Προς το περιεχόμενο

Gibson LP studio, epiphone ή καποια άλλη;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

@ Superfunk και odis:

 

Τις Duesenberg δεν τις έχει ο θωμάς ε; θα κοιτάξω να δω μήπως βρω καμία να παίξω. thanks.

 

καλή η ιδέα για semi hollow πάντως.. δεν την είχα σκεφτεί ιδιαίτερα σα λύση (αν και κανα δυο φορές πριν κοιμηθώ μου'χουν περάσει απ'το μυαλό κατι gretsch ή καμιά ES-335 :twisted: -πιάνονται; :P )ίσως έχει δίκιο ο superfunk (όσον αφορά τη δική μου περίπτωση τουλάχιστον)

 

 

ps2. ψηνόμουν και για SG' date=' με άφησε απόλυτα ικανοποιημένο όταν έπαιξα, αλλά με χαλάει λιγάκι εμφανισιακά ρε γμτ.. [/quote']

 

8O 8O 8O 8O 8O

Σόρρυ αλλά δεν άντεξα... οι SG είναι από τις πιο όμορφες κιθάρες...

 

νταξ δε φημίζομαι και για την καλαισθησία ή το γούστο μου οπότε dont worry :lol:

εξ'αλλου το γούστο δεν είναι υποκειμενικό;

ουτε οι strat μου αρέσουν πλέον εμφανισιακά, αυτό δε σημαίνει ότι είναι άσχημες επειδή δεν αρέσουν σε μένα :wink:

 

 

Ξερεις καποιον , προσωπικα, που πηρε GIBSON και

κλαιει τα λεφτα του;

 

κοίτα το κλαίω τα λεφτά μου είναι σχετικό.. έχω πάντως πολύ καλό φίλο που είναι κάπως απογοητευμένος απο την LP studio που έχει.. και με έχει βάλει σε πολλές σκέψεις σχετικά με το κατα πόσο είναι πραγματικά καλύτερη από μια καλή epi LP.

Δεν μιλάω γενικότερα για gibson ούτε είπα οτι δεν είναι καλές (ούτε φυσικά θα μπορούσα να ισχυριστώ κάτι τέτοιο)! λέω για τη συγκεκριμένη σε σύγκριση με κάποια καλή epiphone.

Αν η LP studio που παίρνω με τα μαξιμουμ λεφτά που είμαι διατεθημένος να ρίξω είναι φεράρι σε σύγκριση με αυτες που πρότειναν τα παιδιά, και αν αυτές ειναι ΚΙΑ, δεν το ξέρω καθώς δεν έχω παίξει με κάποια απο αυτές που πρότειναν. :wink:

 

 

Tο θέμα έχει συζητηθεί πάρα πολύ τον τελευταίο καιρό, γι αυτό και δεν θα το αναλύσω πάρα πολύ (μπορείς αν σ' ενδιαφέρει να κάνεις ένα search)

 

σ'ευχαριστώ, να είσαι σίγουρος ότι τα περισσότερα θέματα τα έχω διαβάσει ήδη :oops:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 33
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

εν ολίγοις: ζητείται κιθάρα μέχρι 1300 ευρώ με ζεστό ήχο και κάμποσο σουστέιν :P που όταν αγοραστεί δεν θα κλαίω τα λεφτά μου εξ'αιτίας της ποιότητας κατασκευής ή επειδή τα πέταξα μόνο και μόνο για το όνομα gibson.

με τα 3 χαρακτηριστικά που ζητάς κι αφού σε ψυχολόγώ ότι θές μια Gibson στη συλλογή σου σου προτείνω τούτη εδώ http://www.thomann.de/gr/gibson_les_paul_studio_99_wr.htm

σίγουρα τα λεφτά σου δεν θα τα κλάψεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tωρα για studio .. δεν βαζω και το χερι μου στην φωτια ( εξαλλου με τα χρηματα που διαθετεις την παιρνεις και απο εδω , οποτε την δοκιμαζεις)

Το semi hollow ειναι αλλη φαση , αν σου κατσει ...

μετα δεν σου φευγει ποτε απο την καρδια.

...γηρασκω αει διδασκομενος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να μην χασεις την μπαλλα τελειως σου ξανα...θυμιζω την..απαιτηση σου :lol:

 

ν ολίγοις: ζητείται κιθάρα μέχρι 1300 ευρώ με ζεστό ήχο και κάμποσο σουστέιν

 

αρα λοιπον ΔΕΝ ειναι μονοδρομος ουτε η LP ουτε η Gibson μια και αυτα που ζητας τα προσφερουν πολλες κιθαρες (βεβαια ακομα και η τελε που εχεις τα προσφερει με τις καταληλες ρυθμισεις των ποντεσιομετρων της..& του ενισχυτη.. :lol: )

 

δεν μας ειπες βεβαια και τι μουσικη παιζεις.

 

Οι Les Paul γενικα ειναι πιο "μονοδιαστατες" κιθαρες και κατα γενικη ομολογια διαπρεπουν στο κλασσικο ροκ & τα γκαζια (παιζουν και αλλα πραγματα αλλα γενικα δεν ειναι και οι πρωταθλητες του versatility.. :lol: )

 

Αντιθετα ενα σκαφακι ,ποσο μαλλον ενα σκαφακι με σκαλα Fender οπως οι Duesenberg,(τις οποιες νομιζω οτι φερνει και ο Ντουκας στα Ιωαννινα) ειναι σαφως πιο ευελικτο και πιο κοντα σε αυτο που εχεις συνηθισει¨"παιχτηκα" (το ιδιο βεβαια και μια Gretsch οι οποιες ομως δυστυχως φευγουν πολυ απο το budget σου).

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τις Duesenberg τις φέρνει o Nτούκας ,τελευταία φορά που πήγα είχε την starplayer special η οποία με εντυπωσίασε . Το tone control της ήταν φοβερό.Αν μου έβαζες μπροστά μου μια Gibson LP studio και την Duesenberg των 900 ευρώ και μου έλεγες δίαλεξε θα έπαιρνα κατευθείαν την Duesenberg.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παντως εγω απτην lp studio μου ειμαι πολυ ευχαριστημενος.ακομα και αλλα ατομα 2-3 δηλαδη,καλοι κιθαριστες με πειρα για να μν πειτε για την δικη μου εμπειρια(ειμαι αριστερος και δν μπορουσαν να την δοκιμασουν αναποδα)επιβαιβεωσαν οτι ειναι πολυ καλη και βασικα μαλλον επεσα σε καλο κομματι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου