Προς το περιεχόμενο

Audio PC με ενσωματωμένη κάρτα γραφικών ή όχι;


tassos1978

Προτεινόμενες αναρτήσεις

παιδιά μη βιάζεστε να προδικάζετε πράγματα. έχει δουλέψει κάποιος από σας πρόσφατα με on-board κάρτα όθόνης αποκλειστικά σε audio εφαρμογές και είχε κάποιο πρόβλημα; δλδ τι γραφικές απαιτήσεις μπορεί να έχει η παρουσία ενός παράθυρου sequencer στο desktop? και τι πόρους να κλέψει? κοιτάξτε και το budget του παιδιού...

 

tassos1978 η δική σου λύση είναι η καλύτερη. αν υπάρξει όντως πρόβλημα που δε πιστεύω μπορεί εκ των υστέρων να βάλει κάποια εξωτερική και να απενεργοποιήσει την embedded από το bios. από την άλλη δες μήπως υπάρχει κάποιος συνδυασμός m/b+εξωτερική gpu που είναι οικονομικότερος...

 

Υ.Γ. gforce fx 5200 είναι discontinued και μόνο agp.

Υ.Γ.2 kwstas79 φέρε πίσω τις μπανάνες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε starscream, δεν προδικάζω τίποτα που δεν ξέρω από πρώτο χέρι. Ναι, το ενσωματωμένο κύκλωμα γραφικών κλέβει από τους πόρους του συστήματος και ξαναλέω, κλέβει λίγο αλλά όχι τόσο λίγο ώστε να μην παίζει κανένα ρόλο. Αν θέλεις με πιστεύεις, το έχω δει να συμβαίνει, anyway...

 

Εγώ επισημαίνω κάτι που πρέπει να το έχει κανείς υπόψιν, το αν θα το ακολουθήσει ο φίλος μας είναι θέμα που θα καθορίσει ο ίδιος με βάση τις ανάγκες και το budget του (όπως σωστά λες). Αλλά αυτό δεν αλλάζει το γεγονός ότι ένα audio PC καλό θα ήταν να έχει την καρτούλα γραφικών που του ταιριάζει. :wink:

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φίλε alchemist το σκεπτικό μου ήταν:

έστω ότι κλέβει 3-5% max από τις συνολικές επιδόσεις του συστήματος (για να πιστέψω μεγαλύτερο ποσοστό πρέπει να μου φέρεις στοιχεία από benchmark). θεωρώ ότι ακόμα και έτσι ένα σύστημα με core2duo και 2gb ddr2 είναι ισχυρό daw (ισχυρότερο από ένα μηχάνημα των 1000+ e πριν από 2 χρόνια) ενώ το επιπλέον 10-15% των χρημάτων που θα χρειαστούν για κάρτα γραφικών δε δικαιολογείται υπό όλες τις συνθήκες. το θέμα είναι όπως είπες και οι ανάγκες και το budget.

 

αυτό για διασαφήνιση, τις αδυναμίες των embedded καρτών δε τις αγνοώ, νομίζω ότι συμφωνούμε, απλά κάποιοι ακούστηκαν λίγο απόλυτοι στο θέμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ συμφωνώ και με τους Starscream kai Alchemist ταυτόχρονα!

 

Αν είσαι σε σφιχτό προυπολογισμό και θες μητρική με κάρτα ήχου θα σου πρότεινα να προσανατολιστείς σε μητρικές που συμμορφώνονται με προδιαγραφές Intel VIIV ή AMD Live! . Προσωπικά θα κλίνω προς το Live! και ειδικότερα υλοποίηση με chipset AMD 690G - μέχρι πριν κανα μήνα ήταν ότι ισχυρότερο σε λύση όλα σε ένα, ισοδύναμη με ATI 1250 (αν έχει βγάλει η nVidia κάτι πιο πρόσφατο και ισχυρό διορθώστε με γιατί η τεχνολογία τρέχει!!) και βγαίνει και με έξοδο HDMI. Οι προδιαγραφές αφορούν υλοποιήσεις Media Centers ως εκ τούτου οι μητρικές είναι φουλ εξοπλισμένες και δεν έχουν να ζηλέψουν και πολλά από τις μητρικές χωρίς κάρτα γραφικών (πχ. η Asus, αν δε κάνω λάθος, έχει βγάλει μια υλοποίηση με RAID 10 συν όλα τα άλλα γνωστά καλούδια). Βγαίνουν και σε microATX και σε full ATX. Στα μείον, ότι δεν έχουν εκτεταμένες επιλογές για overclocking και άλλα περίεργα σκαλίσματα στο BIOS και δεν έχουν βγει ακόμη υλοποιήσεις με μνήμη DDR3 (πρόσφατη, γρήγορη και ιδιαίτερα ακριβή μέχρι στιγμής τεχνολογία!). Εντάξει, τρώει κάποιους πόρους από το σύστημα αλλά δε νομίζω ότι θα 'χεις κανά ορατό πρόβλημα. Τώρα δε ξέρω αν βάλεις Vista με full aero τι πόρους θα καταναλώνει, αλλά με XP δε νομίζω να 'χεις τίποτε παρατράγουδα.

 

Αν σε παίρνει οικονομικά πάντως, θα σου πρότεινα και γω κάρτα εξωτερική πχ. nVidia GeForce 6600 ή 7600 Silent (silent = παθητική ψύξη χωρίς ανεμιστηράκι μόνο μια μεγάλη ψύκτρα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου