Προς το περιεχόμενο

Audio PC με ενσωματωμένη κάρτα γραφικών ή όχι;


tassos1978

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παίδες. Στήνω αυτό τον καιρό έναν υπολογιστή για έναν φίλο που θέλει να γράφει τη μπάντα του και γενικά να ασχοληθεί με το άθλημα "Μουσική με χρήση PC". Η ερώτησή μου είναι αν υπάρχει διαφορά στις επιδόσεις αν η κάρτα γραφικών είναι ενσωματωμένη στη μητρική ή αν είναι PCI-Express. Το PC αυτό ΔΕ θα παίξει παιχνίδια, ούτε θα επεξεργαστεί βίντεο/εικόνα. Θα έχει μόνο Windows και κάποιον software audio/midi sequencer, τίποτε άλλο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι μητρικές που έχουν ενσωματωμένες VGA είναι συνήθως φτηνές και με περιορισμένες δυνατότητες. Η ενσωμάτωση της κάρτας γραφικών καθεαυτή δεν προκαλεί κάποια μείωση στις επιδόσεις, απλά αν δεις τα καλά μοντέλα συνήθως δεν έχουν ενσωματωμένες VGA.

 

Για ποιά μητρική ενδιαφέρεσαι;

 

Αν το μηχάνημα χρησιμοποιηθεί αποκλειστικά για AUDIO εφαρμογές, μην ξεχάσεις να απενεργοποιήσεις ότι δεν θα χρειαστείς, π.χ. κάρτα δικτύου, κάρτα ήχου, σειριακές και παράλληλες θύρες κλπ. Γλυτώνεις πολύτιμους πόρους έτσι!!!

Bagpipes are louder than banjos.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα τα specs της οθόνης που θα χρησιμοποιήσει (ανάλυση και refresh rate σε αυτή) και δες αν καλύπτονται από την onboard (το βασικότερο κριτήριο).

 

Οι δύο μομφές μου σχετικά με τις onboard κάρτες οθόνης είναι 1) ότι συνήθως έχουν μικρή μνήμη και την κακή συνήθεια να δανείζονται από τη ram του συστήματος, αλλά νομίζω ότι δε θα είναι υπαρκτό πρόβλημα εφόσον θα υπάρχουν μόνο audio εφαρμογές στο desktop, και 2) ότι για κάποιο λόγο οι onboard κάρτες οθόνης είναι συνήθως τοποθετημένες σε μετριότερης τεχνολογίας και επιδόσεων μητρικές, αλλά αυτές οι διαφορές στις επιδόσεις συνήθως είναι μετρήσιμες μόνο για τους βλαμένους technofreaks όπως εγώ.

 

θεωρώ ότι πλέον κάθε σύστημα με core2duo, αρκετή κ γρήγορη μνήμη είναι ικάνο daw οπότε μάλλον θα γίνει η δουλειά μια χαρά χωρίς εξτρά κάρτα γραφικών. αλλά δε σε παίρνω και στο λαιμό μου...

 

με ένα πρόχειρο search τούτη δω φαίνεται μια πολύ αξιόλογη πρόταση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Thanks για τις απαντήσεις παιδιά. Ο φίλος μου δε διαθέτει πάνω από 350-400 ευρά για αναβάθμιση του παλιού του υπολογιστή, ενός celeronD στα 2.4Ghz με 1Gb DDR(1) μνήμη. Έτσι σκέφτομαι να του προτείνω μια μητρική Asus με onboard κάρτα γραφικών (GMA3000), CPU Intel Core2Duo 4400 2Ghz, 2Gb DDR2-667Mhz Dual RAM. Θα τα περάσει στο κουτί που έχει (το τροφοδοτικό του τον καλύπτει), θα βάλει τον παλιό δίσκο (είναι SATA) και τα υπόλοιπα από το παλιό σύστημα (πχ audio PCI κάρτα), ΕΚΤΟΣ της κάρτας γραφικών που είναι AGP, οπότε δε μπαίνει στις νέες μητρικές. Με 2Gb μνήμη στο νέο σύστημα, υπάρχει περίπτωση να τον φρενάρει το υποσύστημα γραφικών;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην κάνεις το λάθος που κάνει τόσος κόσμος και βασίζεται στα on-board κυκλώματα γραφικών. Η ενσωματωμένη κάρτα γραφικών επιβαρύνει το σύστημα παραπάνω από το να χαρακτηριστεί αμελητέα ποσότητα και δεν μιλάω μόνο για τη μνήμη.

Η σωστή λύση είναι να πάρει μια ξεχωριστή κάρτα γραφικών, όχι τίποτα το φοβερό. Μια φτηνή κάρτα που ΔΕΝ θα έχει λειτουργίες Turbocache, Hypermemory και τέτοιες αηδίες και με παθητική ψύξη είναι αυτό που χρειάζεται.

 

Γενικά, όταν δεν χρειαζόμαστε κάτι φοβερό δεν είναι ανάγκη να πάμε στο άλλο άκρο... :wink:

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με 2Gb μνήμη στο νέο σύστημα' date=' υπάρχει περίπτωση να τον φρενάρει το υποσύστημα γραφικών;[/quote']

 

Μπα, με τίποτα. Νομίζω πως υπάρχει και ρύθμιση στο BIOS για το πόση μνήμη μπορεί να χρησιμοποιήσει το υποσύστημα γραφικών, με ελάχιστο τα 64mb και μέγιστο τα 192mb αν δεν κάνω λάθος.

Bagpipes are louder than banjos.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ παίδες. Θα του πάρω μια μητρική με intel chipset κι ενσωματωμένη κάρτα γραφικών, αλλά θα περιέχει και θύρα PCI-express σε περίπτωση που θα θέλει να βάλει αργότερα μια standalone καρτούλα... Thanks again.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην κάνεις το λάθος που κάνει τόσος κόσμος και βασίζεται στα on-board κυκλώματα γραφικών. Η ενσωματωμένη κάρτα γραφικών επιβαρύνει το σύστημα παραπάνω από το να χαρακτηριστεί αμελητέα ποσότητα και δεν μιλάω μόνο για τη μνήμη.

Η σωστή λύση είναι να πάρει μια ξεχωριστή κάρτα γραφικών' date=' όχι τίποτα το φοβερό. Μια φτηνή κάρτα που ΔΕΝ θα έχει λειτουργίες Turbocache, Hypermemory και τέτοιες αηδίες και με παθητική ψύξη είναι αυτό που χρειάζεται.

 

Γενικά, όταν δεν χρειαζόμαστε κάτι φοβερό δεν είναι ανάγκη να πάμε στο άλλο άκρο... :wink:[/quote']

 

Oh yeahh φιλε αλχημιστη!!!Τασο μη μπεις καν στον κοπο να το ξαναψαξεις...παρε κατι καλο φθηνο που θα σου δουλεψει το PC σωστα...Οι onboard ειναι κατι πολυ ΚΑΚΟ...θα βλεπεις τις νοτες καπως ετσι !@#3Α!@#$123... :lol:

Φέντερ σε Λέο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου