Προς το περιεχόμενο

Καμία κιθάρα για punk/psychobilly;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν υπαρχουν κιθαρες για συγκεκριμενα ειδη μουσικης. Παρε οτι σου αρεσει/βολευει & μπορεις οικονομικα ν' αντεξεις.

 

Καθε πράγμα έχει τη σημειολογία του (πόσο μάλλον η σύγχρονη "ροκ" μουσική). Θα ήταν αστείο να παίζεις punk με μια prs ας πούμε...

 

Που ειναι το αστειο; Υπαρχουν πολλες σχολες punk, διαφοετικοι ηχοι και φυσικα πολλες διαφορετικες κιθαρες σε καθε μπαντα. Κατι αναλογο (τουλαχιστον οικονομικα) σε αυτο που ανεφερες ειναι η περιπτωση του Mr. Brett (Bad Religion) που επαιζε με Tom Anderson κιθαρες απο τα τελη των 80's.

 

Το να αντιγραφεις τις αγαπημενες σου μπαντες ειναι χαζο και καθολου punk! Oπως ειχαν πει οι Bad Religion, πιο punk ειναι να εχεις 1 Van Halen αυτοκολητο στη κιθαρα σου παρα 15 Sex Pistols...

 

Kαι φυσικα το σημαντικοτερο, αν εισαι παικτης οτι κιθαρα και να 'χεις τον ηχο σου θα τον βγαλεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 42
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Καλά η tele του Jim Root το μόνο κοινό που έχει με τις κανονικές είναι το σχήμα και το ότι τη φτιάχνει η Fender. Κατα τ'άλλα έχει σώμα μαόνι (αν δεν κανω λάθος) μαγνήτες EMG 81 και σταθερή γέφυρα όπως οι American Hardtail Stratocaster. Α, και ταστιέρα έβενο 24άρα. Καμμία σχέση δηλαδή.

 

Τώρα στο θέμα μας, μάλλον τσάμπα το αναλύουμε, αφού ο φίλος μας ο Nekromantik δεν έχει γράψει ούτε τι λεφτά θέλει να διαθέσει ούτε έχει ξανακανει κανένα ποστ εκτός από το πρώτο... Μαλλον δεν παρακολουθεί πλεον το θεμα. ;)

Fender να πιάνεις, Harley Benton να γίνεται...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά η tele του Jim Root το μόνο κοινό που έχει με τις κανονικές είναι το σχήμα και το ότι τη φτιάχνει η Fender.

 

Σώπα δεν σε πιστεύω! :lol: :lol: :lol:

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά η αλήθεια είνια πως ξέχασα να αναφέρω μια σημαντική λεπτομέρια... Έχω ήδη μια bc rich bitch (με floyd rose) και θα με ενδιέφερε κυρίως μια κιθάρα με καλύτερη ταστιέρα (όπως έχουν μερικές epiphone les paul)

 

Τι λεφτα είσαι διατεθειμένος να ρίξεις?

 

Λοιπόν πιστεύω θα πουλήσω την bc ritch και θα βάλω κάποια επιπλέον... το μάξιμουμ που θα σκάσω θα είναι γύρω στα 400-450.

 

 

Aυτές, ας πούμε, σου αρέσουν?

 

Ευχαριστώ, αλλά δεν μπορώ τις ταστιέρες της fender.

 

Οι Nekromatix για παραδειγμα, μιας και σου αρεσουν απ' οτι φαινεται απο το nickname σου, παιζουν με Gretsch. Απο την αλλη οι Meteors, παντα επαιζαν με Jaguar, Strat και Tele....

 

Χμμ... καμία δεν μου αρέσει δυστυχώς...

 

Μιας και αναφέρθηκε κάποιος σε gretsch, αυτή είναι καλή

http://www.youtube.com/watch?v=s6YhHz8Vb9U αλλά προφανώς δεν με παίρνει απο χρήματα...

 

Μου είπαν επίσης για την danelectro u2. γνωρίζει μήπως κανείς κάτι σχετικό; (αλλά απ' ότι βλέπω δεν έχει τρεμολο)

 

Απο συγκροτήματα μου αρέσουν οι deadbolt (surfιζουν περισσότερο) , batmobile,demented are go!,nekromantix,meteors,horrorpops (νταξει είναι πιο χαλαρη φάση),cramps,κλπ

 

p.s.sorry που αργησα να απαντήσω τώρα μπήκα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε νομίζω να βρείς κάτι με ιδιαιτέρως καλύτερη ταστιέρα από αυτήν που έχεις και με τρέμολο σε αυτά τα λεφτά. Ψαξ'το λίγο καλύτερα θα έλεγα εγώ, να έχεις και λίγα περισσότερα στην άκρη να πας σε πιο πάνω κατηγορία που και διαφορά θα δεις, και περισσότρες καλές επιλογές θα έχεις.

Fender να πιάνεις, Harley Benton να γίνεται...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο συγκροτήματα μου αρέσουν οι deadbolt (surfιζουν περισσότερο) ' date=' batmobile,demented are go!,nekromantix,meteors,horrorpops (νταξει είναι πιο χαλαρη φάση),cramps,κλπ[/quote']

 

DeadBolt: Mosrites, Fenders, κυριως Jaguars...

 

Batmobile: Typical Gretsch guy... sorry...

 

Demented: Fender Strat (απιστευτο αλλα ετσι ειναι) και Gretsch...

 

Nekromantix: Δεν τους εχω δει ποτε με τιποτε αλλο εκτος απο Gretsch

 

Meteors: Tele, Stat, Jaguar...

 

Horrorpops: Gretsch, Epiphone Sheraton...

 

Cramps: Τιποτε αλλο απο πορτοκαλι Gretsch :wink:

 

 

Καποιο Epiphone σκαφος ή καποια Danelectro θα ηταν οτι πρεπει για αρχη... Δυστυχως αν θες να φαινεσαι ετσι πρεπει να πληρωσεις κατι παραπανω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Σε αυτά τα λεφτά, επειδή όπως και να το κάνουμε σε περιορίζουνε, πέρνα από τον Κουρμπή, Ιπποκράτους 69, και αγόρασε μια les paul copy, από αυτές που έχει με 550 ευρώ (όνομα δεν θυμάμαι). Τις δοκίμασα και σε αυτά τα λεφτά μάλλον είναι ότι καλύτερο παίζει σε καινούργιο στο συγκεκριμένο είδος.

Αν έχεις διάθεση για ακόμα καλύτερη επένδυση των χρημάτων σου και πραγματικό ήχο les paul αλλά μεταχειρισμένη, θα σου πρότεινα να μπεις στο e-bay και να βρείς μια Tokai Love Rock από Ιαπωνία.

Για Εpiphone ούτε που να το σκέφτεσαι. Είναι πραγματικά σκουπίδια και όταν και εσύ θα το καταλάβεις θα κλαις τα λεφτά σου!!!

 

Υ.Γ Είμαι άρρωστος lespaulάκιας!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Οι epiphone εκτός ίσως από τις elitist που είναι πολύ ακριβές και ομολογώ ότι δεν τις έχω ακούσει, είναι ίσως η χειρότερες κιθάρες που μπορεί να αγοράσεις, έχοντας δώσει και ένα διόλου ευκαταφρόνητο ποσό...

Για να το δικαιολογήσω...

1) Οι μαγνήτες τις είναι απαράδεκτοι, ουσιαστικά δεν μπορείς καν να ακούσεις την κιθάρα αν δεν τους αντικαταστήσεις (το οποίο είναι ένα αρκετά σημαντικό κόστος).

2) Όταν θα το κάνεις αυτό θα διαπιστώσεις οτι παρ' όλα αυτά οτι η κιθάρα δεν έχει καθόλου ένταση, μπάσα αλλά ούτε και ευκρίνεια στα πρίμα (ανάλογα με το σετ μαγνητών που έχεις επιλέξει, το ποσοστό που συνυπάρχουν τα άνωθι προβλήματα θα διαφέρει).

3)Είναι από τις πλέον κακοσεταρισμένες κιθάρες έτσι όπως βγαίνουν από το εργοστάσιο.

4)Δεν υπάρχει ίσως κιθάρα στην ίδια κατηγορία τιμής που να συγκεντρώνει όλα αυτά τα προβλήματα, υπάρχουν όμως πολύ-πολύ καλύτερες (μερικές περιπτώσεις ανέφερα παραπάνω, και μάλιστα στο ίδιο στυλ κιθάρας, ενώ εκτενέστερα έχουμε αναφερθεί και σε παλιότερο thread).

5)Ξέχασα να αναφέρω ότι επίσης θα πρέπει να αλλάξεις και τα ποτενσιόμετρα...αν και άδικος κόπος!

 

Νομίζω οτι αυτά αρκούν για να δικαιολογήσουν την άποψή μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου