Προς το περιεχόμενο

Αγορά ενισχυτή



Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αυτό και γειά σας!

 

 

8SLO-100.jpg

 

Δικαιωματικά μόνο οι Orange μπορούν να είναι πορτοκαλί μέχρι αηδίας.Αμα τον πάρεις αυτόν θα πρέπει να τον βάψεις μάυρο με μαρκαδόρο.Η μπλέ ελεκτρίκ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 40
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Χίλια συγγνώμη εάν δεν περιέλαβα όλες τις μάρκες ενισχυτών, δεν τις γνώριζα και γι' αυτό please μη με κρεμάσετε. Εάν μου πείτε με πιο τρόπο μπορώ να επέμβω και να επεξεργαστώ το δημοψήφισμα, θα το κάνω. Ευχαριστώ για τις παρατηρήσεις :D :D :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην αγχώνεσαι βρε και είσαι και καινούργιος σαν κι εμένα!! Δεν πειράζει! Κάνε και καμιά βουτιά για μένα που τουρτουρίζω στα ξένα... :-(

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμενα το προβλημα δεν ειναι τα λεφτα αλλα το...βαρος... :wink: :)

 

Απο ολους τους ενισχυτες που εχουν περασει απο τα χερια μου αν ειχα ...σκλαβους να μου τους κουβαλανε θα επαιζα βεβαια με ΔΥΟ(σε στερεο) απο τους καλυτερους ενισχυτες που εχει βγαλει ο μοναδικος original σχεδιαστης ενισχυτων (τον οποιον απλα ΟΛΟΙ οι αλλοι αντιγραφουν)

 

ProReverb.jpg

 

τον εχω ηδη βεβαια τον εναν (εναν sf του 1971) αλλα ακομα ενας (κατα προτιμηση bf του 66 για ποικιλια) δεν θα με χαλαγε..(ο pro reverb ειναι για μενα σαφως ο καλυτερος ολης της σειρας πολυ πιο αξιολογος απο τον twin ,τον super & τον deluxe και ευτυχως λογω χαμηλης ζητησης,δεν ειναι και τοσο διασημος, ειναι ακομα σε λογικες τιμες....)

δυστυχως ομως λογω βαρους μενει...σπιτι... :(

 

κακα τα ψεμματα,αν εχεις τους σκλαβους να τους κουβαλαν ΤΙΠΟΤΑ δεν ακουγεται τοσο καλα οσο ενας καλος (δηλ. καλοσερβιρισμενος και χωρις μετατροπες) medium/high wattage Fender εποχης 1965-1973....... :wink:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

¶ν είχατε όσα λεφτά θέλατε (τα όνειρα είναι τζάμπα δεν κοστίζουν!!!) τι μάρκα ενισχυτή θα αγοράζατε; Εκτώς από την επιλογή σας θα μπορούσατε να βάλετε μοντέλο και κάποιο link για να δούμε το εργαλείο που σας αρέσει.

 

Φίλε αν είχα όσα λεφτά ήθελα νομίζω θα τις αγόραζα ΟΛΕΣ 8)

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο ολους τους ενισχυτες που εχουν περασει απο τα χερια μου αν ειχα ...σκλαβους να μου τους κουβαλανε θα επαιζα βεβαια με ΔΥΟ(σε στερεο) απο τους καλυτερους ενισχυτες που εχει βγαλει ο μοναδικος original σχεδιαστης ενισχυτων (τον οποιον απλα ΟΛΟΙ οι αλλοι αντιγραφουν)

 

ProReverb.jpg

 

E, τώρα με μια ακόμη απόλυτη άπoψη (και με τα συνήθη CAPS) πρέπει λογικά να περιμένεις ότι κάποιος θα προσπαθήσει να την αντικρούσει, έτσι δεν είναι; :P Φιλικά, πάντα...

 

Πιστεύω ότι το να λέει κάποιος ότι όλοι αντιγράφουν τον Fender στους ενισχυτές έχει ανάλογη αξία με το να πει ότι όλοι όσοι φτιάχνουν ηλεκτρικές συσκευές αντιγράφουν τον Έντισον, ότι όσοι φτιάχνουν αυτοκίνητα μέχρι σήμερα αντιγράφουν τον de Rivaz ή τον Benz κ.ο.κ. Το σχέδιο έχει προχωρήσει τόσο πολύ που η πατρότητά του δεν έχει καμιά αξία. Ούτως ή άλλως ο κ. Λεονάρδος δεν είναι και ο εφευρέτης του ενισχυτή ηχητικού σήματος με λυχνίες. Αυτός είναι ο Lee De Forest.

 

Οι προτιμήσεις τελικά είναι πάντα θέμα γούστου...

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δικαιωματικά μόνο οι Orange μπορούν να είναι πορτοκαλί μέχρι αηδίας.Αμα τον πάρεις αυτόν θα πρέπει να τον βάψεις μάυρο με μαρκαδόρο.Η μπλέ ελεκτρίκ.

 

Ακριβώς! Αν θες Soldano μάλλον θες κάτι σε SLO, αλλιώς αν πρέπει να είναι πορτοκαλί μόνο Orange μπορεί να είναι! (¶ντε, άντε και καμιά Matamp καστομιά...) :wink:

 

Η avant-garde πλευρά μου δεν μπορεί να ξεχάσει το τυχαίο ραντεβού με τον Diezel VH4 κάμποσα χρόνια πίσω, η vintage πλευρά μου θα είναι πάντα άρρωστη με τους Orange...και θα συνεχίσω να ελπίζω πως μια μέρα η αγορά των ενισχυτών θα απαλλαγεί από τις λήγουσες σε "-all" μάρκες...

 

Ο ψυχολόγος μου άραγε με τί παίζει; Θα τον ρωτήσω... :D

τασκερα απο βουτυρο οπως αποκαλουμε μερικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

E, τώρα με μια ακόμη απόλυτη άπoψη (και με τα συνήθη CAPS) πρέπει λογικά να περιμένεις ότι κάποιος θα προσπαθήσει να την αντικρούσει, έτσι δεν είναι; icon_razz.gif Φιλικά, πάντα...

 

Μπα απλα την αληθεια λεμε (ειδες χωρις caps η αληθεια... :lol: )

 

3 original σχεδιασεις ενισχυτων υπαρχουν Fender,Marshall (αντιγραφο του Βassman) & Vox (και αυτοι "παραεμπνευστικαν" απο τον Leo)

 

Ολα τα υπολοιπα απλες "βελτιωσεις" ειναι ,αντε για να μην αδικησουμε και τον Randall ας πουμε οτι και η σκεψη του να βαλει ενα extra gain pre amp stage στον Mesa Boogie Mark 1 (που κατα τα αλλα ειναι ενας Twin Reverb down to a t) τον βαζει και αυτον στο πανθεον των originators.....

 

Οτι και να πουμε ομως κατα την ταπεινη μου αποψη κανενας ενισχυτης δεν "αποδιδει" τον ΚΑΘΑΡΟ ηχο της ηλεκτρικης κιθαρας οπως ενας καλος bf,sf Fender.... :wink:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου