Προς το περιεχόμενο

Δύο οθόνες - Ενιαία επιφάνεια εργασίας


nathanlyk

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αν δεν το υποστηρίζει το laptop σου (συγκεκριμένα η κάρτα γραφικών), δε γίνεται. Αν το υποστηρίζει, συνήθως είναι πολύ εύκολο από τις ρυθμίσεις της κάρτας να ορίσεις αν θα δουλεύει τη δεύτερη οθόνη σαν extended desktop ή σαν mirror της πρώτης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

συνηθως με δεξι κλικ στην επιφανεια εργασιας θα σου βγαζει μια σχετικη με αυτο επιλογη.

θα εχεις καποια στιγμη δυο επιλογες . clone δηλαδη ταυτοχρονα να βλεπεις το ιδιο και στις δυο οθονες , και επεκταση επιφανειας εργασιας. ειναι πολυ ευκολο. οπως ειπωθηκε παραπανω πρεπει να το υποστηριζει η καρτα σου. η δικη μου (nvidia) το υποστηριζει και μπορω να εχω ανεξαρτητες διαφορετικες αναλυσεις σε καθε οθονη , κατι πολυ πολυ χρησιμο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και μένα το υποστηρίζει και έχω κάνει και τα δύο που λέτε. Όταν την κάνω extended την έξτρα οθόνη, η μπάρα εργασιών δεν συνεχίζεται μέχρι την άλλη οθόνη αλλά όπως ήταν με μία οθόνη. Όταν ανοίγω ένα παράθυρο είναι μόνο στη μία οθόνη....

 

 

Οθόνη

www.myspace.com/nathanlyk

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκιμασε να μετακινησεις το παραθυρο απο την μια οθονη στην αλλη.

Η μπαρα εργασιων ειναι λογικο να μην συνεχιζεται και στην αλλα οθονη.

Εκτος αν θελεις να βλεπεις τα ιδια και στις 2 οθονες,τοτε δεν θα κανεις extend το δευτερο monitor.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το έχω δοκιμάσει αυτό που λές και όντως γίνεται. Αν ανοίξω όμως π.χ. το FL STUDIO όλα είναι στην κεντρική οθόνη. Θέλω π.χ. στη μία οθόνη να έχω το κεντρικό πρόγραμμα και στην άλλη τον sequencer. Όταν σέρνω αυτό το παράθυρο (του sequencer) βλέπω στην άλλη οθόνη μόνο το δείκτη του ποντικιού και όχι το παράθυρο που σέρνω...

www.myspace.com/nathanlyk

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν κατάλαβα καλά θέλεις κάτι σαν το split που κάνουν οι τηλεοράσεις.

Ψιλοδύσκολο αυτό που ζητάς αν έχεις pc (χωρίς να παίρνω όρκο, νομίζω οτι ορισμένα προγράμματα για macintosh το κάνουν αυτό).

Στην ουσία ζητάς απο το πρόγραμμα να απεικονίσει κάποια "στοιχεία" του στη μια οθόνη και τα υπόλοιπα σε μια δεύτερη. Ομως τα περισσότερα αν όχι ολα τα προγράμματα δουλεύουν με συγκεκριμένες συντεταγμένες (x105, y200 για παράδειγμα) ανάλογα με την ανάλυση της οθόνης, παίρνοντας σαν βάση οτι υπάρχει μία επιφάνεια απεικόνισης. Ασχετα αν η μια επιφάνεια αποτελείται απο 100 οθόνες.

 

Ψάξε τα settings του προγράμματος, μήπως τυχόν το υποστηρίζει. Η μπορεί και να υπάρχει κανένα προγραμματάκι στο ίντερνετ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου