Προς το περιεχόμενο

Περί ανέμων, υδάτων και φωτιών...


elavd

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μαζεύεται μεγάλη οργή παιδιά.

 

Ας βγει η Κυπ,Ψυτ πως λέγεται και να δώσει στοιχεία στον κόσμο αφού διαρέεται εντέχνως πως έχει εμπλακεί και πως υπάρχουν συλλήψεις,ασύμμετρες απειλές κλπ.

 

Αλλιώς θα φάνε όλοι μαύρο στις εκλογές όλοι τους οι...ΜΕΓΑΛΟΙ.Εγώ πάντως ήδη το έχω αποφασίσει.θα επιλέξω ένα μικρό κόμμα για να πάει και κάπου η ψήφος.Μακάρι να μέτραγε το λευκό,το άκυρο και η αποχή αλλά δυστηχώς.Θα ήταν ευχής έργο να μετρούσαν.

 

Μαύρο επειδή μαυρίσανε τα πάντα.Από τα δάση μέχρι την ψυχή μας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 299
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ευθύνη φέρουμε όλοι μας για την καταστροφή.

 

Αδιαφορούμε για το περιβάλλον, πετούμε όπου βρούμε τα μπάζα και τα σκουπίδια μας, χτίζουμε όπου μας αρέσει.

 

Η τοπική αυτοδιοίκηση χρονια τωρα ειναι ανίκανη και απούσα.

 

Το ελληνικο "κράτος" διαχρονικά "διακοσμητικο" & ανήμπορο (εκτος βεβαια και αν προκειται να ΦΑΝΕ τα γνωστα 10-15 "τζακια" που διαφεντευουν την Ελλαδα εδω και 60 χρονια......ας ηταν να διοργανωθει κανα μαλακισμενο φεστιβαλ μιζας,οπως οι Ολυθμπιακοι αγωνες και θα σου λεγα ποσο καλα θα τα οργανωναν τα πραγματα...)

 

Μπράβο στους ήρωες της Πυροσβεστικής τους Ερυθροσταυριτες & τους απλους ανθρωπους & εθελοντες που δίνουν και τη ζωή τους στη μαχη με το θηριο...

 

ΝΤΡΟΠΗ σε ΟΛΟΥΣ τους πολιτικάντηδες και στους δημοσιογραφίσκους της κακιάς ώρας που ασελγούν πανω στα πτωματα των νεκρων και στην κατεστραμμενη ζωη αυτων που εμειναν πισω...

 

Απο προχθες το βραδυ το email μου κατακλυζεται απο δεκαδες mail φιλων μου απο το εξωτερικο οι οποιοι στην κυριολεξια δεν πιστευουν στα ματια τους....

 

Οργανωμενο σχεδιο ΥΠΑΡΧΕΙ (θα πρεπει καποιος να ειναι τυφλος για να μην το βλεπει) ομως θα ΕΠΡΕΠΕ να υπαρχει και σχεδιο ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΗΣ του....

(ας ηταν να εμπαιναν οι φωτιες κοντα στις βιλλες των ΖΑΠΛΟΥΤΩΝ αριστερων & δεξιων πολιτικων μας και θα σας ελεγα ποσο αποτελεσματικη θα ηταν η αντιμετωπιση τους........)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να σπάσω λίγο το "μαύρο" κλίμα (και επί τη ευκαιρία να ευχηθώ στον npap ΒΙΟΝ ΑΝΘΟΣΠΑΡΤΟΝ!!! :D):

 

Η σωτηρία αυτού του τόπου είναι πλέον μόνο ΜΙΑ και είναι ξανθιά (βαμμένη...:lol:):

 

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

+1000000 superfunk..

 

Αυτό για το οποίο είμαι πιο περίεργος απ όλα,είναι το πώς θα είναι η

κατάσταση στα μέρη μου σε 1 μήνα από σήμερα..Δεν βάζω μεγάλο

χρονικό διάστημα..

 

Η λύση είναι μία.Πανελλήνια κατακραυγή, ντού και ξύλο στα λαμόγια.

Καφρίλες και εριστικότητες εκεί που πρέπει.Γιαούρτια και αναρχία.

Αει στο διάολο πια.

feel da FUNK blast

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η κατασταση στα μερη σου σε ενα μηνα θα ειναι ΤΡΑΓΙΚΗ ,ιδιαιτερα απο ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗΣ αποψης.. (και οχι μονο για ενα μηνα αλλα για τουλαχιστον μια ΔΕΚΑΕΤΙΑ....)

 

Το ντου και η καφριλα ΤΙΠΟΤΑ δεν θα πετυχουν (εκτος βεβαια απο μια συντομη απονομη "δικαιοσυνης" και ενα "ξελαφρωμα" των κατοικων) μια και ειμαι σιγουρος πως οι νεοελληνες στις 16/9 θα πλυμμηρυσουν σαν γνησια χρυσοψαρα με μνημη ενος λεπτου) τις πλατειες κραδαινοντας τα "πολιτικα" και κομματικα λαβαρα (παμε στοιχημα?) μερικοι μαλιστα θα πανηγυριζουν και τη "νικη" τους ....

 

Οταν το λαδι φτασει 80 ευρω το μπουκαλι (που ΣΙΓΟΥΡΑ θα φτασει) και γινουν ακομα πλουσιοτεροι οσοι εκμεταλευονται τετοιες καταστασεις τα ξαναλεμε... :twisted:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ήδη οι πολιτικάντηδες τσακώνονται σαν τα κοράκια πάνω από τις 60 (μέχρι στιγμής...) χαμένες ψυχές, γιά όσους δεν το κατάλαβαν ακόμα.

 

Σε λίγο καιρό θα αρχίσει ένα τεράστιο μεταναστευτικό κύμα από όλους αυτούς που χάσαν τις περιουσίες τους και άρα και τις δουλειές τους προς τα αστικά κέντρα. Όταν γίνει αυτό, χαίρετε, χάρηκα που σας γνώρισα.

Bagpipes are louder than banjos.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευθύνη φέρουμε όλοι μας για την καταστροφή.

 

Αδιαφορούμε για το περιβάλλον' date=' πετούμε όπου βρούμε τα μπάζα και τα σκουπίδια μας, χτίζουμε όπου μας αρέσει.

 

Η τοπική αυτοδιοίκηση χρονια τωρα ειναι ανίκανη και απούσα.

 

Το ελληνικο "κράτος" διαχρονικά "διακοσμητικο" & ανήμπορο (εκτος βεβαια και αν προκειται να ΦΑΝΕ τα γνωστα 10-15 "τζακια" που διαφεντευουν την Ελλαδα εδω και 60 χρονια......ας ηταν να διοργανωθει κανα μαλακισμενο φεστιβαλ μιζας,οπως οι Ολυθμπιακοι αγωνες και θα σου λεγα ποσο καλα θα τα οργανωναν τα πραγματα...)

 

Μπράβο στους ήρωες της Πυροσβεστικής τους Ερυθροσταυριτες & τους απλους ανθρωπους & εθελοντες που δίνουν και τη ζωή τους στη μαχη με το θηριο...

 

ΝΤΡΟΠΗ σε ΟΛΟΥΣ τους πολιτικάντηδες και στους δημοσιογραφίσκους της κακιάς ώρας που ασελγούν πανω στα πτωματα των νεκρων και στην κατεστραμμενη ζωη αυτων που εμειναν πισω...

 

Απο προχθες το βραδυ το email μου κατακλυζεται απο δεκαδες mail φιλων μου απο το εξωτερικο οι οποιοι στην κυριολεξια δεν πιστευουν στα ματια τους....

 

Οργανωμενο σχεδιο ΥΠΑΡΧΕΙ (θα πρεπει καποιος να ειναι τυφλος για να μην το βλεπει) ομως θα ΕΠΡΕΠΕ να υπαρχει και σχεδιο ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΗΣ του....

(ας ηταν να εμπαιναν οι φωτιες κοντα στις βιλλες των ΖΑΠΛΟΥΤΩΝ αριστερων & δεξιων πολιτικων μας και θα σας ελεγα ποσο αποτελεσματικη θα ηταν η αντιμετωπιση τους........)[/quote']

 

+1000 σε όλα όσα είπες.....

 

 

Και μια τελευταία ενημέρωση από εδώ: χθες βρέθηκα στο "πεδίο μάχης", στο Λέπρεο και το Γιαννιτσοχώρι....Μιλήσαμε με ένα γνωστό μας εκεί ο οποίος τυχαίνει να είναι ιερέας και ο οποίος ΜΟΝΟΣ του με τον μεγάλο του γιο το Σάββατο το βράδυ πάλευε να σώσει το χωριό του. Είχε μείνει πραγματικά ολομόναχος όταν σχεδόν όλοι οι συγχωριανοί του είχαν εγκαταλείψει το χωριό. Μάλιστα μας έλεγε σε κάποια φάση ήρθε η Αστυνομία και τους λέει "φύγετε αμέσως από εδώ". Τελικά έφυγαν μόνο όταν ένα λάστιχο με νερό που κρατούσε έλιωσε. Ευτυχώς γλίτωσαν από την καταστροφή. Όλα τα δάση γύρω από το χωριό και όχι μόνο είχαν καεί ΟΛΟΣΚΕΡΩΣ. Ένα σπίτι όμως από το χωριό δεν κάηκε! Ούτε ένα! Πραγματικά βλέπαμε τα δάση γύρω από τα χωριά τα οποία είχα δει παλιότερα όταν ήταν εν ζωή, και προσπαθούσα να κρατήσω τα δάκρυά μου. Αν δε βρεθείτε στο ίδιο σημείο δεν μπορείτε να αντιλειφθείτε τι έγινε πραγματικά. Η κατάσταση είναι τραγική. Οι χωριανοί μας έλεγαν "ευχαριστούμε το Θεό που γλιτώσαν τα ζώα μας" τη στιγμή που δεν είχε μείνει μια ρίζα απ τις ελιές τους....

Επίσης χθες γνωστοί μου βρέθηκαν στο μέτωπο της φωτιάς στα σύνορα Ηλείας-Μεσσηνίας στο ποταμό Νέδα προσπαθώντας οι άνθρωποι (οι οποίοι δεν ήταν καν ντόπιοι) να κρατήσουν τη φωτιά από τη μία όχθη όσπου να έρθει κάποιο πυροσβεστικό όχημα, το οποίο τελικά δεν ήρθε.

 

Έχουν χαθεί απίστευτες περιουσίες. Βλέπαμε τα κατεστραμένα χωράφια και δεν μπορούσαμε να σκεφτούμε πώς αυτοί οι άνθρωποι θα ζήσουν τώρα. Οι γύρω μητροπόλεις έχουν ήδη οργανώσει τη διαδικασία για αποστολή τροφίμων και ρούχων από εθελοντές στους πληγέντες αλλά ως ΠΟΤΕ; Από κει και πέρα τι γίνεται;

Βass is a state of mind...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δε βρεθείτε στο ίδιο σημείο δεν μπορείτε να αντιλειφθείτε τι έγινε πραγματικά

 

Έχεις απόλυτο δίκιο Παναγιώτη. Το μόνο που μπορώ να πω είναι κουράγιο.

 

Οι γύρω μητροπόλεις έχουν ήδη οργανώσει τη διαδικασία για αποστολή τροφίμων και ρούχων από εθελοντές στους πληγέντες αλλά ως ΠΟΤΕ; Από κει και πέρα τι γίνεται;

 

Να σου πω την αλήθεια ούτε καν έχουμε σκεφτεί το θέμα αυτό, δεν μας έχει βαρέσει ακόμα το μέγεθος της καταστροφής ότι υπάρχουν χιλιάδες Έλληνες χωρίς απολύτως τίποτα πλέον και γύρω τους μόνο καμμένη γη.

 

Έχουμε μείνει να χάσκουμε με ανοικτό το στόμα λες και γίνονται σε κάποιο άλλο μέρος όλα αυτά. Ούτε μπορούμε να αντιμετωπίσουμε οργανωμένα μια καταστροφή, ούτε να υποστηρίξουμε τους πληγέντες συμπολίτες μας στις βασικές πλέον ανάγκες τους. Τόσες μέρες έχω σιχαθεί να ακούω μ@λ@κίες στην τηλεόραση και καμία κουβέντα για υποστήριξη των πληγέντων....

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
ΥΓ. ο μόνος μου σεβασμός στους ανθρώπους που έχασαν κάποιον δικό τους... και μόνο σ' αυτούς... όχι σε αυτούς που κινδύνεψαν.. αυτούς θα τους σεβαστώ αν πάρουν το μάθημα της ζωής σε όλα τα επίπεδα... και της ατομικής και της συλλογικής ευθύνης...

 

δυστυχως ο ελληνας, οπως το βλεπουμε καθημερινα, δε σεβεται ουτε τις ζωες των αλλων, ουτε καν τη δικη του ζωη. και πολλες φορες χρειαζεται μια τραγωδια σαν και αυτη για να τον ξυπνησει (ΑΝ τον ξυπνησει..) η καταστροφη που εγινε (και γινεται ακομα), ειναι ανειπωτη... εγκλημα, ανοργανωσια, ανευθυνοτητα, ολοι αυτοι που φωναζουν κατοπιν εορτης, ενω ΔΟΥΛΕΙΑ τους και ΕΥΘΥΝΗ τους ηταν να αποτραπει μια τετοια καταστροφη.... η πιο θλιβερη οψη του ελληνα..

 

πολυ μεγαλη θλιψη.. οποιος εχει περασει εστω απο τα δαση της πελλοπονησου ξερει τι χασαμε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρώτα απ όλα, Παναγιώτη λυπάμαι πολύ για όσα βλέπεις. Και μια και το έθεσες, θεωρώ υποχρέωσή μας σε δέκα μέρες να πάμε όλοι να δούμε τι έγινε..... Έτσι για να καταλαβαίνουμε... ΚΑΙ ΝΑ ΚΙΝΗΤΟΠΟΙΟΥΜΑΣΤΕ!!

 

Επιπλέον: χθες πήραμε τηλέφωνο στην πολιτική προστασία, να ρωτήσουμε πώς μπορούμε να βοηθήσουμε. Ρούχα, τρόφιμα, φάρμακα, να φιλοξενήσουμε κάποιον.... Ξέρετε τι μας είπαν; "Τώρα που το λέτε, καλή ιδέα!!!"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου