Προς το περιεχόμενο

Ενισχυτής ή Guitar Box-Ηχείο για την κιθάρα μου...;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στην πραγματικοτητα (αν μετρησουμε τα db levels δηλ.. :lol: ) οι ενισχυτες λαμπας ΔΕΝ ειναι δυνατοτεροι απο αυτους με τα τραζιστορ ("να παιζει το τραντζιστορ τα Αμερικανικααααα...και εσυ με τα μπλουζακια τα ...κοντομανικααααα :lol: :lol: :lol: ")

 

Ομως ΨΥΧΟ-ακουστικα :lol: και παλι ο διαφορετικος τροπος που ΠΑΡΑΜΟΡΦΩΝΟΥΝ οι δυο αυτοι τυποι ενισχυτων (οι τρανζιστορατοι "κλιπαρουν" ενω οι λαμπατοι κομπρεσσαρουν) δινουν οντως την εντυπωση οτι παιζουν ΔΥΝΑΤΟΤΕΡΑ ,αυτο αλλωστε συμβαινει και στους ενισχυτες ταξης Α οι οποιοι εχουν ενα perceived loudness σημαντικα μεγαλυτερο απο εναν ενισχυτη σε ταξη Α/Β (για αυτο π.χ ενας 30αρης VOX AC30 στεκεται ανετα διπλα σε εναν 100αρη Twin Reverb) :wink:

 

Παντως επειδη το θεμα ειναι οντως πολυ ενδιαφερον βρηκα ενα ΣΧΕΤΙΚΑ απλο site που εξηγει τα οντως σωστα περι λογαριθμικων κλιμακων που ειπε ο Gangster

 

http://www.scribd.com/doc/2937/Electronics-22-Decibels

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 55
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Πάντως μην το κάνουμε πυρηνική επιστήμη, ο άνθρωπος δεν θα βγάλει άκρη.

 

Φίλε μου βάλε την κιθάρα στον ώμο και κάνε τον καουμπόι παίρνοντας σβάρνα τα μαγαζιά να ακούσεις ενισχυτές γιατί ότι και να σου πούμε αμα δεν ακούσεις τι βγάζει ο κάθε ενισχυτής με το μεγάφωνό του δεν θα βγάλεις άκρη.

 

Ξέρω, τώρα σε υποχρέωσα αλλά δεν αποκτάς εμπειρία αλλιώς. Εμείς μπορούμε μόνο να σε κατευθύνουμε.

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό δεν έχει νομίζω σχέση με την τάξη Α ή όχι... είναι ένας συνδυασμός της επιλογής ηχείων, λυχνιών και θερμότερου bias... ούτως ή άλλως ο AC30 δεν είναι class A, απλά ο ηλεκτρικός του σχεδιασμός ακούγεται σαν class A επειδή για να το καταφέρουν έβαλαν υψηλό bias σε ένα cathode biasing κύκλωμα. Ο μοναδικός ενισχυτής που είναι όντως Class A είναι ένας single ended, πχ ένας THD Univalve. Με τα ηλεκτρολογικά του Boogie δεν είμαι εξοικειωμένος αλλά είμαι σχεδόν σίγουρος ότι στο ανάλογο setting θα είναι single ended.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

+1 SF και πάλι.

 

¶λλο το loudnes, άλλο το intensity.

 

Ο ήχος είναι άθροισμα συχνοτήτων.

 

90dB "καθαρού" τόνου (χωρίς σοβαρές αρμονικές) είναι διαφορετικά από το να ακούς Hellraiser από Motorhead στα 90dB.

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

OK, Jasemeister αυτό θα κάνω... Γιάτί, παιδιά, ξέρετε....είμαι και...cowboy...

Ύστερα απο πολύωρη μοναχική σκέψη, ο Peavey φαντάζει καλή επιλογή...

Κανα ελληνικό καταστημα που να τον εχει, για να τον τεστάρω,,,,?

EAVY METAL IS THE LAW

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΔΙΑΜΑΝΤΟΠΟΥΛΟΣ(τέρμα Σόλωνος αν δεν κάνω λάθος).Τον είχα δοκιμάσει εκεί πριν κάνα 6μηνο.Δεν ξέρω αν σε βοηθάει αυτό αλλά τελικά πήρα τον Fender hot rod deluxe(μοιάζουν πολύ αυτοί οι 2)

Μυστικό:Τα 80's είναι κιτς πλεον...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

παρε κανα τηλεφωνο πριν πας γιατι σημερα πηραμε εναν με ενα φιλο απο κει και μπορει να μην εχουν αλλο αυτη τη στιγμη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα θελα να κάνω μια ερώτηση σχετικά με το θέμα πως ένας 30άρης είναι υπεραρκετός που διατυπώσατε αρκετοί παραπάνω.

Όταν πήγα ν ακούσω τον vox AD30VT η διαφορά του με τον 50άρη ήταν πολύ μεγάλη κυρίως λόγω του ότι είχε 12άρι ηχείο.Αυτό δεν θα έχει αισθητή διαφορά και μέσω μικροφώνου?Οσυγκεκριμένος ενισχυτής έχει λάμπα μόνο στο στάδιο της τελικής ενίσχυσης και όχι στον προενισχυτή.

Τελικά τι ισχύει? :roll:

If the house is rocking,don't bother knocking...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν και δεν καταλαβαινω τι ακριβως εννοεις... :oops: αν ρωτας αν ο ηχος θα ακουγεται μεσω του μικροφωνου "δυνατοτερα" λογω του 12αριου μεγαφωνου (αντι για 10αρι) αυτο ΔΕΝ ισχυει.. :wink: ισα-ισα αρκετοι ηχοληπτες πιστευουν οτι τα 10αρια ειναι ιδανικοτερα για "μικροφωνιασμα" :lol: μια και το μικροφωνο "καλυπτει" μεγαλυτερη περιοχη απο οτι στο 12αρι (λιγο τραβηγμενο βεβαια αυτο.... :roll: ) :wink:

 

η λυχνια στην προ-ενισχυση δεν ειναι παρα ενα Gimmick κατα την ταπεινη μου γνωμη και βεβαια και για τον ενισχυτη που λες (που εχει τεχνολογια valve reactor) ειναι μεν στην εξοδο η λυχνια αλλα σιγουρα δεν εχει καμμια σχεση με 4 EL84 at full blast! :lol:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά μην τρελαίνεστε με τα Watt ενός ενισχυτή.Όλοι οι ενισχυτές(ακόμα και ο 5 watt valbee) μπορούν να παίξουν σε όλες τις συναβλίες μέσω μικροφώνου.Εδώ μέσω μικροφώνου περνάει και η φωνή του τραγουδιστή και ακούγεται μια χαρά και δε νομίζω να συγκρίνεται σε ένταση με έναν οποιοδήποτε 20άρη(και πολλά λέω) ενισχυτή κιθάρας.Ίσα ίσα που αν έχεις πολλά watt σε αρκετές περιπτώσεις δεν τα χρησιμοποιείς,και αν πρόκειται για λαμπάτο είναι κρίμα... :wink:

Μυστικό:Τα 80's είναι κιτς πλεον...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου