Προς το περιεχόμενο

Περί ανέμων, υδάτων και φωτιών...


elavd

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τι σημασία έχει ρε παιδιά το ποιος τις έβαλε?

Εντάξει εγώ είμαι υπερ της άποψης "οι εμπρηστές", καθώς δεν είναι τυχαίο να ξεπετάγονται μόνο 9-10 το βράδυ οι εστίες, ώστε να μη μπορούν να πετάξουν ελικόπτερα.

 

Αλλα και πάλι, ότι ακουω φιλτράρω κι εγώ. Που να ξέρω?

 

Το θέμα είναι τι γίνεται από δω και πέρα?

Ποιος πούστηςθ βγει να πάρει την ευθύνη , αφου πρώτα ΚΑΝΕΙ ΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ ΤΟΥ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 299
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Γιατί σου λέει ότι οι εμπρηστές φταίνε και ότι εμείς (η κυβέρνηση) είμαστε τα θύματα της προβοκάτσιας.

 

Σαχλαμάρες.Ούτως ή άλλως θα 'πρεπε να είναι έτοιμοι για οτιδήποτε είτε φυσικό φαινόμενο είτε εμπρησμό.

 

Είναι 2 διαφορετικά θέματα το ποιος φταίει και το τί κάνω για αν αποτρέψω την καταστροφή αναξαρτήτως ποιος φταίει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείτε σας παρακαλώ να αφήσετε τα χιλιοειπωμένα "αν ήταν εκεί η φωτιά να δεις για πότε θα την έσβηναν", "πού είναι τα πυροσβεστικά", "πού είναι τα αεροπλάνα" κλπ; Tα έχουν στα υπόστεγα και τα γυαλίζουν κάτι δημοσιουπαλληλίκια πυροσβέστες που πίνουν φραπέ και παίζουν με τις τάπες all day long. Eιλικρινά δεν αντέχω άλλο. Αφήστε τις θεωρίες συνομωσίας! Δεν φταίνε οι άλλοι! ΦΤΑΙΣ ΕΣΥ ΕΛΛΗΝΑ γ*&)&$ώ τη βλακεία μου! Πάντα οι άλλοι φταίνε! Εμείς όχι! ΠΟΤΕ! Πάντα λιγότερο από τον διπλανό μας! ΝΑ ΠΑΡΕΙ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ!

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε φιλαράκι να 'ουμ δεν πιάνω τον σταθμό σου. :D

 

Όλοι φταίμε σαφώς,απλά δεν είναι άκυρα αυτά που λέμε.Είναι ΚΑΙ αυτά.

 

Είναι και η παιδεία μας,είναι και η γιαγιά που πάει να κάψει τα σκουπίδια στον κήπο της και δεν βαράει alarm στο κεφάλι της ότι δεν είναι η ίδια μέρα όπως την προηγούμενη βδομάδα όπου ΔΕΝ είχε 35μποφώρ και μέχρι να πάει μέσα και να ξανάρθει έχει πάει η φωτιά διακοπές.

 

Και ο νεοελληναράς που πετάει την τσιγαρούμπα του όπου βρεί.

 

Και ο αγρότης που καίει τα αγριόχορτα αλλά του ξεφεύγει και καίει και τα αγριόβουνα.

 

Και η ΔΕΗ που βλέπει τους στύλους του 1901 όμορφα να γερνούν και όμορφα να πέφτουν και όμορφα να καίγονται,γιατί έχει προγραμματίσει συντήρηση ή αντικατάσταση όταν θα ονομάζεται αλλιώς.

 

Και γω που πετάω το μπουκάλι που όπως λέει και ο μπούκας γίνεται μεγεθυντικός φακός και αρπάνε όλα.

 

Αλλά οι ευθύνες δεν είναι όλες ίδιες.Αυτοί φταινε περισσότερο γιατί είναι η δουλειά τους να λειτουργούν το κράτος και να μην παίζουν μπιρίμπα.Η ΔΟΥΛΕΙΑ ΤΟΥΣ.

 

Εγώ κοιτάω να την κάνω καλά,και εσύ.Αυτοί?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένα είναι το σίγουρο.Έχουμε τους χειρότερους πολιτικούς και την πιο ανοργάνωτη χώρα ever.Δυστυχώς...

 

Ψήφο στους οικολόγους, να μπει ο Βεργής στη βουλή με χιτώνα και γαμώ την καταδίκη τους μετα!!

feel da FUNK blast

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Ρε push tee μου..... Όλοι τώρα γκρινιάζουν για το πως έπρεπε να "κάνουν τη δουλειά τους" οι διάφοροι άσχετοι του κρατικού μηχανισμού.

Τώρα....που όλων καίγεται (κυριολεκτικά) ο kwlo$ και καταβάλλουν υπεράνθρωπες προσπάθεις.

 

Από το site της πυροσβεστικής:

 

Όσον αφορά τις διασώσεις με ελικόπτερα του στρατού super puma και Chinook:

 

στο χωριό Πρασιδάκι Ηλείας, έγινε διάσωση 5 ατόμων,

στο χωριό Σκυλλούντας, προσέγγισαν δύο ελικόπτερα, αλλά οι πολίτες δεν επιβιβάστηκαν ,

στη Φρίξα, στην πρώτη επιχείρηση δεν επιβιβάστηκε κανείς και στη δεύτερη επιβιβάστηκαν τα άτομα τηλεοπτικού συνεργείου,

στα Κρέστενα , υπάρχουν λεωφορεία για διαφυγή του κόσμου, αλλά μέχρι πριν από λίγο δεν εξεδήλωσε την επιθυμία να αποχωρήσει κανείς πολίτης.

 

Ευθύνες υπάρχουν γι αυτά που δεν έγιναν τους περασμένους μήνες και χρόνια. (Και πολύ φοβάμαι ΚΑΙ γι αυτά που θα ακολουθήσουν).

Όμως σήμερα, οι συνθήκες (και το πλήθος των εστιών) είναι τέτοιες που είναι πρακτικά αδύνατο να μην καούν τεράστιες εκτάσεις.

 

Προσωπικά, αφήνω την Φαρισσαϊκού τύπου κατακραυγή της εξουσίας σε όλους αυτούς που προσπαθούν (ακόμα και άθελά τους) να κάνουν πολιτική "στα κάρβουνα". Τα τρέχοντα γεγονότα δεν αλλάζουν την (ήδη αρνητική) άποψή μου για τους ηγεμόνες και τους υπηκόους αυτής της χώρας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τελος' date=' επιμενω οτι εγω και συ εχουμε καθε δικαιωμα να σκεφτουμε και να ενστερνιστουμε καθε θεωρια συνωμοσιας, δεν μπορει ομως η κυβερνηση να μιλαει δημοσια για (τον ηλιθιοτερο ορο που εχω ακουσει) ΑΣΥΜΜΕΤΡΗ ΕΠΙΘΕΣΗ.

 

[b']η εχετε στοιχεια και μιλατε κυριοι της πολιτειας η κανετε αγνο ελληνικο ΜΟΚΟ. [/b]

 

+1000! Είναι εντελώς γελοίο αυτό που συμβαίνει. Αλλά είναι απλώς θέμα marketing. Βάζοντας τον χ εξωτερικό εχθρό στο παιχνίδι συσπειρώνεις τον κόσμο γύρω σου. Είναι η μόνη ελπίδα τους μετά από αυτό που συμβαίνει.

 

 

Ε πάλιωσε το ανέκδοτο πάρα πολύ. Όταν έχεις μονίμως κατεβασμένα τα βρακιά σου και σε πηδάνε δεν κοιτάς να βρεις ποιός στην έχωσε' date=' κοιτάς να σηκώσεις τα βρακιά σου....[/quote']

 

Couldn't have said it better....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείτε σας παρακαλώ να αφήσετε τα χιλιοειπωμένα "αν ήταν εκεί η φωτιά να δεις για πότε θα την έσβηναν"' date=' "πού είναι τα πυροσβεστικά", "πού είναι τα αεροπλάνα" κλπ; Tα έχουν στα υπόστεγα και τα γυαλίζουν κάτι δημοσιουπαλληλίκια πυροσβέστες που πίνουν φραπέ και παίζουν με τις τάπες all day long. Eιλικρινά δεν αντέχω άλλο. Αφήστε τις θεωρίες συνομωσίας! Δεν φταίνε οι άλλοι! ΦΤΑΙΣ ΕΣΥ ΕΛΛΗΝΑ γ*&)&$ώ τη βλακεία μου! Πάντα οι άλλοι φταίνε! Εμείς όχι! ΠΟΤΕ! Πάντα λιγότερο από τον διπλανό μας! ΝΑ ΠΑΡΕΙ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ![/quote']

 

bloody_sunday δεν πάει σε σενα το μήνυμα, απλά το πήρα σαν αφορμή.

 

Ε όχι ρε φίλε, εγώ εχω ήσυχη την συνείδηση μου από όλες τις απόψεις.

 

1) Γιατί κράζω όπου υπάρχει ίχνος πολιτικού, σε κάθε περίοδο, είτε γίνεται κάτι είτε όχι. Η άποψη μου γι'αυτούς είναι μηδενιστική.

 

2) Δεν καπνίζω, δεν κάνω μπάρμπεκιου σε δάση, και δεν πετάω ίχνος σκουπιδιού κάτω.

 

3) Πληρώνω τον φόρο που μου αντιστοιχεί (σχεδόν τίποτα, λόγω ελάχιστου εισοδήματος), τουλάχιστον η οικογένεια μου.

 

και περιμένω σαν βλάκας, αυτοί που διόρισα για να μ'έχουν ασφαλή, να με έχουν ασφαλή. Γι'αυτό πληρώνω φόρους, όχι για να παίζουν επικοινωνιακά παιχνίδια, που είναι το μόνο που κάνουν όλοι οι πολιτικοί σε όλον τον κόσμο.

 

Ή να μου πουν, κοίτα φίλε, πρέπει να τα βγάζεις πέρα μόνος σου. Να ξέρουμε τι να κάνουμε.Να μην πληρώνουμε φόρους, να μην τους υπακούμε, να ζούμε στην κοινωνία που φαντάζομαι εγώ..

 

Όχι, δεν υπάρχει συνομωσία. Αλλά δεν μπορω να δεχτώ ότι δεν υπαρχει σχεδιο εκκένωσης, οχήματα και άνθρωποι για αυτή τη δουλειά.

Δε μπορώ να δεχτώ ότι αφήσαμε αχρησιμοποιητους τους S200 για να πάρουμε τους S300, για να παίξουμε το γνωστό παιχνιδάκι με τι μίζες, λες και είναι το καινουριο cubase, που έχει καλύτερο editing. Με τα μισά λεφτά αγοράζαμε 1000 πυροσβεστικά, ή έστω οργανωναμε καμπάνια ενημέρωσης.Αυγουστος είναι γαμώτο και πριν 1 μηνα πάλι φωτιές είχες.

 

Τίποτα δεν κρύβεται..Είσαι ανίκανος, θα την πατήσεις. Δικαιολογίες δεν εχει. Και αυτή η χώρα έχει μάθει να διορίζει ανίκανους σε κάθε θεση.

Δυστυχώς το πλήρωσαν κάποιοι, και θα συνεχίζουν όπως σε πολλές άλλες περιπτώσεις.

 

Ναι, φταίνε πολλοί. Φταίμε ίσως όλοι. Ο μόνος όμως φταίχτης που έχει πρόσωπο, αρνείται να πληρώσει, ή έστω να θολώσει τα νερά με δύο καλές τρίπλες, ακόμα και τώρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε όχι ρε φίλε' date=' εγώ εχω ήσυχη την συνείδηση μου από όλες τις απόψεις.

 

...

 

2) Δεν καπνίζω, δεν κάνω μπάρμπεκιου σε δάση, και δεν πετάω ίχνος σκουπιδιού κάτω.

 

3) Πληρώνω τον φόρο που μου αντιστοιχεί (σχεδόν τίποτα, λόγω ελάχιστου εισοδήματος), τουλάχιστον η οικογένεια μου.

 

και περιμένω σαν βλάκας, αυτοί που διόρισα για να μ'έχουν ασφαλή, να με έχουν ασφαλή.[/quote']

 

Δεν είναι αρκετό. Η άποψη "ας είμαι εγώ εντάξει κι οι άλλοι ας παν να κουρεύονται" δεν είναι κι αυτη ελληνική; Σαν να βλέπεις ένα σκουπίδι κάτω και να μην το μαζεύεις γιατί δεν το πέταξες εσύ. Πρέπει να κινητοποιηθείς. Τι να κάνεις, θα μου πεις. Αυτό θα το αποφασίσεις εσύ...

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σύμφωνοι. (αν και κανονικά έτσι θα έπρεπε να είναι τα πράματα, ο καθένας να κάνει τη δουλειά του καλα).

Αλλά επειδή τα πράματα δεν είναι κανονικά

 

Καταρχήν στο 1) που δε συμπεριέλαβες (δε σε κατηγορώ για εσκεμμένο μοντάζ :) ) αναφέρεται κάποια δράση που θα μπορούσε να γίνει.

 

Χρησιμοποιώ ένα πιο γενικό "Εγω" και δεν εννοώ τον εαυτό μου. Ο συλλογισμός οδηγούσε στο συμπέρασμα ότι κάποιοι απέτυχαν να κάνουν τη δουλειά που τους ανατέθηκε, και ζημιώθηκαν άνθρωποι που δεν φταίγαν.

 

Τελοςπάντων, είμαι λίγο κουρασμένος τώρα...

 

Ας ελπίσουμε αυριο να είναι καλύτερα τα πράματα.(Ειδικό)

 

 

Ας ελπίσουμε αυριο να είναι καλύτερα τα πράματα.(Γενικό).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου