Προς το περιεχόμενο

Gibson LP studio, epiphone ή καποια άλλη;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

παντως εγω απτην lp studio μου ειμαι πολυ ευχαριστημενος.ακομα και αλλα ατομα 2-3 δηλαδη' date='καλοι κιθαριστες με πειρα για να μν πειτε για την δικη μου εμπειρια(ειμαι αριστερος και δν μπορουσαν να την δοκιμασουν αναποδα)επιβαιβεωσαν οτι ειναι πολυ καλη και βασικα μαλλον επεσα σε καλο κομματι...[/quote']

 

same here :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 33
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

http://reviews.harmony-central.com/reviews/Guitar/product/Gibson/Les+Paul+Studio+Gem/10/1

 

 

 

βασικα δες και εδω reviews για την στουντιο ειναι 33 αλλα θα παρεις μια ιδεα εχει reviews και για τις κιθαρες που σου προτινουν τα παιδια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mάλλον είσαι από τους πολύ τυχερούς που πέσαν σε καλό κομμάτι. Μία περίοδο ήμουν σχεδόν έτοιμος να πάρω μια Gibson LP και είχα πάρει σβάρνα όλα τα μαγαζιά στο κέντρο και δοκίμαζα. Γενικά όσες Standard έπιασα παίζαν καλα (μιλάμε για μοντέλα καινούργια, 2003 και μετά). Οι Classic μου άρεσαν περισσότερο ηχητικά (λόγω ceramic μαγνητών ίσως, αλλά αυτό έγκειται και στο προσωπικό γούστο του καθενός) αν και μου έτυχε μια μαύρη που ήταν καλή μόνο για κρέμασμα στον τοίχο. Τώρα από τις Studio καμία από όσες έπιασα δεν θεωρώ ότι αξίζει να φέρει το όνομα Gibson στο headstock. Οι περισσότερες Epiphone τη σήμερον ημέρα είναι ίσως καλύτερες από αυτήν. Γενικά εγώ δεν την προτείνω...

Fender να πιάνεις, Harley Benton να γίνεται...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δόξα να'χει ο Γιαλαμπής, υπάρχει μια πληθώρα κιθάρων που σε καλύπτουν φίλε και με λιγότερα λεφτά από αυτά που έχεις να διαθέσεις.

 

Από ενισχυτή είσαι οκ;

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν μας ειπες βεβαια και τι μουσικη παιζεις.

 

Ορθόν!

Βασικά παίζω σχεδόν τα πάντα (εκτός απο μέταλ κατά κανόνα, όχι ότι τραβάω κολλήματα, απλά δεν είναι το στιλ μου).

οκ, κλισέ απάντηση το παίζω τα πάντα, κάτσε να ξαναπροσπαθήσω: :P

Μπορείς να πεις ότι έχω μια έμφαση (ή οτι θα ήθελα να είχα, αναλόγως πώς το βλέπει κανείς) τον τελευταίο καιρό σε surf και rockabilly παιξίματα αλλά στο γκρουπ που παίζω (μη φανταστείς κανα γκρουπ της προκοπής, ξέρεις χαβαλές να γίνεται) παίζουμε και αλλα πράγματα από psychobilly μέχρι ramones ή pixies ακόμα και oasis ή beatles και γενικά ό,τι να'ναι.. :roll: (όλα αυτά δε σημαίνει ότι τα παίζουμε καλά εννοείται :P )

μερικές φορές παίζει μαζί μας και ένας σαξοφωνίστας που είναι μάλιστα μεγάλος σε ηλικία (μπορείς να πεις ότι θα μπορούσε να είναι και... πατέρας μας καθώς ειναι 50άρης ) οπότε καταλαβαίνεις ότι παίζουμε ό,τι να'ναι τελείως ομως..

 

Η δική μου έμφαση πάντως αυτόν τον καιρό επειδή μ'αυτά που λέω δεν θα βγάλουμε άκρη είναι rock-surf rock-rockabilly :)

 

Απ'οσο έχω δει παίζουν αρκετά διαφορετικές κιθάρες σ'αυτα που ακούμε/παίζουμε, κάμποσες fender (telecaster, jaguar, strat κλπ), gretsch, LP και ό,τι μπορείς να φανταστείς..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η δική μου έμφαση πάντως αυτόν τον καιρό επειδή μ'αυτά που λέω δεν θα βγάλουμε άκρη είναι rock-surf rock-rockabilly

 

Αρα απλα ΞΕΧΝΑΣ τις Les Paul,πιο ακαταλληλη κιθαρα για αυτο το "ειδος" (η μαλλον για αυτα που παιζεις) δεν υπαρχει.

 

Καρφι για σκαφακια τυπου Gretsch & βεβαια Dusenberg (λογω της Fenderισιας σκαλας... :wink: ) λοιπον :wink:

 

η μια ακομα καλη λυση ειναι να χτυπησεις καμμια RICKENBACKER απο το www.ebay.com (παιζουν γυρω στα 1000- 1300 ευρω)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

βεβαια oi semi-hollow κιθαρες ειναι πολυ διαφορετικες απο τις solid body ηλεκτρικες, γιατι εχουν και μια δοση "ξυλου" στον ηχο τους. υποθετω οτι τις εχεις δοκιμασει, αν οχι πηγαινε παιξε μερικες, μην αγορασεις ετσι. αν εχεις 1300 € μπορεις παντα να παρεις και ΔΥΟ κιθαρες, π.χ. μια epiphone semi hollow, ΚΑΙ μια ακουστικη ας πουμε, για να βγαζεις και αλλα γουστα απο ηλεκτρικες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η μια ακομα καλη λυση ειναι να χτυπησεις καμμια RICKENBACKER απο το www.ebay.com (παιζουν γυρω στα 1000- 1300 ευρω)

 

:D :D :D μ'αρεσει γιατί με καταλαβαίνεις :wink:

 

 

βεβαια oi semi-hollow κιθαρες ειναι πολυ διαφορετικες απο τις solid body ηλεκτρικες' date=' γιατι εχουν και μια δοση "ξυλου" στον ηχο τους. υποθετω οτι τις εχεις δοκιμασει, αν οχι πηγαινε παιξε μερικες, μην αγορασεις ετσι. αν εχεις 1300 ¤ μπορεις παντα να παρεις και ΔΥΟ κιθαρες, π.χ. μια epiphone semi hollow, ΚΑΙ μια ακουστικη ας πουμε, για να βγαζεις και αλλα γουστα απο ηλεκτρικες.[/quote']

 

Thanks, το έχω υπόψιν ότι είναι διαφορετικές, έχουν πέσει στα χέρια μου (νταξ όχι στη συχνότητα που έχουν πέσει άλλα μοντέλα όπως πχ LP ή strats που έχει γεμίσει ο τόπος), και φυσικά δεν βιάζομαι για την αγορά, γιατί ξέρω ότι είμαι σε φάση που σκέφτομαι διάφορα (μεταξύ αυτών πολλά κουλά και ξεκάρφωτα..) και δεν προκειται να κάνω καμιά κίνηση (αγοράς εννοώ) μέχρι να κατασταλλάξω γιατί τα λεφτά που σκέφτομαι να διαθέσω είναι αρκετά και θέλω να πάρω κάτι που να μην μετανιώσω..

 

Απλά την LP μάλλον άχτι την είχα περισσότερο παρά τη χρειάζομαι πραγματικά :oops:

thanks anyway :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου