Προς το περιεχόμενο

Αγορά ενισχυτή



Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μπας και είσαι λίγο απόλυτος; Βελτιώσεις ενός αρχικού σχεδίου είναι να το δεχτώ, όπως όμως και ένα τεράστιο μέρος, από όλα τα πράματα που έχουμε τριγύρω μας (από τις μπαταρίες ως και τα διαστημόπλοια), αλλά αλίμονο αν κάναμε λόγω για αντιγραφές τους....

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 40
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Όχι, συμφωνώ με το τελευταίο σου ποστ SF, κι εγώ το ξέρω ότι όλοι αυτοί ξεκίνησαν από modifications των Fender. Απλά είπα μια πιο "ιστορική" άποψη παραπάνω. Kαι σίγουρα το A και το Ω του καθαρού ήχου μέχρι σήμερα ανήκει στους Fender...

 

*** ¶σχετο αλλά θυμήθηκα που το είχες ξαναγράψει για τον πρώτο Βoogie ότι προήλθε από τον Τwin Reverb, κι εγώ είχα διαβάσει ότι ήταν hot rodded Princeton. Tελικά έτσι είναι, το ξανατσέκαρα (Princeton). Τώρα αν έχουν καμιά σχέση Princeton και Twin Reverb δεν ξέρω, απλά θυμάμαι ότι ο Τwin Reverb παραμένει καθαρός ακόμη κι αν τον πετάξεις στις λάσπες... εεε, ακόμη κι αν τον υπεροδηγήσεις χωρίς έλεος, ήθελα να πω.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να λέμε την αλήθεια σαν τα καθαρά των Fender δε βρίσκεις. Όταν παιρνάμε στο βρώμικο κομμάτι όμως εκεί υστερούν σε σχέση με Marshall και Mesa\Boogie.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οντως σε ΚΑΜΠΙΝΑ Princeton "μπηκε" ο πρωτος boogie

 

http://www.ampwares.com/ffg/ (σκρολαρε αριστερα για να τους βρεις)

 

εννοειται οτι το κυκλωμα με τις 4 6L6 προηλθε απο Twin :wink:

 

ουσιαστικα ενας twin μεσα σε μια καμπινα Princeton με ενα extra gain stage ηταν & βεβαια τερατωδη transformer...(νομιζω απο Dual Showman )

 

αυτο εξακολουθουν αλλωστε να το κανουν αρκετοι "μπουτικαδες" δηλ. να χρησιμοποιουν NOS Fender parts μεσα στις "σχεδιασεις" τους (ο μακαριτης ο Ντιαζ ηταν ενας απο αυτους που το εκαναν κατα κορον...)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ουσιαστικα ενας twin μεσα σε μια καμπινα Princeton με ενα extra gain stage ηταν & βεβαια τερατωδη transformer...(νομιζω απο Dual Showman )

 

αυτο εξακολουθουν αλλωστε να το κανουν αρκετοι "μπουτικαδες" δηλ. να χρησιμοποιουν NOS Fender parts μεσα στις "σχεδιασεις" τους (ο μακαριτης ο Ντιαζ ηταν ενας απο αυτους που το εκαναν κατα κορον...)

 

Mακαρίτης???? 8O 8O 8O

 

Tωρα δεν ξερω ποσο αξιοπιστη ειναι η Βικιπαιδεια αλλα λεει οτι οι μετασχ ηταν απο Bassman...

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

.They did it their way και ΠΟΛΥ καλύτερα από τον originator!

 

καλα... :lol: βαλε διπλα σε αυτο το ...μηχανισμα εναν ΚΑΛΟ Twin η Pro Reverb και αν μου ξαναμιλησεις για VOX γραψε μου.... :lol: :lol: :lol: (αν ο ενισχυτης δεν μενει ΚΑΘΑΡΟΣ στο "10" πετα τον!!! :) :) & απο headroom οι VOX δεν ειναι και οτι καλυτερο..... )

 

Καλοι οι VOX δε λεω αλλα απο πλευρας reliability ειναι...αστα να πανε..... :lol:

(ειχα 2-3 παλιους και ολοι ...ανατινασονταν με το..παραμικρο... :lol: (οποτε μαλλον ΔΕΝ τους εκαναν καλυτερους.... :lol: :lol: )

πιο γεροι ενισχυτες απο τους παλιους Fender απλα ΔΕΝ υπαρχουν.....

 

χωρις πλακα τωρα ΑΛΛΟ πραγμα το ενα και ΑΛΛΟ το αλλο...... :wink: καλο ειναι να εχεις και τα δυο..... :wink:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως πρέπει να παραδεχτείς, ότι στα βρώμικα οι Fender δεν μπορούν να ανταγωνιστούν Marshall ή Mesa/Boogie. Όπως είπα και παραπάνω όμως στα καθαρά τους βγάζω το καπέλο.

 

Όσον αφορά το: "αν ο ενισχυτής δεν μένει ΚΑΘΑΡΟΣ στο 10 πέτα τον!!!" μήπως είσαι λίγο υπερβολικός;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι να τα κανεις τα βρωμικα στον ενισχυτη.. :lol: βαλε ενα καλο πεταλακι μπροστα απο εναν καλο Fender και εκει να δεις βρωμικα!! (ακου και λιγο RADIOHEAD.... :lol: :lol: :lol: :lol: )

 

γενικα για τους κιθαριστες της σχολης που χρησιμοποιει πολλα πεταλια οι Fender style amps ειναι η καλυτερη επιλογη μια και ειναι μια πολυ καλη ΚΑΘΑΡΗ "πλατφορμα" για να βαλεις πανω οτι γουσταρεις,ενω ενας "βρωμιαρης" ενισχυτης τυπου Marshall ΔΕΝ παιζει καθαρα.....

 

γενικα προτιμω τους καθαρους και ΕΥΕΛΙΚΤΟΥΣ ενισχυτες απο οτι καταλαβες...

:lol: δεν ειναι τυχαιο αλλωστε οτι ο Twin παραμενει ο πιο χρησιμοποιημενος ενισχυτης στον πλανητη γιατι απλα μπορει να τα κανει ολα....

 

 

Όσον αφορά το: "αν ο ενισχυτής δεν μένει ΚΑΘΑΡΟΣ στο 10 πέτα τον!!!" μήπως είσαι λίγο υπερβολικός;

 

αυτο ειναι προσωπικη γνωμη(και βεβαια υπερβολικη)...οταν ακουω ενισχυτη να τα "κλανει" βγαζω σπυρακια!! :lol:

 

βεβαια λαβε υποψιν σου οτι μιλας με εναν ανθρωπο που κατα 90% παιζει καθαρα....και χρησιμοποιει για βρωμα ΠΑΝΤΑ πεταλακια :wink:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλα... :lol: βαλε διπλα σε αυτο το ...μηχανισμα εναν ΚΑΛΟ Twin η Pro Reverb και αν μου ξαναμιλησεις για VOX γραψε μου.... :lol: :lol: :lol: (αν ο ενισχυτης δεν μενει ΚΑΘΑΡΟΣ στο "10" πετα τον!!! :) :) & απο headroom οι VOX δεν ειναι και οτι καλυτερο..... )

 

Έχω βάλει...δεν μ'άρεσε...τέλος η υπόθεση Fender για μένα... :D

 

Καλοι οι VOX δε λεω αλλα απο πλευρας reliability ειναι...αστα να πανε..... :lol:

(ειχα 2-3 παλιους και ολοι ...ανατινασονταν με το..παραμικρο... :lol: (οποτε μαλλον ΔΕΝ τους εκαναν καλυτερους.... :lol: :lol: )

πιο γεροι ενισχυτες απο τους παλιους Fender απλα ΔΕΝ υπαρχουν.....

 

χωρις πλακα τωρα ΑΛΛΟ πραγμα το ενα και ΑΛΛΟ το αλλο...... :wink: καλο ειναι να εχεις και τα δυο..... :wink:

 

Συμφωνώ απόλυτα ότι πρόκειται για ΕΝΤΕΛΩΣ διαφορετική φάση ενισχυτών...συμφωνώ σε κάποιο βαθμό και για το όχι κορυφαίο reliability των VOX.

 

τι να τα κανεις τα βρωμικα στον ενισχυτη.. βαλε ενα καλο πεταλακι μπροστα απο εναν καλο Fender και εκει να δεις βρωμικα!! (ακου και λιγο RADIOHEAD....

 

Σωστός περί βρώμικων καναλιών σε ενισχυτές' date=' σωστό και το παράδειγμα, αλλά ο Greenwood και ο Yorke "σκίζουν" μια χαρά κάτι AC30 στα live με τις πεταλιέρες αεροδρόμια...

Έχουν και Fender αλλά δεν με συμφέρει αυτή η πλευρά!

 

γενικα για τους κιθαριστες της σχολης που χρησιμοποιει πολλα πεταλια οι Fender style amps ειναι η καλυτερη επιλογη μια και ειναι μια πολυ καλη ΚΑΘΑΡΗ "πλατφορμα" για να βαλεις πανω οτι γουσταρεις' date='[b']ενω ενας "βρωμιαρης" ενισχυτης τυπου Marshall ΔΕΝ παιζει καθαρα[/b].....

 

Αλλά όσο και αν είναι ονομαστά τα καλά καθαρά των Fender αυτό εδώ το παραπάνω είναι ανυπόσταστη υπερβολή και μου φαίνεται το καταλαβαίνεις...Κι εγώ στους "πεταλάκηδες" ανήκω, δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ βρώμικο κανάλι ενισχυτή, αλλά ο JCM800 παίζει μια χαρά με πετάλια και τα καθαρά του έχουν μια crunchy χροιά που με ξετρελαίνει ώρες-ώρες. Αυτόν θεωρώ ιδανικό συμπλήρωμα αν μπορούσα να έχω δύο ενισχυτές!

Και φυσικά η καλύτερη επιλογή είναι ιστορία περί ορέξεως... :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου