Προς το περιεχόμενο

Ποια headphones χρησιμοποιήτε?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για μουσική (αλλά σπάνια για ηχοληψία) τα επετειακά limited edition Sennheiser HD414:

 

sennheiser_hd414se_l.jpg

 

Πολύ καλά. Στην πάνω γέφυρα έχουν και υπογραφή του ίδιου του Sennheiser. Mια φορά είχα δει και τον Καζαντζίδη να ηχογραφεί τον τελευταίο του δίσκο πριν πεθάνει με αυτά.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 34
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • 2 εβδομάδες αργότερα...

ΑΚG K 701 και Beyerdynamic DJX1.

Tα πρώτα πολυ αναλυτικά, τα δεύτερα με πιο χοντροκομμένο ήχο με έμφαση στα χαμηλά. Τα πρώτα στο home studio τα δευτερα για djing. Μια φορα δοκίμασα τα AKG σε μαγαζί, επεσε το γέλιο της αρκούδας, δεν άκουγα τίποτα...

Τα DJX1 ειναι αρκετά βαριά και σφιχτά, οποτε σε μεγάλες ακροάσεις δεν προτείνονται μιας και κουράζουν. Τα ΑΚG ειναι ακριβώς το αντίθετο...

Τα 271 που βλέπω χαίρουν εκτίμησης τα είχα φορέσει σε στουντιο φίλου και οντως αξίζουν τα λεφτά τους μεχρι τελευταίας δραχμής... :wink:

 

Να συμπληρώσω, τα καλυτερα που έχω δοκιμάσει και μπορουν να ανταπεξέλθουν και στις δυο δουλειές που προαναφέρω ειναι τα sennheiser HD25. Υστερουν σε σχέση με τα Κ701 αλλά στο djiing ειναι καλυτερα απο τα DJX1 οσον αφορά στον ήχο, δεν απομονώνουν βεβαια τοσο καλά. Ειναι σχεδόν αντίθετες οι χρήσεις σε ακουστικά για djing και στουντιο αλλά τα HD25 δείχνουν να τα καταφερνουν καλά και ειναι και all time classic :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις πρόσθεσα στη μικρή μου συλογή τα Sennheiser HD600 (έχω τα AKG271 και τα HD212Pro). Είπα να πάρω κάτι παλιό και δοκιμασμένο. Προσοχή είναι 300Ω (όπως και τα μεγάλα τους αδελφάκια HD650), οπότε χρειάζεται δυνατός ενισχυτής ακουστικών. Τα προτίμησα από τα 650, καταρχάς λόγω διαφοράς τιμής και κατά δεύτερον διότι είχα διαβάσει ότι είναι λίγο πιο άνετα, και όντως είναι. Πάρα πολύ καλά ακουστικά, με διαφορετικό ήχο από τα AKG 271. Θα έλεγα το ένα συμπληρώνει το άλλο. Τα HD600 μου προσφέρουν τις έξτρα χαμηλές που λείπουν από τα 271 (χωρίς βέβαια να είνα αρνητικό αυτό για τα 271, τα οποία τα παίρνει κάποιος γιατί θέλει καθαρό, flat ήχο). Τώρα που μπορώ να συγκρίνω, γενικά μεταξύ ανοικτών και κλειστών, πιστεύω ότι τα ανοικτά είναι πολύ πιο κατάλληλα για πολύωρη χρήση. Με τα κλειστά εύκολα ιδρώνεις. Φυσικά για ηχογραφήσεις θα χρησιμοποιώ τα 271.

www.myspace.com/michalismusic

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καμια γνώμη για τα 600ohms AKG 241 STUDIO που έχω? Ποια η διαφορά ανάμεσα στα δικά μου και στα 241 των 55ohms? Η μονη διαφορά ειναι η ένταση; Ειναι καλά αυτά που έχω πάρει; Σε μιξάρισμα πάντως βλέπω ότι ότι μιξάρω με ακουστικά και το πρωί το ακουσω στα ηχεία οι διαφορές ειναι πολύ μικρές και αυτό με βοηθάει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καμια γνώμη για τα 600ohms AKG 241 STUDIO που έχω? Ποια η διαφορά ανάμεσα στα δικά μου και στα 241 των 55ohms? Η μονη διαφορά ειναι η ένταση; Ειναι καλά αυτά που έχω πάρει; Σε μιξάρισμα πάντως βλέπω ότι ότι μιξάρω με ακουστικά και το πρωί το ακουσω στα ηχεία οι διαφορές ειναι πολύ μικρές και αυτό με βοηθάει.

Αν ο ενισχυτής ακουστικών μπορεί να σηκώσει πολλά Ohms, τότε όλα καλά (δε νομίζω να ακούγονται σε Walkman!), αλλιώς πιστεύω ότι όντως θα ακούγονται σιγά και ίσως υπάρξει πρόβλημα παραμόρφωσης σε υψηλές εντάσεις.

www.myspace.com/michalismusic

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για μουσική (αλλά σπάνια για ηχοληψία) τα επετειακά limited edition Sennheiser HD414:

 

sennheiser_hd414se_l.jpg

 

Ουπςς !!! τι ειναι αυτα ?? κυκλοφορησε τετοιο πραμα ?? ουαου !!!

Εχω (σε αποστρατεια βεβαια) τα original HD424 κλεισμενα σε αεροστεγη

συσκευασια γιατι διαλυονται τα μαξιλαρακια και δεν βρισκω αλλα.

 

Τωρα χρησιμοποιω για studio ta AKG 271 και για HI-FI ta Seenheiser

HD 650 καλωδιωμενα με Cardas

...γηρασκω αει διδασκομενος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι βρε, αυτά είχαν κυκλοφορήσει για λίγο το 96. Επετειακά. Τότε τα είχα πάρει.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου