Προς το περιεχόμενο

10άρες και vintage specs. Κίνδυνος για τενοντίτιδα;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

το ανεβασμα σε 10αρες δεν ειναι τοσο μεγαλο ωστε να πρεπει να σε προβληματισει ειδικα οπως ηδη αναφερθηκε αν η κιθαρα ειναι σεταρισμενη σωστα.

 

Επειδη ομως οπως εχεις ηδη προαναφερει εχεις ιστορικο και καποια ευπαθεια καλο θα ειναι να λαμβανεις καποια μετρα προφυλαξης οπως προθερμανση, "σωστο¨ τροπο παιξιματος, εναλλαγες με 9αρες και αμεση διακοπη αν νιωσεις οποιαδηποτε ενοχληση/κουραση

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 48
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ενταξει αυτο δεν ειναι και απολυτο,προσωπικα πιστευω οτι καθε κιθαρα σου "λεει" με τι χορδες ακουγεται καλυτερα (καποιες παιζουν καλυτερα με 9αρες και καποιες με ...20αρες) εχει σχεση και με ΤΙ ηχο θες να βγαλεις αλλωστε (δεν κανουν ολα τα νουμερα χορδων για ολους τους ηχους..)

 

Οι 10αρες παντως ειναι σαφως το πλεον all around & balanced set για αυτο αλλωστε ειναι και το δημοφιλεστερο :wink:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την ίδια ευπάθεια είχα και εγω αλλα τελικά γυρίζοντας σε 10ρες δεν είχα κανένα πρόβλημα μετα απο λίγο διάστημα και γενικώτερα όλες οι κιθάρες σετάρονται καλλίτερα νομίζω.

 

Αν και οι χορδες είναι θέμα γούστου, βρήκα ότι οι DAddario EXL110 είναι αρκετά μαλακές και κρατάνε και αρκετό χρόνο (δεν αλλάζω συχνά χορδές).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενταξει αυτο δεν ειναι και απολυτο' date='προσωπικα πιστευω οτι καθε κιθαρα σου "λεει" με τι χορδες ακουγεται καλυτερα (καποιες παιζουν καλυτερα με 9αρες και καποιες με ...20αρες) εχει σχεση και με ΤΙ ηχο θες να βγαλεις αλλωστε (δεν κανουν ολα τα νουμερα χορδων για ολους τους ηχους..)

 

Οι 10αρες παντως ειναι σαφως το πλεον all around & balanced set για αυτο αλλωστε ειναι και το δημοφιλεστερο :wink:[/quote']

 

Σωστός όταν μιλάμε για μια κιθάρα που θα παίζουμε και άλλα πράγματα εκτός από ακκόρντα μέχρι το πέμπτο τάστο.

 

Αλλά όταν σκάσεις μια Emaj σε Strat με 12άρες είναι all the money - ηχητική απόλαυση 8)

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και οι χορδες είναι θέμα γούστου' date=' βρήκα ότι οι DAddario EXL110 είναι αρκετά μαλακές και κρατάνε και αρκετό χρόνο (δεν αλλάζω συχνά χορδές).[/quote']

 

+100.

 

Στις 9άρες απεχθανόμουν τις Daddario γιατί μου φαίνονταν υπερβολικά μαλακές και πεθαμένες, ενώ στις 10άρες τις προσκυνάω γιατί οι υπόλοιπες μάρκες μου φαίνονται πιο σκληρές και υπερβολικά bright στον ήχο.

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και παλι εξαρταται,επαιζα για παρα πολλα χρονια με πολυ βαριες χορδες (11αρες-13αρες) (και οχι μονο ακκορντα μεχρι το 5ο :lol: :lol: ) αλλα καποτε συνειδητοποιησα οτι καποια πραγματα (οπως ας πουμε το twang που χρειαζεται να εχει μια tele στις τυλιχτες χορδες) υποφερουν με τα πολυ βαρια gauges...

 

επισης απο καποιο σημειο και μετα ο ηχος "μπασαρει" τοσο πολυ που για καποια ειδη παιξιματος (funk π.χ.) ειναι too much....

 

Υπαρχουν βεβαια και κιθαρες που απο τη φυση τους "παιζουν" καλυτερα με 11αρες και πανω (Fender Jazzmaster &n Jaguar π.χ) μια και οι βαριες χορδες εξισορροπουν τις "ατελειες" τους..... :wink:

 

Παντως και εγω συμφωνω οτι οι περισσοτερες strat με 10αρες & 11αρες ακουγονται καλυτερα :wink:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ααααα τώρα σε έπιασα τι εννοείς :wink:

 

Όπως τα λες είναι SF. 8)

 

Δυστυχώς (ή ευτυχώς :D ) δεν έχω μεγάλη εμπειρία με tele αλλά σίγουρα το ύφος της κιθάρας θα καθορίσει πόσο καλά θα κάτσουν τα βαριά gauges.

 

Είχα διαβάσει κάτι Q&A του μπαρμπα-Seymour και μου είχε κάνει εντύπωση όταν υπέδειξε το προφανές για λίγους, αλλά άγνωστο για πολλούς, ότι παλιά οι μαγνήτες σχεδιάζονταν για τα gauges που σήμερα θεωρούμε βαριά μιας και μόνο αυτά υπήρχαν. Και όντως αν ακούσεις έναν PAF σε Les Paul με 9, 10, 11, και 12 καταλαβαίνεις ότι κάπου μεταξύ 10 και 11 είναι το holy grail ενώ oi 12 είναι overkill και οι 9 ψόφιες (σε γενικές γραμμές πάντα).

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίζοντας για κάμποσα χρόνια με 9αρες και έχοντας ένα μικρό ιστορικό με τενοντίτιδες(καταραμένο IT), εδώ και 1,5 χρόνο περίπου το φεντεροειδές κουπί μου έχει 10αρες (ghs). Την αλλαγή την συνήθισα μέσα σε μερικές μέρες.

 

Εγώ θα σου πρότεινα να τις βάλεις και όποτε νιώθεις οτι το χέρι σου πάει να σε ενοχλήσει σταματάς να παίζεις για λίγο. Ένα καλό setup και μετά από λίγο καιρό θα τις έχεις συνηθίσει πιστεύω.

 

Συμφωνώ με τους προλαλήσαντες, οι 10αρες είναι το πιο all around σετ.

Τσάμπα καίει η....κονσόλα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

δεν ειναι μονον ο ηχος, ειναι και τι ανταποκριση θες να εχει η κιθαρα. αλλο οι εννιαρες αλλο οι 11ρες σε ηλεκτρικη (εντελως αλλο παιξιμο). οι χοντρες χορδες συνηθιζονται αλλα οδηγουν και το παιξιμο σε ενα στυλ που μπορει να μη σου αρεσει (οπως και το ψηλο setup). εγω ψηφιζω 10ρες για ηλεκτρικη και medium setup (χωρις buzz), αν και παιζω με 11ρες ψηλα. και επισης εχω παρατηρησει οτι η κιθαρα .. θυμαται κατα καποιο τροπο το πως ειναι σεταρισμενη και στρωνει γι αυτο το παιξιμο αν μεινει ετσι καιρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου