Προς το περιεχόμενο

10άρες και vintage specs. Κίνδυνος για τενοντίτιδα;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Οι 10αρες παντως ειναι σαφως το πλεον all around & balanced set για αυτο αλλωστε ειναι και το δημοφιλεστερο :wink:

 

Εγώ γιατί πίστευα ότι (στις Fender-οειδείς κιθάρες) οι 9-άρες αποτελούσαν το standard??? :roll:

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 48
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Οι 10αρες παντως ειναι σαφως το πλεον all around & balanced set για αυτο αλλωστε ειναι και το δημοφιλεστερο :wink:

 

Εγώ γιατί πίστευα ότι (στις Fender-οειδείς κιθάρες) οι 9-άρες αποτελούσαν το standard??? :roll:

 

Είπαμε, ήσουνα παιδάκι και τώρα έγινες ΑΝΤΡΑΚΛΑΣ :lol: :lol:

 

Τα τελευταία 20 χρόνια αποτελούν το στάνταρ οι 9άρες στα Fenderοειδή έχεις δίκιο (μιας και έτσι έρχονται καινούριες) και γω τις 10άρες είπα να τις δοκιμάσω όταν είδα διαφορά σε ακουστική με 11 και 12...

 

Έχω προσπαθήσει να πάω από 10άρες σε 9άρες αλλά δεν πάει.

 

Πάντως έχω παρατηρήσει ότι έχουν αρχίσει να βγαίνουν αρκετές μάρκες με στάνταρ 10 (π.χ. Schecter) και ευτυχώς η Fender με τις Classic Player έχει στάνταρ 10αρες.

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιστευω παντως οτι αν πας σε 10αρι σετ χορδων η διαφορα θα ειναι αισθητη μεν, αλλα δεν θα ειναι καθολου δυσκολο να τη συνηθισεις. Επισης παιζει μεγαλο ρολο το σετακι που θα βαλεις και μεχρι ποσο θα φτασουν οι "τυλιχτες".

Εγω παντως τα τελευταια χρονια εκανα update σε 11--54 καθως κ ενα σετ 13--72 στη baritone μου και πλεον δεν μπορω να κανω ΤΙΠΟΤΑ με 9ρες η 10ρες.. :D

OMEGA MONOLITH

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και οι χορδες είναι θέμα γούστου' date=' βρήκα ότι οι DAddario EXL110 είναι αρκετά μαλακές και κρατάνε και αρκετό χρόνο (δεν αλλάζω συχνά χορδές).[/quote']

 

+100.

 

Στις 9άρες απεχθανόμουν τις Daddario γιατί μου φαίνονταν υπερβολικά μαλακές και πεθαμένες, ενώ στις 10άρες τις προσκυνάω γιατί οι υπόλοιπες μάρκες μου φαίνονται πιο σκληρές και υπερβολικά bright στον ήχο.

 

σωστα...της Daddario οι 10αρες ειναι φοβερες!!βγαζουν πιο μεστο ηχο ρε jase!

Φέντερ σε Λέο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και οι χορδες είναι θέμα γούστου' date=' βρήκα ότι οι DAddario EXL110 είναι αρκετά μαλακές και κρατάνε και αρκετό χρόνο (δεν αλλάζω συχνά χορδές).[/quote']

 

+100.

 

Στις 9άρες απεχθανόμουν τις Daddario γιατί μου φαίνονταν υπερβολικά μαλακές και πεθαμένες, ενώ στις 10άρες τις προσκυνάω γιατί οι υπόλοιπες μάρκες μου φαίνονται πιο σκληρές και υπερβολικά bright στον ήχο.

 

σωστα...της Daddario οι 10αρες ειναι φοβερες!!βγαζουν πιο μεστο ηχο ρε jase!

 

έτσι φίλε Theopa, Daddario 10άρες FTW 8) 8) 8)

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Μια παρατήρηση κι από μένα...

Έχω την αίσθηση ότι οι ηχητικές διαφορές μεταξύ των gauges μειώνονται -λίγο- αν ανεβοκατεβάσεις τους μαγνήτες για να διατηρήσεις σταθερή την έξοδο (τη στάθμη) της κιθάρας.

Το κλασικό σέτ 10-46 μου φαίνεται κι εμένα αρκετά κοντά στο αντίστοιχο 9 και μπορεί να προσαρμοστεί σε αυτό (κάποιος που έχει συνηθίσει σε 9) σχετικά γρήγορα. :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε μου θα μπορουσες να κανεις κατι ετσι ωστε να παιζεις με δεκαρες και να τις νοιωθεις σαν 9αρες.Πηγαινε γρηγορα και βαλε χορδες ernie ball η' αν εχεις ernie ball και σου φαινονται σκληρες ψαξε να βρεις τις dean markley yngwie malmsteen signuture.Επισης αν τιποτα απο αυτα δεν πιασει δοκιμασε να κουρδισεις χαμηλοτερα(πχ σε drop d) αν και δεν ξερω κατα ποσο ενδεικνυται ως ηχητικο αποτελεσμα μιλωντας παντα να το κανεις αυτο σε ενα vintage οργανο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ηθελα οποιος ξερει να μου πει με ποιον τροπο τα στενα vintage frets δυσχεραινουν τα bends.

 

Οσο για τις χορδες περι ορεξεως...Οι dr δεν μου αρεσουν καθολου,ενω οσο για τις ddario αρκει να τις φοραει μια κιθαρα για να μην μου αρεσει ο ηχος της.Πριν απο λιγες μερες μου μου ηρθε ενα κιθαρακι που οταν ειδα το αυτοκολλητακι dadarrio stringed,αλλαξα χορδες προτου καν ριξω μια πενια.

Εχω καταλληξει οτι μονο οι ghs k ernia ball μου αρεσουν απο τους massive παραγωγους χορδων(αντε και λιιιιγο οι brite wires)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ηθελα οποιος ξερει να μου πει με ποιον τροπο τα στενα vintage frets δυσχεραινουν τα bends.

 

Δεν έχουν αρκετό ύψος και κατά συνέπεια το δάκτυλο δυσκολεύεται να σπρώξει τη χορδή προς τα πάνω. Προσπαθώντας να κάνεις bend, νιώθεις τη χορδή να σου γλυστράει/ξεφεύγει από το δάκτυλο...

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου