Προς το περιεχόμενο

Ενισχυτής ή Guitar Box-Ηχείο για την κιθάρα μου...;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Sf καλά με κατάλαβες,μην ανησυχείς.. :D

Δεν είναι λογικό ένα 12άρι ηχείο να καλύπτει και να αναδεικνύει καλύτερα τις χαμηλές ειδικά συχνότητες από ένα 10άρι?

Για να δανειστώ και την παρομοίωση του spiegate7,αλλιώς ακούγεται ένας δραματικός τενόρος (12άρι) στο μικρόφωνο παρά ένας ελαφρύς (10άρι). :wink:

 

Sf όταν λες gimmick τί εννοείς? :roll:

Όταν αναφέρεσαι στις 4EL84 εννοείς πως η ποσότητα των λαμπών υπερκεράζει σε σημασία τα watt και το ηχείο?

If the house is rocking,don't bother knocking...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 55
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Δεν είναι λογικό ένα 12άρι ηχείο να καλύπτει και να αναδεικνύει καλύτερα τις χαμηλές ειδικά συχνότητες από ένα 10άρι?

 

εξαρταται απο το ΜΕΓΑΦΩΝΟ (οχι ηχειο) οι περισσοτεροι ενισχυτες μπασου απο καμπινες με 10αρια βγαινουν... :wink:

 

σιγουρα ομως ενα 12αρι ακουγεται πιο "γεματο" απο ενα 10αρι αλλα παιζουν και αλλα πραγματα ρολο (διαστασεις καμπινας,wattage κτλ)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολλοί χώροι που δεν είναι φτιαγμένοι για συναυλίες, και που ο καθένας μπορεί να τύχει να παίξει, δεν έχουν PA, επομένως δεν θα υπάρχουν μικρόφωνα κλπ. Επομένως, η ικανοποιητική ένταση (αν κι όχι υπερβολική) δεν είναι overkill.

 

Προσοχή για τον φίλο που θα πάει να ακούσει τον Peavey Classic 30. Μην νομίζεις ότι τα γκάζια του είναι πολύ άγρια. Έχει πολύ ωραία καθαρά που ελπίζω να κολακεύσουν την πεταλιέρα σου, και το distortion του είναι ήρεμο (τουλάχ. δεν κάνει για punk - metal - συναφή). Οπότε να είσαι προετοιμασμένος για το τι θα πας να ακούσεις... Και τον προτιμώ σαν πρόταση από τον Fender Hot Rod Deluxe γιατί έχει καλύτερη κατασκευή, είναι ομορφότερος και είναι 200 ευρώ περίπου φτηνότερος...

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λίγο input και από μένα στο θέμα:

 

τα μεγάφωνα έχουν power rating και sensitivity rating.

 

To power rating είναι πόσα βατ μπορεί να χειριστεί το μεγάφωνο χωρίς να τα τινάξει. Όταν φτάνεις κοντά στα όριά του έχεις το speaker distortion, σαν το fuzz που ακούει ένας φίλος σε άλλο πρόσφατο θέμα. Μπορείς άνετα να έχεις 10" και 12" με ίδια ή παρόμοια power ratings.

 

Το sensitivity είναι εντελώς διαφορετικό. Εξηγεί κατά πόσο το μεγάφωνο μετατρέπει το power που δέχεται σε ένταση. Σαν παράδειγμα, ένα μεγάφωνο 15 βατ με 100dB sensitivity θα ακουστεί πιο δυνατά από ένα μεγάφωνο 100 βατ με 94dB sensitivity. Και το πρώτο μεγάφωνο μπορεί να είναι άνετα 10" ενώ το δεύτερο 12".

 

Πόσες φορές έχετε ακούσει π.χ. 30άρη μάρκα μ'εκαψες που ακούγεται πολύ πιο χαμηλά από έναν σοβαρό 15άρη; Είναι το μεγάφωνο που είναι τσίπικο και δεν δίνει αρκετά dB.

 

Ένα ενδιαφέρον λινκ για τις μετρήσεις στα μεγάφωνα είναι:

http://en.wikipedia.org/wiki/Thiele/Small

 

Παίζει και το μέγεθος και η κατασκευή της καμπίνας το ρόλο της...

 

*edit:

να συμπληρώσω ότι παίζει μεγάλο ρόλο η ένταση που "πιάνουμε" στο αυτί από το κάθε μεγάφωνο η συχνοτική του απόκριση, δηλαδή από πόσα μέχρι πόσα Hertz μπορεί να αναπαράγει από το σήμα που του δίνουμε.

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι λογικό ένα 12άρι ηχείο να καλύπτει και να αναδεικνύει καλύτερα τις χαμηλές ειδικά συχνότητες από ένα 10άρι?

 

Εξαρτάται απ'την κατασκευή τους περισσότερο.

 

Αν έχουν την ίδια κατασκευή τότε το 12" θα μπορεί να αποδώσει τις χαμηλότερες συχνότητες σε μεγαλύτερη ένταση (και λογικά χωρίς να επηρεάσει τις μεσαίες και ψηλές) αλλά δε σημαίνει ότι θα αρέσει κιόλας.

 

Εννοείται αν τα βάλεις σε ίδιες καμπίνες. Αν βάλεις το 10" σε closed-back και το 12" σε open-back καμπίνα τα πράγματα αλλάζουν.

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά, για σχολιάστε καποιος την επιλογή αυτή έναντι του Peavey...:

 

Υπενθυμίζω...:

 

http://www.thomann.de/gr/randall_rh50t_head_gitarrentopteil.htm

 

Μαζί με αυτο......:

 

http://www.thomann.de/gr/harley_benton_g412a_gitarrenbox.htm

 

670 Euros....!

 

Δεν είναι πολύ καλυτερη επιλογή απο έναν 30αρη peavey...? Και με περιθώρεια γκαζοποίησης....;

EAVY METAL IS THE LAW

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μου φαίνεται καλύτερη επιλογή από τον Peavey Classic 30.Την κεφαλή δεν την ξέρω αλλά γενικά ο Randall ήχος μου ακούγεται λίγο ουδέτερος :? .Η καμπίνα έχω την εντύπωση πως θα είναι για τα μπάζα και περισσότερο με προβληματίζει οτι φοράει no name μεγάφωνα,δηλαδή άγνωστης ποιότητας και αντοχής...Επίσης,έχε υπόψιν σου πως η κεφαλή έχει λάμπα μόνο στην τελική(σύμφωνα με την περιγραφή) άρα αποκλείω το ενδεχόμενο να έχει πιο ωραία βρώμικα από την πεταλιέρα σου.Αν προτιμήσεις αυτό το σετάκι από τον PC 30 σίγουρα θα κερδίσεις σε ένταση(λίγο) και όγκο(περισσότερο) αλλά θα χάσεις σε ποιότητα και σε ευκολία χρήσης/μεταφοράς.Ελπίζω να βοήθησα

Μυστικό:Τα 80's είναι κιτς πλεον...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα ρε spiegate7, και ο PC 30 λάμπα μόνο στην τελική δεν έχει....?

Μπο μπο, έχω μπερδευτεί πραγματικα, θα πάω να τεστάρω τον PEAVEY, και αν είναι τόσο ντούρος όσο μου λέτε θα τον πάρω να τελειώνουμε...!

 

Και να φανταστείτε οτι δεν το έχω ψάξει ιδιαίτερα το θέμα....!! ΠΟΝΟΚΕΦΑΛΟΣ....!

EAVY METAL IS THE LAW

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο peavey ειναι ολος λαμπα! Τι ρανταλ και κοκκινοπρασινα αλογα παιξε με τον classic 30 και θα βρεις την υγεια σου! :D

Ένα στουντιάκι στην Οίτη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου