Προς το περιεχόμενο

Αγορά ενισχυτή



Προτεινόμενες αναρτήσεις

ΟΚ είναι φυσικό ανάλογα με το είδος μουσικής που παίζεις να προτειμάς και συγκεκριμένο εξοπλισμό. Για να φανταστείς πάντως μέχρι που φτάνει η "βρωμιά" μου, έχω ένα Marshall AVT100x τον βάζω στο overdrive και προσθέτω και ένα Tube Screamer 808 (το οποίο είναι κορυφαίο παρεπιπτόντως και για lead και για rhythm).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 40
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

βεβαια λαβε υποψιν σου οτι μιλας με εναν ανθρωπο που κατα 90% παιζει καθαρα....και χρησιμοποιει για βρωμα ΠΑΝΤΑ πεταλακια :wink:

 

 

Θες να πείς δηλαδή ότι δε παίζεις με το overdrive του Koch Studiotone?Τστστσ...Ντροπή σου

 

 

Πάντως ο πιο ωραίος είναι ο παρακάτω.Εχει 14 ενισχυτές,δυο φορές τον καθένα.Εχει 7 στο studio και 7 για να παιρνει μαζί του.Ο τύπος παίζει με 7 ενισχυτές,κορυφαίο.

 

http://www.andersonguitars.com/cfPages/displayGOW.cfm?status=archive&theWeek=19&theYear=2006

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όντως αν παίζεις με πεταλάκια/πεταλιepa οι Fender είναι σχεδόν μονόδρομος... Ειδικά οι marschall ακούγονται τελείως μάπα! Παρόλα αυτά, αν και προς το παρόν κi έχω το συνδιασμό Fender-πεταλιέρα, θα προτιμούσα τη βρωμιά ενός Mesa ή ένος ENGL.. 8)

url=http://www.echidna-band.com]Echidna

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η διαφορά της Fender από τους υπόλοιπους κατασκευαστές είναι ότι δεν απευθύνεται κατ' ανάγκη στους πελάτες- κιθαρίστες αλλά στους πελάτες- μουσικούς.Γι 'αυτό έχει και τις περισσότερες πωλήσεις. Παίρνει τα πάντα πάνω , ηλεκτροακουστικές 6-12, slide resonator-steel κιθάρες, λαούτα, μπουζούκια,κλαρίνα, βιολιά, synths, φυσαρμόνικες ακόμη και φωνές. Ενισχύει πιο natural από οποιονδήποτε άλλο ενισχυτή τις παπαπάνω πηγές. Παράλληλα είναι μακράν η πιο αξιόπιστη επιλογή στο πέρασμα των χρόνων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όντως αν παίζεις με πεταλάκια/πεταλιepa οι Fender είναι σχεδόν μονόδρομος... Ειδικά οι marschall ακούγονται τελείως μάπα! Παρόλα αυτά' date=' αν και προς το παρόν κi έχω το συνδιασμό Fender-πεταλιέρα, θα προτιμούσα τη βρωμιά ενός Mesa ή ένος ENGL.. 8)[/quote']

 

+ 1000000000000

 

μονο που δεν συγκρινονται οι "βρωμες" των mesa με των engl :wink: :wink: :wink: :wink: 8)

Mesa/Boogie & Strato

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έτυχε και εγώ να βρεθώ στα γιαννενα και επαιξα με ενα koch Studiotone με λίγα λόγια εξαιρετικότατος !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Καλοι οι VOX δε λεω αλλα απο πλευρας reliability ειναι...αστα να πανε..... :lol:

(ειχα 2-3 παλιους και ολοι ...ανατινασονταν με το..παραμικρο... :lol: (οποτε μαλλον ΔΕΝ τους εκαναν καλυτερους.... :lol: :lol: )

πιο γεροι ενισχυτες απο τους παλιους Fender απλα ΔΕΝ υπαρχουν.....

 

Επειδή ήταν έτσι οι παλιοί Vox πρέπει να είναι και οι καινούργιοι; Μιλάς εκ πείρας;

 

Περί αξιοπιστίας: Και εγώ προσωπικά ξερω και πιο γερούς... οι πιο αγαπημένοι μου ενισχυτές, οι Ampeg V των αρχών της δεκαετίας του '70 (και για κιθάρα - ρωτήστε, ανάμεσα σε αρκετούς, και τους Stones) για όσους ξέρουν είναι απλά απλησίαστοι σε αντοχή. Παράδειγμα; Ένας από αυτούς είχε πέσει τυχαία από το αεροπλάνο της τουρνέ του Rod Stewart κατά τη διάρκεια της απογείωσης, και όταν τον ξαναπήραν στα χέρια τους έπαιζε σαν να μην τρέχει τίποτα... και τον πήραν επί σκηνής...

 

Τώρα τα περί headroom, συμπάθειας των πεταλιών και αντιπάθειας των "βρώμικων" των ενισχυτών είναι ΔΙΚΙΑ σου άποψη και καλό θα ήταν να το επισημαίνουμε πού και πού... Eκατομμύρια κιθαρίστες, επαγγελματίες και μη, προτιμούν τη μια λύση ή την άλλη, ας μην δίνουμε στους μεν ή στους δε την ταμπέλα του σωστού.

 

Eπίσης για τους Marshall που αναφέρθηκαν, μερικά fuzz (όπως η γιαλαντζί πρόχειρη σημερινή επανέκδοση του Fuzz Face της Dunlop, αλλά και διάφορα άλλα) ακούγονται καλύτερα σε ελαφρώς "αρπαγμένο" Μarshall. Kαι βέβαια υπάρχουν και οι παλιοί Marshall (JTM kαι συναφή) των οποίων τα καθαρά όχι μόνο δεν είναι χάλια αλλά σημείο αναφοράς... ρωτήστε και κάποιον κύριο Χέντριξ...

 

Και οι "καθαροί" βέβαια δεν εξαντλούνται στους Fender, όπως πολύ καλά γνωρίζεις SF (αχ, αν είχα λεφτάκια τώρα θα είχα αποκτήσει κάτι δικό σου στο οποίο αναφέρομαι... :wink: ) Δοκιμάστε πχ να παίξετε με έναν παλιό Orange Graphic 120... τόσο καθαρός που θα μπορούσε να είναι PA...

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έτυχε και εγώ να βρεθώ στα γιαννενα και επαιξα με ενα koch Studiotone με λίγα λόγια εξαιρετικότατος !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 

'Aσε eangle, μη μου το θυμίζεις.... δεν μπορώ να κοιμηθώ το βράδυ... ποιος πουλάει τώρα το γουρούνι τριάντα κιλών που έχω, και με μηδενική πείρα από ebay; Kαι ποιος βρίσκει τώρα μαγαζί με Κoch στο Βέλγιο που είμαι (σχεδόν αδύνατο); ¶τιμε SF, δεν θα σε πιάσω μια μέρα; :evil:

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

('Aσε eangle, μη μου το θυμίζεις.... δεν μπορώ να κοιμηθώ το βράδυ ) χμ ..αυτό κάτι μου θυμίζει ..πάντως ο tomman τους έχει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ξέρω αλλά αν τον βρω φτηνότερο ή με μικρή διαφορά τιμής, προτιμώ να τον πάρω με τα χεράκια μου από μαγαζί κι όχι απ'το δίκτυο.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου