Προς το περιεχόμενο

Περί ανέμων, υδάτων και φωτιών...


elavd

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 299
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

να σου απαντησω εγω........δεν χρειαζομαι πιστοποιητικα (οπως ο ηγετης της εκκλησιας μας που χρησιμοποιει συχνα το ρημα) για να ΠΑΩ καποιον....Μου αρκει ο πολιτικος του λογος.....

 

 

εμένα απο την άλλη δε μου αρκεί αυτό. οι πράξεις και το έργο που αφήνεις πίσω μετράνε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το γεγονός αυτό ήταν τόσο μεγάλο και σημαντικό και οι εξελίξεις τόσο γρήγορες που δεν μπορεί να διαστρεβλωθούν.Το μικρόφωνο το έπαιρναν στα χέρια απελπισμένοι κάτοικοι και μιλούσαν με την απόγνωση στα μάτια.

 

Α καλα τιποτα πιο ευκολο απο το να διαστρεβλωσεις και το πιο μεγαλο γεγονος...........Μαλλον δεν εχεις ακουσει ποτε τη λεξη προπαγανδα......Ηδη η πραγματικοτητα (και πολυ περισσοτερο η ιδια η ιστορια) σε διαψευδει.....

 

Έτσι τα λεγόμενα του Καμπουράκη πχ ότι δεν έχει δει ούτε αντλία από το πρωι σε τόσα χωριά που πήγε' date='διασταυρώνεται από το ρεπορτάζ και των άλλων καναλιών αν κάνεις ένα γρήγορο ζάπινγκ όπου το 90% των ανθρώπων που μιλάνε δεν έχουν δει βοήθεια.Αυτό ένα παράδειγμα.[/quote']

 

Α ο Καμπουρακης....ναι......ΟΚ

 

η σωστη κριση προυποθετει και νηφαλιοτητα................δεν ξερω ποσο καλος πομπος πληροφορησης θα ημουν αν ειχε καει το σπιτι μου, ειχα χασει 3 μελη της οικογενειας μου, και μου εβαζαν το θαυματουργο εργαλειο στα χερια.........

 

Αντιστροφα παλι δεν ξερω ποσο καλος πομπος πληροφορησης θα ημουν αν το σπιιτι μου ηταν απο τα διασωθεντα......

 

Σε realtime γεγονότα η άμεση ενημέρωση της τηλεόρασης δεν παίζεται.

 

Ναι' date=' αν κλεισεις τον ηχο........

 

Αν έχει κάποιος ένα στοιχειώδες IQ μπορεί να φιλτράρει την κατευθυνόμενη σαβούρα από την πραγματική είδηση.

 

Οταν ακουω τη λεξη IQ αντανακλαστικα με πιανουν τα γελια γιατρε μου.........

 

H ίδια η κατάσταση πανικού είναι η αλήθεια στη συγκεκριμένη περίπτωση.

Η πληροφορία που πέρνουμε είναι ότι όντως γίνεται της μπουτάνας το κάγκελο.Αν ηρεμούσε η γιαγιούλα και μιλούσε θα λέγαμε "εντάξει μωρέ θα της κάηκε καμία γλάστρα".Οπότε η ακριβής πληροφορία σε μια κατάσταση πανικού είναι ο ίδιος ο πανικός.

 

Ο Καμπουράκης μπορεί να θεωρείται από σένα σούργελο αλλά είναι αυθεντικός δεν θα σε ξεγελάσει.Αν την ίδια πληροφορία την έδινε ο Ευαγγελάτος θα το σκεφτόσουν 3 φορές πριν το πιστέψεις.Πρόσεξε μιλάμε για αξιολόγηση πληροφορίας μόνο.

 

Αλλά για πες μου από που άντλησες ακριβέστερες πληροφορίες αν όχι από TV και εφημερίδες ή ράδιο? Ρωτάω καθαρά από ενδιαφέρον.

 

:idea:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

ελπίζω να σας δω αύριο όλους στο Σύνταγμα φορώντας μαύρα εις ένδειξη πένθους, όχι για τους νεκρούς, (αυτούς μόνο οι δικοί τους μπορούν να τους πενθήσουν αληθινά..) αλλά για την χαμένη μας αξιοπρέπεια...

 

ένα πρώτο βήμα, σιωπηλό, γιατί ο οργισμένος ψίθυρος έχει τις περισσότερες φορές καλύτερα αποτελέσματα από τις εν θερμώ κραυγές...

 

 

 

ΥΓ.ΥΠΌΣΧΟΜΑΙ ΝΑ ΜΗ ΞΕΧΑΣΩ... θα με κρίνουν τα παιδιά μου όπως έκρινα τον πατέρα μου για τα κακά που βρήκα... και η συγνώμη του μου γαργάλησε τ' @@...

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ελπίζω να σας δω αύριο όλους στο Σύνταγμα φορώντας μαύρα εις ένδειξη πένθους' date=' όχι για τους νεκρούς, (αυτούς μόνο οι δικοί τους μπορούν να τους πενθήσουν αληθινά..) αλλά για την χαμένη μας αξιοπρέπεια...[/quote']

 

όχι npap δεν θα πάω....

 

 

Όπως είπα και σε άλλο θρεντ αυτός ο τόπος μπούχτισε από κινητοποιήσεις, διεκδικήσεις, πορείες και ξεχασμένους αγώνες, και από τους όποιους υπεύθυνους αλλά και από όλους μας....

 

Πάντα μετά όλοι τρέχουμε. Πριν που ήμασταν; Καθόμασταν βολεμένοι και αποχαυνωμένοι..... Μετά που θα είμαστε; Θα καθόμαστε βολεμένοι και αποχαυνωμένοι.... Αλήθεια την προηγούμενη συγκέντρωση πόσοι την πήραμε στα σοβαρά; Κανείς και να τα αποτελέσματα...

 

Όχι δεν θα πάω για να βγει στις κάμερες ο όποιος διοργανωτής να πανηγυρίζει για το κούφιο του κατόρθωμα...

 

 

Θα προτιμούσα να συμβάλλω με άλλον τρόπο, παρά να χάσω 1-2 ώρες για μια ακόμη ανούσια πορεία, που πάντα μετά θα καταλήξει στις καφετέριες που βρίσκονται εκεί τριγύρω....

 

 

Προτιμώ διαρκώς να τρέχω, παρά να ασχοληθώ υποκριτικά για 5 λεπτά από την ζωή μου και μετά από ελάχιστο καιρό να είναι πάλι όλα μέλι γάλα....

 

 

Γιατί σκούζουν όλες οι εθελοντικές οργανώσεις, αλλά πάντα αλλάζουμε κανάλι, για να μην ακούσουμε πάλι τους μίζερους ρομαντικους;

 

Που είμαστε τις υπόλοιπες μέρες; Αποχαυνωμένοι και βολεμένοι στη μίζερη ζωούλα μας....

 

Πάντα εκεί στα 5 δευτερόλεπτα μας πιάνει όλους το γαμώτο.

 

 

Ευχαριστώ αλλά σε αυτήν την υποκρισία, δεν θα μετέχω...

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
...

 

Που είμαστε τις υπόλοιπες μέρες; Αποχαυνωμένοι και βολεμένοι στη μίζερη ζωούλα μας....

 

Πάντα εκεί στα 5 δευτερόλεπτα μας πιάνει όλους το γαμώτο.

 

 

Ευχαριστώ αλλά σε αυτήν την υποκρισία' date=' δεν θα μετέχω...[/quote']

 

+137

 

Θα το ξαναπώ:

...

Προσωπικά' date=' αφήνω την Φαρισσαϊκού τύπου κατακραυγή της εξουσίας σε όλους αυτούς που προσπαθούν (ακόμα και άθελά τους) να κάνουν πολιτική "στα κάρβουνα". Τα τρέχοντα γεγονότα δεν αλλάζουν την (ήδη αρνητική) άποψή μου για τους ηγεμόνες και τους υπηκόους αυτής της χώρας.[/quote']

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει διαφορά τώρα μπούκα.

Δεν νομίζω ότι βγήκε κάποιος να πει ότι το διαργανώνει.Είδες κανέναν επώνυμα?

 

Επίσης η βουβή διαμαρτυρία σημαίνει αυτό που λέει.

 

Και μένα μου τη σπάει να καπηλεύονται κάποιοι γεγονότα σαν αυτά.

Όμως τώρα υπάρχει διαφορά.Για αυτό θα πάω.

 

Αν δω πάντως πανώ,ντουντούκες και μικρόφωνα έχω γίνει λούης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι η καπηλεία από κάποιους αυτού του γεγονότος που μου την δίνει, αλλά κάτι άλλο: που είναι χαμένοι όλοι αυτοί που θα πάνε όλον τον άλλο καιρό;

 

Και θα πάνε και θα λένε: Ήμουν κι εγώ εκεί...

 

Στα π@π@ρι@ μου. Να ήσουν αλλού να πρόσφερες και όχι εκεί....

 

Ναι είσαι αλλού να προσφέρεις....

 

 

 

Ενεργός πολίτης δεν γίνεσαι για 1 μέρα μόνο.....

 

Δεν είδα κανέναν να κατεβαίνει στους δρόμους πριν την καταστροφή, που με μαθηματική ακρίβεια θα γινόταν.....

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε μπούκα κάλλιο αργά παρά ποτέ.Δεν είναι καλύτερα έστω κατόπιν εορτής να δείχνεις ότι ενδιαφέρεσαι κάπως,έστω και για 2 ώρες και να τους προειδοποιείς όλους ότι δεν θα περάσει αυτό έτσι αλλά ότι θα έχουν και συνέπειες όλα αυτά,η αδιαφορία και το μηδέν κράτος?Ότι δεν είσαι τελείως αδρανής,ότι κινητοποιείσαι κάπως και το κάνεις χωρίς κραυγές,έτσι απλά διαμαρτυρόμενος.

 

Καλύτερο είναι να μην γίνει τίποτα και να λένε οι μπούστηδες "Α,καλά εδώ κάηκε όλη η Ελλάδα και αυτοί την έπεσαν πάλι στο τηλεκοντρόλ"?

 

Δες το και έτσι.Η Πάρνηθα δεν μας κινητοποίησε,λάθος μας.Μακάρι όλοι να είμασταν σε οργανώσεις που θα ταρακουνούσαν την εξουσία σε κάθε μαλακία της.

 

Βλέπεις όμως να έχει ο κόσμος χρόνο για τέτοιες κινήσεις όταν δουλεύει από το πρωί μέχρι το βράδι?Δεν προλαβαίνει να δει ένα φίλο,μια φίλη.

 

Μας προγραμματίσανε οι μπούστηδες έτσι λες και είμαστε software.

 

Αλλά τέτοια καθαρά μικρά βήματα βοηθούν προς την σωστή κατεύθηνση.Καμιά φορά η κοινωνία παίρνει το μύνημα ότι ήρθε η ώρα να αντιδράσει.

 

Τώρα που φτάνει ο κόμπος στο χτένι,έστω τώρα,καθυστερημένα γιατί αλλιώς αν μείνουμε και τώρα απαθείς θα μας πάρει ο διάολος στο τέλος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου