Προς το περιεχόμενο

DJ στο PC


zirico3

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πριν κατεβάσετε το Kramixer θα πρέπει να γνωρίζετε ότι περιέχει adware ή και trojan, όπως αναφέρεται εδώ

http://www.download.com/KraMixer-DJ-Software/3000-2139_4-10144851.html?tag=lst-0-1

 

Γενικά, τα δωρεάν προγράμμα θέλουν προσοχή!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 εβδομάδες αργότερα...
  • Απαντήσεις 20
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ειδα αυτο το thread και είπα να ενημερώσω λίγο μιας και έχω ασχοληθεί με DJ στο PC.

 

Τα προγράμματα που αξίζει να αναφέρω είναι τα εξής:

 

Visiosonic PCDJ (pcdj.com)

 

Traktor DJ Studio (nativeinstruments.com)

 

VirtualDJ (virtualdj.com)

 

 

Γενικά δεν υπάρχει λόγος να ασχοήθείς με άλλο εκτός του VirtualDJ.

Για μένα προτέβων ζήτημα στα live performance προγράμματα είναι το stability.

 

 

Λίγο ανάλυση στο καθένα...:

 

Είμουν beta tester sto PCDJ, το οποίο μεχρι και το PCDJ Red 5.3 ήταν το πιο stable DJ προγραμμα που υπάρχει, τώρα όμως που έχουν παέι στο PCDJ FX τα πραγματα είναι πολύ χειρότερα. Έχει πολλά προβλήματα.

 

Το TraktorDJ είναι σίγουρα πολύ καλό. Οσο το είχα χρησιμοποιήσει δεν μου είχε δημιουργήσει το παραμικρό πρόβλημα. Εχει το καλύερο master tempo (αλλαγή ταχυτητας χωρίς να αλλάζει το pitch) που θα ακούσεις απο software, και γενικά είναι επαγγελματικό και καλοφτιαγμένο. Τα αρνητικά του είναι ότι ίσως είναι λίγο πολύπλοκο για live performance (φαντάσου να παίζεις σε κόσμο και να πρέπει να πατήσεις 6 κουμπάκια να κάνεις κατι απλό), και το χειρότερο ότι ΔΕΝ υποστιρίζει κανένα hardware controller.

 

To VirtualDJ είναι σιίγουρα κάτι που μπορείς να εμπιστευτεις. Έχει πολύ καλές λειτουργίες, εκπληκτικά skins (μπορεις να το κάνεις να δίχνει πχ σαν ένα Pioneer CD player κλτ), και γενικά αν στείσεις καλά το PC σου θα δεν σου δημιουργήσει το παραμικρό προβλημα ποτέ. Υποστιρίζει σχεδόν όλα τα hardware controllers, και εχουν κάνει τη μαγκιά με τα timecoded vinyls οπου χρησιμοποιείς τα κανονικά turntables για να παίξεις, σαν να έχεις κανονικά βυνίλια.

 

 

Αυτά! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε al0000,

 

πολύ ενδιαφέρον αυτά. Το βασικό σε αυτά τα προγράμματα φαντάζομαι ότι είναι ο έλεγχος τους από κάποιο hardware γιατί, πως να το κάνουμε, DJ-λίκι με το mouse δε λέει! :) Οπότε, μου έκανε εντύπωση αυτό που είπες:

 

και το χειρότερο ότι ΔΕΝ υποστιρίζει κανένα hardware controller.

 

και με ένα γρήγορο ψάξιμο βρήκα ότι μάλλον δεν ισχύει κάτι τέτοιο. Για παράδειγμα:

 

How to Use the Mixman DM2 Controller with Traktor DJ Studio 2!

 

Ωστόσο, μάλλον είναι και το μοναδικό (...; )

 

Γεράσιμος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σου Γεράσιμε!

 

 

Σαφως μπορεις να χρησιμοποιησεις το DM2, οπως μπορεις να χρησιμοποιησεις και το DMC/DAC με το midi driver απο την gizmolabs.net.

 

Ολα αυτα όμως μόνο μεσω midi. Θα σου δουλέψει άλλα όχι ικανοποιητηκά.

 

Είχα κάτσει και είχα κάνει map το midi tou DMC μου στο traktor, και δεν δουλευε σωστα. Δεν υπάρχει τρόπος να χρησημοποιήσεις σωστα τα jog wheels...

 

Για το DM2 δεν ξέρω γιατί δεν έχω, αλλά το αμφιβάλω. Εχω την εντύπωση οτι το DM2 είναι καθαρά και μόνο για scratch... :(

 

Οταν λέω δεν υποστιρίζει κανενα controller, δεν υποστιρίζει απο τη μάνα του (μονο μέσω midi).

 

Ολα τα άλλα προγράμματα υποστηρίζουν controllers απο μόνα τους, και δουλεύουν κανονικα.

 

DJ με mouse, όχι είναι λίγο αστείο :)

 

αυτα! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν λέω δεν υποστιρίζει κανενα controller' date=' δεν υποστιρίζει απο τη μάνα του (μονο μέσω midi).

 

Ολα τα άλλα προγράμματα υποστηρίζουν controllers απο μόνα τους, και δουλεύουν κανονικα.[/quote']

 

Το MIDI καταρχήν δεν είναι "κακό" καθώς οι προδιαγραφές του είναι για real-time απόδοση. Ακόμη και συσκευές που έχουν USB συνδεσμολογία, ουσιαστικά MIDI πρωτόκολλο χρησιμοποιούν για την επικοινωνία με τα softwares (όχι όλα, εξαιρούνται κάποιες native υλοποιήσεις).

 

Πάντως εγώ DJ δεν είμαι και δεν τα χρησιμοποιώ, απλά μία παρατήρηση έκανα. :)

 

Γεράσιμος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλλά αν ήταν να ψήφιζα ανάμεσα σε midi και "custom made" δικο του προτόκολο, θα ψήφιζα midi αν δούλευε σωστα. Απλά σε οτιδήποτε πρόγραμα έχω προσπαθήσει, θα σου δουλέψουν τα μισά :)

 

Alex

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ επειδή μου αρέσει το αποτέλεσμα και όχι η προσπάθεια χαχαχαχα

η Ιθάκη και όχι το ταξίδι ( τι λέω ) !!!!!! μου αρέσει ΠΟΛΥ το ATOMIX.mp3

το οποίο όχι απλά κάνεις ρεμίξ αλλά σε βάζει μόνο του στο τέμπο και τα ρεμίξ σου είναι απλά τέλεια

Το αρνητικό είναι η χάλια ποιότητα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά,

 

δείτε και το BPM Studio (www.alcatech.com), εχει και εξωτερικό controller.

 

Το χρησημοποιώ (μόνο το software) εδώ και καιρό καθώς και αλλοι φίλοι μου και δεν εχει αναφερθεί κανένα προβλημα.

 

Κώστας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ ενδιαφέρων αυτά τα progs αλλά

To hardware του B.P.M. δεν έχεί cross fader και χωρίς cross fader δεν μπορείς να παίξεις. Ένα ενδιαφέρον hardware που είδα είναι το Hercules

hercules

έχει τα πάντα από άποψη ότι είναι και κάρτα ήχου 5.1 και μπορείς να ακούς στα ακουστικά το επόμενο κομμάτι, ενώ ταυτόχρονα παίζει στα ηχεία.

 

Ωραίο θέμα :D

uff P. *Μάγος*

~Hip-Hop Salonika~

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου