Προς το περιεχόμενο

Ηχολήπτες vs Μουσικοί


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Και οι δυο μεριές έχουν ακούσει τα απίστευτα' date=' αλλά πιστεύω πως οι μουσικοί έχουν ακούσει τα περισσότερα από τους ηχοληπταράδες![/quote']

 

Συμπερασμα??Οι ηχοcatchers ειναι ανα την Ελλαδα ΤΑ ΙΔΙΑ gkoyxoygkoyxoy δε βριζω :lol:

 

μας εχουν βγαλει ολους την ψυχη!!

 

και μην τολμησει κανενας ηχοληπτης απο 'δω μεσα να μας την πει....Θ α τον ξεγραψουμε απο το noizzzzzzzzz :twisted:

Φέντερ σε Λέο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 65
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Πάντως είναι και λίγο η εύκολη λύση να κατηγορούμε τους ηχολήπτες καμιά φορά. Εννοώ ότι κατηγορούνται για τον κακό ήχο που έχουν κάποιοι χωρίς απαραίτητα να έχουν κάνει κακή δουλειά.

 

Μην αρπαχτείτε, ξέρω ότι κατά καιρούς οι ηχολήπτες κάνουν φοβερές πατατιές αλλά σε μπόλικα live έχω ακούσει συγκροτήματα που εμφανώς δεν ξέρουν να παίζουν (με συνέπεια ο ήχος τους να είναι για κλάματα) που κατεβαίνοντας από το stage λέγανε "μας γ@μησε ο ηχολήπτης, γι' αυτό ακουγόμασταν χάλια". Καμία σχέση με την πραγματικότητα όμως!

 

Απλά και μόνο για να μην αδικούμε κανέναν, καμιά φορά τα ακούνε χωρίς λόγο κι αυτοί. Όπως πολλές φορές με τη σειρά τους χαντακώνουν κόσμο και το παίζουν αυθεντίες...

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως είναι και λίγο η εύκολη λύση να κατηγορούμε τους ηχολήπτες καμιά φορά. Εννοώ ότι κατηγορούνται για τον κακό ήχο που έχουν κάποιοι χωρίς απαραίτητα να έχουν κάνει κακή δουλειά.

 

Μην αρπαχτείτε' date=' ξέρω ότι κατά καιρούς οι ηχολήπτες κάνουν φοβερές πατατιές αλλά σε μπόλικα live έχω ακούσει συγκροτήματα που εμφανώς δεν ξέρουν να παίζουν (με συνέπεια ο ήχος τους να είναι για κλάματα) που κατεβαίνοντας από το stage λέγανε "μας γ@μησε ο ηχολήπτης, γι' αυτό ακουγόμασταν χάλια". Καμία σχέση με την πραγματικότητα όμως!

 

Απλά και μόνο για να μην αδικούμε κανέναν, καμιά φορά τα ακούνε χωρίς λόγο κι αυτοί. Όπως πολλές φορές με τη σειρά τους χαντακώνουν κόσμο και το παίζουν αυθεντίες...[/quote']

 

συμφωνω ρε συ φιλε αλχημιστα...αλλα αντε παει στο διαολο που κανουν κακο ηχο...δε σας τρελενει αυτη η αδιαφορια τους οταν ανεβαινει καποιο συγκροτημα...Εδω λεμε ο χαχας επινε μπιρες και με φωναξε μαλακα στο μικροφωνο!!Ελεος καποιες φορες!!παντως σε 4 live που παιξαμε μονο 1 φορα ειχαμε ΣΩΣΤΟ ηχο!!και παρομοιες εμπειριες οχι μονο απο μενα αλλα κ απο αλλους!!που σημαινει οτι οχι μονο καταρτισμενοι δεν ειναι πολλοι αλλα ενταξει η ασπρουλα παει συννεφο!! :D :oops:

Φέντερ σε Λέο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε μπόλικα live έχω ακούσει συγκροτήματα που εμφανώς δεν ξέρουν να παίζουν (με συνέπεια ο ήχος τους να είναι για κλάματα) που κατεβαίνοντας από το stage λέγανε "μας γ@μησε ο ηχολήπτης' date=' γι' αυτό ακουγόμασταν χάλια". Καμία σχέση με την πραγματικότητα όμως!

[/quote']

 

:oops: To έχω κάνει κι αυτό. Αλλά μικρός ήμουν δεν ήξερα. Βέβαια ευθύνονται γι'αυτό πάλι οι ηχολήπτες που δεν σε υπολογίζουν όταν είσαι μικρός(Αρχισα να παίρνω την εκδίκηση μου :twisted: )

 

Επίσης έχει πλάκα όταν οι ηχολήπτες χειρίζονται και τα φώτα. και καμιά φορά μπερδεύουν τις κονσόλες

:lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω: δεν με ακούω στα μονιτορ

 

Ηχολήπτης: το ξερω! (και ουτε κλικ δεν άνοιξε)

 

To κορυφαιο που εχουμε παθει...παιζουμε ηδη 20 λεπτα σε ενα λαιβ και εκει που παμε να μπουμε σε νεο κομματι ΤΣΑΦ ολα σβηστα!!!!!

Τι γινεται ρε παιδια??Καμια απαντηση απο τους ηχοληπτες...

Ψαχνονταν να δουν τι γινεται και τελικα ο βλακας μποςς-ηχοληπτης εκει που ειχε τις ασφαλειες δεν ξερω ποσες εκαψε γιατι εβαλε πανω περισσοτερα Watt απ'οσα σηκωναν!!!οεοεοεοε????Τον δερνεις η οχι??20 λεπτα τους πηρε να το κανουν!!!

Φέντερ σε Λέο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένα παλαιότερο μέλος του noiz είχε προτείνει ότι οι μουσικοί πρέπει να έχουν μόνιμη συνεργασία με κάποιον ηχολήπτη. Μετά από αυτά που διαβάζω, υποστηρίζω ότι είχε δίκιο. Επίσης υποστηρίζω ότι, όσο είναι κριτήριο σοβαρότητας για έναν ηχολήπτη το αν θα μπορούσε να υποστηρίξει μία τέτοια "μόνιμη" συνεργασία, άλλο τόσο είναι κριτήριο σοβαρότητας για ένα μουσικό το αν θα την αναζητήσει.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω το εχω πει και συνεχιζω να επιμενω.

Δεν εχεις δικο σου ηχοληπτη=δεν πρεπει να παραπονιεσαι...

 

δεν μπορεις να βρεις?ε,τοτε ΒΡΕΣ!

 

(το πρωτο πραγμα που πρεπει να κανει μια μπαντα οταν αρχιζει να παιζει συχνα ζωντανα ειναι να προσλαβει ως ΕΠΙΠΛΕΟΝ μελος τον ηχοληπτη της ο οποιος θα αμοιβεται,εστω και απο τις τσεπες των μουσικων της μπαντας,και θα "προσεχει" τον ηχο της,αλλοιως θαυματα μη περιμενετε....)

 

BTW ολοι αυτοι στους οποιους αναφερεστε ΔΕΝ ειναι ηχοληπτες αλλα "χειριστες μικροφωνικων" (δηλ.πανηγυρτζιδες ....)

 

Κανεις σοβαρος επαγγελματιας ηχοληπτης (και υπαρχουν πολλοι) δεν κανει πλεον τετοια καραγκιοζιλικια.....

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

:? Ε τώρα, μη μας το χαλάς.

 

Αν βρω μόνιμο ηχολήπτη θα ακούω τις ίδιες ατάκες συνέχεια. Ενώ έτσι ανανεώνονται. 8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

:? Ε τώρα' date=' μη μας το χαλάς.

 

Αν βρω μόνιμο ηχολήπτη θα ακούω τις ίδιες ατάκες συνέχεια. Ενώ έτσι ανανεώνονται. 8)[/quote']

 

:D :D :D :D :D :D :D

Bagpipes are louder than banjos.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου