Προς το περιεχόμενο

Ηχολήπτες vs Μουσικοί


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παντως το πιο απιστευτο μου εχει συμβει πριν απο 20 χρονια σε μια συναυλια στη Δραμα...

 

Εχουμε στησει στη σκηνη μιας τεραστιας disco και ο ντραμμερ τσεκαρει τη μποτα παιζοντας συνεχως τεταρτα.....τον πλησιαζει ο..."βοηθος" του ηχοληπτη και στεκεται διπλα του με...επικριτικο υφος.....ο ντραμμερ σταματαει να παιζει & τον ρωταει : "τι εγινε ρε φιλε?" και ο τυπος του απαντα: "ρε παλικαρι ξερεις κατι? ΠΟΛΥ ΣΑΜΑΤΑ ΚΑΝΕΙΣ!!" :lol: :lol:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 65
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Παντως το πιο απιστευτο μου εχει συμβει πριν απο 20 χρονια σε μια συναυλια στη Δραμα...

 

Εχουμε στησει στη σκηνη μιας τεραστιας disco και ο ντραμμερ τσεκαρει τη μποτα παιζοντας συνεχως τεταρτα.....τον πλησιαζει ο..."βοηθος" του ηχοληπτη και στεκεται διπλα του με...επικριτικο υφος.....ο ντραμμερ σταματαει να παιζει & τον ρωταει : "τι εγινε ρε φιλε?" και ο τυπος του απαντα: "ρε παλικαρι ξερεις κατι? ΠΟΛΥ ΣΑΜΑΤΑ ΚΑΝΕΙΣ!!" :lol: :lol:

Εμπειρία από την ανάποδη:

 

Σε φεστιβάλ στο προαύλιο σχολείου, κάνουν soundcheck διαδοχικά τα συγκροτήματα. Ανεβαίνουν οι (ας πούμε) headliners και λέει ο ηχολήπτης στον μπασίστα να παίξει κάτι απλό για να φτιάξει τον ήχο. Εκεί το παλικάρι αρχίζει να χώνει παπάδες, κάτι σλάπια και τέτοια.

Το ρεζουμέ είναι ότι για το επόμενο τέταρτο της ώρας προσπαθούσε ο ηχολήπτης να τον πείσει να παίξει μόνο ΜΙΑ νότα και όχι τα κέρατά του! Εις μάτην, κάθε φορά ο επίδοξος Pastorius ήθελε να μοστράρει τη virtuositee του...

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για κλωτσές ο τύπος.

Indeed και σκέψου ότι έσκασε πάνω στη σκηνή για να παίξει (10 η ώρα το βράδυ μιλάμε) με άθλιο και μούφα γυαλί ηλίου και με εμφανές ύφος "ετοιμαστείτε να προσκυνήσετε". ¶σε, εκνευρίζομαι μόνο που τον θυμάμαι... :evil:

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Για να σκεφτώ..Μούμπλε μούμπλε,ααα,λοιπόν

 

Φεστιβάλ με 10 συγκροτήματα τη μέρα,εγώ στη Monitor κονσόλα και παίζουν κάποια παιδιά ρέγκε.

 

Για όποιον γνωρίζει,σε τέτοιες περιπτώσεις ο ηχολήπτης έχει χάσει ήδη την μπάλα,γιατί τα γκρούπ είναι πολλά και οι αλλαγές γίνονται στο 5άλεπτο οπότε τα λάθη είναι εύκολο να γίνουν.

 

Αnyway, κάποια στιγμή ο ένας κιθαρίστας μου λέει πως δεν ακούει και να του ανεβάσω ένταση.Οκ του δίνω αλλά μετά από ένα λεπτό μου ξαναζητάει και άλλο.

 

Μην τα πολυλογώ αυτό γίνεται 3-4 φορές όπου και τον βλέπω να αρχίζει να τρίβει το αυτί του αλλά να ζητάει κι άλλη ένταση σαν να μην του έχω δώσει καθόλου.

 

Με τα πολλά και αφού σκέφτηκα ότι ο άνθρωπος είναι μαζόχας,πάω εκεί να δω τι συμβαίνει και μόλις πλησιάζω ακούω από το μόνιτόρ του τον εκκωφαντικό ήχο της κιθάρας του..άλλου κιθαρίστα. :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε πρόσφατο live μας, φάγμαε 1 ώρα στο soundcheck για να πείσουμε τον ηχολήπτη να ανεβάσει την πρώτη φωνή στο μόνιτορ των δεύτερων φωνών.

Μετά από μιά ώρα και αφού βάλαμε όλοι το χεράκι μας στην κονσολα, τα ψιλοκαταφεραμε.

 

Έτσι έφτασε η σειρά μου, ως ο εύκολος πληκτράς να ζητήσω δυο πράγματα. Το μόνο που χρειαζόμουν ήταν λίγο μπάσο για να ακούω το ρυθμό από ένα delay του.

Εκεί που πάω να μιλήσω, ακουγεται η φωνή ενός εκ των κιθαριστών στο μικρόφωνο

 

"Αστο ρε συ που θες και πολυτέλειες. Μεσάνυχτα θα πιάσουμε μέχρι να το καταλάβει"

 

(Παρεπιπτόντως αυτό λειτούργησε ως αφύπνιση για τον ηχολήπτη που έκανε θαυμάσια δουλειά στη συνέχεια.)

 

Haryy σε καταλαβαίνω.Φίλος μου ηχολήπτης μου ελεγε ότι από τη ζαλαδα (κάπου εκεί στο 10ο γκρουπ), του ζητούσαν reverb κι αυτός γύριζε το pan επι μισή ώρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ηχολήπτης: Δεν ακούγεσε!!

Κιθαρίστας: Δε παίζωωω!

Ηχολήπτης: Αυτό σου λέω δεν σε ακούω

Κιθαρίστας: Μα δεεεν παιαίζωωω

Ηχολήπτης: Πρέπει να φταίει το καλώδιο

Κιθαρίστας: ΡΕε δε παίζω σου λέεεω

Ηχοληπτης: Μη φωνάζεις σου λέω το ψάχνω

Κιθαρίστας: (Βγάζοντας την κιθάρα από τον ώμο) ΡΕ δεν παίζω' date=' δεν παίζω σου λέω

Ηχολήπτης: Ρε φίλε μη φωνάζεις θα το βρώ θα το βρώ!!![/quote']

 

Έχω λιώσει λέμε

:lol: :lol: :lol: :lol:

feel da FUNK blast

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

 

Κλασσική ατάκα Σερραίου πανηγηρτζή ηχολήπτη όταν τσεκάρει το μικρόφωνο στη φωνή πριν από ροκ συναυλία:

 

Τσ τσ' date=' ένα δύο, ένα δύο, Αι κεντ γκετ νοο, τσ τσ, ένα ένα, σατισφάξιο, σ σ

 

 

[/quote']

 

πες μου ότι ο ηχολήπτας αυτός είναι και αυτός που έχει ένα γωνιακό μαγαζί στις Σέρρες! (ονόματα δε λέμε!) Είχα πάει στο studio του για να μάθω drums. Ακολούθησε η εξής συζήτηση:

 

-ναι γεια σας, έχετε κανέναν χώρο με τύμπανα γιατί θέλω να έρχομαι να παίζω?

-ναι βέβαια, αλλά πρέπει να αγοράσεις sticks.

-οκ, μπορώ να δω τον χώρο?

-βεβαίως, έλα από δω....

(με πάει σε ένα χώρο 2x2 με τυμπανα της κακιάς ώρας, παρατηρεί τα drums και λέει

-εεεεε χμμμ...

-τι συμβαίνει?

-η μπότα είναι χαλασμένη, μάλλον φταίνε τα ποντίκια.

-και εγώ πώς θα παίζω?

-εεεεε....χμ, δεν χρειάζεται να παίζεις με τα πόδια. Μάθε πρώτα με τα χέρια και μετά βλέπουμε.

8O 8O

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

lol uvm όποιος έπαιζε εκεί πρέπει να έφευγε με τρύπια παπούτσια απ'τα...ποντίκια :lol: :lol: :lol:

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε,ρε τι μου θυμιζεις!! :lol: :lol:

 

Νεα Υορκη,φοιτητης στο ΝΥ University & παω μια βολτα στον ελληνικο συλλογο,εκεινη την ωρα ειναι τρομερος "μαεστρος" απο την Αστορια και ψαχνει ελληνες μουσικους για γαμους,ρωταει λοιπον "ρε παιδια παιζει εδω μεσα κανεις αρμονιο?" (το νι καντε το "νιε" :lol: )...

 

"εγω" πεταγωμαι ξελιγωμενος για κανα μεροκαματο...

 

"και με τα ΔΥΟ χερια?" με ρωταει ο "μαεστρος"...

 

"ναι βεβαιως" του λεω

 

"προσλαμβανεσαι!"

 

:lol: :lol:

 

φανταζομαι και τον ντραμερ επιεδη επαιζε και με τα..ποδια τον πηρε!!! :lol:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου