Προς το περιεχόμενο

Περί ανέμων, υδάτων και φωτιών...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παναγιώτη μου' date=' παραβλέπεις ότι η αυριανή συγκέντρωση (και όχι διαδήλωση...τεράστια η διαφορά...) είναι αποτέλεσμα της δική σου σωστότατης ρήσης που ακολουθεί...[/quote']

 

Όχι δεν το παραβλέπω. Δεν απάντησα στο ενδεχόμενο της αυριανής συγκέντρωσης, αλλά στον Harry ο οποίος υποτίμησε (κατά τη γνώμη μου) τη σπουδαιότητα του ίντερνετ.

 

όσο για το ερώτημα σου στο harry θα στο αντιστρέψω....

πες μου ένα πράγμα που έχει αλλάξει στον κόσμο (πηγαίνοντας πίσω όσα χρόνια θες) χωρίς τον κόσμο στον δρόμο... (και για καλό και για κακό έτσι?)

 

Κοίτα, αυτά είναι βαρειά θέματα που θέλουν καφεδάκι και ηρεμία. Ο κόσμος έχει βγει στον δρόμο μέχρις και για πάρτη του Αδόλφου Χίτλερ. Εγώ δε λέω ότι ο κόσμος (στο δρόμο) δεν έχει δύναμη. Λέω μόνο ότι αυτή η δύναμη είναι τυφλή και ηλίθια στην πλειονότητα των περιπτώσεων, ως εκ' τούτου αποτυγχάνει του πρωταρχικού όποιου στόχου της. Αυτό ισχύει γενικά (κατά τη γνώμη μου) αλλά ισχύει ένας δισ/ριο φορές για την Ελλάδα της οποίας το μορφωτικό επίπεδο παραμένει εξαιρετικά χαμηλό. Όπως είπα: κάθε σοβαρή πολιτική αλλαγή είναι προσωπική.

 

Απ' την άλλη βέβαια (για να μην κρυβόμαστε) εγώ είμαι γνωστός για λογιών-λογιών ιδιοτροπίες, οπότε ας μην στερήσω σε όσους είναι (ή αισθάνονται) νέοι, την εμπειρία της συγκέντρωσης/διαδήλωσης - αν δεν πάθουν πως θα μάθουν;

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 299
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

 

Οι διαδηλώσεις είναι απλά άχρηστες και αν μου βρεις ένα πράγμα που να έχει αλλάξει τα τελευταία πενήντα χρόνια λόγω κάποιας διαδήλωσης θα σου πω ένα μεγάλο μπράβο. Σε οποιαδήποτε χώρα.

 

Kαλα που ζεις????Δεν ειδες οι θεσμοθετημενες απο το 1991(επι Κοντογιαννοπουλου) καταληψεις νηπιαγωγειων,λυκειων Παν/μιων με τις "αυθορμητες" συγκεντρωσεις-πορειες για την παιδεια ποσο αλλαζουν τα πραγματα....????

 

Παντως σοβαρα, δεν θα ημουν τοσο απολυτος....υπαρχουν περιπτωσεις που κινητοποιησεις (και με τη μορφη των διαδηλωσεων) εχουν συντελεσει σε καποιες αλλαγες. Λαβε υποψιν οτι οι αλλαγες και οι μεταρρυθμισεις (οχι οι δικες μας προς Θεου :lol: :lol: :lol: :lol: ) συντελουνται αργα και σε βαθος χρονου και γι αυτο ισως πολλοι να τις αποσυνδεουμε απο τις αντιστοιχες διαδηλωσεις.

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eye,κατάλαβες φαντάζομαι ότι δεν υποτιμώ την δύναμή του στην ανταλλαγή ιδεών αλλά αναφέρομαι στη μειωμένη δύναμη επιβολής λόγου προς τους "εξουσιαστές" και στην μειωμένη μαζικότητα που θα ενίσχυε αυτό το αποτέλεσμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

κοιτάξτε... αν ανοίξουμε αυτή την συζήτηση δεν θα προλάβω να πάω αύριο να θυμηθώ τα νιάτα μου και αυτός είναι ο σκοπός του ιδιότροπου γεροπαράξενου

παραπάνω.. :lol:

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Ρε κόλλημα με το καζίνο..... :lol: :lol:

forensick, αυτό το κόκκινο χταπόδι σου πιπιλάει το μυαλό*. Λούσου με ultrex και θα δείς. :lol:

 

 

* (Indymedia)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

A, οχι, απο αλλου βρηκα την εικονα που τελικα την ειχανε λινκ απο ιντιμιντια. ΠΟΤΕ δεν το διαβαζω.(εψανχα να βρω ολοκληρο το φεκ, αλλα δεν το βρηκα).

 

Παντως, ναι, κολλημα με το καζινο, γιατι λεγανε ολοι για αναδασωση(οι πολιτικοι) και τελικα στο φεκ 336 στις 24/07 βγηκε αυτο.

Κill the wise one!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mάλλον είμαι πολύ μικρός για να μιλάω για τέτοια θέματα,γι αυτό ό,τι γράφω είναι αυτά που νομίζω και δεν προσπαθώ να πείσω κανέναν για την ορθότητα τους.

 

Την μούντζα στο δικομματισμό την έχω ρίξει προ πολλού.Δε θυμάμαι ακριβώς πότε,αλλά νομίζω συνεβη μια περίοδο που είχαν αποκλειστεί οδηγοί στην εθνική οδό από χιόνια και είχε πάει ο Γιωργάκης με μια Cayenne να shake hands και να δώσει κουράγιο 8O ,η Cayenne κόλλησε και ήρθε μια δεύτερη να τον πάρει.Εκτοτε ήταν θέμα απλής λογική και προσωπικής αισθητικής μιας και δεξιά δε θα ψήφιζα ποτέ ούτως ή αλλως.(μάλιστα στο προσωπικό μου λεξιλόγιο,δεξιά είναι το σύνολο ΠΑΣΟΚ+ΝΔ)

 

Μετά έγινε το δυστύχημα στα Τέμπη ,εκείνη η φρικτή τραγωδία που μετά το πέρας του τηλεοπτικού πενθους,δλδ στην απόδοση των ευθυνών,σιχαθηκα που ανηκω στο ανθρωπινο είδος.Μίλαγανε για την εκπληξη τους μιας και τα αυτοκίνητα είχαν περάσει ΚΤΕΟ, για κακή στιγμή κλπ. τη στιγμή που όποιος εχει περάσει ποτέ από ΚΤΕΟ καταλαβαίνει τι σημαίνει λαμογιά και όποιος έχει κανει 2-3 ταξίδια στην Ελλάδα οδηγώντας, γνωρίζει οτι τελικά είναι περιέργως λίγοι εκεινοι που σκοτώνονται.Μαυρο χιούμορ είχα χαρακτηρίσει εκείνο το χάλι.Σε συνδυασμό με το αναίσθητο παρουσιαστικό και τα λόγια "βαθιάς οδύνης" που δε νοείται να προέρχονται από ανθρώπους χωρίς διακυμάνσεις στη φωνή,το μαύρο εγινε αυτοσκοπός.

 

(btw αν δε θυμόσαστε αυτό το περιστατικό προτού το διαβάσετε,αναλογιστείτε τι θα θυμαστε απο το παρόν ζήτημα σε λίγα χρόνια)

 

Σε διαδηλώσεις έχω πάει.Σε πολλές.Πάντα καπελώνονταν και η οργή για την αδικία μετατρεπόταν βλακωδώς σε ενδοδιαδηλωτική διαμάχη για το "κάτω απο ποιό πανώ θα βρισκόμαστε" και απο που θα ξεκινήσουμε.Μπορεί εδώ να μη γίνει έτσι,αν και δεν το πιστεύω.

Στην τεράστια πανεκπαιδευτική πορεία που έιχε γίνει πριν χρόνια (εκείνη που συμμετείχαν μαθητές από όλη τη χώρα),είχαμε εμποδίσει τους τραμπούκους να μπουν στο μπλόκ μας και μας είπανε ρουφιάνους.Οι δάσκαλοι που συνόδευαν τους μαθητές όταν άρχισαν τα επεισόδια,τους μάζεψαν όλους στο πάρκο δίπλα στο σταθμό του Μεγάρου Μουσικής ωστε να διαχωριστούν τα πραγματα ωστε να μην υπαρξει τραυματισμός καποιου παιδιου.Τότε τα ΜΑΤ εριξαν δακρυγόνα (τα οποία παρεπιμπτόντως ήταν ληγμένα) ΣΤΟΥΣ ΜΑΘΗΤΕΣ.Δεν μπορούσα να πιστέψω αυτό που είχε συμβεί και νόμιζα οτι τα κανάλια θα τους ξεφτιλίσουν και θα υπάρξει σοβαρό θεμα για μέρες (πόσο μικρός ήμουνα) .Οταν γύρισα είδα σκηνές από ενα εργο που με εκαναν να νιωθω παρανοϊκός.Εδειξαν κατι σκουπιδοτενεκεδες να καίγονται (μαλιστα απο την ιδια ομαδα τραμπουκων που αποκλεισανε οι φοιτητες) και καμμία αλλη αναφορα.

 

Στη συνεχεια είδα πως αντιμετωπίζει η κοινωνία τους φοιτητες (ενα απλο search στο noiz αρκει).Γι αυτο όταν παω σε πορείες δε νιώθω οτι θα κάνω τίποτα και έχω παραιτηθεί από το να μιλάω για θεματα παιδείας εδώ, όποτε αυτα ανακύπτουν .Αν με βρίζουν αυτοί που θα ωφεληθούν αν καταφέρω κάτι να το χέσω.Και δυστυχώς ετσι εχει γίνει εδώ και χρόνια,ετσι εχει περασει στις συνειδήσεις των ανθρώπων να μπλέκεται ο σκεπτόμενος ΑΧΡΩΜΑΤΙΣΤΟΣ φοιτητης με χαραμοφάικα κομματοσκυλα.

 

Ετσι στη διαμαρτυρία που συζητάτε εχω κάποιες ίσως αφελείς απορίες γιατι δεν εχω αποφασίσει αν θα ερθω ή όχι.Για τι ακριβώς θα διαμαρτυρηθούμε?

 

1) (α)Για την κρατική αναλγησία?(b)για το οτι εχουμε καταλαβει τι παιχνίδι παίζουν και να το κόψουν γιατι δεν το τρώμε πια?

 

Μα για αυτα διαμαρτύρομαι κάθε μέρα ΚΑΙ μέσω της ψήφου μου σε όλες τις εκλογές που έχω συμμετασχει.Για το b σκέλος νομίζω οτι καλούμαι να παραβρεθώ σε μια συγκέντρωση με τίτλο "δεν είμαστε νοητικά καθυστερημενοι"...

 

2)για το οτι καηκε η Ελλαδα και αυτο θα ειναι μια μορφη φόρου τιμής και αλληλεγγύης στα θύματα ?Αυτό το δεχομαι και να ερθω ευχαρίστως,αλλά δεν είναι μορφή αντίδρασης, είναι πραγματοποίηση του στίχου "despite of my rage I'm still just a rat i a cage" μιας και είμαστε μαθημένοι στο ραγιαδισμό.

 

3)Για να διαχωρίσουμε τους εαυτούς μας από εκείνους που φταίνε για τις φωτιές?

 

Μα δεν μπορώ να εγγυηθώ κάτι τετοιο...Μαλιστα η προσωπική μου εκτίμηση είναι οτι το 99% αυτών που ωρύονται για την καταστροφή αυτή είναι οι ίδιοι που πετανε σκουπίδια στις παραλίες και διαμαρτύρονται για τον εκαστοτε Δήμο που δε τα μαζεύει.Ή κατι αχαριστους κάφρους που είδα στο νετ να μιλάνε για "πυροσβεστες του φραπέ" 8O ενω οι ιδιοι ειναι ανικανοι να σβησουν ενα σπιρτο.

 

4)Για να δείξουμε για άλλη μια φορά οτι "στις δύσκολες στιγμές οι Ελληνες συσπειρώνονται και δρουν σαν μια γροθιά" όπως εχουν κατουρηθεί να λένε από το πρωί τα κανάλια?

 

Απορρίπτεται ξερά.

 

 

Zητώ συγγνώμη για το μακροσκελές ποστ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

npap (και αναφέρομαι σε σένα γιατί εσύ εκφράστηκες υποτιμητικά προς τα όσα έγραψα) τόσο καιρό που ήσουν όταν όλοι οι εθελοντές φωνάζανε για τα όλα προβλήματα που μας διακατέχουν; Πουθενά....

Που ήσουν πριν την καταστροφή; Πουθενά....

Που θα είσαι μετά την καταστροφή; Μάλλον και πάλι πουθενά...

 

Σε ευχαριστώ που και η σημερινή σου (πλέον) πορεία και διαμαρτυρία θα είναι πάλι κούφια λόγια, δίχως αυριανό αντίκρισμα.....

 

 

 

blue μαζί σου όσο δεν πάει... ¶ντε γιατί μπουχτίσαμε από (κροκοδείλια) κλάματα και κούφια λόγια, αλλά μηδενικές πράξεις...

 

 

 

όσο για το αν η αυριανή "συγκέντρωση" είναι δίχως ταμπέλα, απλώς να σας θυμίσω τι έγινε με την προηγούμενη, όπου αυτός που έστειλε το 1ο μήνυμα έβγαινε επί 2 μέρες στα κανάλια (και που στον σκαι έγινε η μασκοτ του καναλιού αυτού); Αφήστε το καλύτερα....

 

Και μετά από 2-3 το πολύ βδομάδες ξαναξεχάστε όλους όσους τρέχουν, ενώ εσείς απολαμβάνετε τη λήθη σας :wink:

 

 

 

 

Edit: sorry npap αν σου φαίνομαι επιθετικός, αλλά κάποτε ο άλλος απιβδάει που λένε και στο χωριό μου!

 

Edit 2: Α ναι και με τον Wow! συμφωνάω :)

 

Υπάρχουν και καλύτεροι τρόποι από 1 απλή πορεία-συγκέντρωση των 2-3 ωρών... :wink:

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην συγκέντρωση/πορεία δεν θα πάω (στα @@ σας βεβαίως-βεβαίως δεν αμφιβάλλω). Είναι δυο το βράδυ και θέλω να βγάλω κάποια πράματα απ'το σύστημά μου. Γενικές σκέψεις πάνω σ'αυτά που διάβασα και όχι για κάποιον συγκεκριμένα.

 

Νομίζω ότι με αυτόν τον τρόπο υποβαθμίζουμε εμείς οι ίδιοι το όλο συμβάν (το οποίο ακόμα εξελίσσεται). Οι συγκεντρώσεις διαμαρτυρίας, οι πορείες και οι καταλήψεις δεν έχουν κανένα νόημα γιατί έχουν γίνει ψωμοτύρι για κάθε μικρό ή μεγάλο λόγο. Το χειρότερο είναι ότι θεωρούνται ο μοναδικός τρόπος να πετύχεις κάτι.

 

Ε λοιπόν όχι.

 

Ο τρόπος να πετύχεις κάτι είναι να το κάνεις στάση ζωής. Είκοσι χρόνια που είμαι στην Ελλάδα έχω κάνει αυτά που πιστεύω τρόπο ζωής και τρωω σκατά από την Ελλάδα για αυτό ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ. Το τι έχω τραβήξει και τραβάω ακόμα μόνο εγώ μπορώ να το ξέρω και ελάχιστοι μπορούν να με καταλάβουν.

 

Η αξιοπρέπεια κοστίζει, απαιτεί θυσίες, θέλει καθημερινό μόχθο.

 

Αλλά το θέμα δεν είμαι εγώ.

 

Παιδιά καήκαμε ΟΛΟΙ το καταλαβαίνετε; Έφτασε η ώρα που τα πράγματα γίνανε τόσο σκατά που μένει μόνο ο εαυτός μας να κοιτάει το είδωλό του στον καθρέφτη. Κατεβείτε να διαμαρτυρηθείτε. Κατεβείτε να κλείσετε τους δρόμους. Κάντε κατάληψη σε ότι βρείτε μπροστά σας. Σε ποιόν απευθύνεστε;

 

ΣΤΟΝ ΙΔΙΟ ΣΑΣ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ.

 

Εγώ εκείνη την ώρα θα δουλεύω. Όχι γιατί θα βγάλω έξτρα φράγκα αλλά γιατί ξέρω ότι έτσι πάω και εγώ μπροστά και βάζω το λιθαράκι μου να πάμε όλοι μπροστά. Καιρός να βουλώσουμε τα στόματα, να σοβαρευτούμε και να βάλουμε τα μούτρα στη δουλειά και στο έργο της υποστήριξης/περίθαλψης/ανοικοδόμισης/ανάπλασης.

 

Αλλά το έργο φαίνεται ήδη. Η σφαλιάρα είναι τόσο μεγάλη που δεν καταλαβαίνει κανείς ότι τα πράματα είναι ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΙΚΑ για ΟΛΗ τη χώρα και το μέλλον μας παίζεται κορώνα-γράμματα. 'Εχουμε συνηθήσει σαν τις Μαρίες-Αντουανέττες να σκούζουμε μόλις βγάλουμε παρανυχίδα. Ήμασταν που ήμασταν μπουρδέλο τώρα αυτό θα μας αποτελειώσει.

 

Κατεβείτε λοιπόν στη συγκέντρωση. Αν σκοπεύετε να γυρίσετε με περισσότερο μυαλό, αξιοπρέπεια και όρεξη να ξεκινήσετε την αυτοκριτική σας και να πείτε "όχι δεν είμαι ζήτουλας και ραγιάς" κάτι γίνεται. Αν πάλι σκοπεύετε να γυρίσετε με την χαρά ότι την "είπατε" στο "σύστημα" τότε καλύτερα καθίστε εκεί που είστε γιατί κάπου το χάσατε το τραίνο.

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου