Προς το περιεχόμενο

Απορια για blues


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Hello

 

Ασχετο αλλα πριν αρχισω, θα ηθελα να σας πω οτι διαβασα και τις 96 σελιδες του φορουμ.:oops: (δλδ οχι ολα τα θεματα, μερικα της επιλογης μου)

Αυτα που καταλαβα ειναι

 

-Σε αυτο το φορουμ, καλυτερα να μιλαμε για Τελεκαστερ και Στρατοκαστερ

-Προτιμαται η τυλιχτη σολ απο την μη τυλιχτη

-Ειναι καλυτερα να κανεις μια στρατ/τελε απο ροκινγκερ, παρα να παρεις μια usa ετοιμη

-Μπορεις να κανεις μια Squier 51 να φυσαει με λιγες αλλαγες

-Μπορεις να κανεις μια harley benton tele να φυσαει με επισης λιγες αλλαγες

-Ο SF δεν παιζει πανω απο το 14ο ταστο :lol:

-Ο SF εχει μια αντιπαθεια προς τις τελεκαστερ :lol:

-Μπορεις να παιξεις μεταλ με τελεκαστερ

 

Τεσπα. :P Στο θεμα μας

 

Επειδη εχω σκυλοβαρεθει του κερατα να παιζω ολη την ωρα χεβιμεταλ ακορντα, και επειδη θελω λιγο να ασχοληθω με πιο μελωδικα κομματια, ειπα να το γυρισω στα blues τις ωρες που θελω να παιζω κατι πιο ηρεμα.

 

Οποτε, θελω να μου προτεινετε, κομματια, απο αυτα που βλεπω να παιζουν ολοι οι μπλουζιστες στο youtube, δλδ μεγαλα, μακροσυρτα και αργαααα σολο που σου βγαζουν αυτην την μελωδια που δν ξεκολλαει απο το μυαλο σου.

 

Δεν εχω ασχοληθει καθολου με αυτον τον τομεα μουσικης, οποτε δεν ξερω την τυφλα μου. Κατι σε γνωστα μπλουζ ή κατι σε best of με αυτες τις προυποθεσεις υπαρχει?

 

Quiz :lol:

 

Tι ειναι bolt on, εχει ενα tone και ενα volume, τριθεσιο επιλογεα, και rosewood ταστιερα με κουκιδες? :? :lol:

 

Ευχαριστω εκ των προτερων

 

Εδιτ: ενα ορθογραφικο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 24
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

δεν ξέρω αν θα σε βοηθήσει πολύ, αλλά τσέκαρε BB King, SRV, Alvin Lee (και άπειρους άλλους απλά έγραψα ό,τι μούρθε πρώτα). Επίσης πολύ θα βοηθήσει το πρόγραμμα Guitar Pro 5, το οποίο έχει άπειρες ταμπλατούρες, που τις "παίζει" κι εσύ από πάνω σολάρεις

Dreamers come and go, but a dream's forever

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

-Ο SF εχει μια αντιπαθεια προς τις τελεκαστερ :lol:

 

Ξαναδιάβασε από την αρχή όλες τις σελίδες του φορουμ αυτού' date=' γιατί δεν κατάλαβες τπτ! :lol: :lol:

 

 

Tι ειναι bolt on, εχει ενα tone και ενα volume, τριθεσιο επιλογεα, και rosewood ταστιερα με κουκιδες?

 

Ε 1 μπαγλαμάς;

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

blues κιθαριστας που ειναι κοντα στο σκληρο rock ηχητικα (αλλωστε απο κει ξεκινησε) ειναι ο gary moore....ισως αυτος να κανει την μεταβαση σου στο ειδος πιο ευκολη...συνηθως ομως τα σολο του ειναι "γραμμενα" και οχι "αυτοσχεδιαστικα"...

Tι ειναι bolt on, εχει ενα tone και ενα volume, τριθεσιο επιλογεα, και rosewood ταστιερα με κουκιδες?
Η απαντηση ειναι απλη.......μια PUKECASTER...
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά,αρχικά μάθε καμιά τέτοια

ebluesscale.png

και κάνε practice και μετά πιστεύω σιγά σιγά μπορείς να δεις κάποια lead μέρη από γνωστά blues κομμάτια(Still got the blues,blue jeans blues κτλ.κτλ.).Το δεύτερο ειδικά πιστεύω πως είναι κατάλληλο για αρχάριο

Μυστικό:Τα 80's είναι κιτς πλεον...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@kontras : Tους ξερω αυτους, αλλα θα ηθελα καποιο γνωστο συγκεκριμενο κομματι απο τον καθενα.. εχουν μεγαλη δισκογραφια και δεν ξερω τι να δω πρωτα.

 

Απο το guitar pro μονο κατι blues exercizes εχω δει που ειναι πανω κατω σε αυτο το στυλ που θελω.

 

@boukaw7

 

Ειναι bolt on ο μπαγλαμας? :P :lol:

 

@longshadow

 

Ομολογω οτι τον κυριο gary δν τον ηξερα. Κατι συγκεκριμενο του? (γνωστο, best of κτλ)

 

(την ερωτηση με την κιθαρα την εβαλα για να δω τι θα πειτε... πολυ γελιο :lol:)

 

@spiegate7

καλα τωρα ειδα το ποστ σου. Αυτα ειναι κλιμακες? Θα τα δω. :)

 

Ευχαριστω ολους τους παραπανω :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Albert King .

Εντελώς ιδιαίτερος , ακολουθεί συγκεκριμένους δρόμους που ψιλοεπαναλαμβάνονται , αλλά έχει επηρεάσει όσο λίγοι κιθαρίστες όπως ο Stevie Ray Vaughan , Gary Moore , Eric Clapton κλπ.

 

Στο μυαλό μου τώρα έρχονται τα ...

Blues Power

I'll Play The Blues For You

Crosscut Saw

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λεπόν, μερικά αγαπημένα μου που μου έρχονται τώρα στο μυαλό:

 

BB King - Thrill Is Gone

Albert King - Born Under A Bad Sign

Gary Moore - Parisienne Walkways

Jeff Beck - Cause We've Ended As Lovers

Jimi Hendrix - Hey Joe

Jimi Hendrix - Red House

Johnny Winter - I Smell Trouble

ZZ Top - Hot, Blue And Righteous

Stevie Ray Vaughan - Tin Pan Alley

Stevie Ray Vaughan - Riviera Paradise

Led Zeppelin - I Can't Quit You Baby

John Lee Hooker - Boom Boom

Tom Waits - Mr Siegal

Joe Bonamassa - If Heartaches Were Nickels

Soulshine is better that sushine, is better than moonshine, damn sure better than rain

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1.http://www.youtube.com/watch?v=Tp3P7UGz4j4&mode=related&search= 2.http://www.youtube.com/watch?v=4O_YMLDvvnw&mode=related&search= 3.http://www.youtube.com/watch?v=lqAuuIDU2sw&mode=related&search= 4.http://www.youtube.com/watch?v=XXYjEMTQRm0&mode=related&search=

και κάνε practice και μετά πιστεύω σιγά σιγά μπορείς να δεις κάποια lead μέρη από γνωστά blues κομμάτια(Still got the blues,blue jeans blues κτλ.κτλ.).Το δεύτερο ειδικά πιστεύω πως είναι κατάλληλο για αρχάριο
Kαταλληλο να το παιζει σπιτι του και οχι live....εκει και οι μη αρχαριοι εχουν προβλημα με το συγκεκριμενο...
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα ηταν ομως μεγαλη παραληψη να μην αναφερθουμε και σε αυτο...http://www.youtube.com/watch?v=yAxLgGVRV64 Ισως μια απο τις μεγαλυτερες performances του ειδους ever!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου