Προς το περιεχόμενο

Περί ανέμων, υδάτων και φωτιών...


elavd

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πραγματικά όταν έβλεπα τις εικόνες της καταστροφής στην τηλεόραση, ηταν σαν να έβλεπα μια τριτοκοσμική χώρα να φλέγεται ολόκληρη και να έχει αφεθεί στο έλεος του θεού... Το χειρότερο είναι οτι δεν έχουμε καταλάβει πλήρως το μέγεθος της καταστροφής.Η Ελλάδα πήγε αυτόματα πίσω 10 χρόνια σε όλους τους τομείς.Κατ'αρχήν 63 άτομα βρήκαν φριχτό θάνατο χωρίς να τους βοηθήσει κανένας.Τα κύρια έσοδα της Ελλάδας προέρχονταν από τον τουρισμό,ο οποίος υπέστη τεράστιο πλήγμα(Οι τουρίστες θα φοβούνται να έρθουν μιάς και είδαν τι παίζει στη χώρα μας).Το φυσικό περιβάλλον της χώρας μας καταστράφηκε.Οι αποζημιώσεις μεγάλες,πολλοί άνθρωποι χωρίς δουλειά και σπίτι,πολιτικοί που ρίχνουν τις ευθύνες ο ένας στον άλλον...με λίγα λόγια ΧΑΟΣ...Και ο Καραμανλής δήλωσε πως αν βγει ξανά η κυβέρνηση της ΝΔ θα κοιτάξει να ενισχύσει τους πληγέντες και τις περιοχές που κάηκαν. 8O Ευχαριστούμε.Στις εκλογές προσωπικα θα δώσω μια μούτζα σε όλους.Και πολύ τους είναι...

ttp://s1.gladiatus.gr/game/c.php?uid=31718

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 299
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

:roll: Ότι γίνεται δηλαδή να το παρακολουθούμε σαν χάνοι?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

PS.Το avatar είναι μαύρο για τις φωτιές ή censored για τις "φωτιές" που ανάβουν πίσω? :mrgreen:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις εκλογές προσωπικα θα δώσω μια μούτζα σε όλους.Και πολύ τους είναι...

 

Φίλε μου, καλύτερα είναι να ξεκινήσεις, δίνοντας μία μούτζα στους τηλεπαρουσιαστές και τα κανάλια που παρακολουθείς, διότι (αντίθετα απ' ότι πιστεύεις) δεν σε κρατάνε ενημερωμένο, και οι συνακόλουθες αποφάσεις σου (μούτζες κλπ) δεν είναι αποφάσεις ενημερωμένου ανθρώπου.

 

Δεν ξέρω πόσο ενδιαφέρονται οι πολιτικοί για την καταστροφή που έγινε (μιλώ για τους ανθρώπους, όχι για την Ολυμπία κλπ), αλλά μπορώ να σου πω ότι ξέρω με απόλυτη ακρίβεια το πόσο ενδιαφέρεσαι εσύ: δεν δίνεις μία δεκάρα.

 

Αν έδινες (την δεκάρα), θα καταλάβαινες ότι την επόμενη των εκλογών, είτε μας αρέσει είτε όχι, κάποια κυβέρνηση θα υπάρχει στη χώρα και αυτή η κυβέρνηση θα χρειαστεί πράγματι να αντιμετωπίσει τα αιτήματα των κατεστραμένων, θα χρειαστεί πράγματι να τους ενισχύσει οικονομικά και να τους βοηθήσει. Το να λες εσύ "δεν με ενδιαφέρει ποια θα είναι αυτή η κυβέρνηση, οπότε ρίχνω μούτζα" είναι απλά ένας τρόπος να λες ότι "δεν με ενδιαφέρει τι θα γίνουν" εκτός αν προτίθεσαι να κατέβεις εσύ και να εργαστείς αφιλοκερδώς για την ενίσχυσή τους - δε νομίζω όμως ότι θα κάνεις κάτι τέτοιο.

 

Εγώ προσωπικά είμαι -->υπέρ<-- της μούτζας και της γενικότερης περιφρόνησης του δυτικότροπου συστήματος αξιών, αλλά όχι μόνο μία φορά κάθε τέσσερα χρόνια: απ ότι ξέρω τόσο καιρό που παρακολουθώ το noiz, είσαστε σχεδόν όλοι τηλεορασάκηδες μέχρι αηδίας. Σχεδόν ποτέ δεν άκουσα κάποια συζήτηση για ένα βιβλίο ή μία καλή ταινία - αντίθετα υπήρχε πλέρια ενημέρωση για τηλεοπτικές ξυνίλες όπως το "Παρά Πέντε", οπότε για ποια μούτζα μιλάμε; Όταν έχετε αντικαταστήσει τη μελέτη της πολιτικής και της ιστορίας με την ελπίδα να πει άλλη μία μαλακία η κα. Καρύδη, τότε (και μόνο τότε) πιστεύετε τα ψέμματα του κάθε Χ''νικολάου, ή Κακαουνάκη, ή Τράγκα, ή Πρετεντέρη, ή..ή..ή...

 

Στην τελική, αν εσάς δεν σας νοιάζει ποια κυβέρνηση θα έχει η χώρα, τουλάχιστον σκεφτείτε αυτούς που τους νοιάζει: τους επαγγελματίες που ελπίζουν σε δικαιότερη φορολογική μεταχείριση, τους πυροπαθείς αυτής της περιόδου που ελπίζουν σε υποστήριξη και ενίσχυση, τους υπαλλήλους που θέλουν να είναι σίγουροι ότι τόσα χρόνια δεν πληρώναν αδίκως τις ασφαλιστικές τους εισφορές, τα παιδάκια που δικαιούνται να πάνε σχολείο και να ξεστραβωθούν κλπ κλπ.

 

Πολύς μηδενισμός πάντως για μία κοινότητα που άπτεται και καλλιτεχνικού αντικειμένου (τη μουσική δηλαδή). Που στο διάολο το έχετε βρει γραμμένο αυτό, ότι ο καλλιτέχνης τα έχει όλα γραμμένα στα @@@ του, μα το Θεό, δεν μπορώ να το καταλάβω.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

:roll: Ότι γίνεται δηλαδή να το παρακολουθούμε σαν χάνοι?

 

Μην βλέπετε τηλεόραση' date=' ειδικά ευαγγελάτο.

 

PS.Το avatar είναι μαύρο για τις φωτιές ή censored για τις "φωτιές" που ανάβουν πίσω? :mrgreen:

 

Όποιος το βρεί κερδίζει βόλτα στο δάσος. Όταν ο λυκος δεν είναι εκεί.

Bagpipes are louder than banjos.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις εκλογές προσωπικα θα δώσω μια μούτζα σε όλους.Και πολύ τους είναι...

 

Εγώ προσωπικά είμαι -->υπέρ<-- της μούτζας και της γενικότερης περιφρόνησης του δυτικότροπου συστήματος αξιών

 

Τι εννοείς δυτικότροπο σύστημα αξιών?

 

απ ότι ξέρω τόσο καιρό που παρακολουθώ το noiz' date=' είσαστε σχεδόν όλοι τηλεορασάκηδες μέχρι αηδίας. Σχεδόν ποτέ δεν άκουσα κάποια συζήτηση για ένα βιβλίο ή μία καλή ταινία - αντίθετα υπήρχε πλέρια ενημέρωση για τηλεοπτικές ξυνίλες όπως το "Παρά Πέντε", οπότε για ποια μούτζα μιλάμε; Όταν έχετε αντικαταστήσει τη μελέτη της πολιτικής και της ιστορίας με την ελπίδα να πει άλλη μία μαλακία η κα. Καρύδη, τότε (και μόνο τότε) πιστεύετε τα ψέμματα του κάθε Χ''νικολάου, ή Κακαουνάκη, ή Τράγκα, ή Πρετεντέρη, ή..ή..ή...[/quote']

 

Που το είδες όλο αυτό; Τηλεορασάκηδες; Η πρώτη φορά που διαβάζω για το "Παρα Πέντε" είναι στο δικό σου ποστ τώρα και γενικά δεν έχει πάρει το μάτι μου πλειάδα αναφορών για ξεκωλάδικα και κους-κουςάδικα παρά μόνο για να τα κράξουν...άλλωστε δεν έχουμε καιρό για τέτοια εφόσον εκκρεμούν φλέγοντα ζητήματα όπως το (άτιμο) βζζζζζζζ, τα (κουρδισμένα και ακούρδιστα) ξύλα, η χώρα προέλευσης του οργάνου :D

 

Στην τελική' date=' αν εσάς δεν σας νοιάζει ποια κυβέρνηση θα έχει η χώρα, τουλάχιστον σκεφτείτε αυτούς που τους νοιάζει: τους επαγγελματίες που ελπίζουν σε δικαιότερη φορολογική μεταχείριση, τους πυροπαθείς αυτής της περιόδου που ελπίζουν σε υποστήριξη και ενίσχυση, τους υπαλλήλους που θέλουν να είναι σίγουροι ότι τόσα χρόνια δεν πληρώναν αδίκως τις ασφαλιστικές τους εισφορές, τα παιδάκια που δικαιούνται να πάνε σχολείο και να ξεστραβωθούν κλπ κλπ.

 

Πολύς μηδενισμός πάντως για μία κοινότητα που άπτεται και καλλιτεχνικού αντικειμένου (τη μουσική δηλαδή). Που στο διάολο το έχετε βρει γραμμένο αυτό, ότι ο καλλιτέχνης τα έχει όλα γραμμένα στα @@@ του, μα το Θεό, δεν μπορώ να το καταλάβω.[/quote']

 

Eye στην τελική ξέρει ο κόσμος ότι οι υποψήφιοι για την κυβερνηση είναι ανίκανοι ή δεν θέλουν να κάνουν σωστά την δουλειά τους. Οι επαγγελματίες ξέρουν ότι τους δουλεύουν χοντρά, οι πυροπαθείς ξέρουν ότι ξεκινάνε από το -οο και η βοήθεια θα είναι κοντά στο 0, οι υπάλληλοι ξέρουν ότι θα πάρουν @@ απ'τις ασφαλιστικές εισφορές γιατί πάνε αλλού τα λεφτά αυτά, οι γονείς ξέρουν ότι τα παιδιά θα πληρώσουν πολλά για μια εκπαίδευση που προσφέρει πολύ λίγα.

 

Έτσι έχουν τα πράγματα, δεν νομίζω ότι είναι θέμα μηδενισμού. Συνεχώς κάνουμε πράγματα και δεν έχουμε τίποτα. Εϊμαστε οι καλύτεροι αλλά δεν μπορούμε να πετύχουμε τίποτα.

 

Αυτό που με ενοχλεί εμένα είναι ότι τόσα χρόνια που ξέρω κόσμο να λέει για τους άθλιους και ξεδιάντροπους που πουλιούνται για μια θέση στο δημόσιο ή για το εκάστοτε βόλεμα με την ελπίδα ότι θα πετύχουν το ιδανικό "δουλεύω χωρίς να δουλεύω - είμαι διευθυντής και εξουσιάζω κόσμο - τα τσεπώνω από πεντακόσιες μεριές" και θα είναι οι ΜΑΓΚΕΣ και μετά βλέπω ακριβώς τον ίδιο κόσμο να επιδιώκει και να βολεύεται κατά τον τρόπο που τόσο καιρό χλεύαζε και δήθεν σιχαινόταν.

 

Γκρέκο μασκαρά δηλαδή.

 

Όταν λοιπόν έχεις στήσει μια κοινωνία και απλά ο καθένας (απ'τον μικρό μέχρι τον μεγάλο) ονειρεύεται πως θα την εκμεταλλευτεί για το προσωρινό κέρδος ενώ δημοσίως σκίζεται πέρι νομιμοφάνειας, δημοκρατίας και δικαιοσύνης έχεις το φαινόμενο Ελλάδα (third-world country).

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και ο Καραμανλής δήλωσε πως αν βγει ξανά η κυβέρνηση της ΝΔ θα κοιτάξει να ενισχύσει τους πληγέντες και τις περιοχές που κάηκαν.

 

Καλή δήλωση. Πιστεύω πρέπει να είναι ο μόνος που το σκέφτηκε :roll: :roll: Μην το συζητάμε παιδιά' date=' όλοι ΝΔ. :lol: :lol: :lol: :lol: :roll:

 

Αν έδινες (την δεκάρα), θα καταλάβαινες ότι την επόμενη των εκλογών, είτε μας αρέσει είτε όχι, κάποια κυβέρνηση θα υπάρχει στη χώρα και αυτή η κυβέρνηση θα χρειαστεί πράγματι να αντιμετωπίσει τα αιτήματα των κατεστραμένων, θα χρειαστεί πράγματι να τους ενισχύσει οικονομικά και να τους βοηθήσει. Το να λες εσύ "δεν με ενδιαφέρει ποια θα είναι αυτή η κυβέρνηση, οπότε ρίχνω μούτζα" είναι απλά ένας τρόπος να λες ότι "δεν με ενδιαφέρει τι θα γίνουν" εκτός αν προτίθεσαι να κατέβεις εσύ και να εργαστείς αφιλοκερδώς για την ενίσχυσή τους - δε νομίζω όμως ότι θα κάνεις κάτι τέτοιο.

 

Στην τελική, αν εσάς δεν σας νοιάζει ποια κυβέρνηση θα έχει η χώρα, τουλάχιστον σκεφτείτε αυτούς που τους νοιάζει: τους επαγγελματίες που ελπίζουν σε δικαιότερη φορολογική μεταχείριση, τους πυροπαθείς αυτής της περιόδου που ελπίζουν σε υποστήριξη και ενίσχυση, τους υπαλλήλους που θέλουν να είναι σίγουροι ότι τόσα χρόνια δεν πληρώναν αδίκως τις ασφαλιστικές τους εισφορές, τα παιδάκια που δικαιούνται να πάνε σχολείο και να ξεστραβωθούν κλπ κλπ.

 

Πολύς μηδενισμός πάντως για μία κοινότητα που άπτεται και καλλιτεχνικού αντικειμένου (τη μουσική δηλαδή). Που στο διάολο το έχετε βρει γραμμένο αυτό, ότι ο καλλιτέχνης τα έχει όλα γραμμένα στα @@@ του, μα το Θεό, δεν μπορώ να το καταλάβω.

 

Μαζί σου. Αυτός είναι και ο λόγος άλλωστε που δεν έχω ρίξει ποτέ λευκό ή άκυρο, δεν έχω χάσει ποτέ εκλογές, και δεν πιστεύω ότι θα το κάνω και ποτέ. Παρεμπιπτόντως, ρεαλιστικά σκεπτόμενος και γνωρίζοντας ότι προφανώς δε θα βγει κάποιο μικρό κόμα, θα ήθελα πολύ να βγει το ΠΑΣΟΚ. Όχι επειδή τους θεωρώ πιο ικανούς ή κάτι τέτοιο, αλλά πραγματικά αν μετά από μια τέτοιου μεγέθους καταστροφή ξαναβγεί η ίδια κυβέρνηση (ανεξαρτήτως του ποια είναι αυτή) θα αποθρασυνθούν όλοι τελείως! Μακάρι η ΝΔ να πάρει 25%, να χεστούν όλοι πάνω τους και να πάρουν χαμπάρι ότι οι μαλακίες πηρώνονται. Προφανώς βέβαια δεν εννοώ να πάμε να ψηφίσουμε όλοι ΠΑΣΟΚ, απλά θα ήθελα πολύ να μη βγει η ΝΔ. ¶σε που θα ήθελα να ανέβουν τα μικρά κόματα στο 10% έκαστο, να πάρουν χαμπάρι ρε γμτ οι μεγάλοι ότι κάτι γίνεται!!!

 

Πάντως στην προκειμένη περίπτωση τα δύο μεγάλα κόματα όντως έχουν τεράστιες ευθύνες. Είναι ρε γμτ δυνατόν να μην υπάρχουν ζωνες πυρασφάλειας πουθενά; Να μην υπάρχουν σχέδια έκτακτης ανάγκης πουθενά; Συνειδητοποιείτε αυτό που σας είπα, ότι από τη γραμματεία πολιτικής προστασίας μας είπαν "καλή ιδέα" την ΚΥΡΙΑΚΗ που τους είπαμε να στείλουμε ρούχα;

 

Για τη χθεσινή φωτιά στον Υμηττό. Παιδιά την έβαλαν ακριβώς πάνω από το πυροφυλάκειο Χολαργού που σας έλεγα. Τα παιδιά μας είπαν ότι έπεσαν πάνω μέσα σε 2 λεπτά γι αυτό και δεν προχώρησε. Και επίσης μας έλεγαν ότι πρακτικά δε σκόπευαν να βάλουν μεγάλη φωτιά, γι αυτό και την πιάσαμε. Ήταν απλώς σε φάση να μετρήσουν δυνάμεις και να κόψουν αντιδράσεις. Με κάθε επιφύλαξη πάντα, δεν είναι δικιά μου γνώμη, γνώμες άλλων μεταφέρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά επειδή φλερτάρουμε επικίνδυνα με τα πολιτικά και δεν είναι του φόρουμ τούτου (σχεδόν όπως λέμε μουστουκούλουρου) ας αυτοπεριοριστούμε στο (φλέγον) ζήτημα των πυρκαγιών χωρίς να μπαίνουμε σε άλλα βοσκοτόπια και χαλάσουμε της κουρδισμένες καρδιές μας :wink:

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μωρέ ναι, αλλά πώς να τα αποκόψεις; Δε γίνεται. Όταν κάιγονται άνθρωποι και κανείς δεν έχει προνοήσει για το τι να γίνει σε τέτοιες περιπτώσεις πώς να μη μιλήσεις; Τι να πεις; Απλά "κρίμα"; :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειπαμε να μην το πολιτικοποιησουμε αλλα δεν κρατιεμαι...

 

Λοιπον ........

 

Απο τη στιγμη που οι κυβερνωντες προερχονται απο τα ΑΣΤΙΚΑ & ΜΕΓΑΛΟΑΣΤΙΚΑ κοινωνικα στρωματα καθε κουβεντα για "κοινωνικη οργανωση","κοινωνικη δικαιοσυνη" & "σωστο κρατος" καθισταται αυτοματα ΑΚΥΡΗ .

 

ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ περιπτωση οι ΖΑΠΛΟΥΤΟΙ αστοι οι οποιοι εδω και 100 χρονια κυβερνανε αυτη τη χωρα ΝΑ ΔΩΣΟΥΝ ΕΣΤΩ και ενα ΔΕΥΤΕΡΟΛΕΠΤΟ του χρονου τους για να ΠΡΑΞΟΥΝ ΤΟ "ΣΩΣΤΟ" .

 

Στα ΤΕΤΟΙΑ τους κυριοι! (ειτε ονομαζονται ΠΑΠΑΝΔΡΕΟΥ ,ειτε ΚΑΡΑΜΑΝΛΗΔΕΣ ειτε ΠΑΓΓΑΛΟΙ....)

 

Ειναι η ΦΥΣΗ τους και το να τους το ζητησουμε ειναι σα να ζηταμε απο τον λυκο να φυλαει τα προβατα (ΑΥΤΟ αλλωστε κανουμε ΚΑΘΕ φορα που τους ψηφιζουμε)

 

Ολο το δημοσιουπαλληλικο συστημα της χωρας μας σε ΑΥΤΗ τη νοοτροπια βασιζεται αλλωστε (γλυφουμε τον "ισχυρο" πολιτικαντη αστο για να μας βρει μια θεσουλα ωστε να γινουμε και εμεις καποτε "πλουσιοι" και "βολεμενοι" αστοι και ας τους "λαϊκους" & τους "χωριατες" να κουρευονται)

 

Κυριοι,ειμαστε ΟΛΟΙ συνυπευθυνοι (και εγω ΠΡΩΤΟΣ απο ολους που βολεμενος στο ωραιοτατο μεγαλοαστικο μου καταφυγιο κρινω τους "κυβερνωντες".....)

 

Και ΝΑΙ τιποτα δεν θα αλλαξει...εκτος κι αν γεννηθει καποτε σε αυτη τη χωρα ο ΗΜΙΘΕΟΣ που θα συνδιαζει την αποτελεσματικοτητα στην εκκαθαριση των παρασιτων που ειχαν ο ΜΑΟ & ο Σταλιν (απο εκει πρεπει να αρχισουμε βεβαια),την οργανωτικοτητα και την κοινωνικη ευαισθησια του ΟΥΛΑΦ ΠΑΛΜΕ,την αποφασιστικοτητα του ΤΣΩΡΤΣΙΛ & την συνδιασμενη οικονομικη διαννοια του Κaynes,Marx & Greenspan μαζι......

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου