Προς το περιεχόμενο

Φωτια. (Ένα αυτο - τζαμάρισμα)


harilatron

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator

Είναι ένα κομμάτι που φτιάχτηκε με την τεχνική του αυτο-τζαμαρίσματος. :wink:

 

Το μοιράζομαι μαζί σας γιατί ... ... έτσι.  :wink:

Γιατί προσπαθώ (που και πού) να ποστάρω και 5 νότες, όχι μόνο εξυπνάδες στα threads.  :)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 41
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εύγε..Πολύ όμορφο παίξιμο και με ωραία αισθητική.

 

Έχεις το στυλ που μου αρέσει στην κιθάρα.

 

Προστέθηκε το κομμάτι στη συλλογή μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ ωραία σύνθεση Χαρίλαε!!! :D

 

Mου αρέσει γιατί συνδυάζει επιρροή από D.G. με αρκετά ελληνικά στοιχεία ;)

 

3 ηχοληπτικές παρατηρήσεις:

1) μου φαίνεται ότι οι κιθάρες είναι γραμμένες direct και αυτό τους στερεί λίγο όγκο

2) νομίζω ότι αυτή που παίζει τα ρυθμικά μέρη έχει πάνω-κάτω ίδιες ρυθμίσεις με αυτή που παίζει σόλο και λίγο μπλέκονται συχνοτικά

3) στο τέλος ακούγεται ένας απόηχος fuzz-αρισμένης κιθάρας, ο οποίος αποπνέει κι αυτός...direct-ίλα :lol: (μπορεί να κάνω και λάθος βέβαια...)

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

nice!!πολυ ωραιο!!σε ηρεμει!! :D

θα συμφωνησω με τον ηλια στο οτι η ρυθμικη με τη σολο μπλεκονται σε καποια σημεια ''συχνοτικα''...αυτο ακουγεται...''καπως''!!

μπραβο παντως!θελω τα δικαιωματα να το βαζω για εναρξη στα live μας! :D

Φέντερ σε Λέο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ ΜΕ άρεσε!

Θα μπορούσε να βρίσκεται στον τελεταίο δίσκο των Διάφωνων Κρίνων :wink:

Από ηχοληψιες κλπ δεν έχω ιδέα για να κάνω σχόλια...

one colour: black - and shades of grey

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Χάρηκα που σας άρεσε.... :wink:

 

Σε σχέση με το συχνοτικό αλλαλούμ ... απλά είναι απόρροια του ότι πράγματι χρησιμοποίησα τον ίδιο ήχο και για ρυθμικά και για κάποια από τα περάσματα. Δυστυχώς (για την ηχοληψία μου) όλες σχεδόν οι κιθάρες είναι "πιασμένες" με ένα μικρόφωνο μπροστά από ένα AC15. Απλά το μικρόφωνο προενισχύθηκε από ένα πρόχειρο mixerάκι....δεν πιστεύω όμως να πειράζει τόσο αυτό όσο η ασχετοσύνη μου στο χειρισμό των virtual compressors στο garageband.

 

Υπάρχουν και κάποια tracks τα οποία είναι direct αλλά τον περισσότερο χρόνο δεν ακούγονται.

Ηταν η πρώτη φορά που χρησιμοποίησα κανονικά monitor (τα περιβόητα TASCAM) για να κάνω το mix.

Έχετε πάντως δίκιο γι αυτό που λέτε.... όταν γυρίσω σπίτι μπορεί να προσπαθήσω να το σουλουπώσω λίγο ακόμα.

 

Κάτι άκόμα.... εκεί που μπερδεύει, οι ήχοι από τα πετάλια / ενισχυτή είναι ακριβώς οι ίδιοι. Αλλά η μία κιθάρα είναι η tele με τους seymour duncan και η άλλη η strat με τους EMG :lol:.

 

Μικρή η διαφορά αν τα πλακώσεις στα κομπρεσσόρια και χωθούνε στο mix μαζί με άλλα όργανα έτσι? :lol:

 

Τα μπάσα (παίζει ένα κανονικό και ένα slap) και τα drums (ένα sample και κάτι midi -μόνο tom) είναι από τα free του garageband.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου