαιότερο πρωτόκολλο απο το usb2 . επίσης είναι πρωτόκολλο της apple και ως πριν απο λίγα χρόνια είναι γνωστό οτι αυτή η εταιρία είχε την τιμητική της στα studio.

 

σε ένα pc συνήθως υπάρχουν πολύ περισσότερες συσκευές usb που "μάχονται" για το bandwidth. (η αχιτεκτονική του είναι έτσι).

επίσης,ναι,είναι πιο cpu hungry.πόσο? τόσο λίγο που στο 2007 ούτε που το καταλαβαίνεις... στην τελική τα πάντα είναι θέμα των drivers. οταν βλέπεις μια firewire στο 60-70% της επεξεργαστικής ισχύος να σου βγάζει glitches,μια usb2 με καλογραμμένους drivers μπορεί να δουλεύει και στο 90% χωρίς πρόβλημα.

 

δες εδώ

http:// http://www.unicornation.com/phpBB2/viewtopic.php?t=20802

 

μη ξεχνάς ότι πριν από 3 χρόνια υπήρχε μόνο μία usb2 κάρτα ήχου -την οποία είχα την τύχη να δοκιμάσω-η edirol ua1000. τώρα οι τάσεις είναι σαφώς αυξητικές. μη ξεχνάς επίσης τις ασυμβατότητες με τα διάφορα ti,lucent via firewire chips των εκάστοτε καρτών

 

τέλος για να λυθεί κάθε παρεξηγηση,δε λέω οτι οι κάρτες ήχου usb2 είναι καλύτερες από τις firewire. (ούτε το αντίθετο όμως)

 

απλά με τίποτα δεν ισχύει αυτό που έγραψες

 

Τώρα όσον αφορά τις κάρτες θα σου έλεγα να αποφύγεις πάση θυσία τις usb2. Το πρωτόκολλο usb δεν ενδείκνυται για αυτές τις εφαρμογές, εξαιτίας της αρχιτεκτονικής του.

 

βρς μου ένα site που να λέει για την ακαταλληλότητα των usb2 καρτών και σταματάω εδώ την κουβέντα

 

αυτό που λες ισχύει για τους usb2 εξωτερικούς σκληρούς δίσκους (που όμως είναι η πλειοψηφία,έτσι :wink: )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα καταλήξει στη Motu UltraLite, αλλά μετά από σχετικό σχόλιο του Wow!, το ερεύνησα παραπάνω και είδα πως όντως υπάρχουν πολλές περιπτώσεις επιπλοκών με Motu και Windows και πως αν δεν σταθείς τυχερός με το θέμα της σύμβατότητας, πρέπει να "πειράξεις" το windows sp2, τη κάρτα γραφικών και ότι άλλο χρειαστεί... Επίσης, οι επιπλοκές που δημιουργούνταν στα περιστατικά που διάβασα, έφερναν συνήθως σε κίνδυνο και τα monitors. Thanks Wow!.

 

Διάβασα πολλά reviews και κατέληξα (για άλλη μια φορά) στις δύο αυτές κάρτες. Πείτε μου παρακαλώ τη γνώμη σας.! :roll:

 

--> Focusrite Saffire

http://www.focusrite.com/product/saffire/

 

--> EMU 1616m PCI

http://www.emu.com/products/product....roduct=1 5189

 

Να σημειώσω πως τα IN/OUT της Saffire μου αρκούν, οπότε μη κρίνετε από αυτή τη πλευρά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτό που λες ισχύει για τους usb2 εξωτερικούς σκληρούς δίσκους (που όμως είναι η πλειοψηφία' date='έτσι :wink: )[/quote']

 

Λοιπόν κάνε 1 απλό search σε νετ πάρε και κανά περιοδικό μουσικής και θα δεις.... Δεν γίνεται computer music, sound on sound και διάφορα άλλα να πέφτουν τόσο έξω! Και οι συγκρίσεις γίνονται μεταξύ usb2 και Firewire400 και βγαίνει 2ο το usb (παρόλο που η σωστή σύγκριση είναι usb2-firewire800 και όχι το καινούριο με το πολύ παλιότερο μοντέλο, αλλά άλλο το τι γίνεται όμως). Γιατί απλά δεν παρεμβάλλεται ο επεξεργαστής. Σε 1 βαρύ προτζεκτ δεν θες να το επιβαρύνεις άλλο.

 

Για να μην σχολιάσω αυτό που έγραψες, ότι στις audio εφαρμογές τα δεδομένα είναι της τάξης των 60kb/s (κάτι τέτοιο δεν έγραψες στο πρώτο σου ποστ; Αν όχι θα ζητήσω συγνώμη). Γράψε ταυτόχρονα 4 (μόνο 4 όχι παραπάνω που μπορούν οι καλές κάρτες) στα 24bit/96khz (ούτε καν 192) και πες μου πόσα δεδομένα περνούν το δευτερόλεπτο. Δεν πιστεύω να εννοούσες όταν ακούς μουσική στο media player έτσι;

Το γεγονός ότι βγαίνουν και κάρτες με usb2 δεν έχει να κάνει με το ότι μπορεί να κοντράρει το firewire, αλλά για μείωση του κόστους, σε συνδυασμό με το ότι αποτελεί 1 ανεκτό πρωτόκολλο πλέον. Αν εξαιρέσεις την μοτου, στις υπόλοιπες εταιρίες η διαφορά μεταξύ των καρτών που διατίθενται είτε με το ένα είτε με το άλλο πρωτόκολλο είναι σημαντική! Έτσι για κάποιον που δεν θέλει πολλά πολλά, του δίνεται και μια εναλλακτική, μικρότερων χρηματικών απαιτήσεων.

 

Αν θες όμως ξεκίνα κάποιο Thread και εδώ μέσα να σου πουν απόψεις και άλλοι, οι οποίοι και ασχολούνται και περισσότερο με το άθλημα :wink:

 

Αυτά και σορυ για το οφτοπικ

 

 

Τώρα στο θέμα μας MPal εγώ θα προτιμούσα την focusrite, δίχως αυτό να σημαίνει ότι και η emu δεν είναι καλή επιλογή

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επειδή ήδη έχω κάνει τα search και κυρίως έχω προσωπικη εμπειρία λέω αυτά που λέω.

 

δεν έγραψα για 60 kb/s έγραψα πως ο ήχος απο και προς την κάρτα ήχου μεταφέρεται σε πολύ μικρά πακετάκια ,δεν είναι όπως μια συνεχής μεταφορά ενός μεγάλου αρχείου στο σκληρό δίσκο.

 

δες δύο review στο soundonsound για τις edirol

 

http://www.soundonsound.com/sos/nov03/articles/edirolua1000.htm

 

http://www.soundonsound.com/sos/may05/articles/edirolua101.htm

 

οι edirol δεν έχουν καν τόσο καλους drivers οσο η motu

 

εδώ στο τέλος της σελιδας δες τις απόψεις του tweakheadz "the tweakmeister" για τα διάφορα πρωτόκολλα

 

http://www.tweakheadz.com/soundcards_for_the_home_studio.htm

 

πριν απο μια εβδομάδα με μια motu 828 usb έγραφα 6 audio in + 4 adat ταυτόχρονα σε 88.2khz. όλα αυτά άψογα. είμαι πεπεισμένος οτι και όλα τα in να χρησιμοποιούσα ταυτόχρονα δε θα υπήρχε πρόβλημα ,μια εταιρεία σαν τη motu αποκλείεται να έβγαζε κάτι το οποίο απλά δεν ανταποκρίνεται σε αυτά που διαφημίζει.

 

σε παρακαλώ δώσε μου ένα link ή παρέπεμψε με κάπου που να λέει πως το usb2 πρωτοκολλο είναι πολύ κατώτερο απο το firewire400 και γενικά οτι δεν αξίζει σε AUDIO INTERFACES.

 

και ξαναλέω:

 

για να λυθεί κάθε παρεξηγηση,δε λέω οτι οι κάρτες ήχου usb2 είναι καλύτερες από τις firewire. (ούτε το αντίθετο όμως)

 

απλά με τίποτα δεν ισχύει αυτό που έγραψες

 

Παράθεση:

Τώρα όσον αφορά τις κάρτες θα σου έλεγα να αποφύγεις πάση θυσία τις usb2. Το πρωτόκολλο usb δεν ενδείκνυται για αυτές τις εφαρμογές, εξαιτίας της αρχιτεκτονικής του.

 

 

τελειώνοντας,δεν είμαι κανένας niewbie (αυτό πάει στο "Δεν πιστεύω να εννοούσες όταν ακούς μουσική στο media player έτσι;") για να δέχομαι ειρωνείες και απ τη στάση μου έχω αποδείξει ότι αποφεύγω να λέω την άποψη μου επι παντός επιστητου,μόνο και μόνο απο αυτά που διαβάζω δεξιά -αριστερά

 

-αν κάποιος moderator θα μπορουσε να μεταφέρει τα άσχετα post με το θέμα θα ήμουν υπόχρεος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.noiz.gr/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=6457&postdays=0&postorder=asc&start=20

 

Μια παλιότερη συζητηση σχετικά με το θεμα....Νομιζω ότι ο gerasimos τα λέει πολύ καθαρα τα πραγματα....

 

Επισης ρίχτε μια ματιά στα αρθρα του yameth για την αγορά καρτας ήχου

 

http://www.noiz.gr/modules.php?name=News&file=article&sid=373&mode=thread&order=1&thold=0

 

http://www.noiz.gr/modules.php?name=News&file=article&sid=426&mode=thread&order=1&thold=0

 

Που νομιζω ότι αναφερουν κατι σχετικά με το θέμα....Και θα βοήθησουν τον ανθρωπο να επιλεξει αυτό που θέλει....

Time is just a fraction of the sine.......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου