Προς το περιεχόμενο

Περί ανέμων, υδάτων και φωτιών...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ήδη προσεύχομαι να σου καεί η τηλεόραση και να ανοίξει ένα βιβλιοπωλείο δίπλα στο σπίτι σου.

 

χωρις κανενα ιχνος ειρωνίας' date=' μπορεις να μου αναφέρεις τι προτείνεις για να φύγουμε από αυτο το αδιέξοδο???

εγω το παραδέχομαι, ειμαι ένας παθητικος νεοέλληνας ποτ κάθομαι μπροστά στην tv και ενημερώνομαι απ τα πραγματικά άθλια media..

 

[b']ΕΣΥ ΤΙ ΚΑΝΕΙΣ??[/b]

 

Συγνώμη κιόλας, αλλά το να παραδέχεται κάποιος ότι δεν κάνει τίποτα δεν αποτελεί ούτε δικαιολογία ούτε άλλωθι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 299
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

μια παραθεση απο μια συνομιλια που ειχα σημερα (και την αναφερω γατι εμεινα αναυδος) με κατοικο της περιοχης υψηλου μορφωτικου επιπεδου και ικανης κριτικης ικανοτητας ωστε τα λογια του να μην υποκρυπτουν καποιο πολιτικο φανατισμο. Δεν θελω να πολιτικοποιηθει η συζητηση (αν και ειναι αναποφευκτο σε ενα τετοιο θεμα να μην υπαρχουν και πολιτικες προεκτασεις) αλλα δειχνουν καθαρα ποσο στον πατο του βαρελιου εχουν φτασει καποια πραγματα....

 

Μου ανεφερε οτι σε μια εστια (ηταν παρων ο ιδιος) υπηρχαν οι μισοι πυροσβεστες οι οποιοι εσβηναν και προσπαθουσαν και οι αλλοι μισοι καθονταν (συσχετιστε τους με συνδικαλισμο και κομματικους σχηματισμους και βγαλτε συμπερασμα σε ποια συνδικαλιστικη παραταξη ανηκουν).........καποια στιγμη οι κατοικοι αφου ειδαν και αποειδαν αρχισαν να πετροβολουν τους καθημενους.......

 

 

Προς Θεου δεν εχω καμμια αυταπατη οτι αν το πολιτικο σκηνικο ηταν αναποδο οι καθημενοι και οι εργαζομενοι θα ειχαν τα .........αντιστροφα χρωματα....Απλα το αναφερω σαν σκηνικο που δειχνει σε ολο το μεγαλειο του τον παραλογισμο του συχρονου Ελληνα.........

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ήδη προσεύχομαι να σου καεί η τηλεόραση και να ανοίξει ένα βιβλιοπωλείο δίπλα στο σπίτι σου.

 

χωρις κανενα ιχνος ειρωνίας' date=' μπορεις να μου αναφέρεις τι προτείνεις για να φύγουμε από αυτο το αδιέξοδο???

εγω το παραδέχομαι, ειμαι ένας παθητικος νεοέλληνας ποτ κάθομαι μπροστά στην tv και ενημερώνομαι απ τα πραγματικά άθλια media..

 

[b']ΕΣΥ ΤΙ ΚΑΝΕΙΣ??[/b]

 

Συγνώμη κιόλας, αλλά το να παραδέχεται κάποιος ότι δεν κάνει τίποτα δεν αποτελεί ούτε δικαιολογία ούτε άλλωθι.

 

Δηλαδή αυτο που παραδέχομαι ότι κάνω εγώ είναι κάτι σπάνιο, ή μήπως εκφράζω την τραγική πλειοψηφία των νεοελλήνων. Και βέβαια δεν είναι άλλωθι, αλλα ειναι η ΑΛΗΘΕΙΑ. πολύ απλά δεν κρύβομαι πίσω απ το δάχτυλό μου και κάνοντας την αυτοκριτική μου έγραψα το παραπάνω.

 

απλά παρατηρώ ένα μεγάλο ποσοστό νοιζάδψων να λένε αβίαστα οτι φταίνε οι κάτοικοι των καμμένων περιοχών ΚΑΙ ΕΞΟΡΓΙΖΟΜΑΙ.

φταίνε όσο φταίμε εμεις όταν πλυμμυρίζει η αθήνα και δεν δημιουργούμε όμάδες ξεβουλώματος αποχετευτικού συστήματος, η μάλλον επειδή η ίδια η πολιτεια δεν κάνει τιποτα, φταιμε που απο μόνοι μας δεν προσλάβαμε καμια τεχνικη εταιρία να φτιαξει το αποχετευτικό της αθήνας.

 

βεβαίως και έχουμε όλοι ευθύνη για όλα αυτά, αλλα προς θεού μην παραλογιζόμαστε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χωρις κανενα ιχνος ειρωνίας' date=' μπορεις να μου αναφέρεις τι προτείνεις για να φύγουμε από αυτο το αδιέξοδο???

εγω το παραδέχομαι, ειμαι ένας παθητικος νεοέλληνας ποτ κάθομαι μπροστά στην tv και ενημερώνομαι απ τα πραγματικά άθλια media..

 

[b']ΕΣΥ ΤΙ ΚΑΝΕΙΣ??[/b]

 

Εγώ είμαι 42 ετών. Από τα 17 μου έως τα 32 μου μελέτησα ενδελεχώς όλα τα φερόμενα ως αριστουργήματα της παγκόσμιας λογοτεχνίας, περιλαμβανομένων των σημαντικών πολιτικών κειμένων. Παράλληλα, μελέτησα πολιτική οικονομία.

 

Όταν χρησιμοποιώ λέξεις όπως καπιταλισμός, κομμουνισμός, αναρχία, κοινωνία κλπ ΞΕΡΩ ακριβώς για ποιο πράγμα μιλάω και όταν υποστηρίζω κάτι από αυτά, το κάνω με την επίγνωση (όσο γίνεται βέβαια) του τι σημαίνει αυτή η υποστήριξη.

 

Αυτό που έκανα εγώ μπορεί να το κάνει και ο καθένας (ήμουν πολύ φτωχός όταν τα έκανα αυτά τα πράγματα). Και μάλιστα, δεν χρειάζεται καν να αφιερώσει τόσα χρόνια: από τους πρώτους μήνες αρχίζει κανείς να καταλαβαίνει περί τίνος πρόκειται.

 

Με ρωτάς χωρίς ειρωνεία πως θα φύγουμε από το αδιέξοδο. Σου απαντώ, πάλι χωρίς ειρωνεία, ότι δεν θα φύγουμε. Αλλά το ότι δεν θα φύγουν οι πολλοί δε σημαίνει ότι δεν θα φύγεις ΕΣΥ. Και όταν με το καλό φύγεις θα δεις ότι εκεί που θα πας δεν είσαι μόνος σου.

 

Δόξα τω Θεώ, εδώ στο noiz έχουμε αρκετούς πολιτικοποιημένους ανθρώπους οι οποίοι (προφανέστατα) έχουν και αυτοί κατανοήσει πέντε πράγματα για το τι συμβαίνει: και ο wasted, και ο boukaw, και ο menelaos, και ο superfunk... και.. και...είναι άνθρωποι πέρα από τη στείρα λογική του ότι "ας πάνε όλοι να γαμηθούν διότι όλοι ίδιοι είναι" και για τέτοιους ανθρώπους δεν υπάρχει κανένα αδιέξοδο - ακόμη και όταν δεν συμφωνούν μεταξύ τους.

 

Όσον αφορά το ΤΙ ΚΑΝΩ (μια και ρώτησες) είναι νομίζω αυταπόδεικτο: χρησιμοποιώ το καλύτερο διαθέσιμο μέσο (το ίντερνετ) για τη διασπορά και την υποστήριξη ορθών ιδεών για τα θέματα που γνωρίζω και με ενδιαφέρουν. Μπορεί αυτό να σου φαίνεται λιγοστό αλλά σκέψου: εδώ στο noiz έχουμε 4500 μέλη. Δεν είναι βέβαια όλα ενεργά, αλλά κάθε μερα τσιμπάμε κανά διχίλιαρο επισκέπτες. Για τη μία περίπτωση στο εκ/ριο να διαβάσει κάποιος κάτι που θα του φανεί χρήσιμο, πιστεύω ότι η όλη προσπάθεια αξίζει τον κόπο.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

άσε εμείς οι πρωτευουσάνοι είμαστε τρισχειρότεροι από όλους τους υπόλοιπους, γιατί και υποδομές έχουμε (έστω περισσότερες από την επαρχία) και πιο κακά τα κάνουμε...

Και χειρότερο δεν είναι ότι δεν δημιουργούμε ομάδες ξεβουλώματος αποχετευτικού συστήματος όπως λες, αλλά που είτε οι ίδιοι τα βουλώνουμε (και με την πρώτη πλημμύρα κλαιγόμαστε), είτε που όταν βλέπουμε κάποιον να πετά κάτω σκουπίδια δεν του λέμε και τπτ!

 

Και προσωπικά μίλησα για τους συγκεκριμένους κατοίκους ως αφορμή της συγκεκριμένης τραγωδίας, που δείχνει το πόσο οκνός λαός γίναμε...

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεί αυτό να σου φαίνεται λιγοστό...

 

δεν μου φαινεται καθολου λιγοστο, ισα ισα θα ελεγα το αντιθετο. εγω στο μυαλο μου τις "επαναστασεις"(αδοκιμος ορος εν προκειμένω)-τουλαχιστον σε διανοητικο επιπεδο- καπως ετσι τις εχω φανταστει εδω και χρονια.

 

η απαντηση σου με καλυψε πληρως :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Μου ανεφερε οτι σε μια εστια (ηταν παρων ο ιδιος) υπηρχαν οι μισοι πυροσβεστες οι οποιοι εσβηναν και προσπαθουσαν και οι αλλοι μισοι καθονταν (συσχετιστε τους με συνδικαλισμο και κομματικους σχηματισμους και βγαλτε συμπερασμα σε ποια συνδικαλιστικη παραταξη ανηκουν).........καποια στιγμη οι κατοικοι αφου ειδαν και αποειδαν αρχισαν να πετροβολουν τους καθημενους.......

 

 

αυτό που λες ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ :!:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aυτό πάλι;

 

http://www.in.gr/news/article.asp?lngEntityID=828093&lngDtrID=244

 

Σε φυλάκιση τρεισήμισι χρόνων χωρίς αναστολή καταδικάστηκαν τρία άτομα τα οποία έλαβαν το επίδομα των 3.000 ευρώ για τους πυροπαθείς χωρίς να το δικαιούνται.

 

Από το πρωί έξω από το δικαστήριο είχε συγκεντρωθεί πλήθος ατόμων που ζητούσαν να αφεθούν ελεύθεροι οι συλληφθέντες, υποστηρίζοντας ότι δεν έκαναν τίποτα κακό.

 

Aν ΕΙΝΑΙ δυνατόν!! Μαζεύτηκαν για να υπερασπιστούν αυτούς που πρέπει να τους πετάξουν μαζί με τα σπίτια τους πάνω σε ένα μέτωπο φωτιάς για να δουν την γλύκα;;;;

 

 

Εκτός των επιτήδειων που επιχειρούν να λάβουν το βοήθημα, έχουν γίνει αντιληπτές περιπτώσεις ατόμων που αναλάμβαναν να συμπληρώσουν τις αιτήσεις για λογαριασμό αναλφάβητων πυρόπληκτων έναντι χρημάτων.

 

Tι άλλο να πω; Θα μπορούσα άνετα να πετάξω τσιτάτα του τύπου "αυτή είναι η Ελλάδα", "δεν θα βάλουνε μυαλό ποτέ" κι άλλα τέτοια, αλλά δεν το κάνω - απλά θλίβομαι ακόμη περισσότερο.

 

Και κλασσικά, αν με αυτό το μέτρο με το τριχίλιαρο τους ζητούσαν εξ αρχής δικαιολογητικά θα έλεγαν τα μ&&$)&@#$ανα ότι "το κράτος δείχνει το ανάλγητο πρόσωπό του πνίγοντας τους πολίτες του στην γραφειοκρατία για μια ακόμη ύστατη φορά πριν χάσει τις εκλογές", ενώ τώρα "Η ΝΔ μοιράζει προεκλογικά δωράκια επιδεικνύοντας προχειρότητα και την ανικανότητά της να αντιμετωπίσει τους επιτήδειους". Όπως μας συμφέρει να τα δούμε δηλαδή.

 

Κανένας image maker δεν τους έχει πει τόσες μέρες ότι όταν εξακολουθείς να κάνεις δηλώσεις πολιτικής εκμετάλλευσης και δημαγωγίας αυτές τις μέρες, γίνεσαι ΜΙΣΗΤΟΣ;;;;;; Η δημαγωγία αυτές τις μέρες πετυχαίνει σε αρκετές περιπτώσεις, αλλά αξίζει να πολτοποιήσεις την αξιοπρέπειά σου σαν άνθρωπος για να κερδίσεις ψήφους; Aσιχτίρ πια... Σιχαμάρα...

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψάχνεις τώρα κι εσύ να βρεις λογική..... Τι να πεις. Γενικώς το ότι η ΝΔ βιάζεται να δώσει επιδόματα λόγω εκλογών είναι προφανές, αυτό όμως σαφέστατα δε σημαίνει ότι δεν κάνουν καλά. Καλά κάνουν, γιατί το πρόβλημα είναι τεράστιο. Απλά καλό είναι να θυμόμαστε στην επόμενη καταστροφή πόσο γρήγορα λειτουργούν οι κρατικοί μηχανισμοί όταν σε 2 βδομάδες έρχονται εκλογές (και η τότε -όποια- κυβέρνηση βγαίνει και λέει "μα δε γίνεται να δώσουμε τα χρήματα αν δεν περάσουν 2 μήνες γιατί μπλα μπλα μπλα").

 

Τώρα για αυτά τα γελοία υποκείμενα που πάνε και παίρνουν τα λεφτά χωρίς να τα δικαιούνται τι να πω. Οι τύποι είναι για ΚΡΕΜΑΣΜΑ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα για αυτά τα γελοία υποκείμενα που πάνε και παίρνουν τα λεφτά χωρίς να τα δικαιούνται τι να πω. Οι τύποι είναι για ΚΡΕΜΑΣΜΑ.

 

όπως πολύ σωστά είπε και προηγουμένως ο superfunk,στην Ελλάδα ΔΕΝ υπάρχει δυστυχώς εθνική συνείδηση...

 

Ν Τ Ρ Ο Π Η

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου