Προς το περιεχόμενο

Φινίρισμα ηλεκτρικής κιθάρας


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια χαρά σε όλους :D

 

Λοιπόν έχω την εξής απορία εδώ και αρκετό καιρό χωρίς να έχω λάβει κάποια ολοκληρωμένη απάντηση επί του ζητήματος

 

ΠΩΣ ΒΑΦΕΙΣ ΚΑΙ ΛΟΥΣΤΡΑΡΕΙΣ τα ξύλα μιας ηλεκτρικής κιθάρας.

 

Βασικά έχω κοιτάξει αρκετά forum, site, etc.....

ΑΛΛΑ δεν έχω καταφέρει να βρώ ένα καλό ας το πούμε tutorial για την συνολική διαδασία.

Γνωρίζω οτι υπάρχουν πολύ τρόποι για να βάψεις μία κιθάρα (μονόχρωμη, με βαφές ξύλου κτλ) όπως επίσης και να την λουστράρεις (νιτρο, πολυουρεθάνη κτλ) . Απλά ψάχνω να βρώ την διαδικασία για μονοχρωμία (τι είδους χρώματα, από που μπορεί κανείς να τα προμηθευτεί???) καθώς επίσης ποό βερνίκι να βάλω και με ποιό τρόπο (απλό σπρέυ για παράδειγμα, πολυουρεθάνης 2 ή ενός συσταστικού????? κτλ).

 

Αν κάποιος έχει εμπειρία και μπορεί να βοηθήσει θα σώσει δύο κιθάρες οι οποίες έχουν μείνει σε αυτό το στάδιο :D :D :D

 

 

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ

(οχι και άσχημα για πρώτο θέμα ) 8) 8) 8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...ΠΩΣ ΒΑΦΕΙΣ ΚΑΙ ΛΟΥΣΤΡΑΡΕΙΣ τα ξύλα μιας ηλεκτρικής κιθάρας.

Η απάντηση είναι ΠΟΛΥ ΔΥΣΚΟΛΑ!

1ον) άλλο βάφεις άλλο λουστράρεις. Η προσωπική μου εμπειρία λέει ότι βάφεις σχετικά εύκολα (αρκεί να έχεις κοπρεσέρ, πιστόλι και αερογράφους) αλλά για το λούστρο (για να γίνει σχετικά καλό θέλει μάστορα...). Δές το δικό μου link και ψάξε στο forum γιατί υπάρχουν πολύ καλύτεροι...

http://www.noiz.gr/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=8331&highlight=marathon

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Kalimera paidia kai kalws sas vrika :P

Katefthian sto psito :)

Tha simfwnisw me ton marathon ,diaforetiko to vapsimo kai to loustro :)

Ama thes na vapseis tin kithara mporeis na pareis markadorous kai na tin vapseis i na valeis ton anipsio sou kai na sou zwgrafisei spitakia :)

No offense!apla enow oti einai poli aplo..to pio sinithismeno einai mia mpogia gia ksila/epipla (den exw idea pws legontai alla ama pas se ena magazi kai peis thelw mia mpogia gia ksilo pou na tin aporofaei to ksilo tha sou dwsei :))

Apokei kai pera to loustro einai to diskolo part :S

Prwta prwta thes xwro...ama exeis kana xwrio pou eisai monos sou kanto ekei alliws prepei naxeis TON eksaerismo..milame gia kataraktes ,eksaerismous me filtra kai den simazevetai..mesa se poli?apla adinaton..ektos an thes na sou feroun tin astinomia epidi thaxoun pethanei merika atoma apo ta ximika... :)

Meta tha xriasteis ena kompresser (opws eipe kai o marathon ) kai ena pistoli

(exei ena doxeio apo panw gia na vazeis ta loustra)..

Epita xreiazesai enan ximiko gia na sou kanei to migma (!!?!!) :P

Einai analogos tin mpogia pou xrisimopiises, to ksilo , posa strwmata loustrou thes na peraseis ktl ktl..

Sinithismeno gia organopious kai epiplopious einai poli poliourethanis 2 sistatikwn...me 2 strwmata(einai to idio me ta loustra twn epiplwn..opopte ama pas se ena magazi tetiou idous i ston local epiplopio tha se voithisei..kai stin teliki ama einai kalos mporei na se afisei na to kaneis ekei i kai na sto kanei aftos.. :) )

Meta loustrareis (xwris epimoni..stazei!), to afineis stegnwnei , meta apo 3 - 4 meres perneis ena gialoxarto nerou (1000-1500) me ligo neraki kai arxizeis kai ksineis to loustro..meta to ksanapernas ena deftero xeri..

kai eisai ok!

alla poli kopos..

Ama psinesai akoma giana to kaneis monos sou mou to les kai kanw ena tutorial me photografies (giati i kithara pou ftiaxnw twra einai sto stadio tou loustrou )kai to anevazw sto forum :)

afta..eplizw na voithisa :)

blahblahblah

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ολα καλα αλλα να καταλαβαιναμε και τι γραφεις θα ηταν ακομα καλυτερα!

 

ΓΡΑΦΟΥΜΕ ΜΟΝΟ ΕΛΛΗΝΙΚΑ

 

http://www.noiz.gr/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=3948

 

ΓΟΥΕΛΚΑΜ ΤΟ ΔΕ ΦΟΡΟΥΜ! :wink:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε blend3R ευχαριστώ πολύ για την απάντηση (βεβαίως και τον φίλο marathon) με βοήθησε πολύ :D :D :D

Κοίτα για το βάψιμο όντως έχεις δίκιο απλά ψάχνω να βρω τους τύπους χρωμάτων για απλές μονοχρωμίες (άκουσα ότι χρησιμοποιούν βαφές αμαξιών).

Τώρα για το λούστρο έχω κάποια απαραίτητα όπως κομπρέσορα και πιστόλι, τώρα ο χώρος είναι ένα πρόβλημα άλλα κάτι θα βρω. Θα το εκτιμούσα πολύ να μου στείλεις αυτό το tutorial μάλλον θα το κάνω μόνος μου :D :D :D

 

ΜΙΑ ΨΎΧΗ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΒΓΕΙ ΑΣ ΒΓΕΙ :D :D :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου