Προς το περιεχόμενο

Ενισχυτής ή Guitar Box-Ηχείο για την κιθάρα μου...;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τον ενισχυτή τον θέλω και για live' date=' και για προβες.

Στυλ, τί αλλο...? Rock n Roll, με προοπτικές καφροποίησης, σε λογικά πάντα πλαίσια..![/quote']

 

Δηλαδή θα παίζεις από Rock & Roll

 

chuck_al.jpg

 

μέχρι καφρίλες...

 

SLAYER._col.tif.big.jpg

 

Δεν είναι και τόσο απλό αυτό που ζητάς... :roll: :roll: :roll: :roll:

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 55
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Rock n Roll φίλε μου, δεν είναι μόνο ο Chuck Berry, αλλα και οι Motorhead...!!!

 

Αυτό βέβαια είναι άλλο θέμα...!!

 

Εν ολίγοις, ο ήχος μου είναι hard, όσο hard μπορεί να πάει με μια Fender American Strat...

EAVY METAL IS THE LAW

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΕΕΕΕΕΕΕΕΕ, αρχικά έλεγα να μην έχω ενισχυτή....! Ήχος θα ακούγεται παντως, λόγω της πεταλιέρας..

 

οχι ΔΕΝ θα ακουγεται...

 

:roll:

 

λοιπον μαλλον χρειαζεσαι ενα μικρο τεχνικο μαθημα καθως και ενα μαθημα ΟΡΟΛΟΓΙΑΣ.. :lol: :lol:

 

Εχουμε & λεμε:

 

αυτο ειναι ενα πολυεφε/πεταλιερα (το οποιο μπορει να εκτελεσει και χρεη ΠΡΟ-ενισχυτη)

 

177420.jpg

 

αυτος εδω ειναι ενας ΤΕΛΙΚΟΣ ενισχυτης (power amp)

 

170114.jpg

 

& ΔΕΝ ΠΑΙΖΕΙ χωρις ΠΡΟ-ΕΝΙΣΧΥΤΗ

 

αυτη ειναι μια ΚΑΜΠΙΝΑ/ηχειο

 

 

 

179670.jpg

 

& ΔΕΝ ΠΑΙΖΕΙ χωρις ΕΝΙΣΧΥΤΗ (ο οποιος ΔΕΝ ΠΑΙΖΕΙ χωρις ΠΡΟ-ΕΝΙΣΧΥΤΗ)

 

αυτο ειναι ενα ΜΕΓΑΦΩΝΟ

 

178630.jpg

 

χωρις το οποιο η ΚΑΜΠΙΝΑ (guitar box) ειναι απλα μια ντουλαπα με τρυπες (και ΝΑΙ ΔΕΝ ΠΑΙΖΕΙ!!)

 

 

Αυτος ειναι ενας COMBO ενισχυτης

 

120471.jpg

 

o οποιος εμπεριεχει ΟΛΑ ΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ μαζι και σε διαβεβαιωνω οτι ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ ΑΠΟ ΑΥΤΟΝ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟΛΥΤΩΣ υπερβολικο,δυσχριστο και στην τελικη ΑΧΡΗΣΤΟ στην Ελληνικη (αλλα και ξενη πλεον) πραγματικοτητα.... :wink: (εδω και 40 χρονια οι ενισχυτες κιθαρας στις ζωντανες εμφανησεις περνανε μεσω μικροφωνων απο το PA οποτε ακομα και με 10 βαττ παιζεις και στο ΜΑΡΑΚΑΝΑ... :lol: )

 

Παντως για να μην ανησυχεις εχω παιξει με τον συγκεκριμενο PEAVEY σε μεσαια εως και πολυ μεγαλα stages (ανοιχτα και κλειστα) και πανω απο το 3-4 δεν μπορεσα ποτε να τον ανοιξω γιατι μου εβαζαν τρελλο χερι ηχοληπτες και.....συμπαικτες (και καλα εκαναν οι ανθρωποι...)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

(ενδεικτικα σου λεω οτι ενα ΔΙΠΛΑΣΙΑΣΜΟΣ του wattage επιφερει μολις 3db αυξηση του volume δηλ.ενας 100αρης ενισχυτης ειναι μολις 6db δυνατοτερος απο εναν 25αρη....)

 

Nαι, μόνο που ΜΟΛΙΣ 3bd σημαίνει ΔΙΠΛΑΣΙΑΣΜΟ της έντασης, καθότι πρόκειται για ΛΟΓΑΡΙΘΜΙΚΗ κλίμακα. :wink:

 

Καλά τα βαλα τα κεφαλαία; :P

one colour: black - and shades of grey

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι TYΠIKA αυτο σημαινει αλλα ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΑ (ετσι μπαινουν τα κεφαλαια ρε.... :lol: ) το ανθρωπινο αυτι δεν το αντιλαμβανεται ετσι

 

να μερικες τυπικες μετρησεις σε db

 

· Normal conversational speech: 60 dB(A)

· A classroom of primary school children: 74 dB(A)

· Heavy road traffic: 85 dB(A)

· A pneumatic drill: 100 dB(A)

· A jet taking off 100 metres away: 130 dB(A)

 

ενα επιπεδο θορυβου 20 dB σημαινει οτι το sound intensity ειναι 100x το ελαχιστο audible level, 30 dB ειναι 1,000x, 40 dB 10,000x κ.ο.κ.

 

ομως το db δεν ειναι η μοναδικη μοναδα μετρησης της "δυναμης" του ηχου αλλα η πλεον "μετρησημη" & αποδεκτη....

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νάμπερ γουάν, με το Boss δεν μπορείς να οδηγήσεις κανένα guitar-box σε αξιοπρεπείς εντάσεις.

 

Νάμπερ του, υπάρχουν πολλοί τρόποι για να καταφέρεις αυτά που θες.

 

Η καφρίλα δυστυχώς (ειδικά άμα μιλάμε για motorhead) πάει χέρι-χέρι με την ένταση και το κομπρεσάρισμα του τελικιωμένου λαμπάτου. Βέβαια μέχρι να το ακούσεις με τα ίδια σου τα αυτιά είναι δύσκολο να το εμπεδώσεις.

 

Για live ένας "μικρός" ενισχυτής μαμάει μέσα από ένα καλό μικρόφωνο στο PA, και ίσως καλύτερα από ένα "μεγάλο" ενισχυτή που δεν καλύπτει σωστά το χώρο.

 

Θα'λεγα να πάρεις την κιθάρα σου και να βγεις μια βόλτα στα μαγαζιά να δοκιμάσεις πολλούς ενισχυτές (λάμπες, τρανζιστορ, μοντελινγκ, κόμπο, κεφαλές με καμπίνες, 1x8', 1x10", 1x12", και διάφορες τέτοιες αλχημείες) για να δεις τι παίζει και τι ταιριάζει με αυτό που ψάχνεις.

 

Πάντως θα σου πρότεινα να ψαχτείς με το BOSS σου λίγο καλύτερα και να δεις τη φιλοσοφία του less is more στα πολυεφέ και να ψαχτείς πως το κάθε εφε επιδρά στο άλλο και την "σειρά" τους στην αλυσίδα σαν να τα έχεις σε ξεχωριστά πεταλάκια.

 

Για καλή all-around λύση θα πρότεινα ένα καλό modelling π.χ. VOX στα 30W και παραπάνω ή λαμπάτο στα 5-15W όπως τον Orange Tiny Terror + μια λογική καμπίνα (όχι 4x12" πάντως εκτός άμα θα βγεις σύντομα σε κανένα Download Festival).

 

Το ΒΟSS κράτα το πάντως μην το σκοτώσεις (εκτός αν θες να μου το αφήσεις κοψοχρονιά :D )

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι TYΠIKA αυτο σημαινει αλλα ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΑ (ετσι μπαινουν τα κεφαλαια ρε.... :lol: ) το ανθρωπινο αυτι δεν το αντιλαμβανεται ετσι

 

Διαφωνώ. Όταν πχ μετράνε πως ενα αυτοκίνητο Α που τρέχει με 100χλμ/ώρα στο εσωτερικό του ακούγεται θόρυβος 68bd και στο Β 71db, σημαίνει πως στο εσωτερικό του Β επικρατεί διπλάσια φασαρία. Τόσο απλά.

 

Τώρα, μιλώντας για ενισχυτές, υπάρχει πάντα ένα κουμπάκι που λέγεται volume και πάει απ το 0 μέχρι το 10 (συνήθως). Έχει πολλές ενδιάμεσες θέσεις. :wink:

one colour: black - and shades of grey

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως η επιστημη της ψυχο-ακουστικης

γενικα συμφωνει οτι το ανθρωπινο αυτι αντιλαμβανεται "διπλασιασμο" της εντασης ανα 10 db

 

να και ενα ωραιο αν και λιγο τεχνικο αρθρο με το οποιο γενικα συμφωνω

 

http://www.newton.dep.anl.gov/askasci/eng99/eng99325.htm

 

τωρα in the real world αυτο που οντως συμβαινει δεν μπορει παρα να εξηγηθει ψυχο-ακουστικα μια και π.χ κανενα 4Χ12 100w Marshall stack που εχω βαλει διπλα στον 1Χ12 MESA BOOGIE MARK 3 μου ρυθμισμενο στα 17 βατ (class "A") δεν ακουγονταν δυνατοτερα απο τον Boogie ακριβως το αντιθετο συμβαινει... :wink:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ απόλυτα SF και gangster... Ajowerty πήγαινε σε ένα μαγαζί και ζήτα απλά να βάλουν την κιθάρα που προτιμάς σε έναν λαμπάτο ενισχυτή. Combo, δεν είναι ανάγκη από τα πρώτα σου βήματα να πάρεις κεφαλή - δεν θα έχεις και τα χρήματα. Κοίτα προσεκτικά τα watt του και μετά ΠΟΛΥ αργά και με προσοχή πήγαινε το τελικό volume του από το 1 στο 2 και, αν δεν υπάρχει κόσμος στο μαγαζί, στο 3 και στο 4, άντε και στο 5 βρε αδερφέ! Θα καταλάβεις ότι από πλευράς έντασης τα 30W της λάμπας τρώνε άνετα για πρωινό τα υπερδιπλάσια βατ σε solid state πχ ενός Line 6.

 

Και μην πάρεις κάτι τέτοιο ή παρόμοιο με αυτό (πχ Vox Valvetronix, Marshall Valvestate κλπ) γιατί μικρή διαφορά θα έχουν από αυτό που ήθελες να κάνεις... αμαρτία είναι...

 

Με τον Tiny Terror έχω παίξει και ασχοληθεί πάρα πολύ γιατί τον ζαχάρωνα επί μήνες. Είναι μια αγορά όχι πρώτου ενισχυτή. Την μινιμαλιστική του κατασκευή δεν θα μπορέσει να την εκτιμήσει ένας αρχάριος. Καθαρά δεν έχει, βρωμίζει εύκολα, γενικά βγάζει έναν μόνο ήχο καλά: την μαρσαλική με τονισμένα χαμηλομεσαία power amp distortion των Orange (χωρίς να φτάνει τα κορυφαία μεγαλύτερα μοντέλα) αλλά με gain που μετά το μισό "έξυνε" άσχημα.

 

Και τώρα που το θυμήθηκα: μπορεί κάποιος χριστιανός να μου πει γιατί όλοι οι ενισχυτές λάμπας πρέπει όταν σηκώσεις λίγο το volume να στείλουν τα αυτιά σου στον άλλο κόσμο; Αφού ποτέ δεν πρόκειται να τους φτάσεις στο 8/10 ή στο 9/10 χωρίς να φέρεις την Αποκάλυψη. Καλή η live χρήση, και καταλαβαίνω ότι τους φτιάχνουν έτσι ώστε να παίρνει κάποιος power amp dist., όμως αυτήν δεν θα την ακούσεις ποτέ αν είσαι ΚΟΥΦΟΣ...

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου