Προς το περιεχόμενο

Κάντε τα xp να δείχνουν vista


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μήπως πρέπει να πάμε κανα πρωί παρέα στο λαίσιο; Ή άλλα Βιστα τρέχουν εκεί;

 

 

αυτο που ειπα εγω, δεν εχει να κανει με την περιηγηση. διοτι στο πλαισιο, αυτο που εκανες ηταν μια απλη περιηγηση στο περιβαλλον. αν ηταν κ αυτο αργο θα υπηρχε ενα μικρο προβληματακι :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 22
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Επειδή δεν έγινα κατανοητός κι εγώ στο post μου (και από εμένα ξεκίνησε όλο το debate πάλι), ας διευκρινήσω μερικά πράγματα.

 

Το laptop μου είναι Core 2 Duo T7200 με 2 Gb RAM και ήρθε με προεγκατεστημένα Vista Bussiness. Οι εντυπώσεις μου μέχρι τώρα είναι οι εξής:

 

Πλεονεκτήματα

-Πολύ όμορφο περιβάλλον εργασίας, εφφεδάκια κλπ.

-Σαφώς ασφαλέστερα από τα XP (χωρίς να τρέχουμε antivirus και firewall βέβαια).

-Μέχρι στιγμής δεν μου κόλλησαν, ούτε καν κρασάρισμα προγράμματος.

-Έχουν βελτιώσεις στις δυνατότητες tweaking, networking, customizing κλπ.

 

Μειονεκτήματα

-Το dual boot με XP είναι πολύ μπελαλίδικο. Εύκολο αλλά όχι απλό.

-Δεν με βόλεψε το νέο layout στα μενού και το Control Panel.

-Το User Account Control σπάει καρύδια με τον ηλίθιο τρόπο που λειτουργεί!

-Δεν μπορώ να πω ότι σέρνονται αλλά δεδομένων των specs του laptop μου, περίμενα να ήταν λίγο καλύτερες οι επιδόσεις. Όμως είμαι σχεδόν βέβαιος ότι ευθύνεται η on-board κάρτα γραφικών που δεν τα πάει καλά με το Aero.

 

Γενικώς, αρκετά καλή η γνώμη μου για τα Vista μέχρι τώρα. Απλά δεν είναι τίποτα το ριζοσπαστικό, για μένα είναι μια βελτίωση των Windows ως λειτουργικό σε σχέση με τα XP...

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισης υπαρχει και το vista transformation pack που ειναι το καλυτερο ολων γιατι "μετατρεπει" τα windows xp σε windows vista!!δλδ οχι μονο επιφανειακα θεματα κτλ αλλα ειναι ενα προγραμμα πληρους μεταμορφωσης χωρις να εχει ιδιαιτερες επιπτωσεις κυριως στη RAM του υπολογιστη!!δοκιμαστε το!!ενα ακομη καλο trans pack ειναι το Vista inspirat!!Try!!

 

To vista transformation pack, και το inspirat είναι το ίδιο πράγμα τελικά, απλά το pack περιέχει και το inspirat,

 

Επειδή το transformation pack , δηλαδή κάποια στοιχεία του έχουν πρόβλημα με κάποια hotfix KBxxxxxxxx και πράσινα άλογα, σε κάποιες εγκαταστάσεις, ιδιαίτερα τις ενημερωμένες των xp καλύτερο είναι να μπεί μόνο το vista inspirat

 

τωρα για να χαλαρώσω, θα πώ δυο πράγματα.

 

Επειδή μετά απο χρόνια πειραματισμών στα 2 pc μου, και στησιμάτων για μουσική και παιχνίδια, τώρα που δουλευουν σταθερά και σωστά όπως θέλω για αρκαιτό καιρό χωρίς προβλήματα αφου χώρισα τα τσανάκια τους (άλλα λειτουργικά ανα περίπτωση και ολα xp)

 

Δεν πάω σε άλλο λειτουργικό δεν βάζω vista.

 

Απλά το inspirat μου ανανέωσε την διάθεση αφού το περιββάλον εργασίας γέμισε με νέους ήχους και εφφέ. Σήμερα τα απεγκατέστησα για πλάκα και το παλιό layout και οι ήχοι με ξενέρωσαν.

 

Εξάλλου οι νέες δυνατότητες και το σκληρό marketing των vista δεν με ενθουσιάζουν γιατι μιά ζωή άκουγα /ακούγαμε, τα παραμύθια για απαραβίαστα ασφαλή λειτουργικά, προστασία δικαιωματων και τέτοια, είναι ένα παιχνίδι που παίζεται σχεδόν δεκαετίες πια, για να ασχολούνται χρήστες , hackers , moders , developers, κατασκευαστές, που όποι παίζουν το ρόλο τους στην ροή της ανάπτυξης αλλά κυρίως της αγοράς .

 

Το μόνο φαιδρό που τα τελευταία χρόνια έγινε κατεστημένο ρε παιδιά είναι η αλλαγή των sockets και των slots που πιέζουν και αναγκάζουν τους χρήστες να αλλάζουν μηχανήματα ενώ εχουν δώσει λεφτά πριν 3 χρόνια για υποσυστήματα που δεν κουμπώνουν πουθενά

 

Γιατί ρε αλήτες σταματάτε τα ανταλλακτικά σε παλιές cpu pentium class και agp και ιδιαίτερα εδω στην κατακαμένη πια χώρα μας που δεν τα εισάγετε κάν στο stock των πολυκαταστημάτων?

 

Γιατί ρε???????

 

για να μας πίνουν το αίμα το κάνουν!

 

#@$% τα mobo σας ρε!!!!!!!!!!!!!!!! ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΑΧΑΧα

 

Αυτά ειπε ο Πιο Αληθινός ¶νθρωπος!!!!

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου