Προς το περιεχόμενο

Περί ανέμων, υδάτων και φωτιών...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 299
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Είναι πολύ πιο βαθιά τα προβλήματα από τον δασάρχη ή οποιονδήποτε δασάρχη. Είναι ζήτημα συλλογικής μας συνείδησης, ότι το ρουσφέτι πάντα θα υπάρχει, ότι οι πολιτικοί είναι διεφθαρμένοι, ότι τα οικονομικά συμφέροντα είναι πιό δυνατά από την εκάστοτε κυβέρνηση κλπ. Είναι μια αυτοεκπληρούμενη προφητεία. Δηλαδή ρε γμτ τί άλλο πρέπει να γίνει για να αποκτηθεί λίγη πολιτική οικολογική συνείδηση; Τι διαλο πια

Dreamers come and go, but a dream's forever

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

.....εγω θα ηθελα να ρωτησω, τωρα που περασε καποιος καιρος και η συναισθηματικη φορτιση δεν ειναι τοσο μεγαλη και επιτρεπει μια πιο ψυχραιμη ματια, αν οι οπαδοι της αποψης του οργανωμενου σχεδιου εξακολουθουν να την υποστηριζουν.....

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά πιστεύω (πείτε με και συνομοσιολόγο) ότι όλα αυτά έγιναν για την Ιονία οδό. Δηλαδή μου φάνηκε εξαιρετικά μυστήριο που κάηκαν τα μέρη που θα περνάει η Ιονία. Όταν είχε έρθει και ο Μπαρόζο, πέταξε και μια ο Καραμανλής ότι θα γίνουν έργα υποδομής στην περιοχή για το κοινό όφελος. Τί να σας πω ρε γμτ, δεν θέλω να ακουστώ σαν τον Μελ Γκίμπσον στο γνωστό έργο, αλλά όλες αυτές οι συμπτώσεις δε μ αρέσουν καθόλου.

Dreamers come and go, but a dream's forever

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένα πράγμα δεν καταλαβαίνω: για ποιο λόγο δεν παραδέχεστε απλά και όμορφα ότι πριν τις πυρκαγιές δεν είχατε ποτέ στη ζωή σας σκεφτεί τα δάση με τον τρόπο που τα σκέπτεστε τώρα, ότι ποτέ δεν μελετήσατε απόψεις για το πως μπορούν να προστατευτούν, ποτέ δεν απαιτήσατε από πολιτικούς να αρθρώσουν σοβαρό λόγο γύρω από το θέμα (και ασφαλώς, δεν το έκαναν);

 

Τι είναι οικολογία;

 

Μερικοί νομίζουν ότι οικολογία είναι να ζούνε οι άνθρωποι σαν κατσαρίδες στα αστικά κέντρα, να ψοφάνε από τη μόλυνση και τον καρκίνο, ενώ κάπου υπάρχουν ευτυχισμένα ελάφια που βρέχουν τις μουσούδες τους σε κρυστάλλινα νερά. Και ότι οικολογία είναι να βρούμε ένα τρόπο να μην ενοχληθούν τα αθώα αυτά ελαφάκια.

 

Αυτά είναι μαλακίες.

 

Οικολογία (πραγματική οικολογία) είναι η ανάπτυξη μεθόδων και τακτικών που επιτρέπουν στον ΑΝΘΡΩΠΟ να ζει ευτιχισμένος χωρίς να καταστρέφει τη φύση γύρω του περισσότερο απ' όσο πρέπει. Ο άνθρωπος όμως (οποιοσδήποτε άνθρωπος) δεν μπορεί να είναι ευτιχισμένος ζώντας σαν κατσαρίδα ανάμεσα στις εκατομύρια κατσαρίδες των πολυκατοικιών στο Παγκράτι και την Κυψέλη (έχω ζήσει και στα δύο). Καταλαβαίνετε τι λέω; Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ είναι το κέντρο της οικολογικής σκέψης, ΟΧΙ το φυσικό περιβάλλον.

 

Ζείτε όμως και ζω σε μία πανηλίθια ημι-σοσιαλιστική χώρα όπου η Πολιτεία δεν μεριμνά για την οριζόντια επέκταση των αστικών κέντρων, αλλά αντίθετα δημιουργεί τεράστια εμπόδια σε αυτή τη φυσική διαδικασία δομικής ανάπτυξης. Τεράστιες εκτάσεις ανήκουν στην εκκλησία και τους απανταχού δήμους, εκτάσεις που θα έπρεπε να είναι διαθέσιμες στους πολίτες προκειμένου να κτίσουν ανθρώπινα σπίτια με αυλές και γλαστρούλες, να παίζουν τα παιδιάκια τους και να αναπνέουν λίγο οξυγόνο. Το περιβόητο "δάσος" είναι ΟΚ να το γαμάνε οι στρατιωτικοί για να φτιάχνουν ραντάρ, ΟΚ να το σκίζει η ΔΕΗ για να βάζει πυλώνες, αλλά (περιέργως) ΟΧΙ ΟΚ να πάει κάποιος από εμάς να φτιάξει ένα σπιτάκι χωρίς να καταστρέψει περισσότερο απ' όσο χρειάζεται;

 

Τι κάνουν λοιπόν οι πολίτες; Κτίζουν αυθαίρετα, αυτό κάνουν. Όπως είναι γνωστό από την αρχαία Ιαπωνία, κανένας κυβερνήτης δεν μπορεί τελικά να καταπιέσει τον κόσμο διότι αυτό που είναι φυσικό και όμορφο θα βρει τον δρόμο του και θα υλοποιηθεί. Οι άνθρωποι κτίζουν και θα συνεχίζουν να κτίζουν αυθαίρετα διότι απλούστατα ΠΡΕΠΕΙ να ζήσουν. Και (ιδού η υποκρισία της πολιτείας) η ΔΕΗ τους δίνει ρεύμα, καθότι το χρήμα ουδείς εμίσησε.

 

Το δάσος που υπάρχει για να υπάρχει και δεν μπορούν να το απολαύσουν οι πολίτες το έχουν (οι πολίτες) χεσμένο !!!!! Δε πά να 'γίνει στάχτη και κάρβουνα, αφού εγώ (σκέφτεται ο άλλος) μόνο σε φωτογραφίες το βλέπω; Αυτός είναι ο λόγος που ΔΕΝ κατάφερε η αξιωματική αντιπολίτευση να ρίξει την κυβέρνηση παρά τη κόλαση του καλοκαιριού - πολύ απλά κανείς δεν ενδιαφέρεται ή αλλιώς : από πίτα που δεν τρώς τι σε νοιάζει και αν καεί;

 

Οι βλακείες που λέει ο Αλά δεν έχουν σχέση με την πραγματικότητα ούτε έχουν σχέση με γνήσια οικολογική σκέψη. Αγνοήστε όλα αυτά τα πράγματα και αρχίστε να δίνετε σημασία ΑΝ και ΟΤΑΝ εμφανιστεί κάποιος που θα αρχίσει να μιλάει για οικολογία αναγνωρίζοντας ότι κέντρο αυτής της θεώρησης κόσμου είναι η ανθρώπινη ευτυχία. ΑΝ και ΟΤΑΝ υπάρξει κάποιος τέτοιος πολιτικός ή ρήτορας, να είστε βέβαιοι ότι θα έχει να προτείνει και κάποια πράγματα για την αξιοποίηση του δασικού πλούτου της χώρας, εις όφελος των πολιτών και όχι των κόκινων ελαφιών και των παρδαλών κατσικιών.

 

Είπα και ελάλησα.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Μπά....έτσι είναι.

Το είχα επισημάνει και παλιότερα...λίγο πιο λαϊκά. :lol: :lol: :lol:

 

...

 

Λοιπόν πείτε μου:

Γιατί καιγονται τα δάση?

 

...

 

Και κυρίως' date=' γιατί στ' αλήθεια, τους περισσότερους δεν τους νοιάζει αν καίγονται τα δάση. [/b']

 

Τους νοιάζει ότι 5-10 πούστηδες θα βρουν ευκαιρία να χτίσουν μεζονέτα ή ότι το καζίνο θέλει -λέει- να επεκταθεί.

 

 

Εμένα δεν με νοιάζει ούτε το καζίνο ούτε αυτοί που θα χτίσουν.

Μέχρι να ωριμάσει αυτός ο λαός, θα πρότεινα όποιος θέλει να χτίσει ας του δίνουν άδεια να κόψει μέχρι π.χ. 10 δέντρα και να το κάνει. Και να έχει την υποχρέωση να πάει να φυτέψει (π.χ. τριπλάσια) κάπου αλλού.

Διαφορετικά θα τα κάψουν όλα.

....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεί να είναι έτσι. όμως γραφές του στυλ: "...ότι πριν τις πυρκαγιές δεν είχατε ποτέ στη ζωή σας σκεφτεί τα δάση με τον τρόπο που τα σκέπτεστε τώρα, ότι ποτέ δεν μελετήσατε απόψεις για το πως μπορούν να προστατευτούν, ποτέ δεν απαιτήσατε από πολιτικούς να αρθρώσουν σοβαρό λόγο γύρω..." τις βρίσκω υπερβολικές.

Δε διαφωνώ ότι είναι ζήτημα κοινωνικής μόρφωσης, αλλά δεν θα έβγαζα τον εαυτό μου από όλους τους υπόλοιπους

Dreamers come and go, but a dream's forever

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε διαφωνώ ότι είναι ζήτημα κοινωνικής μόρφωσης' date=' αλλά δεν θα έβγαζα τον εαυτό μου από όλους τους υπόλοιπους[/quote']

 

Φίλε kontras, είναι γνωστό ότι δηλώνω και υπερασπίζομαι τις απόψεις μου με κάποιο πάθος, κωμικό μερικές φορές. Αλλά μην αμφιβάλλεις καθόλου για το σεβασμό που έχω για τους συνομιλητές μου. Τα δικά σου τα ποστ ήταν ο λόγος για τον οποίο έγραψα αυτά που έγραψα. Όυτε προσπαθώ, ούτε άλλωστε θα μπορούσα να διαχωρίσω τη θέση μου, είμαι και εγώ τόσο λάθος όσο ο καθένας.

 

Προσπαθώ όμως. :)

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου