Προς το περιεχόμενο

Motif XS, M3 ή Fantom Χ6


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ειμαι σε ενα τριλημμα αναμεσα σε αυτα τα 3 αξιολογα πιστευω οργανα.

 

Παιζω λαικα επαγγελματικα και απο αποψης λαικων ηχων εχω καθαρισει για τα καλα με PA-80 και TRITON STUDIO φορτωμενα με καρτες,AKAI CD με ανατολικους ηχους κλπ.

 

Τωρα ομως λειπει το δυτικο μερος της υποθεσης.πλατες,πιανα,δυτικα Leads,organ,ψαγμενα arpeggiators Κλπ.

 

Δοκιμασα και τα 3 οργανα:

 

Μ3:καλο,ευχρηστο(ιδιο με τριτον) αλλα τα πιανα ειναι τα γνωστα Korg!!!

 

fantom:δεν πεθανα με τα Organ,κατα τ'αλλα μεγαλη ποικιλια κ ποιοτητα

ηχων

 

MOTIF χς:το ερωτευθηκα με την μια,δεν με ενδιαφερει που ειναι το πιο ακριβο απο ολα,βρειτε μου περα απο το οικονομικο μια δικαιολογια για να μην το παραγγειλω!!!!!!!!

 

ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Well, καταρχήν μου έκανε εντύπωση που λες ότι τα πιάνα του M3 είναι τα γνωστά Korg (προφανώς δεν το λες για καλό αυτό). Με την EDS μηχανή σύνθεσης που έχει το M3 (ως γνωστόν είναι μια light version της HD-1 που έχει το Oasys), περίμενα να υπάρχει σαφής βελτίωση σε αυτό το θέμα. Δεν μπορώ να πω τίποτα παραπάνω, δεν έχω παίξει με το M3 ακόμα.

 

Το Fantom δεν θα στο πρότεινα μόνο και μόνο γιατί κάποια στιγμή στο κοντινό μέλλον θα πάει για απόσυρση αφού ήδη είναι κάποια χρονάκια στην αγορά, χωρίς να σημαίνει ότι δεν είναι ένα καταπληκτικό όργανο με απόλυτα κριτήρια.

 

Αφού σου άρεσε τόσο το Motif, γιατί το ψάχνεις παραπάνω; Η δικαιολογία που θα έλεγα στον εαυτό μου αν σκεφτόμουν την αγορά του θα ήταν το user interface, δεν τα πάω καλά με τη φιλοσοφία των Yamaha σε αυτό τον τομέα. Αν εσένα δεν σε δυσκόλεψε, μάλλον δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι αρνητικό. Αφού έχεις κιόλας και τα Korg, μια χαρά θα σου έρθει η προσθήκη ενός πλήκτρου με διαφορετικό ηχόχρωμα.

 

Καλές αγορές... :)

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παναγιώτη νομίζω πως η μοναδική δικαιολογία που μπορώ να βρω για να μην αγοράσεις το MOTIF XS είναι για να μη ζηλεύουμε εμείς οι υπόλοιποι :P Έχω το ES εδώ και ένα χρόνο και πραγματικά από όσα workstations έχω παίξει, για δυτικούς ήχους και δη πιάνα, organs, vintage keys, κιθάρες και χάλκινα δεν νομίζω πως θα το άλλαζα για κάτι άλλο εκτός από Kurzweil ή XS :P Το XS το έχω ερωτευτεί και εγώ αλλά είμαι δεσμευμένος με ES :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα διαφωνήσω για τα πιάνα του Μ3. Όντως βρίσκω προβληματικά τα πιάνα στο Triton Le μου, αλλά όσο λίγο άκουσα το Μ3, το πιάνο του "καθάρισε". Και αν σκεφτείς ότι στο Τριτον μου το ψιλοέστρωσα το πιανο, δε θα μου ήταν μείον για την αγορά του Μ3.

 

Από την άλλη, εγώ είμαι φανατικός της Korg στα workstation για το μόνο απλό λόγο ότι ξέρω να τα δουλεύω, και δεν είμαι σε φάση να μαθαίνω άλλα. Πάντως γνώμη μου είναι ότι δεν είναι - το πιάνο του Korg.

 

Για τα άλλα δε γνωρίζω πολλά.Το φάντομ μου άρεσε πάρα πολυ, σαν ποιότητα ήχου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον εγω σου προτεινω το Fantom. Βασικα εχω ακουσει και το Motif και

μου αρεσε, πιστευω οτι η Yamaha εχει εξελιχθει σε σχεση με τα παλια μοντελα. Το Korg για να πω την αληθεια δεν το ακουσα απο κοντα παρα μονο απο κατι demo στο net. Το Fantom που ακουσα ειχε καπιους ηχους

ελληνικους που πραγματικα ειχαν φοβερη ποιοτητα για Roland. Επεισης

μου αρεσε το sampler του και τα pad που εχει πανω δεξια που εχουν πολλαπλες λειτουργεις. Παντως σαν τα πιανα της Roland και string κλπ.

πιστευω οτι δυσκολα θα βρεις. Τελος παντων αυτη ειναι η γνωμη μου, και

τα αλλα τα οργανα ειναι εξησου καλα και το καθενα εχει τα θετικα και τα

αρνητικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας, έχω PA80 και M1 fullσκυλο και Yamaha S90 ES 88keys(έχει σχεδόν όλους τους μαμά ήχους απο το Motif). Θεωρώ οτι το καθένα έχει να δώσει κάτι που δεν έχει το άλλο. Θα έλεγα λοιπόν στον φίλο με το τρίλλημα να πάρει ένα καλό Yamaha όπως δηλαδή το Motif για να συμπληρώσει το set του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και να συμπληρώσω, ότι πολύ σωστά λέει ο Alchemist ότι σε σχέση με τα άλλα δύο, το Φαντομ είναι "προηγούμενο". Οπότε Yamaha και Κοrg εχουν το πλεονεκτημα του καινούριου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

MOTIF χς:το ερωτευθηκα με την μια' date='δεν με ενδιαφερει που ειναι το πιο ακριβο απο ολα,βρειτε μου περα απο το οικονομικο μια δικαιολογια για να μην το παραγγειλω!!!!!!!!

 

ευχαριστω![/quote']

Φίλε έχεις απαντήσει μόνος σου ήδη.

Το ήδη πολύ καλό MotifES είχε σαν μειονεκτήματα , για μένα , το στριφνό GUI , την πολύ αργή διαμεταγωγή δεδομένων μέσω της USB και τον κάπως ξερό ήχο του reverb του .

Το MotifXS τα έχει διορθώσει και τα τρία . Έχει μεγάλη οθόνη που διευκολύνει το editing , γρήγορο USB2 και νέα μονάδα εφφέ virtual modelling.

Πάρ΄το.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

MOTIF χς:το ερωτευθηκα με την μια' date='δεν με ενδιαφερει που ειναι το πιο ακριβο απο ολα,βρειτε μου περα απο το οικονομικο μια δικαιολογια για να μην το παραγγειλω!!!!!!!!

 

ευχαριστω![/quote']

Φίλε έχεις απαντήσει μόνος σου ήδη.

Το ήδη πολύ καλό MotifES είχε σαν μειονεκτήματα , για μένα , το στριφνό GUI , την πολύ αργή διαμεταγωγή δεδομένων μέσω της USB και τον κάπως ξερό ήχο του reverb του .

Το MotifXS τα έχει διορθώσει και τα τρία . Έχει μεγάλη οθόνη που διευκολύνει το editing , γρήγορο USB2 και νέα μονάδα εφφέ virtual modelling.

Πάρ΄το.

 

:D :D :D Συμφωνω απολυτα!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Motif xs με χίλια!!!Μην το συζητάς!Είναι απίστευτο όργανο και με κορυφαίους ήχους πιάνων και όχι μόνο!Και πολύ αύχρηστο sequencer!!!

όποιος μπορεί κάνει, όποιος δεν μπορεί κρίνει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου